Grub2 ile Usbye isletim sistemi kurma

Başlatan gecegezen, 12 Nisan 2011 - 06:49:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

gecegezen

Elimdeki usb'ye birde mp3 player'a System Rescue CD'yi kurmaya çalışıyordum. Normalde Unetbootin isimli yazılımla zorlanmada bunu yapabiliyorsunuz ama benim istediğim biraz daha farklıydı. Ben Mp3 çalarin dosyalama sistemini 2 bölüp bir parçasına ext2/3/4 gibi bir şekilde formatlayarak Window'sun bunu görmemesini sağlayarak bir Windows kullanıcısının veya bir Windows virüsünün bu bölüme zarar vermesini önlemek istedim.

İlk başta şunu unutmayın bende şu anda grup konusunda çok iyi değillim yani bir yerden bir sorun olursa büyük olasılıkla yardım edemicem ve burda anlatılan olay komutlar yanlış kullanıldığında kendi kullanmakta olduğunuz işletim sisteminize zarar verebilir.

Bu işlemler yapılırken ben Ubuntu 10.10 üzerinde Gparted kullandım. ve açmakta kullandığım işletim sistemi System Rescue CD 2.1.0

Adım 1: Mp3 player veya Usbye yer açma

Gparted isimli yazılımla veya kendi istediğiniz bir disk manager yazılım ile Mp3 çaların alanın küçüktün ve 2 dosyalama sistemini oluşturun. Bazi mp3 çalarlar sadece ilk alanı okuğu için ilk alan fat32, 2. alan ext2,3,4 veya kendi istediğiniz sitemi seçin. Sonunda disk bölümü şunun gibi olmalı.

/dev/sdX1 =========> fat32 0 ———– Mp3 Player
    /dev/sdX2 =========> ext2/3/4——— Linux

Burada sdX 'ın X si sisteminize göre a, b, c ve d gibi bir harf olabilir. Bu anlatımda bu tabloya göre anlatacağım Sonra sdX2′nın (Yani extX bölümünün) bayrakları (Flags) kısmından " Boot" bayrağını işaretleyin. Bu şekilde diski önyüklenebilir yapmakla beraber önyükleme programının yerini göstermiş olduk.

Etiket (Label) kısmında da bölümlere isim verirseniz işiniz daha rahat olur. Ben bunda Mp3 player için 'Mp3 player' ismini System Rescue için ise 'Linux' ismini verdim.

Adım 2: CD iso'sunu (System Rescue CD) diske açma

Cd iso'nuzu bilgisayara download ediyoruz. System Rescue CD download sayfası için tıklayın. mount komutu ile cd kalıbını sisteme bağlıyoruz. Komut satırı ile uğraşmak istemiyorsanız Gmount-iso veya Acetoneliso gibi bir yazılımlarla da bunu yapabilirsiniz ama komut şu şekilde.

sudo mount -o loop /nerede/bu/iso/systemrescuecd.iso /media/cdiso

Eğer hata verirse iso dosyasının yerini doğru yazdığınızdan emin olun veya bağlanma noktasını oluşturmamış olabilirsiniz, bağlanma noktasını oluşturmak için;

Sudo mkdir /media/cdiso

Şimdi Cd iso'sunun içindeki tüm dosyaları usbye kopyalayalım bunu için normal dosya tarayıcınızı (root yetkileri ile kullanmak şartıyla bunun için Kde kullanıcıları 'kdesu tarayıcı', Gnome kullanıcıları 'gksu tarayıcı') kullanabilir veya terminalden

Sudo cp /media/cdiso/* /media/Linux/

komutunu kullanabilirsiniz.

Adım 3: Grub2 (GRand Boot Loader2)'yi yüklemek

Eğer ubuntu kullanıyorsanız veya sisteminizde grub2 kullanıyorsanız şu komut ile grub2′yi Linux bölümüne yüklemiş olacaksınız.

sudo grub-install --force --no-floppy --root-directory=/media/Linux /dev/sdX

Şimdi sırada grub.cfg dosyasını düzenleme var. Grub2 ile beraber menu.lst dosyasın yerine grub.cfg dosyası geçti. Aşağıda örnek bir girdi var.

menuentry "SystemRescueCd std-32bit" {
    insmod part_msdos
    insmod ext2
    search --no-floppy --fs-uuid --set 45d82e9a-3c7a-4ba8-8dd4-4cf6471de260
    linux /isolinux/rescuecd setkmap=trq docache
    initrd /isolinux/initram.igz
    }

Burada söyle bir kaç değişiklik gerekiyor. Uuid değerini kendi diskine göre değiştirmen gerekmekte kendi diskinin uuid değerlerini konsol'dan ' blkid ' yazarak öğrenebilirsiniz

alec@Madicore:~$ blkid
    /dev/sda1: UUID="ba0b0d48-ee66-4a3c-ba92-f7467f8310df" TYPE="swap"
    /dev/sda2: UUID="4230632830632261″ TYPE="ntfs"
    /dev/sda3: UUID="1ea03f9c-19fd-488d-a661-088255c835ad" TYPE="ext4″

/dev/sdb1: LABEL="Linux" UUID="45d82e9a-3c7a-4ba8-8dd4-4cf6471de260″ TYPE="ext2″

/dev/sdb2: LABEL="Mp3 Player" UUID="23EF-0017″ TYPE="vfat"

Girdide ki aşağıdaki satırı buna göre değerleri değistirin.

System Rescue Cd'sinde bunun gibi bir kaç girdi daha var. Diğer girdileri aşağıdaki systemrescue.cfg download edip bu satırları kendinize göre değiştirmelisiniz. Belki daha kısa bir yolu vardır ama ben bilmiyorum.

Eğer benim yaptığım gibi bir menu sistemi oluşturacaksanız aşağıdaki satırda grub.cfg' den systemrescue.cfg'ye geçirmesi sağlıyor. Tabi bunda da UUID değerinide düzenlemelisiniz.

menuentry "SystemRescue Menu"{
    configfile /boot/grub/systemrescue.cfg
    }

Burada benim hazırladığım diskteki grub.cfg ve systemrescue.cfg dosyası;

http://dl.dropbox.com/u/6138470/grub2/grub.cfg.zip
http://dl.dropbox.com/u/6138470/grub2/systemrescue.cfg.zip

Adım 4: Iso dosyalarını direk çalıştırma

Eğer benim cfg dosyalarımı incelerseniz. Tingcore Iso satırını görebilirsiniz dikkat ederseniz o girdi diğerlerinden biraz daha farklı lookbackloop komutu ile cd'yi açmadan da iso dosyasını kullanarak da çalıştırabiliriz. Burada fark ettiklerim kısmında uuid değeri ile ilgili yazanları okumanızı tavsiye ederim.

Tingcore Iso

menuentry "Tinycore ISO" {
    insmod part_msdos
    insmod ext2
    loopback loop /tinycore.iso
    linux (loop)/boot/bzImage –
    echo 'Loading Tinycore ...'
    initrd (loop)/boot/tinycore.gz
    echo 'Loading initial ramdisk ...'
    }

Usbdeki live sistemleriniz hayırlı olsun.

Farkettiklerim;

UUID: Grup bu değerleri windowstaki C: D: A: gibi kullanıyor daha iyisi o dosyalama sistemine göre özel olarak üretildiği için farklı bir bilgisayara bağlandığın zaman da değişmiyor. Bu sayede bir dosyanın yerini belirlemede şu komut ile çok faydalı oluyor."search –-no-floppy –-fs-uuid -–set 3c426823-4461-4864-8f50-c7d327011992″
UUID: Yazılı şekli dosyalama sistemine göre farklı olabilmekte
    fat32 ——– "23EF-0017″
    ext ———- "3c426823-4461-4864-8f50-c7d327011992″
    ntfs ——— "4230632830632261″
    Linux, Linux16, initrd, initrd16: linux ve linux16 kernel yüklemeye yarıyor. Normalde ubuntu gibi sistemler linux komutu ile yükleniyor freedos için memdisk ile linux16 kullanılıyor aradaki farkın tam olarak ne olduğunu bilmiyorum. initrd ve initrd 16 da ram ile ilgili bir şey galiba.
    set default: set default ile varsayılan işletim sistemi daha doğrusu şeçenek atanıyor.
    set timeout: Varsayılan şeceneğin çalışması için geçen süreyi tanımımlıyor
    echo : Ekrana yazı yazmaya yarıyor ben daha çok işletim sistemi yüklenirken bunu ekrana yazmak için kullanıyorum çünkü usb yüklemek yavaş oluyor ve komuttun çalışıp çalışmadığını bu şekilde daha rahat anlasılıyor.

Önemli not: Usb diskler hard diskler kadar hızlı olmadığından başlanğıçta 20-30 sn kadar bekleyin açılıp açılmadığını anlamak için.

Kaynaklar;

Özür notu
: Bu yazıyı önce kisişel blogumda yağınlamıştım ordan kopyalarken "--" yerine uzun cizgi olmuş tema ile ilgili bir şey galiba bunu şimdi farkettim gördüklerimi düzeltim ama arada bir kaç tane kaçmış olabilir.

Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw

heartsmagic

Bu güzel anlatım için teşekkür ederiz @gecegezen.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

gecegezen

Rica ederim, birilerine faydası olursa ne mutlu bana.

serdarkokcu

hocam anlalatım için teşekkürler  bir sorum olacaktı pek alakalı değil ama  yardımcı olabilirsin belki
usb den işletim sistemi çalıştırmayı yapabiliyoruz peki birden fazla işletim sistemini usbden nasıl çalıştırabilirim yani usb e grub ekranı yükleyip bilgisayar açılırken usb yi seçip ordan grub ekranından linux centos vs vs nasıl seçebilirim

heartsmagic

Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

serdarkokcu

gecegezen

Anladığım kadarı ile sen hdd yerine usb belleğe kurmak istiyorsun @serdarokcu. Hiç denemedim ben ama duyduklarıma göre normal sabit diske kurduğun gibi usb belleğe kurabiliyorsun sadece kurulum için kullandığın usb yanına bir usb daha takman yeterli sonra en son kurduğun dağıtımın grubu diğer işletim sistemlerini de görmeli aynı hdd olduğu gibi.
Ama böyle bir kullanım usb3 ile olabilir ama usb2 ile çekilmez olur isletim sistemi tepki verme süreleri açısından.

Bu anlatımda biraz eskidiğinden dolayı eksik yönler var artık. Uefi firmware kullanıyor artık sistemler ve onun için efi bölümü oluşturmak lazım.