[Çözüldü] kde 4.1 de tr karakter sorunu ve diskleri bağlamak

Başlatan ksksersey, 30 Temmuz 2008 - 12:58:27

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ksksersey

iyi günler
dün kde 4.1 in final sürümünü kurdum ve depo olarak kullandığım harddiskteki dosyalarda tr karakter sorunları var ve bunu nasıl düzelteceğimi bilmiyorum. geçen hafta kde 4.1 rc1 kurduğum zaman ilk önceleri bu sorun yoktu ama sonra karışık bişeyler yaptım ve yine karakterlerde bozulma oldu. ayrıca diskteki bazı dosyaların simgeleri de soru işareti şeklinde,özelliklerden değiştirmeye çalışıyorum ama olmuyor.
bir diğer konu da; windowsun kurulu olduğu bölümü ntfs-3g ile bağladım ama fat32 olan diğer disk bölümümün nasıl bağlanacağını bilmiyorum.forumda biraz inceledim ama anlayamadım. bu arada yukarıda bahsettiğim karakter sorunu sadece depo olarak kullandığım diskte meydana geliyor, windowsun olduğu disk bölümünde sorun yok.
fstab çıktım;

# /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    defaults        0       0
# /dev/sda3
UUID=629dd8bd-601f-4e5a-b16e-1b8ab997a0e7 /               ext3    relatime,errors=remount-ro 0       1
# /dev/sda4
UUID=427058c6-0af1-453c-8715-12aa5c309438 none            swap    sw              0       0
/dev/scd0       /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0       0
/dev/scd1       /media/cdrom1   udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0       0
/dev/fd0        /media/floppy0  auto    rw,user,noauto,exec,utf8 0       0

heartsmagic

Biliyorum itici bir cevap olacak ancak hem bu Türkçe karakter mevzu hem de bölüm bağlama forumda anlatılmış durumda. Sen yine araştırıp yapamazsan

sudo fdisk -l

komutunun çıktısını buraya geçip, cevap bekleyebilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

erginemr

ksksersey

teşekkür ederim arkadaşlar en sonunda sorunum çözüldü, gereksiz yere başlık açtığım için özür dilerim ancak son 3 gündür bu konu ile ilgili forumda çok araştırma yaptım ancak verdiğiniz linkteki konuyu atlamışım, oradaki bilgilerle sorunumu çözdüm. ancak bu fstab a disk bağlama konusunda yine de çok bilgim yok, mesela oraya satırları eklerken aralara ne kadar boşluk bırakılacak,sıralama nasıl olacak v.b durumlar kafamı karıştırıyor.
bir de bu konu ile alakasız olacak ama kde4 ile ilgili bir sorum olacaktı belki kullananlar cevap verebilir; dolphinde yada konquerorda dosya oluşturma kısmı yok, yani yeni dosya oluşturamıyorum. sağ tıklayıp "create new" e geliyorum ancak orada yeni dosya oluştur gibisinden bir yazı yok

heartsmagic

fstab için boşluk fark etmez, bir boşluk bile olur ancak okunaklı olması açısından göz kararı bir şeyler koyabilirsin. Sorduğun diğer konu hakkında forumda yine bir şeyler yazmışdım: http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=1795.msg18150#msg18150
Daha fazlası için

man mount
man fstab

Bu konu çözüldüğü için başlığı kapatıyorum. KDE sorunun sanırım forumda geçti, eğer bulamazsan doğru kategoride yeni bir başlık açabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.