Bilgisayar açıldıktan sonra beliri bir süre bazı tuşlar çalışmıyor

Başlatan sem, 15 Nisan 2011 - 13:12:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sem

Sorun aynı başlıkta olduğu gibi. Bilgisayarı açıyorum, ilk açtığım zaman; i,g,h ve silme (backspace) tuşlarım çalışmıyor... Acaba yazılmsal olarak böyle bir sorun olabilmesi mümkün müdür? Bana daha çok donanımsal bir sorun gibi gözüktü? Bilgisayarı açtığımda bu tuşlar hiç bir şekilde işlemiyor. Fakat bir müddet sonra çalışıyor.

Sanki bir temassızlık sorunu var gibi. Tuşların çalışmadı bu sürede işlemci sıcaklığı 0 (sıfır) olarak gözüküyor. Daha sonra sıcaklık 35 dereceye ulaştığında tuşlar kendiliğinden, aniden çalışır duruma geliyor. Sanki normalde bir temassızlık sorunu var da, bilgisayar ısınınca genleşme ile sorun ortadan kalkıyor hissi uyandırıyor.

Sorun bir kaç gündür var.  Devamı halinde de açıp içine bakmam gerekecek, fakat içini açmadan önce acaba yazılım ile ilgili bir sorun olabilir mi diye danışmak istedim. Böyle bir sorunda nereye bakmamı öneririsiniz, sizce sorun donanımsal değilse! sıkıntı nerede olabilir?
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

cumali

Sistemini ilk yüklediginde böyle bir sorun varmıydı? Bu soruya hayır dersen ve klavye'ne fiziksel olarak müdahale olmadıysa( Bunu sıvı ve benzeri dökülmeler olarak algılayın) yazılımsal olarak arızayı tesbit etmek mümkün.İsterseniz şurdaki başka bir konu için anlatılan http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=14591.0 kodu uygulayıp denemenizi öneririm.Ben faydasını görmüştüm.

rm -rf .gconfd .gconf .gnome2 .config .themes .mozilla

sem

Teşekkür ederim.

Verilen komut ile alakalı olarak tema ya da firefox ile ilgili bir durum olacağını düşünmüyorum (tsadüfen daha dün tema değiştirdiğim için rahatlıkla söyleyebiliyorum bunu ve Firefox kullanmadığım için). Gnome ayarlarını sıfırlamak ise aslında "key_bindings" ayarlarını da sıfırlayacağı için işe yarayabilir aslında ama klavye ile ilgili olarak herhangi bir özelleştirme yapmadım.

Sistemi ilk yüklediğimde bu sorun yoktu. Yalnız çok iyi bir fikir verdiniz teşekkür ederim. Bu sorunu yaşadığım bilgisayarda 3 sistem mevcut. Bilgisayarı soğutup diğer sistemler ile de denersem, sorunun sistem ile ilgili olup olmadığı hakkında daha net fikir sahibi olunabilir. Teşekkürler...

Bilgisayarın üzerine (tam da çalışmayan tuşların oraya; i,ü, backspace) votka döküldü ama 5 sene oluyor. =)  g,h tuşlarının oraya sıvı dökülmedi hiç. Kül düşebiliyor arada =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

cumali

@sem0900,önerdigim komut gnome ayarlarını sıfırlamak içindi zaten.Sistemi soğutmana gerek yok.Sisteminde kurulu diger linux dağıtımlarından biriyle deneyip sonuca ulaşabilirsin.

sem

@cumali, aynen dediğiniz gibi komut Gnome ve mozilla gibi kişiselleştirmeler için. Fakat dediğim gibi;
Alıntı yapılan: sem0900 - 15 Nisan 2011 - 13:47:43
klavye ile ilgili olarak herhangi bir özelleştirme yapmadım.

O nedenle ayarları sıfırlamak, özelleştirme yapmadığım için bir sonuca götürmeyecektir beni. bilgisayarı soğutmamın nedeni ise; dediğim gibi belirli bir süre sonra çalışıyor, şu an sıkıntı yaşadığım bilgisayar üzerinden yazıyorum.. O nedenle denemek için bilgisayarı soğutup baştan açmam gerek, yoksa tuşlar çalışıyor... Öyle ilginç bir sorun =)
Burası dünya?

cumali

Anladım,klavye üzerinde takılı kalmış bir tuş olabilirmi acaba?

sem

Çok isterdim öyle bir sıkıntı olmasını =) Maalesef bu şekilde de bir sorun gözükmüyor...
Burası dünya?

muzir

Bundan yaklaşık bir 3 ay önce aynı sorun bende de oldu, çok iyi hatırlamamak ile beraber bazı tuşlar bir süre hiç çalışmıyordu (yön tuşları çalışmıyordu örneğin) ardından ara ara çalışır duruma geliyorlardı. Bende önce yazılımsal bir sorun olup olmadığından şüphelendim ve Windows 'da denedim. Tuşlar orada da çalışmadı. Temassızlık olabileceği düşüncesiyle bilgisayarı açtım klavyeyi ve altındaki tozları falan temizledim ancak yinede çalışmadı hatta diğer tuşlara da sıçradı artık çalışan tuş sayısı çok azalmıştı. Arızanın donanımsal olduğuna karar kıldım ve klavyeyi değiştirdim. Umarım sizin daha farklı bir sorundur.
Bir Tellioğlu asla geç kalmaz...

cumali

O halde bunu anlamanın tek yolu canlı cd.ile çalışmayan klavye tuşlarını test etmek.Merak ettigim bilgisayarınızda kurulu farklı bir linux dağıtımında nasıl bir sonuç verdigidir?

sem

Su an Ubuntu uzerındeyım ve sorun aynen devam...  Isınsın bakalım ...
Burası dünya?

Hatti

sem

Klavye dahili ama dediğiniz gibi bir çaresine bakma zamanı gelmiş gibi gözüküyor...

Sorunun donanımsal olduğu anlaşıldığı için başlık kilitlenebilir... Sorun donanımsal ve şimdilik yapacak bir şey yok gibi... Bir iki temizleme falan yardımcı olabilir belki ama zor gibi...
Burası dünya?

barış

Ben Ubuntu kullanırken fare imleci ok tuşları ve H,A harfleriyle falan kontrol ediliyordu ara sıra. Bulmuştum forumda çözümünü. Bilgisayar marka ve modeline göre klavye ayarı yapılan bir yer vardı neresiydi hatırlamıyorum ama sen hatırlıyorsan oraya bak derim. Bir de klavye ayarlarına...
Bence bir de Windows üzerinde falan dene. Belki Linux'tan yana şansın iyi değildir.

sem

Klavyede bazı tuşlar çalışmasa bir ayarla alakalı olabileceğini getireceğim aklıma. Fakat bütün sistemlerde aynı tuşların çalışmayıp ve de aynı şekilde bilgisayar ısındıktan sonra çalışması bu ihtimali kaldırıyor diye düşünüyorum.

Bilgisayarda Pardus, Debian, Ubuntu, Lubuntu, Xubuntu, Arch (Gnome), Archbang, OpenSuse gibi çeşitli dağıtımları denedim...  Şimdiye kadar böyle sorun yoktu... Yan Linux'tan yana olan şansım da iyi aslında =)

Elimin altında Windows yok maalesef, öyle deneme şansım da yok...  Gerçi yazılımsal bir sorun olsa da var olan sistemleri silip Windows kurmaktansa, harici bir klavye daha cazip geliyor...

Fakat ben donanımsal bir sorun olduğunu düşünüyorum... Teşekkür ederim cevap için...
Burası dünya?

barış

Windows kurman açısından değil, teşhis açısından etkili olur diye düşünmüştüm. Notebook ve netbook klavyelerinin arasına kırıntı bile kaçsa rahatsız ediyor, tam çalışmıyor falan. İçini elektrikli el süpürgesi ile temizle bence ama parçaların yerinde olduğundan emin ol :D

mehmetux

Dizüstü klavyelerinde tuşları yerlerinden çıkartılabiliyor sanıyorum (Ben tuşları çıkartıp temizlerdim), çok tuş kırmışlığım var, dikkatli ol denersen eğer. Çıkarttıktan sonra tuşun baskı uyguladığı yere zarar vermeyecek bir şeyle baskı uygulayıp bir fikir edinebilirsin belki.
Soru sormadam önce empati kurmak lazım.