[Çözüldü] XUbuntu Nereye gitti ?

Başlatan Sorogren, 31 Temmuz 2008 - 22:38:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sorogren

Sistemde windows Xp SP3 ve Xubuntu yüklüydü başka bir bölümede Parduş kurdum.
Açılış menüsünde sadece Windows Xp ve Parduş görünüyor.
XUbuntuyu bu menüye nasıl ekleye bilirim.
--------------------------------------------------------- 
MCP, MCSA+S+M, MCSE+S+M, MCTS:Vista
MCTS | Windows Server 2008 Active Directory
MCTS | Windows Server 2008 Network Infrastructure MCTS | Windows Server 2008 Applications Infrastructure ---------------------------------------------------------

heartsmagic

Xubuntu bölümünü Pardus eklememiştir Grub'a. Yapacağın şey aslında basit. Xubuntu bölümünü önce bir bağla, ardından oradaki /boot/grub/menu.lst dosyasındaki satırları Pardus'un menu.lst dosyasına ekle. menu.lst yerine /boot/grub/grub.conf da olabilir. Mesela ekleyeceğin kısım şöyle bir şey olacaktır:

title           Ubuntu Intrepid kernel 2.6.26-4-generic
root            (hd0,5)
kernel          /boot/vmlinuz-2.6.26-4-generic root=UUID=d71f676e-4f28-49dc-bd79-37dbe9b9064e ro quiet splash locale=tr_TR
initrd          /boot/initrd.img-2.6.26-4-generic
quiet

Yalnız benim tavsiyem burada root=UUID=.... yerine gerçek disk bölümünü kullan. Örneğin root=/dev/sda2 gibi, Xubuntu nerede kuruluysa. Hoş UUID değişmemişse sorun çıkmaz ancak ne olur ne olmaz.

Not: Benim verdiğim bölüm sadece bir örnektir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Sorogren

Ok Pardustan Xubuntu diske ulaştım ve /boot/grub/menu.lst içinde windows xp ve Xubuntu vardı onları Pardus gruba bır ıkı deneme yaparak ekledım sorun yok.
Artık 3 de görülüyor ve istediğimi seçebiliyorum.
--------------------------------------------------------- 
MCP, MCSA+S+M, MCSE+S+M, MCTS:Vista
MCTS | Windows Server 2008 Active Directory
MCTS | Windows Server 2008 Network Infrastructure MCTS | Windows Server 2008 Applications Infrastructure ---------------------------------------------------------