[Çözüldü] networke bağlanamıyorum

Başlatan sidious, 31 Temmuz 2008 - 19:03:28

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sidious

merhabalar arkadaşlar
linux işletim sistemine geçeli 1.5 hafta kadar oldu ve bu geçişin kalıcı olması için elimden gelen çabayı göstereceğim.
bugün ubuntu 8.04 hardy heron sürümünün 64 bit versiyonunu indirip notebooğuma kurdum ancak şuanda şirketimizdeki local ağa bir türlü bağlanamıyorum.
ilk kurduğum 32 bitlik versiyonda bağlantıyı sağlamayı başarmıştım ancak aynı adımları şuanda yaptığımda ağ ayarlarını yapmayı başaramadım.

şirketimizin topolojisinde firewall+dns+proxy bulunmakta. dns ve proxy sunucularımızda win2000 server işletim sistemi mevcut.

ilk etapta system>yönetim>ağ uygulamasına girip ordan configürasyon seçeneğini static olarak seçip ip, subnetmask ve gateway bilgilerini girdim. dns sunucumuzun ip sini de ayarladım.
sonrasında system>tercihler>ağ vekili uygulamasını çalıştırarak proxy sunucumuzun ip ve port numaralarını girdim.
browser daki proxy ayarlarını bile ayarladım ancak bir türlü internete bağlanamadım. hatta firewall umuzu bile pingleyemiyorum.
nerde yanlış yaptığımı bilmiyorum yardımcı olursanız sevinirim.
saygılar
İnsanlık bugün ızdırap çekmektedir. Bunun sebebi üretim kapasitesinin artması değil gelişmeye mani olan organizasyon hatalarıdır. Yaşının bilincinde olmayan, Yaşının bütün ızıdırabıyla doludur. Eğer sanayi gelişmesi sosyal gelişmenin önünde ise memleket yaşının bütün ızdırabıyla dolu olacaktır.

izzetguntalaz

32 bit hardy nin sorunsuz olduğunu belirtmişsiniz.

64 bit te aksaklıklar olması normal ama bu denli bir sorun olmaması lazım.
Bir noktayı atlıyorsunuzdur belki.

Kablolu mu kablosuzla mı bağlanıyorsunuz ?

Son olarak N'için 64 bit ?

sidious

sayın izzetguntalaz
şirketimizde kablolu bağlantı kullanıyoruz.

ancak nasıl oldu bilmiyorum ama halloldu gibi.

system>yönetim>ağ araçları uygulamasında network device seçeneğinde ethernet interface(eth0) seçtiğimde ipv4 protokolünü görememiştim. az önce girdiğimde orda ipv4 seçeneği belirmişti ve configüre dedikten sonra internete çıkış yapmayı başarabildim.

ama yinede protokol listesinde ipv4 seçeneğinin   1.5 saattir belirmediği konusunda açıklayıcı bir yoruma hayır demem :)
teşekkürler şimdiden
İnsanlık bugün ızdırap çekmektedir. Bunun sebebi üretim kapasitesinin artması değil gelişmeye mani olan organizasyon hatalarıdır. Yaşının bilincinde olmayan, Yaşının bütün ızıdırabıyla doludur. Eğer sanayi gelişmesi sosyal gelişmenin önünde ise memleket yaşının bütün ızdırabıyla dolu olacaktır.

heartsmagic

Şu vakte kadar yorum gelmemiş, sanırım gelmez de :)
Bu nedenle etiketleyip kapatalım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.