Mint Ses Denetimi Mikrofon Sorunu

Başlatan DoGuKaN, 11 Nisan 2011 - 16:32:22

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

DoGuKaN

Merhaba. Asus EeePC 1005HA Netbook'umda şu anda Jolicloud kullanıyorum. Fakat evdekilerin Jolicloud'a alışamamaları üzerine Linux Mint XFCE yüklemeye karar verdim. Linux Mint XFCE 201104 sürümünü indirdim ve Live olarak bir deneme yaptım. Fakat şöyle bir sorunum var

Asus EeePC 1005HA'da mikrofonun çalışmaması sorunu var (tüm dağıtımlarda olan bir sorun bu). Çözümü son derece basit. Ses Denetiminden Giriş Aygıtları sekmesinden Front Left'i %100 Front Right'ı %0 yapmak (yada tam tersi). Linux Mint'de de aynısını yaptım. Sonra Skype'dan bir deneme yaptığımda gördüm ki %100 olan Front Left konuşmaya başladıktan sonra %30'lara kadar düşüyor ve böyle olunca karşı taraf sesimi duyamıyor. Sanırım Ses Denetimi sesin fazla geldiğini düşünüyor ve kısıyor. Jolicloud'da böyle bir sıkıntı yok. Bu otomatik kısma özelliğini nasıl kapatabilirim?

barış

Otomatik kısıyor ama otomatik de yükseltiyor ben böyle biliyorum. Ses ayarının olduğu kısımda herhangi bir ayar, kutucuk vs. karıştırdınız mı? GNOME masaüstünde olmadığım için bilemiyorum...

DoGuKaN

Otomatik yükseltmedi maalesef. Ses bölümünde tıklamadığım ayar ve kutucuk kalmadı artık.

barış

Alsa Mixer derlemesi vardı forumda belki bir yararı olur:
http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Alsa_Derleme

içeriğine bakmadım yardımı dokunabilir diye verdim linki :)

DoGuKaN

Sorunun Alsa Mixer derlemeyle çözüleceğini sanmıyorum. Tahminimce Pulseaudio ayarlarıyla ilgilidir. Ama tam olarak ne olduğu konusunda fikrim yok :( Tabi derlemeyi de denerim hiçbir alternatif çözüm bulunamazsa.

barış

Açıkçası bu durumdan ben de şikayetçiydim, daha sonra kendi kendine yapmamaya başladı

dolor

aynı sorun bendede var alsamixerde ayarı düşürüyorum otamatik olarak kendi kendine yükseliyor.