KDE 4.1 Karşımızda

Başlatan pisican, 30 Temmuz 2008 - 16:37:13

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

pisican

GNU/Linux dağıtımlarında kullanılan en popüler masaüstü sistemi olan KDE, yeni sürümü olan 4.1'i duyurdu. Ekran görüntüleriyle KDE 4.1, SDN'de!

K Desktop Environment, yani kısaca KDE, en yeni sürümü olan 4.1'e güncellendi. Yeni KDE'de en çok dikkat çeken özellik, kişisel bilgi yöneticisi bileşeninin etrafına toplanan KDE uygulamalarının artması. KDE PIM (personal information management) artık e-posta istemcisi KMail, zaman yönetim uygulaması KOrganizer, RSS okuyucusu Akregator, haber grubu istemcisi KNode ve daha birçok yazılımla beraber çalışıyor.

Aynı zamanda KDE 4.1'de Plasma'nın nimetlerini görsel olarak daha fazla göreceksiniz. Eğer deneyimli bir Linux kullanıcısıysanız KDE 4.1'e ulaşmanız için gerekli tüm bilgiyi burada bulabilirsiniz. KDE.org'da yayınlanan ekran görüntüleriyle sizi baş başa bırakıyoruz.
[IMG]http://img28.picoodle.com/img/img28/4/7/30/t_desktopm_7fdd4d4.png[/img]

Kaynak: http://shiftdelete.net/site/200807305074/KDE-4.1-Yayinlandi.html

MeBuNtU

Vistaya mı benzemiş ne e vistada macosX e banzemek istediğine göre...

pisican

benzemek önemli değil. güzel birşey varsa benzenir. hatta daha iyisi yapılıp onun önüne geçilir. ben bu nedenle kde ekibini ve kde'yi kullanmamıza aracılık eden türkçeleştirme ekibinide tebrik ediyorum. Umarım kimse bu hevesinden birşey kaybetmez ve özgürlük için bir adım daha atılmış olur.

Semih

Bence gayet iç açıcı:)Hayırlı olsun
A.Semih Türk

izzetguntalaz

Bu kde 4 serisinde icon ların ve panel in büyük olması benim canımı sıkıyor.

Bana acemi bilgisayar kullanıcısı muamelesi yapılıyor sanıyorum. (Farkında olmadan yanlış yere tıklayan tipler gibi.) 

umutubuntu

Alıntı yapılan: izzetguntalaz - 30 Temmuz 2008 - 19:06:35
Bu kde 4 serisinde icon ların ve panel in büyük olması benim canımı sıkıyor.

Bana acemi bilgisayar kullanıcısı muamelesi yapılıyor sanıyorum. (Farkında olmadan yanlış yere tıklayan tipler gibi.) 

Kde 4 ile Gnome'da bulunan simge esnetmeye benzer bir şey eklemişler, sadece esnetmek değil, çevirmekte mümkün.
Panel yüksekliği zaten ayarlanabilir bir şey.

YaPaY

Font render kalitesi hala cok kötü, Linuxta ne zaman fontlar kusursuz olacak bilemiyorum.

umutubuntu

egitimist

SDN'deki fotoğraf galerisine baktım da yeni KDE 4.1 çok şık görünüyor. Gnome ve KDE arasındaki tatlı mücadelede Gnome'un hamlesini sabırsızlıkla bekliyorum.

http://fotogaleri.shiftdelete.net/v/kde_410

DeFacto

Ubuntu cephesinde (bence) GNOME önde. Kubuntu'ya bir türlü ısınamadım :) Belki kullanıcıları "hayır GNOME çok kaba" gibi şeyler de söyleyebilirler, zevk meselesidir. Fakat karşılaştığım çoğunluk Ubuntu'nun Kubuntu'dan daha stabil ve hızlı olduğunu söylemekte. Bence bir masaüstünün kalitesini de popülerliği belirlemez ya neyse (KDE'nin en popüler masaüstü oluşu..) GNOME'un bence ek bir hamle yapmasına gerek yok. KDE zaten geride :)

egitimist

Alıntı yapılan: umutubuntu - 31 Temmuz 2008 - 00:41:33
Ubuntu'ya KDE 4.1 kurmak isteyenler için aşağıdaki sitede anlatımı yapılmış.

http://tombuntu.com/index.php/2008/07/30/install-kde-41-in-ubuntu-and-make-gtk-applications-look-good/

Ubuntu'ya KDE 4.1 kurmak ve verimli kullanmak için;

Yazılım kaynakları listemizi bu komut ile açıyoruz;
sudo gedit /etc/apt/sources.list

Bu depo adresini listenin en altına ekleyip kaydedip kapatıyoruz;
deb http://ppa.launchpad.net/kubuntu-members-kde4/ubuntu hardy main

Depo adresini ekledikten sonra sistemimizi bu komutla güncelleyelim;
sudo apt-get update

Sistemimizi güncelledikten sonra KDE 4.1 paketlerini aşağıdaki komutla sistemimize kuruyoruz;
sudo apt-get install kubuntu-kde4-desktop

Kurduktan sonra sistemimizi KDE 4.1 ile başlatmak için;

- Log Out oluyoruz. (ctrl+alt+backspace)
- Kullanıcı adı ve şifre giriş ekranında sol alt köşedeki Options ve Select Session yolunu izleyerek KDE'yi seçip sistemi başlatıyoruz.

KDE 4.1'i kurcalamaya başlamadan önce yapmamız gereken iki ayar daha var;

1- GTK uygulamalarının sorunsuz görünmesi için gtk-qt-engine-kde4 paketlerini aşağıdaki komutla sisteme kuruyoruz.
sudo apt-get install gtk-qt-engine-kde4

2- GTK uygulamalarında KDE stilini kullanmayı etkinleştirmek için;
System Settings=>Appearance=>GTK Styles and Fonts=>Use my KDE style in GTK applications
yolunu takibederek Use my KDE style in GTK applications'ı şeçip Apply dedikten sonra log out olarak masaüstü yöneticimizde yaptığımız değişikliklerin etkin olmasını sağlıyoruz. (ctrl+alt+backspace)

Options ve Select Session yolunu izleyerek KDE'yi seçerek Ubuntu altında yeni KDE ile oynaşmaya başlayabilirsiniz.

munirekinci

Ekran görüntülerine bakılırsa oldukça şık, ama daha önemlisi bence kararlılık, bu sürümde kararlılık ne alemde?

umutubuntu

@egitimist ellerine sağlık.

Dropman

Kuruyorum şu anda.. Bilgilenidrme için teşekkürler @egitimist
<Doctus>

munirekinci

Yükledim, kullandım, ilk izlenimlerim;
Programlar görünüm olarak oldukça güzel (qt4'ün payı büyük), yeni nesil Widget'lar çok janjanlı,
Masaüstü ortamı biraz ağır, şöyleki 10 dk içerisinde 2 kez X'i resetlemem gerekti, Gtk+ 2 kullanan programlar bile KDE altında çok daha hızlı çalışıyor,
Font konusunda Xfce ve Gnome'a kıyasla çok kötü, yazıların etrafında gözleri yoran bir buğu var,
Eski KDE alışkanlıklarının bazılarından vazgeçmişler, hertaraftan buton, menü vs fışkırmıyor. Gittikçe dahada sadeleşiyor.
Masaüstü widget'ı gibi konsol yapsalarmış gerçekten şahane olurdu,
Analog saat bence çok göz okşayıcı.

Kısacası, Görünümü güzelleştirmişler, bazı aksaklıkları gidermişler ama hâlâ yeterince performanslı değil yada artık düşük sistemleri düşünmüyorlar. Şahsen Xfce ve Gnome kullanıcısı olarak KDE'yi kullanılamayacak kadar yavaş buluyorum. Ve ara sıra bilinmeyen sebeplerden dolayı tıkanıp kalması hiç hoşuma gitmedi.

Umarım ileride daha iyi noktalara gelir.

fallenangel

masaüstümde denedim hiç beklediğim gibi değil çok kasıntı birşey.
ben bir arch linux özürlüsüyüm lütfen üstüme gelmeyin :(

Tilki

Kubuntu 8.04'ü kurup güncelleme yapsak KDE 4.1'e ulaşabilir miyiz acaba?

izzetguntalaz

Alıntı yapılan: Tilki - 01 Ağustos 2008 - 18:08:03
Kubuntu 8.04'ü kurup güncelleme yapsak KDE 4.1'e ulaşabilir miyiz acaba?

Kubuntu nun daily iso larında vardır.
Al linkte vereyim.
http://cdimage.ubuntu.com/kubuntu/daily/current/

Evet listesinden baktım kde 4.1 mevcut. .list dosyasından iso nun içinde ne varsa görebilirsin.

fcengiz

Nedense Kubuntu da kasıntılı ve stabil değil. SuSe 11 denedim epey hızlı ve stabil (Kubuntu'ya göre )

ubuntucu

Evet @çerkez57 haklıymış. Çok hızlı çalışıyor Kde 4.1 openSuse'de. Şahsen çok memnun kaldım perfomansından. Çok fazla çökme sorunu göremedim burda. İyi iş çıkarmışlar gerçekten.
"Çalışmadan, yorulmadan,üretmeden, rahat yaşamak isteyen
toplumlar, önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini, ve daha
sonrada istiklal ve istikballerini kaybederler" M.K.Atatürk

ufuk_k

Masaüstü konsol uygulaması için, quake tarzı terminal olan Yakuake var.

eren

KDE 4.1 pek kararlı değil ve yeni kullanıcılara uygun değil. 2009 gibi KDE 4 yerine oturacaktır.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Tilki

Intrepid Ibex'te de tadına varamayacağız yani :(.

atomkarinca

Nihayet digikam ve showfoto da kde4'e port edildi ve depolarda yerini aldı. Son kullanıcı açısından bakarsak geriye 3 büyük uygulama kaldı. Kaffeine (yeniden yazılıyor), K3B ve Amarok (Amarok2'nin realise olması bekleniyor).   Birkaç aydır Intrepid Ibex üzerinde Kde4 kullanıyorum; ve çok hızlı olduğu yönünde bir izlenim edindim. Özellikle sistemin kararlı olduğu anlarda şaşırtıcı derecede hızlı. Ve yavaş yavaş Kde ekibinin ne yapmak istediği de ortaya çıkıyor. Doğrusu onlara bir özür borcum var. Plasma masaüstünde yaşanan sorunlar çözüldüğünde Kde4 ortalığı kasıp kavurur.

munirekinci

Arch Linux üzerinde KDE 4.1'i açtım ve şok oldum.

Önceki mesajımda;
Alıntı yapılan: munirekinci - 01 Ağustos 2008 - 02:39:19
Yükledim, kullandım, ilk izlenimlerim;
Programlar görünüm olarak oldukça güzel (qt4'ün payı büyük), yeni nesil Widget'lar çok janjanlı,
Masaüstü ortamı biraz ağır, şöyleki 10 dk içerisinde 2 kez X'i resetlemem gerekti, Gtk+ 2 kullanan programlar bile KDE altında çok daha hızlı çalışıyor,
Font konusunda Xfce ve Gnome'a kıyasla çok kötü, yazıların etrafında gözleri yoran bir buğu var,
Eski KDE alışkanlıklarının bazılarından vazgeçmişler, hertaraftan buton, menü vs fışkırmıyor. Gittikçe dahada sadeleşiyor.
Masaüstü widget'ı gibi konsol yapsalarmış gerçekten şahane olurdu,
Analog saat bence çok göz okşayıcı.

Kısacası, Görünümü güzelleştirmişler, bazı aksaklıkları gidermişler ama hâlâ yeterince performanslı değil * ya da artık düşük sistemleri düşünmüyorlar. Şahsen Xfce ve Gnome kullanıcısı olarak KDE'yi kullanılamayacak kadar yavaş buluyorum. Ve ara sıra bilinmeyen sebeplerden dolayı tıkanıp kalması hiç hoşuma gitmedi.

Umarım ileride daha iyi noktalara gelir.
demiştim.

Özellikle eleştirdiğim nokra font kalitesizliği ve yavaşlığıydı. Şuan Arch üzerinde KDE 4.1 kullanıyorum ve bir önceki mesajımdan bambaşka bir izlenim edindim.

Öncelikle Ubuntu üzerine kurduğum KDE'ye oranla en az %30 daha hızlı. Kilitlenme vs. hiçbir aksaklık yok.
Font kalitesi bakımından Gnome'un aynısı, ikisi arasında hiçbir fark göremedim. Ubuntu üzerinde kurduğum KDE 4.1 ile karşılaştırdığımda sanki bambaşka bir masaüstü ortamı kullanıyormuşum gibi hissediyorum.

KDE kullanmak isteyenlere Ubuntu üzerinde KDE kullanmalarını önermem, daha önceleri Kubuntu konusunda yazdığımız yazılarda da bahsi geçmişti, Ubuntu komunitesi bence KDE'ye yeterince önem vermiyor. Belki Ubuntu üzerinde kullanılacak programlarla fazla oynamalarındandır. Meğerki programlarla oynanmayıp orjinal halinde sunulduğunda da hiç kötü olmuyormuş.

Sonuç olarak KDE'yi kullanmak isteyenlere Ubuntu üzerinde kullanmalarını önermem, ben Arch Linux üzerinde kullandım ve çok memnun kaldım, diğer dağıtımlarda durum nedir bilmiyorum, diğer dağıtımlar üzerinde KDE 4.1'i deneyen arkadaşlar yorumlarını bu başlıkta paylaşırlarsa faydalı olur.

[IMG]http://img28.picoodle.com/img/img28/3/8/11/t_20080811014m_600a991.png[/img]