Blender Kullanıcılarının Hazırladığı İki Güzel Script

Başlatan eribol, 20 Nisan 2011 - 02:37:48

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

eribol

Açık kaynak alternatifini çokça aradığım iki uygulama vardı. Biri ekran görüntüsünü rahatlıkla videoya çeviren bir uygulama. Her ne kadar gtk-recordmydesktop varsa da pek beni tatmin etmiyordu. İkincisi ve blender gibi grafik ve 3B uygulamaları için gerekli olan fare ve klavye olaylarını gösteren bir uygulama. Bugün şans mı diyeyim yoksa biraz dikkat mi diyeyim bilmiyorum, izlediğim örnek belgelerde iki ipucu yakaladım, böyle bir uygulama için. İkisini de araştırdım ve ikisi de harika.

Biri ekran görüntüsünü video olarak kaydeden python scripti. http://www.davidrevoy.com/index.php?article65/recordscreen-py-video-and-audio-capture-for-linux-with-ffmpeg
Bu adresten kurulum ve kullanım için bilgi alabilirsiniz. ffmpeg kullanılmış, bunu dikkate almak gerekiyor.

Diğeri ise klavye ve mouse hareketlerini ekranda rahatsız etmeyen bir pencerede gösteren uygulama. key-mon http://code.google.com/p/key-mon/ bu adreste gerekli açıklamalar mevcut. Görselliği gerçekten çok güzel ve fare hareketlerini de çok güzel gösteriyor. Her uygulama için kullanılabilir. Türkçe karakter sorunu elbette mevcut(python sağ olsun). Shift tuşu çalışmıyorsa eğer terminalden LC_ALL=C key-monşeklinde çalıştırabilirsiniz.

Yine aynı işi sadece blender için yapan bir script. Adresi; http://projects.blender.org/tracker/index.php?func=detail&aid=21612
Script dosyasının içeriği; https://svn.blender.org/svnroot/bf-extensions/contrib/py/scripts/addons/space_view3d_screencast_keys.py (beni kurtar demeyin, bu adrese giderken:) ) Bunu blender içerisinden aktif etmek için File-User Preferences->Add-Ons sekmesine gidip Install Addons diyebilirsiniz veya bu scripti ev dizininde .blender/scripts/addons içerisine space_view3d_screencast_keys.py dosya ismiyle kaydedip Add-Ons sekmesinden aktif edebilirsiniz. Çalıştırmak için ise blender'da N tuşuna basın, bir panel açılacak. En altta şöyle bir resim göreceksiniz. Sanırım resimde her şey açıklayıcı :)

Not: Yanlış yere konu açmış olabilirim :)

[eklenti yönetici tarafından silindi]

neneki

@eribol senin sayende blender ile çalışmaya başladım. hastası ettin beni. şimdi bu iki güzel scriptle neler yapamam ki :)

suzanne

Öncelikle merhaba. Forumda yeniyim. Paylaşım için teşekkürler. Klavye ve mouse hareketlerini gösteren betik, eğitsel sunum hazırlamak için birebir. Yalnız betiği yazı modunda kullandığımızda tuşların isimlerini gereksiz şekilde uzun yazıyor. Sağ tıkladığımda ''RIGHTMOUSE'' yerine ''RMB'' yazssa ya da ''WHEELDOWNMOUSE'' yerine ''WDM'', bu daha kullanışlı olabilirdi. Betiği buna göre düzenlemek mümkün mü? Eğer öyleyse betikte hangi satırlarları değiştirmem gerekir?
Dans eden bir yıldız doğurabilmek için hala kaos olmalı insanın içinde. (Friedrich Nietzsche)

eribol

def map_mouse_event(event):
    shape = False

if event == 'LEFTMOUSE':
        shape = "left_button"
    elif event == 'MIDDLEMOUSE':
        shape = "middle_button"
    elif event == 'RIGHTMOUSE':
        shape = "right_button"
    elif event == 'WHEELDOWNMOUSE':
        shape = "middle_down_button"
    elif event == 'WHEELUPMOUSE':
        shape = "middle_up_button"

return(shape)
Bu satırları değiştirmeniz sanırım iş görecektir. Eğer iş göremezse biraz daha sistem detayına inmek gerekir zira bu durumda bu yazıyı bu kodlar değil de sistemden çağırıp ekrana yazdırıyordur(otomatik atama yapıyordur).

suzanne

İşe yaramadı. Programlama konusunda bilgim yok. Mantık yürüttüm sadece. Sisteme ne yapması gerektiğini söyleyenin bu kodlar olduğunu düşündüm. Galiba, sular daha derin.
Dans eden bir yıldız doğurabilmek için hala kaos olmalı insanın içinde. (Friedrich Nietzsche)

eribol

Bu script nerede ve bu değişikliği nasıl yaptınız? Yani değişiklikten sonra ev dizininize attınız mı? Blender aç-kapa yapmak gerekiyor ayrıca.

suzanne

eribol

Sanırım dbus ile bu yazıları sistemden alıyor ya da başka bir yöntem. Ama şöyle yapabilirsiniz; ayarlarından Text seçili değilse bu ifadeleri resim üzerinde gösteriyor. Bunu deneyebilirsiniz.

suzanne

suzanne

@eribol, bu başlık altındaki bazı yazışmalar özensiz oldu. Özür diliyorum. Daha sonra başlığı inceleyecek kullanıcıları tam olarak bilgilendirmek için tekrar elden geçirmeyi düşündüm. Bahsettiğimiz betiği İndirilenler dizinindeyken metin düzenleyecisiyle açtım. Değişiklikleri yaptıktan sonra Blender > User Prefences > install Add-on yoluyla yükledim.
# return the shape that belongs to the given event
def map_mouse_event(event):
    shape = False

if event == 'LMB':
        shape = "left_button"
    elif event == 'MMB':
        shape = "middle_button"
    elif event == 'RMB':
        shape = "right_button"
    elif event == 'WDM':
        shape = "middle_down_button"
    elif event == 'WUM':
        shape = "middle_up_button"

return(shape)

eribol

İşe yaradı mı peki? Eğer işe yaradıysa betiği silmeyin zira güncellemelerde yüklenen betik silinebilir.

suzanne

İşe yaramadı. Aksine bu değişiklikleri yapmama rağmen betik aynı şekilde çalışıyor. Blender ekranında yazıları yine eski haliyle alıyorum.