(ÇÖZÜLDÜ) Açılışta, Kullanılmayan Disklerin Bağlanması Sorunu

Başlatan grayloop, 15 Nisan 2011 - 23:07:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

grayloop

Merhabalar,

Daha önce başka bir konu içerisinde belirtmiştim, kullanıp öğrendikçe problemi çözerim düşüncesiyle bir daha dile getirmemiştim. Ancak şu ana kadar problemimin çözümünü forumdaki aramalarda da bulamadığım için buradan tekrar sormak istiyorum:

Sistem açılışında
Alıntı YapThe disk drive for media/sda4 is not ready yet or not present
Press S skip mounts or M for manuel recovery
mesajıyla karşılaşıyorum. (aynı şekilde sdf ve sf1 de var)

Şimdi, yukarıdaki diskler zaten mevcut değil, kaldırılmış durumdalar -ki sudo fdisk -l ile de baktığımda diskler görünmüyor. Disklere ait klasörleri ise media klasörü içerisinde (boş olarak) görüyorum. Disk Aracı, Mount Manager, Storage Device Manager programlarıyla da baktığımda hata veren diskler görünmüyor zaten. Anladığım kadarıyla, diskler kaldırılırken yaptığımız hatalardan veya elektrik kesintilerinden dolayı artık bağlı olmayan diskler tam kaldırılamamış.

Bu durumu nasıl çözebileceğim konusunda yardımcı olursanız sevinirim. Ayrıca bu vesile ile disk kullanımı ile ilgili benzer hatalar yapmamam için bilgilendirirseniz de sevincime sevinç katabilirsiniz. :)
hüzün ki en çok yakışandır bize
belki de en çok anladığımız
                                 H. Yavuz

bytan

Fstab içerisinde varsa bu disklere ait girdileri temizleyebilirsin.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

grayloop

Alıntı yapılan: bytan - 15 Nisan 2011 - 23:23:40
Fstab içerisinde varsa bu disklere ait girdileri temizleyebilirsin.

Alıntı Yap# /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>

proc   /proc   proc   nodev,noexec,nosuid   0   0
/dev/sda5   /   ext4   defaults   0   1
/dev/sda1   /media/PC   ntfs-3g   defaults,locale=tr_TR.UTF-8   0   0
/dev/sda3   /media/sda3   ext4   defaults   0   0
/dev/sdb5   /media/sdb5   ntfs-3g   defaults,locale=tr_TR.UTF-8   0   0
/dev/sdc5   /media/sdc5   ntfs-3g   defaults,locale=tr_TR.UTF-8   0   0
/dev/sdd1   /media/sdd1   ntfs-3g   defaults,locale=tr_TR.UTF-8   0   0
/dev/sde1   /media/sde1   ntfs-3g   defaults,locale=tr_TR.UTF-8   0   0
/dev/sda6   none   swap   defaults   0   0
/dev/fd0   /media/floppy0   auto   rw,user,noauto,exec,utf8   0   0
/dev/sda4   /media/sda4   LVM2_member   defaults   0   0
/dev/sdf   /media/sdf   vfat   defaults   0   0
/dev/sdf1   /media/sdf1   vfat   defaults   0   0

çıktı yukarıda, buradan nasıl temizleyebilirim?
                                 H. Yavuz

bytan

Yönetici yetkisiyle açtıysan, sistemine takılı olmayan, fdisk -l çıktısında görünmeyen ancak fstab içerisinde görünen satırları silmelisin.

gksu gedit /etc/fstab
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

grayloop

Teşekkür ederim, sanırım oldu.

Sanırım diyorum, çünkü başka bir hata yaptım.  Şöyle ki: indirdiğim bazı rar dosyalarındaki karakter sorununu çözebilmek için disk yönetiminden Ubuntu kullandığım disk kısmına "locale:tr-utf8..." uyguladım. Sistemi yeniden başlattığımda bu düzenleme nedeniyle disklere bağlanamadı, ben de elle bağlayamadım. Bu yeni sorunu çözebilmek için Ubuntu Live cd den açtım, Ancak disk yönetimini açtığımda "Kullanıcının bağlayabileceği ya da ayırabileceği dosya sistemi bulunmuyor. Sistem yöneticinize başvurun." şeklinde uyarı alıyorum. Bu durumu nasıl çözebilirim?
                                 H. Yavuz

sema

@bytan'ın söyledği şekilde dosyayı açıp kurulu Ubuntu ve swap bölümü dışındaki girdileri silip yeniden bağlayın. Bu şekilde hatalı bağlanan bölümleri yeniden bağlamaya çalıştığınızda size bağlanacak bir şey yok demesi doğal, yok çünkü, bağlı ama hatalı. Silin ve yeniden bağlayın. Dokunmamanız gereken satırlar yanlış görmediysem, sda5 ve sda6 olan bölümler.
susema