[çözüldü]Mikrofon sorunu - ses ayarı - Waiting for sound system respond uyarısı

Başlatan platon, 18 Nisan 2011 - 14:24:43

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

platon

Ses problemim vardı ve düzeldi ancak şimdi de System > Sound a giremiyorum. " Waiting for sound system to respond " uyarısı alıyorum. Mikrofon gözükmüyor ve sesi ancak alsamixer' den açıp kısabiliyorum. PC üzerinden veya  FN + UP işlemiyor.

Packard Bell
EasyNote - TJ65
Ubuntu 10.10 Maveric - 64bit
Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU T9600 @ 2.80GHz - 4 GB
nVIDIA - GeForce GT 240M 1024MB - 128-bit

sema

Silip oturum aç kapa yapalım:

rm -rf .pulse

Bilgisayarı yeniden başlatın. Bir de panelde ses simgesi yok mu?

Ek yapıyorum: Düzelmezse başlangıç uygulamalarında, PulseAudio Sound'un olup olmadığını kontrol edin.
susema

platon

Durum aynı. Panelde ses simgesi kullanmıyorum ben. PulseAudio vardı ama kaldırmıştım dün. Mikrofon da çalışmıyor bu arada.

Packard Bell
EasyNote - TJ65

heartsmagic

Pulseaudio'yu neden kaldırmıştın? Ayrıca neler yaptığını detaylarıyla geç ki daha iyi fikir yürütsün arkadaşlar.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

platon

Başta ses cızırtı problemim vardı onu çözmeye çalışıyordum tüm cızırtılı başlıklara baktım düzeltmeye çalıştum sorunu ama bir türlü olmadı. Alsamixerle ilgili ayarları yaparken ses gitti. Bununla ilgili düzenlemeler yaparken durum düzelttim. Kısacası şurdaki problemi yaşadım.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,26645.msg319968.html#msg319968

Ama daha sonra bir şekilde PulseAudio yu yükledim orası biraz muamma. Sonra onu sildim ve şimdi de bu sorun ortaya çıktı. Mikrofon yok, sound menüsüne giremiyorum başlıktaki hatayı alıyorum. Ubuntu' da yeniyim - daha doğrusu Linux' te yeniyim ama bana çok yabancı şeyler değil biraz karıştırıyorum - ve bu sorunu çözemedim. Biraz karışık anlattım kusuruma bakmayın :)

Packard Bell
EasyNote - TJ65

heartsmagic

platon

Kurmaya korkuyorum açıkçası ses ya giderse diye. Sorun PulseAudio da mıydıı pek emin değilim ama ubuntuyu kurduğumda PulseAudio yoktu. Ama sorunları çözücekse herşeye razıyım yeter ki mikrofonum çalışsın sound menüsüne girebileyim ve ses düzgünce hoplarlörlerden bana ulaşsın :)

Packard Bell
EasyNote - TJ65

heartsmagic

Bunları sağlayan şey Pulseaudio zaten. Eğer onunla yollarını ayıracaksan başka alternatiflere yönelmen lazım.

platon

Peki o zaman Pulse Audio yu deneyeyim ayrıntılı bir şekilde burdan zamanınız varsa anlatabilir misiniz diğerleri biraz karışık geldi bu durumu düzeltmek istiyorum yurtdışındayım ve sürekli PC den arama yapıyorum benim için kötü oldu bu.

Packard Bell
EasyNote - TJ65

heartsmagic

Detaylı anlatacak ne var şu an bilemiyorum. Kurduklarını kaldırıp sistem sağlıklı bir şekilde çalışıyor mu diye bakacaksın şu an.

platon

PulseAudio'  yu kurduktan sonra ekstra  bir şey yapmam gerekiyor mu? Ya da kurmadan önce kaldırmam gereken her hangi  bir şey?

Düzeltme: Yükledim equalizer ini de yükledim. Mikrofonun çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için ses kaydı yaptım ama ses alımyor sanırım hala mikrofon çalışmıyor.

İdeal ayarları bana yazabilir misiniz olması gerekenleri.

Packard Bell
EasyNote - TJ65

MURATSPLAT

Alıntı yapılan: platon - 18 Nisan 2011 - 15:20:05
     Başta ses cızırtı problemim vardı onu çözmeye çalışıyordum tüm cızırtılı başlıklara baktım düzeltmeye çalıştum sorunu ama bir türlü olmadı. Alsamixerle ilgili ayarları yaparken ses gitti. Bununla ilgili düzenlemeler yaparken durum düzelttim. Kısacası şurdaki problemi yaşadım.

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,26645.msg319968.html#msg319968

Ama daha sonra bir şekilde PulseAudio yu yükledim orası biraz muamma. Sonra onu sildim ve şimdi de bu sorun ortaya çıktı. Mikrofon yok, sound menüsüne giremiyorum başlıktaki hatayı alıyorum. Ubuntu' da yeniyim - daha doğrusu Linux' te yeniyim ama bana çok yabancı şeyler değil biraz karıştırıyorum - ve bu sorunu çözemedim. Biraz karışık anlattım kusuruma bakmayın :)

Selam
Benzer sorunu ben de yaşamıştım. Logitech USB webcam pro9000 kullanıyorum. Kameranın üzerinde de bir microfon var. Onu kullanırken ses cızırtıları vardı. Bu sorunu  nedeni ise şuydu:

Ses çıkışım  "Analog Surrround 5+1 Output + Analog Stereo Input" şeklindeydi. Bu ayarlada webcam'in microfonu cızıtılı çalışıyordu. Ses cızırtısını çömek için ses tercihlerini kurcalarken Ses profilini şöyle değiştirdim: "Analog Surrround 5+1 Output" yani " Analog Stereo Input"  olmadan kullandım. Sanırım  webcampro microfonu, mevcut ses kartı mikrofon girişi ile çakışıyordu. Eğer sizde benim gibi usb microfon kullanıyorsanız benzer sorun yaşamış olabiliriz.

Not: Bu ayarlar "Pulse" ayarlarıdır.
Donanım:
GA-MA790XT-UD4P Anakart
AMD Phenom(tm) II X4 945 Processor
2048*2 DDR3(1333MHZ) + 2048*2 DDR3(1600MHZ) = 8 GB  Asus Nvidia GeForce GT-430 1GB DDR3 128bit Samsung HD502HJ 500 GB + Samsung HD322HJ 320 GB + Western Box USB 640 GB =1.4 TB ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) SkyStar HD 2 Digital Uydu Kartı Logitech MK250

platon

Yok ben entegre microfon için yaşıyorum bu sorunları ama yeniden kurmaya karar verdim. Bir yandan da başka bişeyler de yapmaya çalışırken (açılış logosu çözünürlüğü - grub menüsü vs. ) karıştı durumlar. Temiz bir kurulumdan sonra temiz bir pc ile eski ayarlara dikkatli bir şekilde dönücem :)

Packard Bell
EasyNote - TJ65