[Çözüldü]Ek sürücüler

Başlatan syagdiran, 19 Nisan 2011 - 23:10:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

syagdiran

Alıntı yapılan: Sedo79 - 12 Nisan 2011 - 08:52:09
Alıntı yapılan: Uzay - 11 Nisan 2011 - 23:39:36

"Ek sürücüler" programının ismi "jockey". jockey-gtk ile çalışması gerekiyor ama anladığım kadarıyla python ile ilgili bir sorundan ötürü arayüz çalışmıyor. Dolayısıyla terminal üzerinden işlemi yapmak gerekiyor....

Ben ekran kartı ile ilgili sorunu bu yolla hallettim:

Terminal'de
sudo jockey-text --list

dedikten sonra gelen listeden etkinleştirmek istediğimiz sürücünün adını kullanarak
sudo jockey-text -e "sürücü adı"

komutunu tırnaklar olmadan işletiyoruz.

Kaynak http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=10391575&postcount=3

Kolay gelsin...

Arşivlik bilgi.. Teşekkürler
Arkadaşlar ben bir türlü halledemedim. Terminalde sürücü arıyor ama bişey bulamadı.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 19 Nisan 2011 - 23:15:10

sevket@Sevket:~$ sudo jockey-text --list
[sudo] password for sevket:
xorg:nvidia_current - NVIDIA hızlandırılmış grafik sürücüsü (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
xorg:nouveau - NVIDIA kartlar için deneysel 3D desteği (Özgür, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
sevket@Sevket:~$

Yiğit Ateş

sudo apt-get install nvidia-current şeklinde deneyebilirsiniz.

decent

Alıntı yapılan: syagdiran - 19 Nisan 2011 - 23:10:19

Arkadaşlar ben bir türlü halledemedim. Terminalde sürücü arıyor ama bişey bulamadı.

sevket@Sevket:~$ sudo jockey-text --list
[sudo] password for sevket:
xorg:nvidia_current - NVIDIA hızlandırılmış grafik sürücüsü (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
xorg:nouveau - NVIDIA kartlar için deneysel 3D desteği (Özgür, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
sevket@Sevket:~$

sudo jockey-text -a
veya
sudo jockey-text -e

parametrelerinden biri ile de yükleme yapabilirsiniz

Uzay

Linux user #522783

(\_/)
(O.o) (> <) This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

syagdiran

Bir şekilde çözmeyi başardım. İlginiz için teşekkkür ederim.

shell32

Arkadaşlar bugun itibartiyle 11.04ü kurmuş bulunuyorum. Bu sürüm eski sorunlarıma çözüm oldu. Wirelles kartımla ilgili bir problem vardı çözümü bunda buldum mac adresi değişimi yapabiliyorum artık. Ama biraz geç oldu kendime wirelles kart almıştım daha önceden neyse soracagım bi kaç soru var.
Ben bunu yükledim sürücülere bakmak istedim ama ek sürücüler bölümü acılmıyor. Dil desteği bölümüde acılmıyor.
İkinci bir sorumda 10.10 da arkaplanla ilgili olan bölüme girdiğimizde en sonda bi seçenek vardı masaüstü diye orda pencerelere esneklik gibi bi olay verebiliyoduk bunda nasıl yapcaz masaüstü bölümü kalkmış :S ayrıca ekran kartım yüklü mü onu nasıl ögreneceğim :S ek sürücüler bölümü acılmadığı için göremiyorum .

Yiğit Ateş

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,26259.msg318217.html#msg318217

Ekran kartınızı yükledikten sonra, CompizConfig Settings Manager'ı kurup sallanan pencerelerini etkinleştirin.

mehmetux

Ek sürücüler bölümünü uç birimde şu şekilde açmayı deneyebilirsin
LC_ALL=C /usr/bin/jockey-gtk
11.04 konusunda deneyimsiz olduğum için diğer konular hakkında bir fikrim yok.
Soru sormadam önce empati kurmak lazım.

shell32

hsnd@hsnd-Inspiron-N5010:~$ sudo jockey-text --list
[sudo] password for hsnd:
kmod:wl - Broadcom STA kablosuz ağ sürücüsü (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil) [auto-install]
xorg:fglrx - ATI/AMD için sahipli FGLRX grafik sürücüsü (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)

list dedikten sonra bu cıktıları aldım ekran kartım anladıgım kadarıyla yüklü değil sürücü ismini yazmam gerekiyor ama ne oldugunu bulamıyorum ati 5650 sürücü ismi nedir ? :S

Halletim arkadaşlar :) iletimi silemediğim için editliyorum.

shell32

Alıntı yapılan: mehmetux - 20 Nisan 2011 - 18:15:29
Ek sürücüler bölümünü uç birimde şu şekilde açmayı deneyebilirsin
LC_ALL=C /usr/bin/jockey-gtk
11.04 konusunda deneyimsiz olduğum için diğer konular hakkında bir fikrim yok.

cok tesekkür ediorum arkadasım ikinizede cok yardımcı oldunuz :)

özgürubuntu

Nasıl hallettiğinizi yazında başına benzer bir durum gelen kişiler de faydalansın :)

shell32

Alıntı yapılan: özgürubuntu - 20 Nisan 2011 - 21:00:03
Nasıl hallettiğinizi yazında başına benzer bir durum gelen kişiler de faydalansın :)

Memnuniyetle belirteyim nasıl yaptıgımı.
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=26704.0
Linkte 3. mesajda arkadaşımın verdiği komutla ek sürücüler penceresine ulaştım ordan etkin hale getirdim. Yalnız sürücüyü yüklerken uçbirimi kapatmayın ek sürücüler pencereside kapanıyor ben o hatayı yaptım da :)

decent

@shell32,
Sürücüyü etkinleştirmeden önceki ve sonraki izlenimlerini yazabilir misin ?

Çünkü (ATI HD 4200) sürücüyü etkinleştirdikten kısa bir süre sonra tekrar etkisiz hale getirdim.
Natty başta kendisi ne yüklediyse onunla devam ediyorum.

shell32

izlenim olarak şunu söyleyebilirim. Bi ağırlık var keşke yüklemeseydim diyorum ama kaldırmamamın tek sebebi şu sürücü olmadıgında bilgisayarı çok kötü ısınıyor onun için kaldıramıyorum. İnşallah yeni driveri cıkar. Kısacası performansında bir fark yok aksine düşme var

ek olarak size bir sorum olacak. Ek sürücülerden yüklediğimiz driver ati'nin kendi sitesinden alınan driver mı ? değilse ordaki driverida denemeyi düşünüyyorum

decent

Bende ağırlık vs. olmadı fakat, (MS238H) ekran özelliklerini kullanmak için kaldırmam gerekti.
Sürücüyü yüklemeden önce sorun yok, yükledikten sonra ekran kenarlarında boşluk kalıyor.
Windows ta Ati ayarlarından çözülüyor, Ubuntu' da da şimdilik bu şekilde gidiyorum.

shell32

ekran özellikleri derken bu sallanan pencereyide kastediyor musunuz ? onu nasıl yapacagımı aradım bi arkadaş tavsiyede bulundu compizconfig yüklememi söyledi ama sonuç alamadım daha dogrusu ayarlardan hangisi oldugunu bulamadım.

decent

Hayır,
Ekran kenarlarında kalan boşluklar var, yani görüntü fiziksel olarak ekranın tamamına yayılmıyor(du).
Fakat söylediğim gibi, çözümsüz bir şey değil.

heartsmagic

Alıntı yapılan: shell32 - 20 Nisan 2011 - 20:02:15
Halletim arkadaşlar :) iletimi silemediğim için editliyorum.

Silme zaten, düzenle veya yeni bir cevap olarak geç.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.