[Çözüldü] Windows Ekranı Ubuntu'dan Daha Net Görünüyor?

Başlatan yakusha, 15 Nisan 2011 - 23:39:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yakusha

Amatör fotoğrafçılıkla ilgileniyorum; bu sebeple resimler ve netlik benim için çok önemli...

çektiğim resimlere windows ortamında bakınca masmavi bir gökyüzü görürken, ubuntu ortamında bakınca sanki ekranda ilave bir filtre varmış gibi, çok daha soluk renkler görüyorum...

bunun sebebi nedir, xorg'mudur, xorg ise mac de xorg kullanmakta ama net görüntüler elde etmekte?

ekran kartı driver'ları mıdır?

yardımcı olursanız sevinirim... yoksa laptop'tan kaynaklanıyor diye yeni bir laptop aramaya başlayacağım.
Artık bu forumu kullanmıyor.

Yiğit Ateş

Ekran görüntüsü alabilir miyiz? Bende tamamen aynı görünüyorlar, dizüstünde de masaüstünün LCD'sinde de.

barış

yakusha

pinta ile deniyorum, resimler aynı görünüyor...

benim söylemek istediğim, ubuntu ile windows'ta iki resmi yanyana getirdiğimizde windows altındaki resim ubuntu altındaki resimden çok daha renkli ve canlı görünüyor

gimp ile açınca da, linux altında gösterdiğinden farklı bir canlılıkta göstermiyor, aynı canlılıkta gösteriyor...

DoGuKaN

Ekran kartınız Nvidia ise Sistem > Tercihler > NVIDIA X Server Settings yolunu izledikten sonra açılan uygulamadan Digital Vibrance ayarı ile oynamanızı tavsiye ederim

Ozgurluk

Nvidia ekran kartı kullanıyorsanız. Nvidia XServer Settings'den monitorünüzün renklerini doğru görebilmek için kalibre edin. Sizin monitorünüzün kalibre ayarları yazılımsal olarak ubuntu'da yanlış değerler almış demek ki...

yakusha

dell inspiron 6400 laptop'um var...

gksu lshw-gtk deyip incelediğimde Display controller alanında şu bilgiler yer alıyor ve en sonunda uyarı olarak "this device hasn't been claimed" diyor...

Alıntı Yapproduct: Mobile 945GM/GMS/GME, 943/940GML Express Integrated Graphics Controller [8086:27A6]
vendor: Intel Corporation [8086]
bus info: pci@0000:00:02.1
version: 03
width: 32 bits
clock: 33MHz
capabilities:
   Power Management,
   bus mastering,
   PCI capabilities listing
configuration:
   latency: 0
resources:
   memory: eff80000-efffffff

this device hasn't been claimed

microanaliz

Bazı firmalar ucuz olsun diye tanınmamış anakart  vb bilgisayar parçalarını kullanıyorlar ve seneler öncesinde yayınlanmış sürücülerini yüklüyorlar windowslada uyumludur garanti o zaman bu dediğin doğru aksi takdirde yeni bir bilgisayarsa ve toplama ise hiç bir fark oluşmaz.
MicroAnaliz

krwlng

Aslında aşırı bir fark yok, fakat win7 gereğinden fazla canlı görünüyor bence; masaüstü çok parlak geliyor bana. Mac Xorg kullanmıyor artık, mac için farklı bir başlıkta tartışılmıştı görüntü kalitesi ile ilgili. Gözün alışma süreci ile de alakalı olabilir, win7 ile bir süre uğraştıktan sonra diğer bütün sistemler insana mat gibi gelebiliyor.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

yakusha

gnome color manager kuruldu

sonra icc nedir keşfedildi

adobe sitesinden icc ayarları indirildi

bunları uygulamak ve denetlemek için lprof programı kuruldu

evet, şimdi sanki daha canlı oldu, aynı resmi iki bilgisayarda aynı anda denemek lazım, veya en iyisi iki bilgisayara da aynı icc yi kurup denemek lazım :)

Erdem

yakusha ben profesyonel olarak fotoğraf ya da grafik işleme ile uğraşmıyorum.  Ama yeni aldığım monitör biraz gözlerimi rahatsız ettiğinden belki bu renk ayarları işe yarayabilir diye düşündüm.

Benim durumumda tam tersi oldu. Windows monitörü başka bir monitör olarak tanıdı ama doğru çözünürlüğü ayarlayamadı (800x600) (Bu arada Windows bir süre öncesine kadar Wow oynadığım için kuruluydu. Artık pek kurulu kalmasına da gerek yok sanırım  ;) )

• İlkönce kendi sitesinden sürücüleri indirdim
  • Renk profilleri olmadığı için ve benim bilgisayarımda CD genelde olmadığı için kasayı açtım. CD sürücü taktım
  • CD'den kurulum yaptığımda renk profilleri artık görünüyordu
Ubuntu direkt monitörü tanıdı ve doğru çözünürlükle açıldı. Gnome Color Manager programını kurdum. Amacım CD'den Ubuntu'ya da ICC ayarlarını kurmaktı. Ama programı ilk başlattığımda renk profillerinin de kurulu olmasıyla dumura uğradım :)

Şimdi baktığımda göremiyorum ama bu renk profilleri ayarlarını yapmak için bazı şeyleri değiştirmek gerekiyormuş sanırım. Şimdi bazı ekran ayarları otomatikte olduğu için belki ondan olabilir.

Ayrıca Ubuntu'da yazı tipleri daha güzel görünüyor. Windows'ta Clear Type açılmadığı sürece yazı tipleri güzel görünmüyor. Ama bunun da hilesini bulmuşlar. Sadece IE'de bu çalışıyor. Firefox'ta yok.  Ayrıca bu yaptıklarını hiç etik bulmadım.

Hayatta IE'ye ya da Microsoft ürünlerine bağlı kalmak istemem. Ubuntu olmasa alırım bir Mac canavar gibi Snow Leopard kullanırım daha iyi :)

yakusha

teşekkürler @erdem

biraz daha canlı görünüyor şimdi, ayarları düzenledikten sonra...