Dönem projesi

Başlatan sidenelen, 08 Nisan 2011 - 21:17:36

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

sidenelen

Arkadaşlar merhaba,

Yaklaşık 1.5 yıldır Ubuntu, zaman zaman Pardus kullanıyorum. Bu dönemki projemde Linux ile alakalı bir şeyler yapmak istiyorum. Programlama bilgimin orta seviyede olduğunu düşünürsek, ben 3 ay gibi bir sürede ortaya ne koyabilirim? Aradığım projenin çok özgün olmasına gerek yok. Sadece beni konuya yakınlaştıracak, sıkıştığımda bir iki araştırma sonrası çözüme, en azından ipuçlarına ulaşacağım bir proje istiyorum. Sizce bu proje ne olmalı?

bytan

Başlıklarda çeşitli öneriler var. Belki aradığın türde bir öneri vardır veya okurken aklına başka bir proje gelir:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=22594.0
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=22595.0
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

sem

bilgidiğiniz konular, diller ve bu gibi şeyler hakkında bilgi verirseniz daha somut öneri alabilirsiniz. Çok farazi olur bu şekilde..
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

sidenelen

@bytan teşekkürler

@sem0900 haklısın. C,C++,Python ile programlar yazdım,yazıyorum. Ama bunlar genelde klasik okul ödevleriydi. Geniş kapsamlı bir proje yaptığım söylenemez. O yüzden böyle bir şey istiyorum aslında.

sem

UGT ekibi ile paylaştığım fikrimi sizinle de paylaşayım belki bir fikir verir...

Bahsi geçen Karma programı:

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,26139.0.html

Bumerang ise uçbirim tabanlı olarak IP den IP ye bağlantı düşündüğümüz fakat daha sonra gerek olmadığı için geliştirmeyi bıraktığıımız (vaktimiz olursa öğrenmek için yaparız belki diye konuşmuştuk en son sanırım) bir ağ programıydı...

Eğer görsel olarak programalma biliyorsanız iyi bir ödev olabilir =)=)

Alıntı yapılan: sem0900
Öyle bir proje geldi ki aklıma ama yani çok çok uzun bir iş... Gerçekten zaman ayırmak gerekiyor. Aslında kodlama aşamasından çok düşünme aşamasına zaman ayırmak gerekiyor. O nedenle öneri olarak değil de sanki "şöyle bir şey yapabilsek güzel olur" gibi fikir paylaşıyor muşum gibi düşünebilirsiniz. =)

Öncelikle proje Karma ve Bumerang'ı da kapsıyor. Kodlama olarak C, C++ ve GTK çok iyi gider. Bir dosya/dizin tarama programı, bu bahsettiğim proje.

Aynı nautilus gibi; sık kullanılanlar gibi menüsü olacak. Bu tarz ek şeyler olacak yani.

Karmayı kapsaması şu anlamda; mesela ctrl + R (atıyorum) ya da benzeri bir kısayol ve menüden de olabilir tabii; dizin içerisindeki sadece resim dosyaları gözükecek. Ya da ctrl + V ile sadece video dosyaları gözükecek.

Bumeran'ı kapsama işlemi ise; istenilen IP üzerinden karşı tarafın dosyalarını da gösterecek.

GTK sadece arayüz işlemlerinde, C dosya, dizin işlemlerinde; C++ ile de kendi sınıflarımızı tanımlayarak örneğin karşıya bağlanacağımız kişi için;

class Remote{
private:
    string IP, root_dir, last_dir;
public:
     void connect() const;
     show_last_dir()const; // Programın gösterilen dizinini kişinin dizini olarak ayarlayacak gibi
      is_allowed (); // last_dir root dir sınırları içerisinde değilse hata verecek
}

gibi her şeyi kontrol edeceğimiz sınıflar tanımlayabiliriz...  Tabii çok daha gelişmişi...

Zaman olsa çok güzel olurdu. =)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 11 Nisan 2011 - 01:45:45

EK: Düşündüğüm programın bulunduğu dizin içerisindeki istenilen formatı göstermesi olduğu için, özyinelemeye gerek kalmadan, kasıntıya sebebiyet vermeden istenileni yapması tabii =) (karma programı için yaptım eki...)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?