Karşınızda 11.04 + GNOME3

Başlatan Sedo79, 07 Nisan 2011 - 22:14:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

galot

Alıntı yapılan: lotus1991 - 16 Nisan 2011 - 00:53:22
Alıntı yapılan: galot - 15 Nisan 2011 - 19:14:17
Flash bellek üzerinden 11.04 beta 2'ye Gnome 3 kurdum. Unity güzel olmuş ama Gnome 3'ü daha çok beğendim.
haklısınız nedense benimde öyle oldu
Nasıl oldu? Dediğinizi anlayamadım  :o

lotus1991

Alıntı yapılan: galot - 16 Nisan 2011 - 20:41:08
Alıntı yapılan: lotus1991 - 16 Nisan 2011 - 00:53:22
Alıntı yapılan: galot - 15 Nisan 2011 - 19:14:17
Flash bellek üzerinden 11.04 beta 2'ye Gnome 3 kurdum. Unity güzel olmuş ama Gnome 3'ü daha çok beğendim.
haklısınız nedense benimde öyle oldu
Nasıl oldu? Dediğinizi anlayamadım  :o

türkçeyi ne kadar harika kullanıyorum, cidden yazıklar olsun bana.
haklısınız bende çok beğendim olacaktı.

Ozgurluk

Ubuntu Tweak deposundan gnome testing ppa'yı etkinleştirmiştim daha önce. İnternette verilen yazılım kaynaklarına güvenmediğim için sudo add-apt-repository ppa:Ubuntu-desktop/gnome3-builds burada ki gnome-shell'i kurmadım. Onun yerine terminale gelip apt cache search gnome-shell yazıp gnome-shell'i kurdum. Sonra gnome otrumu kapattım Gnome 3 başlatmak için herhangi bir seçenek gelmedi hala eski gnome'dayım ne yapmam gerek Ubuntu sürümüm 10.10

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 21 Nisan 2011 - 23:22:46

ubuntunun kendi depolarında varmış... Gnome 3 için
sudo apt-get install gnome-shell yazın sonra çalıştırmak için ise alt+f2 gnome-shell --replace bu kadar geçmiş olsun. Gnome 3 ubuntu altında baya keyifli. Saygılarımla...

ekopc

gnome 3 kurdum  yanlız oturumu kapat var pc kapat yeniden başlat gelmedi  firefox da sadeçe kapat simgesi var küçült ve genişlet simgeleri gözükmüyor yani sol ütteki

aynshtein

Alıntı yapılan: ekopc - 27 Nisan 2011 - 09:36:17
gnome 3 kurdum  yanlız oturumu kapat var pc kapat yeniden başlat gelmedi  firefox da sadeçe kapat simgesi var küçült ve genişlet simgeleri gözükmüyor yani sol ütteki

Me menüye (isminin veya kullanıcı adının olduğu menü) tıkladıktan sonra klavyeden ALT tuşuna basılı tutarsan bilgisayarı kapatma menüsüne ulaşabilirsin. Firefox için de en basit yol, Ubuntu Tweak kurarak Window Manager Settings penceresinde Custom kutucuğuna tıklayıp butonları istediğin düzende sıralayabilirsin...
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

ekopc

Alıntı yapılan: aynshtein - 27 Nisan 2011 - 09:47:28
Alıntı yapılan: ekopc - 27 Nisan 2011 - 09:36:17

Me menüye (isminin veya kullanıcı adının olduğu menü) tıkladıktan sonra klavyeden ALT tuşuna basılı tutarsan bilgisayarı kapatma menüsüne ulaşabilirsin. Firefox için de en basit yol, Ubuntu Tweak kurarak Window Manager Settings penceresinde Custom kutucuğuna tıklayıp butonları istediğin düzende sıralayabilirsin...

sadeçe firefox da degil hangi  dosyayı açsam sadeçe kapat gözüküyor firefox örnek olarak vermiştim  belgelerim dosyası ve digerleri gibi sadeçe kapat geliyor diger simgeler yok

baizen

Terminalden denermisin, simgeler için
gconftool-2 -s -t string /desktop/gnome/shell/windows/button_layout "menu:minimize,maximize,close"

Menüye gelene kadar en kolay yolu şimdilik bu sanırım
Oturumu kapat simgesine ulaştığın yerden Sistem ayarları>Güç>Güç düğmesine basıldıgında | bana sor <

Tekrar başlattığında nautilusta ve firefoxta simgeler gozukmesı lazım

ovural43

evde ve ofiste ubuntu kullanıyorum ..

şahsi fikrim .. gnome 3 görsellik olarak güzel ama bu görsellik mantıgı ile giderse ofis için kullanışlı gibi gelmedi ..
mesela bazen mouse ile sol üst köşeye gittigimizde pencere seçimi cıkıyor .. tabi pencere sayısı çoksa bu sefer en son hangi pencerede kalmıştın onu bulmaya calisiyorsun ..

aynshtein

Şahsi fikrim: Her şey alışana kadar zordur :)

Windows'tan bıkıp Linux ile flört ettiğiniz ilk günleri hatırlayın. İlk defa Linux kullanan biri "ayarlar" neredeydi, "programlar"ı nasıl bulacağım vb. sorular sormuştur herhalde. Gnome 3'e de alışabiliriz. Ben bir kaç haftadır kullanıyorum ve bocalama sürecini atlattım sayılır. Unity'yi de kullanmıştım ama Gnome 3 kesinlikle daha kullanışlı. Sadece biraz pratik yapmaya ihtiyacımız var.

Pencereleri "CTRL+ALT+SHIFT+ aşağı ok" kombinasyonu ile alttaki masaüstüne taşıyabilirsiniz. Böylece "CTRL+ALT+ aşağı ok" kombinasyonunu kullandığınızda, hemen karşınıza çıkar. Birden fazla pencereli (GIMP veya XSANE vb.) programları boş bir masaüstünde çalıştırırsanız pencereleri yönetmesi daha kolay olur...

"Yeni" olana alışmak zordur. Tabi ki alışmak istemeyebilirsiniz ama alıştıktan sonra çoğu kişi "eski"yi hatırlamaz bile... (tüplü televizyonlar, crt monitörler, kablolu masaüstü telefonları ve hatta siyah beyaz cep telefonu ekranlarını kullananların sayısı her geçen gün azalıyor :))
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

ekopc

Alıntı yapılan: aynshtein - 27 Nisan 2011 - 11:24:16
Şahsi fikrim: Her şey alışana kadar zordur :)

Windows'tan bıkıp Linux ile flört ettiğiniz ilk günleri hatırlayın. İlk defa Linux kullanan biri "ayarlar" neredeydi, "programlar"ı nasıl bulacağım vb. sorular sormuştur herhalde. Gnome 3'e de alışabiliriz. Ben bir kaç haftadır kullanıyorum ve bocalama sürecini atlattım sayılır. Unity'yi de kullanmıştım ama Gnome 3 kesinlikle daha kullanışlı. Sadece biraz pratik yapmaya ihtiyacımız var.

Pencereleri "CTRL+ALT+SHIFT+ aşağı ok" kombinasyonu ile alttaki masaüstüne taşıyabilirsiniz. Böylece "CTRL+ALT+ aşağı ok" kombinasyonunu kullandığınızda, hemen karşınıza çıkar. Birden fazla pencereli (GIMP veya XSANE vb.) programları boş bir masaüstünde çalıştırırsanız pencereleri yönetmesi daha kolay olur...

"Yeni" olana alışmak zordur. Tabi ki alışmak istemeyebilirsiniz ama alıştıktan sonra çoğu kişi "eski"yi hatırlamaz bile... (tüplü televizyonlar, crt monitörler, kablolu masaüstü telefonları ve hatta siyah beyaz cep telefonu ekranlarını kullananların sayısı her geçen gün azalıyor
şimdide giriş yapamıyorum giriş ekranı geliyor  gnome 3 giriş gözükmüyor kullanıcı adı gözüküyor gnome shell kaldırdım şimdi giriş yapamıyorum

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 27 Nisan 2011 - 12:23:33

Alıntı yapılan: baizen - 27 Nisan 2011 - 10:08:33
gconftool-2 -s -t string /desktop/gnome/shell/windows/button_layout "menu:minimize,maximize,close"

Oturumu kapat simgesine ulaştığın yerden Sistem ayarları>Güç>Güç düğmesine basıldıgında | bana sor <

Alıntı yapılan: baizen - 27 Nisan 2011 - 10:08:33

bir giriş yapabilsem şimdide giriş yapamıyorum hata veriyor geri girş ekranına dönderiyor

ovural43

farklı masaüstü nü kullanmaya alışsam belkide dediginiz gibi daha farklı olacak ..

ama artık yaş belli noktaya gelince yeniliklere adapte olma süresi uzuyor :d

baizen

gdm ekranından classic olarakta giriş yapamıyosun anladığım kadarıyla
recovery console dan girebiliyosan... ve direk kablolu bağlantın varsa gnome-shell'i tekrar kurulumu deneyebilirmisin

ekopc

Alıntı yapılan: baizen - 27 Nisan 2011 - 12:54:22
gdm ekranından classic olarakta giriş yapamıyosun anladığım kadarıyla
recovery console dan girebiliyosan... ve direk kablolu bağlantın varsa gnome-shell'i tekrar kurulumu deneyebilirmisin
classic dende girmiyor recovery giriş yapıyor gnome-shell kurmayı denedim dosyalar konumlandırılanadı diyor nasıl yeniden kurarım.
sudo add-apt-repository ppa:gnome3-team/gnome3
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade
sudo apt-get install gnome-shell

recovery giriş yaptım yeniden kurdum
Simgeler "menu:minimize,maximize,close" geldi çok  tşk ederim yardımlarınız .için. sagolun

baizen

Ben ppa'ları daha silmemişsindir diye düşünmüştüm, neyse sorunun çözülmüş sonuç olarak...
Bide Power olayı için sonradan aklıma geldi ama foruma ulaşamadım.

sudo apt-get install gnome-shell-extensions-alternative-status-menu
Kurduktan sonra alt+f2 çıkan komut ekranına r yazıp enterlarsın. Sonrasında menüye gelmiş olur.

ekopc

Alıntı yapılan: baizen - 29 Nisan 2011 - 04:07:22
Ben ppa'ları daha silmemişsindir diye düşünmüştüm, neyse sorunun çözülmüş sonuç olarak...
Bide Power olayı için sonradan aklıma geldi ama foruma ulaşamadım.

sudo apt-get install gnome-shell-extensions-alternative-status-menu
Kurduktan sonra alt+f2 çıkan komut ekranına r yazıp enterlarsın. Sonrasında menüye gelmiş olur.

Çok kasıyo ram fazla yiyor windows'a göre fazla fan hep ikinçi kademede çalışıyor kaldırdım Unity gnome 3 den biraz az yiyor fan ikinçi kademede mola veriyor ben notebook kullanıyorum ondan şimside sudo gedit /etc/apt/sources.list gitti boş gösteriyor listeyi nereden geri yüklerim..
ubuntu-tewak sources.list listeyi sildi hata oluştu dedi sildi yeniden yüklemem lazım

ekopc

tşk sagol listeyi ubuntu-tweak temizlik yaparken sildi esasınsa silmemesi lazım daha önçe hiç silmezdi bunda sildi liste boştu tşk.

nikbinliknet

11.04 sürümünde Unity'i beğenmememden kaynaklı Ubuntu Tweak üzerinden gnome3 ü kurdum ve bilgisayarımı tekrar başlattım. Fakat GDM ekranından ileri gidemiyorum. "Failed to load session" hatası veriyor. Farklı açılış kiplerinde de aynı sorunla akrşılaştım. Kurtatma kipinden "apt-get update" ve "apt-get upgrade" komutlarımda bir sürü dosyaya hata verdi. Yukarıdaki yazıalrdaki çeşitli yöntemleri kullandım ama sorun devam ediyor. Ne yapmam gerekiyor başka?
İşletim Sistemi:  Ubuntu 17.10
İşlemci: Intel® Core™ i3 CPU M 330 @ 2.13GHz × 4
Ekran: NVIDIA GeForce 310M/PCIe/SSE2

gokhanyildiz

Alıntı yapılan: ovural43 - 27 Nisan 2011 - 12:51:10
farklı masaüstü nü kullanmaya alışsam belkide dediginiz gibi daha farklı olacak ..

:)

Benimde yaşım ilerlemiş durumda. Web tasarımcılığı yapıyorum ve Gnome3 kadar rahat kullanabildiğim bir masaüstü ile karşılaşmadım. Gerçekten abartmadan söylüyorum. Fareyi sol üst köşeye getirdiğimde tüm açık pencereleri dizmesi bile çok güzel birşey benim için. Ayrıca ilk defa ubuntu da donma problemi yaşamıyorum :) Fan sesi hiç yok. Masaüstüne mi bağlı bilmiyorum ama unity'de fan sesi çok fazlaydı. Gnome3 te hiç yok.

decent

@nikbinliknet,
bu konunun ikinci sayfasında bir çözüm verilmiş, uyguladınız mı ?
Tabii paket yöneticisine ulaşamazsak komut satırı ile kaldırmak gerek.

Alıntı yapılan: Sedo79 - 11 Nisan 2011 - 14:24:00

Synaptic paket yöneticisin aç

gnome-accessibility-themes ve gnome-accessibility-themes extra

Paketlerini sil..

gnome-themes-standard

Bu paketi yükle ve oturumunu kapat aç tamamdır..

ekopc

Alıntı yapılan: MaTh1ens - 10 Mayıs 2011 - 14:55:25
Alıntı yapılan: ovural43 - 27 Nisan 2011 - 12:51:10

Benimde yaşım ilerlemiş durumda. Web tasarımcılığı yapıyorum ve Gnome3 kadar rahat kullanabildiğim bir masaüstü ile karşılaşmadım. Gerçekten abartmadan söylüyorum. Fareyi sol üst köşeye getirdiğimde tüm açık pencereleri dizmesi bile çok güzel * bir şey benim için. Ayrıca ilk defa ubuntu da donma problemi yaşamıyorum :) Fan sesi hiç yok. Masaüstüne mi bağlı bilmiyorum ama unity'de fan sesi çok fazlaydı. Gnome3 te hiç yok.

:)
Aynen katılıyorum gayet güzel gnome3 birde şuvar  fareyi hiç ellemesseniz açılışta hep sol üst koşede menüleri gösteriyor bu çok harika ... ram konusuda iyi...unity ram fazla fan dedigingibi  hiç susmuyor 

leica

kurulumu yaparken bir hata aldım bilgisayara reset attğımda sadece konsol ekranına ulaşıyordum. güvenli moda bilgisayarı açıp paketleri onarı seçtim. ubuntuyu açtım fakat her şey birbirine girmiş durum da ekran siyah beyaz masaüstü yok sadece unity panel var.

Reading package lists... Done
Building dependency tree       
Reading state information... Done
Calculating upgrade... Done
0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded.

ama açılışta gnome 3 seçeneği yok. ne yapabilirim?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 13 Mayıs 2011 - 00:05:54

gnome3 ulaştım synapticten gnome 3 yazan ne gördüysem yükledim şans eseri çalıştırdım :D ama bir sorumnum yukarda ki panel çok kötü gözüküyor nasıl çözerm ?

barrakke

2 haftalık ubuntu kullanıcısıyım kurcalarken gnome version 2.3 olduğunu gördüm 3 ü yükleyeyim dedim ve şu komutları uç birime girdim

sudo apt-get install gnome-shell
sudo apt-get install gnome3-session

ama bi daha açılmadı :(

Çözümü varmıdır ekran kartı ile alakalı bi durum olabilirimi ?

if

@barrakke, kullanıcı giriş ekranına geldiğinizde CTRL+ALT+F1 tuş kombinasyonu ile tty1 ekranına düşünüz, kullanıcı ismi ve şifresini girdikten sonra sudo apt-get remove gnome-shell gnome3-session
sudo apt-get clean
komutlarını veriniz. Sanırım olur.

Hmm. En son şu komutu veriniz: sudo apt-get install ubuntu-desktop

barrakke

if kardeşim dediklerini harfiyyen uyguladım şu hataları verdi şifremi giriyorum -failed to load session ''ubuntu'' veya ''gnome''-