Debian 6 kurulum sirasinda wLan yapilandirmasi

Başlatan ZooM, 12 Nisan 2011 - 16:52:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ZooM

Merhaba arkadaslar Debian 6yi indirdm az once... Kurulum sirasinda Ag'i yapindirirken Kablosuz'u seciyorum. ve karsima gelen ekranda Kablosuz ag adini ve sifresini giriyorum lakin kabul etmiyor... Acaba bende mi bi sorun var? Agi yapilandirmadan kurulumu tamamlarsamda gnome masa ustunu kuramam. Eth0 baglantisi yapmamda mumkun degil. modem ust katta wirelessla baglaniyorum. Bunun icin yardimci olabilir misiniz?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Nisan 2011 - 16:57:23

Bu sorunu halledebilirsem daha sonrasinda e17 kurmak istiyorum. Cok merak ediyorum su e17yi :)
If I was your vampyre...

stratovarius

Debianda backports veya contrip (sürüme göre değişir) deposunu ekleyip firmware-iwlwifi paketini kurmadan bende wireless bağlantısı sağlayamıyordum. Bu yüzden genelde kurulum aşamasında kablo ile bağlanırım.

Aslında artık 6 sürümü ile gnome masaüstü kurulması lazım , eskiden testing cdlerinde sorun oluyordu ama artık bu sorunun olmaması lazım.

İnternet bağlantısız kurulum yapmayı denediniz mi ? şayet gnome kurulursa diğer sistemiz ile firmware-iwlwifiyi indirip debian kısmına kurarak sorunu çözebilirsiniz.

ZooM

Alıntı yapılan: stratovarius - 12 Nisan 2011 - 17:09:41
Debianda backports veya contrip (sürüme göre değişir) deposunu ekleyip firmware-iwlwifi paketini kurmadan bende wireless bağlantısı sağlayamıyordum. Bu yüzden genelde kurulum aşamasında kablo ile bağlanırım.

Aslında artık 6 sürümü ile gnome masaüstü kurulması lazım , eskiden testing cdlerinde sorun oluyordu ama artık bu sorunun olmaması lazım.

İnternet bağlantısız kurulum yapmayı denediniz mi ? şayet gnome kurulursa diğer sistemiz ile firmware-iwlwifiyi indirip debian kısmına kurarak sorunu çözebilirsiniz.

Diger evimde debian cd'si var ordan agi yapilandirmadan kurmustum.  sadece siyah ekran geldi orda... Kullanici adi ve sifremi girdim bekliyordum. Internet baglantim olmadigi icinde bisiler indirip kuramiyorum... Velhasil kelam kablolu baglanti yapamiyorum. Bu yuzden agi yapilandirmam sart ne yazikki. Az once indirdigim Debian 6 cd1.isosuydu.  Yardimlariniza ihtiyacim var...
If I was your vampyre...

stratovarius

Kararlı sürüm ilk cdsinde sorun olmaması lazım , en son indirdiğim cdde base bir gnome masaüstü ortamı kurulmuştu. İsterseniz yeni indirdiğiniz cd ile kurulum deneyiniz, şayet işinizi sağlama almak istiyorsanız dvd versiyonunu indirip kurulum yapmanızı öneririm.

Kurulumu gerçekleştirebilirseniz, firmware-iwlwifi paketini önceden indirip flash diskinize atınız. Sistem kurulunca bu paketi kurup yeniden başlattığınızda wireless aktif olacaktır.

http://packages.debian.org/squeeze/firmware-iwlwifi

Resimli debian squeeze (6) kurulumu;

http://doctus.org/showthread.php?t=54145

ZooM

Aslinda yinede kurulumu yapacaktim fakat suan kullandigim OS'un yanina kurmak icin secenegi goremedigim icin kurmadim... Eger yine siyah ekrana gelip kalacaksa evdeki pirincdende olmayalim dedim :)

firmware-iwlwifi_0.29_all.deb indirdim. Harddiskimin diger bolumunde duruyor suan. Cd'den kurulumu yapayim bakalim olmazsa tekrar eski sistemime donecegim galiba :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Nisan 2011 - 18:53:58

Kurulumu yaptim. Gnome based bi sekilde geldi. Su an diger live cdlerimden biri ile giriyorum. Internet baglantisi yok. frimware-wlwifi deb dosyasina tiklayinca sikistirilmis dosya gibi aciyor direk kurmuyor. ubuntudaki gibi degil sanirim bunun icin ne yapmaliyim ve ag'a nasil baglanacagim. acil bi sekilde yanit beklemkteyim :)
If I was your vampyre...

heartsmagic

@ZooM, temel şeyleri öğrenmeden Debian'a sarılacaksan elini çok kirletmen, bunu yapabilmek için de çok okuman lazım. Bunları yapmadığın için sürekli boğulursun Debian gibi bir dağıtım üzerinde.

Alıntı Yap
..fakat suan kullandigim OS'un yanina kurmak icin secenegi goremedigim icin kurmadim...

Bunun için illa dağıtımın bir şeyi yapması gerekmiyor, kendin ayarlayabilirsin disk yöneticileriyle bunu. Yapmışsın ki kurmuşsun Debian'ı.

Alıntı Yap
frimware-wlwifi deb dosyasina tiklayinca sikistirilmis dosya gibi aciyor direk kurmuyor

Gdebi (veya arayüz olarak her ne kullanılıyorsa) olmadığı için yaşıyorsundur bu sorunu. Dediğim gibi ellerini kirletmen lazım. Mesela:

dpkg -i falanca_felanca.deb

Bu en temel meselelerden biri. Hani, keşke biraz daha vakit harcayıp öyle bulaşsan. Bulaşmadan öğrenemem dersen de bir süre Google'ı iyi bir yardımcı olarak bellemen lazım kendine.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ZooM

firmware i kurdum lakin nete nasil baglanacayim cozemedim
If I was your vampyre...

Al Arabi

Alıntı yapılan: ZooM - 12 Nisan 2011 - 20:50:34
firmware i kurdum lakin nete nasil baglanacayim cozemedim

Eğer söylenen  dosya sorunsuz kurulduysa ; iwlist scan komutuyla  ağları görüp görmediğini kontrol edebilirsiniz.

@heartsmagic'in  terminalden kablosuz bağlantının nasıl yapılacağına dair bir belgsi var onu okumanızı öneririm.

ZooM

Hmm hemen arastiriyorum. eger linki biliyorsniz paylasirmisiniz
If I was your vampyre...

Al Arabi

Alıntı yapılan: ZooM - 12 Nisan 2011 - 21:25:34
Hmm hemen arastiriyorum. eger linki biliyorsniz paylasirmisiniz

Malesef, aradım ama bende bulamadım.  Bu arada siz verdiğim komutlarla kablosuz ağınızın adını görebiliyor musun?

ZooM

Suan hala dediginiz konuyu arastirgim icin bakmadim... listelenirse hangi komutla baglanmam gerek... kullanici adi ali sifresi  123123 diyelim
If I was your vampyre...

stratovarius

Anlaşılan base sistemde network managerda bulunmuyor konsol için aşağıdakileri deneyebilirsin, kaynağıda belirttim;

ilk wirelessı aktif edelim;

su
ifconfig wlan0 up

Sonra ağları görüyormu kontrol ediniz;

iwlist wlan0 scan

Ağları görüyorsa bağlanmak için;

iwconfig wlan0 essid 'bağlantı adı' key 'şifreniz'

dhclient wlan0

Kaynak;

http://www.ghacks.net/2009/04/14/connect-to-a-wireless-network-via-command-line/

sudo debianda ön tanımlı değildi root için su ile root olmanız lazım, düzenledim kodları.

ZooM

verdiginiz komutlari aynen uyguladim listede ceken wireless adresleri gozukuyor. yalniz sifrede sorun cikaryor onu neden yapiyor anlamadim. livecd ile giriyorum sifreyi kabul ediyor ama debian terminalden olmuyor bu hatayi veriyor

root@Hp:/home/zoom# iwconfig wlan0 essid 'KaraKartal' key 'kartal1903+'
Error for wireless request "Set Encode" (8B2A) :
    invalid argument "kartal1903+".

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 12 Nisan 2011 - 23:09:12

Burda birseyler var ama sifre kismini anlamadim
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,1768.0.html
If I was your vampyre...

stratovarius

'' bu işaretler olmayacak ben dikkatinizi çekmek için eklemiştim. İşaretsiz deneyiniz.

ZooM

' ve " en son koydum zaten yoksa isaretsiz  yazdim... ama yinede baglanamiyorum
If I was your vampyre...

sem

deb paketleri için Gnome kurulu ise sağ tıklayarak GDebi Paket Yöneticisi ile açabilirsiniz...

Wireless ise Debian'ın Squeeze sürümünde, daha kararlı sürüm olmadan önce Intel kartlarda sanırım arıza çıkartıyordu... Sorun bu olabilir belki... Ben de kurulum aşamasında (Squeeze kararlı sürüm olduktan sonra bir kere Intel'e  kurulum yapmadım o nedenle şu anki durum nedir tam olarak bilmiyorum) ethernet ile bağlanıyorum...

Yani sorununuz şöyle bir şey olabilir;

http://forum.debian.org.tr/index.php?topic=332.0

Ya da

http://forum.debian.org.tr/index.php?topic=288.0

böyle bir şey...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Nisan 2011 - 00:10:04

EK: Bir kere kurulum yaptım  o da Intel kartı olmayan bir bilgisayara demek istedim parantez içerisinde

Ek2: Hala Ethernet ile bağlanıyorum... Psikolojik midir bilmiyorum ama daha hızlı geliyor =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

ZooM

Malesef yapamadim... Eski sistemime geri donus yapacagim sanirim.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Nisan 2011 - 01:03:57

Bu arada onere bileceginiz hizli bi sistem var mi bu sekilde sorunla karsilasmayacagim bi sistem olursa sevinirim :)
If I was your vampyre...

sema

Alıntı yapılan: ZooM - 13 Nisan 2011 - 01:02:44
Bu arada onere bileceginiz hizli bi sistem var mi bu sekilde sorunla karsilasmayacagim bi sistem olursa sevinirim :)

İletileri takip edemedim, soruyu da yanlış anlamadıysam şu konu yardımcı olur:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,11123.0.html
susema

tanzer

Benim gözüm şifredeki ''+'' işaretine takıldı. Terminalde bu kodlama işleri nasıl olur bilemiyorum. Bir farklılık olabilir. Şifreyi değiştirip   öyle denemek  mümkünmü acaba?

heartsmagic

@stratovarius'ın önerdiği yol yanlış bilmiyorsam WEP olarak korunan ağlar için geçerli. Eğer ağın WPA/2 ile korunuyorsa @munirekinci'nin anlatımını takip etmen lazım @ZooM.

Ayırca her karşılaştığın sorunla dağıtım değiştirme, çünkü her dağıtım kendi sorunlarıyla beraber gelir. Buna Ubuntu da dahil.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

muzir

Bende aynı sorunu yaşadım ve buradaki http://wiki.debian.org/iwlwifi link ile sorunu çözdüm.Son olarak wicd ile wlan0 tanımladımi bilgisayarımı yeniden başlattım ve kablosuz ağa bağlanamayı başardım.
   Ayrıca bu sorunun genel olarak görülme nedeni de Debian 6 Squeeze'nin özgür olamayan orta katman( çeviri hatalı olabilir bkz:firmwire) yazılımları artık destekelmemesi. Daha detaylı bilgi için:

http://ozgurilgin.wordpress.com/2010/12/16/debian-6-0-squeeze-tamamen-ozgur-bir-cekirdek-ile-geliyor/
Bir Tellioğlu asla geç kalmaz...

stratovarius

Aslında bu tarz cd ve ağ sorunu yaşamak istemiyorsanız linux mint lmde kurmanızı öneririm. 

Linux mint lmde görsel ve birkaç özelleştirme dışında debian squeeze ile aynıdır. Kendi özelleştirmeleri dışında bütün depoları squeeze depolarıdır.

Debian üzerinde ilk kurulumdaki bu tarz sorunları lmde ile aşabilirsiniz.

kalkan1973

Kanımca sorun yaşamamak için ethernet kablosu takılı vaziyette kurulum yapıp sistem açıldıktan sonra WLAN ayarlarını ya da driver yüklemesini yapmak daha sağlıklı bir yöntem. Ben öyle yapıyorum sorun çıkmıyor pek...
Evde İşte her yerde Linux