KDE 4.1 Karşımızda

Başlatan pisican, 30 Temmuz 2008 - 16:37:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

xhektor

Alıntı yapılan: egitimist - 31 Temmuz 2008 - 01:37:40
Alıntı yapılan: umutubuntu - 31 Temmuz 2008 - 00:41:33
Ubuntu'ya KDE 4.1 kurmak isteyenler için aşağıdaki sitede anlatımı yapılmış.

http://tombuntu.com/index.php/2008/07/30/install-kde-41-in-ubuntu-and-make-gtk-applications-look-good/

Ubuntu'ya KDE 4.1 kurmak ve verimli kullanmak için;

Yazılım kaynakları listemizi bu komut ile açıyoruz;
sudo gedit /etc/apt/sources.list

Bu depo adresini listenin en altına ekleyip kaydedip kapatıyoruz;
deb http://ppa.launchpad.net/kubuntu-members-kde4/ubuntu hardy main

Depo adresini ekledikten sonra sistemimizi bu komutla güncelleyelim;
sudo apt-get update

Sistemimizi güncelledikten sonra KDE 4.1 paketlerini aşağıdaki komutla sistemimize kuruyoruz;
sudo apt-get install kubuntu-kde4-desktop

Kurduktan sonra sistemimizi KDE 4.1 ile başlatmak için;

- Log Out oluyoruz. (ctrl+alt+backspace)
- Kullanıcı adı ve şifre giriş ekranında sol alt köşedeki Options ve Select Session yolunu izleyerek KDE'yi seçip sistemi başlatıyoruz.

KDE 4.1'i kurcalamaya başlamadan önce yapmamız gereken iki ayar daha var;

1- GTK uygulamalarının sorunsuz görünmesi için gtk-qt-engine-kde4 paketlerini aşağıdaki komutla sisteme kuruyoruz.
sudo apt-get install gtk-qt-engine-kde4

2- GTK uygulamalarında KDE stilini kullanmayı etkinleştirmek için;
System Settings=>Appearance=>GTK Styles and Fonts=>Use my KDE style in GTK applications
yolunu takibederek Use my KDE style in GTK applications'ı şeçip Apply dedikten sonra log out olarak masaüstü yöneticimizde yaptığımız değişikliklerin etkin olmasını sağlıyoruz. (ctrl+alt+backspace)

Options ve Select Session yolunu izleyerek KDE'yi seçerek Ubuntu altında yeni KDE ile oynaşmaya başlayabilirsiniz.
eline sağlık. verdigin kodlar sayesinde bende kurdum. fena degil ama türkçe dil destegi yok.

umutubuntu

Alıntı Yap
eline sağlık. verdigin kodlar sayesinde bende kurdum. fena degil ama türkçe dil destegi yok.

KDE 4 paket yöneticisi programına girip, Türkçe dil paketlerini indirebilirsiniz.

xhektor

kmultilanguge indirdim ama olmadı. paket ismini yazarmısın?

umutubuntu

Alıntı yapılan: abbas-dehmen - 12 Ağustos 2008 - 10:40:07
kmultilanguge indirdim ama olmadı. paket ismini yazarmısın?

Tam bir KDE kullanıcısı olmadığım için net bir şey söyleyemeyeceğim ancak kde turkish diye yazmanız sanırım yeterli olacaktır.

atomkarinca

sudo apt-get install kde-l10n-tr

Contempt

kde4 gerçekten beğendiğim bir masaüstü şekli ama gerçekten bir arkdaşın dediği gibi de kdeden  ubuntu üzerinde verim almak zor gibi çok az da olsa denedim. Kde masaüstü sever olarak kde den performans aldıgım en iyi dağıtım mandriva hemde kde 3.5 hemde 4x kurulum yaptığımda gözlemlediğim bu...
Herşeye Rağmen...

ubuntucu

Evet @Contempt'e hak veriyorum. Benim eski bilsayarıma( Pentium 2 2x400 mhz, 386 mb ram, 32 mb nvidia tnt ekran ) mandriva 2007 spring kurdum. Mandrivanın performansı xp den çok hızlıydı. Divx, avi formatli fimleri takılmadan izliyordum. Hatta üstüne virtualbox kurup, xp yükledim. Bu kadar çektirdiğim eziyete rağmen bana mısın demedi :) Hala eski makinede duruyor.

Sadece Mandriva da değil, gördüğüm kadarıyla Opensuse'de iyi. Opensuse'nin kde 4.1 performansı fena deil. Tabi ufak tefek hatalar var ve bazı eksiklikleri hiseddiyorsun- mesela sağ tıklayıp "simgeleri yatay  ya da düşey diz" yazısının olmaması, CD yi çıkartmak için eject tuşuna değil de yazılımına tıklayarak çıkartması gibi....-. Arch linux'u şahsen denemedim. Ama yorumlara baktığımda, Arch linux daha çok komutlarla uğraşan profesyonellere hitap ettiklerini belirtiyorlar.  Neyse, bence, diğerleri söyledikleri gibi, bu Kde 4.1 sürümü, gelişmekte olan sürümünün bir adımı olarak görüyorum.
"Çalışmadan, yorulmadan,üretmeden, rahat yaşamak isteyen
toplumlar, önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini, ve daha
sonrada istiklal ve istikballerini kaybederler" M.K.Atatürk

Contempt

Aslın da anlamam neden kde ye hep kasıyor ve çok yavaş derler bende o sorunu hiç yaşamıyorum . mandrivada  yüklü hem kde ve gnome var ve performans bakımından aralarında hiçbir fark goremıyorum.
Herşeye Rağmen...

maxspacemax

Alıntı yapılan: Contempt - 12 Ağustos 2008 - 23:12:42
Aslın da anlamam neden kde ye hep kasıyor ve çok yavaş derler bende o sorunu hiç yaşamıyorum . mandrivada  yüklü hem kde ve gnome var ve performans bakımından aralarında hiçbir fark goremıyorum.

Mandriva'da öyle ama Ubuntu'da durum farklı Gnome daha verimli.

KDE'nin bu sürümünü çok sevdim. Farklı bir havası var. Pencere stillleri öntanımlı olarak farklı ve öntanımlı olarak gelen programlar özenle seçilmiş. KDE takımına teşekkürler.

kafkasyali

az önce ubuntu'ya kde 4.1 kurdum. olumlu ya da olumsuz yazılan mesajlara yanıt vermem anlamsız olur. fakat benim görüşüm, yeni bir linux kullanıcı olarak tek kelime ile mükemmel bir görsel şölen olmuş. kilitlenme takılma gibi hiç bir sıkıntı görmedim. compiz-kde ikilisi şu anda sorunsuz çalışıyor. umarım sıkıntı çıkarmadan devam ederler.

http://wp.me/1pScW
sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ؛ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐs

maxspacemax

Mandriva 2009 Beta 2 kurdum. KDE şu ana kadar en stabil hali ile çalışıyor. Yeni KDE fark atıyor. :D

atomkarinca

KDEmod da KDE 4.1'e geçmiş durumda ve şunu söylemeliyim eski hilkat garibesi Qt3'ün yeniden yazılması şimdiye kadar Linux dünyasında atılmış en doğru adımlardan birisi. Linux'un en kaliteli uygulamaları (Amarok, Rosegarden, KTorrent vb.) Qt ile yazılmış ve bunu Qt3 ile kullanmak bir işkence gibiydi. Şu anda gayet memnunum. Nvidia kartlarla biraz sorun yaşıyor fakat ileride bunun da düzeleceğini sanıyorum.

kafkasyali

kde 4.1.1 yayınlandı. daha önce kurmuşsanız yaklaşık 100 mb'lık bir güncelleme ile mevcut kde 4.1'i güncelleyebilirsiniz. (bendeki güncelleme boyutu 107 mb)

ayrıntılı bilgi www.kde.org  ;)

http://wp.me/1pScW
sɹǝʇ nq ʞǝʇ ɹıq ؛ɐp ɐpunloʎ ʎǝsɹǝɥ ıʞuɐs

maxspacemax

Alıntı yapılan: kafkasyali - 03 Eylül 2008 - 20:24:04
kde 4.1.1 yayınlandı. daha önce kurmuşsanız yaklaşık 100 mb'lık bir güncelleme ile mevcut kde 4.1'i güncelleyebilirsiniz. (bendeki güncelleme boyutu 107 mb)

ayrıntılı bilgi www.kde.org  ;)

Deneyelim bakalım. :D

btermeli

merhaba,

sormak istedigim, gnome'un yanına kde'yi yukleyip  baslangıcta ikisinden  birini secebiliyorum, peki KDE yukledigim de  tum programları yeniden yuklemem mi gerekiyor yoksa sistemde olan tum programları goruyor sadece arayuz(masaustu) mu degisiyor???
Yani gnomeda kullandıgım tum programlar baslangıcta KDEyi secip actıgım zaman  aynı ayarlarımla orda olacak mı??

Tesekkurler...

Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

Contempt

Alıntı yapılan: btermeli - 03 Eylül 2008 - 22:47:30
merhaba,

sormak istedigim, gnome'un yanına kde'yi yukleyip  baslangıcta ikisinden  birini secebiliyorum, peki KDE yukledigim de  tum programları yeniden yuklemem mi gerekiyor yoksa sistemde olan tum programları goruyor sadece arayuz(masaustu) mu degisiyor???
Yani gnomeda kullandıgım tum programlar baslangıcta KDEyi secip actıgım zaman  aynı ayarlarımla orda olacak mı??

Tesekkurler...

dediğiniz olayı mandriva yapmaktayım. Evet kde veya gnome için kurulu programı bir diğer masaüstünde kullanabilirsiniz. Kendiniz için yapmıl olduğunuz ayarlar da aynen kalıyor.
Herşeye Rağmen...

btermeli

super, iste bu yuzden linux'u seviyorum :):)
Duvarları olmayan bir dünyada, neden pencerelere ihtiyaç duyayım ki???

sudoktoru

Ben de KDE yi kurayım dedim ancak kurulumdan sonra giriş penceresini açmaya çalıştığımda aşağıdaki hatayı veriyor
GDM (GNOME Görüntü Yöneticisi) çalışmıyor.
Başka bir görüntü yöneticisi kullanabilirsiniz, örneğin KDM (KDE Giriş Yöneticisi),CDE girişi (dtlogin) veya xdm gibi. Bu özelliği kullanmak isterseniz sisteminizin bunlaryerine GDM kullanacak biçimde yapılandırılması gerekir.
Nasıl çözeceğim bu problemi?

atomkarinca

Tam olarak sorunun ne olduğunu bilmiyorum ama geçici olarak sisteme girmek için şunu deneyebilirsiniz: ctrl+alt+f1 kombinasyonuyla başka bir bash açın,

sudo /etc/init.d/gdm stop

komutuyla GDM'i durdurup

sudo /etc/init.d/kdm start

komutuyla KDM'i başlatabilir ve sisteme giriş yapabilirsiniz. Daha sonra yöneticiyi kalıcı olarak değiştirmek için

gksudo gedit /etc/X11/default-display-manager

dosyasındaki /usr/sbin/gdm satırının başına # koyarak etkisiz hale getirin ve altına

/usr/bin/kdm

satırını ekleyin, kaydedip kapatın.

sudoktoru

benim istediğim tam tersi
gdm yi tekrar default manager olarak seçmek istiyorum

sudoktoru

sudo gedit /etc/X11/default-display-manager yazdığım zaman
/usr/lib/kde4/bin/kdm satırı çıkıyor sadece

heartsmagic

sudo dpkg-reconfigure gdm

belki iş görebilir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sudoktoru

ben iyice karıştırdım  :-X biraz kendi kafama göre kurcaladım. şimdi siyah bi ekran çıkıyor.yeniden kurulum mu yapsam diyorum.yada kurtarma şansım var mı?

heartsmagic

Nereleri karıştırdın?
Çalışmayan GDM mi yoksa X mi?
Dediğim komutu denedin mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Bedreddin

Ben de merak edip kurdum, ancak KDE yine hoşuma gitmedi. Şimdi kaldırmak istiyorum, ancak yüklerken kullandığım paketi (kubuntu-kde4-desktop) kaldır dediğimde 32kB alan boşalacak diyor. Oysa ki 400MB alan kullandı kurulumda, indirdiği tüm paketlerle beraber kaldırmak için hangi komutu kullanmalıyım?
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!