Linux Mint KDE compiz problemi

Başlatan Caine, 20 Nisan 2011 - 21:00:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Caine

Arkadaşlar merhaba,

Masaüstü bilgisayarıma bu gün Linux Mint 10 Kde yükledim. Bilgisayar konusunda deneyimli olmama rağmen Linuxa yabancı biri olarak KDE'nin görüntüsünü gerçekten cezbedici buldum. Hatta Linux'u gözümde büyüttüğünü bile söyleyebilirim.

Neyse kısa kesip Mint'te yaşadığım bir kaç probleme değinmek istiyorum.

1. sorum:  Compiz'i, Software manager üzerinden kurdum ancak compiz config ayarlarına bir türlü ulaşamadım. Bahsetmek istediğim şey; hani Ubuntu'da sağ tuşla arka planı ayarlarken, üstte bir tab yardımı ile ulaştığımız compiz penceresine ulaşamıyorum. Bu yüzden compizi açamıyorum. Sadece başlat menüsündeki arama kısmına compiz yazınca; run compiz diye  bir seçenek çıkıyor, onu seçince ancak compiz devreye giriyor. Yalnız bunu sürekli yapmam gerekiyor, her bilgisayarı başlattığımda bunu yapmak istemiyorum. Bunu nasıl halledebiliriz?

2. sorum: Run compiz ile başlatınca pencerenin en üstündeki title bar yok oluyor. Bu yüzden üstten sayfayı küçültüp, büyütmekte, taşımakta yahut kapatmakta sıkıntı yaşıyorum.

3. sorum: Başlıkla alakasız bir soru olacak, kusura bakmayın. KDE'de bulunan folderviewer'ı yanlışlıkla kapattım, bunu tekrar nasıl açabilirim?

Desteğinizi bekliyorum.

karizmaxi

kde pek uzun süre kullanmadım ama kde kendi efektlerini kullandığından gnomede compiz kullanmak kadar performans vermiyor kde ve compiz. Ayarları nerden bulacağınızı bilemiyorum ama ikinci soruya cevap vermek istedim compiz ayarlarını bulduğunuzda ayar menüsünde percere dekorasyonu işaretlimi onu kontrol edin tahminimce işaretli değildir ve işaretlediğinizde gelecektir pencere dekorasyonu.
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

Yiğit Ateş

Compiz Fusion Icon'u kurup, Kwin yerine Compiz'i seçerseniz sonraki oturumlarda doğrudan Compiz ile açılır.

sema

Birinci soruna ve sonrakiler için yardımcı olabilecek cevabı da ben vereyim. O söylediğin yerden açtığında, başlangıç uygulamalarını da açıp ikinci sekmeye gelince, o an çalışmakta olan programların hatırlanmasını isteyebilir ya da başlangıç uygulamalarına ekleyebilirsin.
susema

Caine

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.