11.04 Ekran kartı kurulumu sorunu

Başlatan agritux, 11 Nisan 2011 - 11:23:35

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

agritux

Jockey-gtk da sorun var sanırım. Çalışmıyor. Konsoldan çalıştırdığımda şöyle bir hata alıyorum;

arda@agritux:~$ sudo jockey-gtk
[sudo] password for arda:
Traceback (most recent call last):
  File "/usr/bin/jockey-gtk", line 418, in <module>
    sys.exit(u.run())
  File "/usr/lib/python2.7/dist-packages/jockey/ui.py", line 457, in run
    self.ui_show_main()
  File "/usr/bin/jockey-gtk", line 81, in ui_show_main
    col_icon.set_sizing(Gtk.TreeViewColumnSizing.AUTOSIZE)
AttributeError: type object 'GtkTreeViewColumnSizing' has no attribute 'AUTOSIZE'

Programın text arayüzü de ekran kartımı bulmuyor. Şu ana kadar hiç sorun yaşamamıştım ubuntu ile. Hep bulmuştu kendiliğinden...

arda@agritux:~$ sudo jockey-text
Ek Sürücüler
Kullanılabilir sürücüler aranıyor...
arda@agritux:~$

Bende synaptic'ten kurayım dedim. Fakat ne kuracağımı bilemedim. Ekran kartım FX5500 yani nvidia 173 paketleri kartımı destekliyor. Depoda aşağıdaki paketler mevcut. Hangilerini kurmalıyım? Depodan hiç ekran kartı kurulumu yapmamıştım :)

peteres

Bence Beta 2 ye kadar bekle. Büyük ihtimal kernel yeni, sorun çıkarır.
Ben Alpha sürümde ATI kartımla sorun yaşadım fakat şimdi açık sürücülerle
gayet iyi çalışıyor. Sahipli sürücüleri aratmıyor.
Tahminimce Beta2 de otomatik olarak ekran kartı sahipli sürücüleri aktif olacak.

agritux

Zaten kurulum yapamadım. Synaptic'ten seçtiğimde "ilk olarak bozuk paketleri onarın" uyarısı alıyorum. Yine synaptic'ten bozuk paketleri onar dediğimde hiç bir şey olmuyor. Terminalde -f ile döngü yine hiçbir işlem yapmıyor. Terminalden kurulum yapmaya çalıştığımda xorg bağımlılıklarından bahsediyor. Erişemediğini söylüyor. Yani kurulum yapamyıorum :)
Şuan sistemde nvidia-common sürücüleri kurulu. Ama onlarda unity'i çalıştırmaya yeterli değil anladığım kadarıyla.

eribol

Nouveau sürücüleri kurulu ise kaldırıp jockey-gtk'yı tekrar çalıştırabilir misin? Bazen açık kaynak sürücüler yüklendiğinde Additional Driver penceresi sürücü yokmuş gibi davranabiliyor.

Bunun yanısıra elle kurulum da denenebilir.

agritux

Kaldırdım, jockey-gtk yine aynı hatayı verdi. Jockey-text yine bulamadı. Elle kurulum da denedim, grub ardından servisler çalışırken, bluetooth servisinden sonra takılıyor yazı renkleri sarı oluyor öyle kalıyor. Kurtarma kipinden düşük grafik modunda girdim öyle yanıtlıyorum şu an.

tanzer

Kuramazsın xserver 1.10 ilgili bir sorun var.  xserver 1.10  ile ile ilgili diyorum, zira elle kurulan nvidia sürücüleride çalışmıyor. Paketlenmiş  olan  Nvidia-173 sürücüleride bağımlılık sorunlarını  aşamıyor.  Zaten çalışmıyorlarda.

Şimdilik beklemek gerekiyor. Beklemem kurmalıyım dersen  tek yol xserver 1.9 a downgrade. Orasıda başka bir macera olur arrtık.

eribol

@agritux; https://launchpad.net/ubuntu/natty/+source/nvidia-graphics-drivers/270.29-0ubuntu2
Burada mimarine uygun olan nvidia sürücüsünü dener misin? Nvidia'nı beta sürücüsü ve xorg 1.10 ile uyumlu olması lazım(Natty depolarında 270 sürümü zaten var). Ama eski kartlarla uyumlu çalışıyor mu bilmiyorum. Ayrıca http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1687285&page=3

agritux

Sonuç yine aynı. Servislerde kalıyor renk sarı oluyor. Sanırım kararlı sürümü beklemeliyim.

tanzer

270 sürümü sürücüler FX kartlarla çalışmazlar. FX serisi kartlarla çalışan Nvidia sürücüleri Nvidia-173 sürücüleridir.

eribol

Yine de nvidia'nın beta sürücüleri denenebilir. Depoda beta sürücüler var mı bu kart için bilmiyorum ama sitesinden bakılabilir. http://www.nvidia.com/Download/Find.aspx?lang=en-us

tanzer

Biraz önce kontrol ettim.  11 Nisan tarihinde Xserver in yeni ( 1.10.0.902) sürümü depolara girmiş. Şimdilik Türkiye yansılarında görülmüyor. Denemek lazım sorunu çözmüş olabilirler.

nyavuz

@agritux
şu komut çözüm olabilir.
LC_ALL=C /usr/bin/jockey-gtk

agritux

Denemiştim o komutu. Maalesef çözüm olmamıştı.

Luna

İyi günler herkese,

10.10 u kurdum, hiçbir güncelleme almadan direkt 11.04 yükselttim az önce fakat ekran kartı sürücüsünü nasıl kurabilirim bilmiyorum. Nasıl yapabilirim? Nvidia marka ekran kartım.
İşlemci : İntel i5 750 2.66Ghz LGA 1156
Ekran kartı : GIGABYTE GTX 470 Super Overclock 1280 MB GDDR5 320 Bit
Ana Kart    : BIOSTAR H55 HD LGA1156 DDR3-1600
HDD : WESTERN DIGITAL Caviar Blue (WD3200AAJS) 3.5inç 320GB
RAM : G.SKILL Ripjaws 2 GB DDR3 1333Hz CL9 + 4 GB Team Elite 1333 Mhz
Kasa : Aerocool X Strike Mid Tower
PSU    : XILENCE Eco Series 550W

decent

@Luna, lütfen önceden açılmış aynı sorunu irdeleyen konu var ise iletimizi oraya yazalım.

Ekran kartı sürücüsünü durumunu görmek için
sudo jockey-gtk --list

Otomatik olarak yüklemek için de
sudo jockey-gtk -a

komutlarını yürütebilirsiniz..

Luna

Yazdıktan sonra başka bir başlıkta farkettim onu, evet yüklendi fakat compizi kurarken hata alıyorum, neyse final sürümüne kadar vista ile takılıcaz.
İşlemci : İntel i5 750 2.66Ghz LGA 1156
Ekran kartı : GIGABYTE GTX 470 Super Overclock 1280 MB GDDR5 320 Bit
Ana Kart    : BIOSTAR H55 HD LGA1156 DDR3-1600
HDD : WESTERN DIGITAL Caviar Blue (WD3200AAJS) 3.5inç 320GB
RAM : G.SKILL Ripjaws 2 GB DDR3 1333Hz CL9 + 4 GB Team Elite 1333 Mhz
Kasa : Aerocool X Strike Mid Tower
PSU    : XILENCE Eco Series 550W

decent

Alıntı yapılan: Luna - 17 Nisan 2011 - 20:50:52
Yazdıktan sonra başka bir başlıkta farkettim onu, evet yüklendi fakat compizi kurarken hata alıyorum, neyse final sürümüne kadar vista ile takılıcaz.

compiz sorununu ilgili konular altında inceleyebiliriz.

Kurulu olup olmadığını öğrenmek için,

compiz  --version