GNOME3 Duyuruldu!

Başlatan Sedo79, 06 Nisan 2011 - 23:08:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sedo79

Uzun süren bir planlama aşaması ve iki ertelemeden sonra GNOME tayfası nihayet GNOME masaüstü yöneticisinin üçüncü nesli olan GNOME 3′ü duyurdular.

GNOME tayfasının belirttiğine göre üçüncü nesil masaüstü yöneticisi sıfırdan yeniden yazıldı. Günümüzün teknolojileri kullanılarak, modern bir masasütü yöneticisi oluşturulmaya çalışıldı. Kısaca GNOME için belirtilenler:

Uygulamalara daha hızlı erişim.
Kolaylaştırılımış pencere yönetimi
Çalışma alanları oluşturma
Gelişmiş donanım bütünlüğü
Uygulama tabanlı pencere yönetimi

Basit Güzellik

GNOME 3, kendine has bir zarafetle geliyor. Yeni bir görsel tema, arıtılmış yeni bir yazı tipi ve yenilenmiş canlandırmalarla kullanımı basit ve güzel bir masaüstü deneyimi hazırlanmış.

Tüm uygulamlara hızlı erişim için, "Etkinlik Görünümü" özelliği eklenmiş. Klavyenin Windows tuşu diye bilinen tuş, etkinlik görünümüne geçiş için atanmış.

Sanal iletişim için de yapılandırılan GNOME 3, anlık mesajlaşma ile bütünlük özelliği kazanmış. Masaüstünden ya da çalışmakta olduğunuz uygulamanızı değiştirmeden, bir bildirim çekmecesinde beliren anlık mesajlarınızı cevaplayabiliyorsunuz.

GNOME 3 panelleri, arka planın bir parçası olarak görünecek şekilde yapılandırılmış. Bildirimler ise, okuyucu onları okumak isteyene kadar saklı tutuluyorlar. Yani masaüstü oldukça toparlanmış.

Etkinlik tuşu ve aram ile, tüm uygulama ve ayarlara klavyeden erişebilinme özelliği eklenmiş. Sistem ayarları ise tamamen, kullanımı kolaylaştıacak biçimde, yeniden tasarlanmış. Pencere yönetiminde de, yanyana pencere döşeme özelliği eklenmiş.

GNOME temel teknolojilerinde de değişklikler yapılarak, mini bilgisayarlara (netbook) çok daha uyumlu hale getirilmiş.

Evet, GNOME tayfasının belirttiği GNOME 3, kısaca böyle. Oldukça yeni olan GNOME 3, kullancı geri bildirimleri ile daha da gelişecektir. Pekçok GNOME kullanıcısı, GNOME 3 sürümü ile GNOME'un kullanım ve performanstan uzaklaşarak, görünüme yönelmesinden endişe duyuyordu. GNOME 3 sürümünüyle ilgili, çok kısa bir zaman sonra, geribildirimler gelmeye başlayacktır. Ancak ne olursa olsun, GNOME 3′ün, kullanıcılarına yeni bir deneyim sunacağı kesin.

Alıntı.
http://www.pardus-linux.org/2011/04/gnome-3-duyuruldu/

hobaaaaaaaaaaaa night train

Al Arabi

Şu anda ben siteye erişip indirme yapabiliyorum.

BELLEROPHONTES

11.04'te gnome3 kullanılma ihtimali artık yok demi :)
Yeniden sevdalandım bir yazılıma, bağlandım doyasıya... :D :D :D

karizmaxi

11.04de uniy ile gnome de gelecek deniyor ama gnome3 mü değil mi bende çok merak ediyorum açıkcası
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

Ozgurluk

Ubuntu 10.10'a nasıl kurabirim forumda aradım ama hep test olarak Gnome Shell var.
Saygılarımla...

krwlng

İşte beklediğim an, çok beklettiler ama umarım değmiştir.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

ozan2680

Speed

bytan

İçerik benzer gelişeceği için konuları Duyurular bölümü üzerinde birleştirdim.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

yakusha

ubuntu 11.04 betayı indirdim, sanal olarak kurdum... unity selam bile vermedi; ben de gnome-clasic ile giriş yaptım...

sonra gnome3 ppa yı ekleyip güncelleme yaptım...

malesef gdm giriş ekranında tıkandı kaldı, şifre gireceğim bir alanı bana göstermedi, kaldı...

:) bu kadarcık olay 2 saatimden fazla vaktimi aldı...

deneyenlere şimdiden kolay gelsin.
Artık bu forumu kullanmıyor.

jayw

Ne yazıkki bende de pek olumlu sonuçlar vermedi. Gnome 3 sayfasında "Deneyin!" başlığı altındaki Suse tabanlı 64 bit Gnome 3 Canlı CD'sini indirdim ve CD'ye yazdırdım. Toshiba A200-23U bilgisayarımda görsel ekrana ulaşamadım (ne güvenli kipte, ne de normal olarak), ekran kare kare garip bir hal aldı, Ctrl-Alt-F1 tuşu bile işe yarama, uçbirime ulaşamadım.

Bari Virtualbox ile deneyeyim dedim ve masaüstüne ulaştım ama performans gerçekten çok kötüydü.

Özetle benim ilk izlenimlerim hoş değil, umarım zamanla değişir :)

decent

Alıntı yapılan: yakusha - 07 Nisan 2011 - 02:39:42
ubuntu 11.04 betayı indirdim, sanal olarak kurdum... unity selam bile vermedi; ben de gnome-clasic ile giriş yaptım...

sonra gnome3 ppa yı ekleyip güncelleme yaptım...

malesef gdm giriş ekranında tıkandı kaldı, şifre gireceğim bir alanı bana göstermedi, kaldı...

:) bu kadarcık olay 2 saatimden fazla vaktimi aldı...

deneyenlere şimdiden kolay gelsin.

@yakusha,

Natty Narwhal ile ilgili konularda çok konuşuldu, yine de bir iki hususu belirtmek isterim;

- Beta sürümden bu yana her gün çıkan günlük kalıplar var, onlardan birisini denedikten sonraki izlenimlerinizi tekrar alırsak, yukarıdaki yorumunuzun askıda kaldığını göreceksiniz.

- Yükleme yaptığınız sanal makina yazılımı ve sürümü önemlidir,

- 11.04 ile gelen Unity arayüzü kendi başına yeterlidir, Gnome 3 PPA veya Unity PPA gibi başkaca kaynaklara ihtiyacımız da yoktur faydaları da yoktur, aksine sistemi bozmaktadırlar..

Size de kolay gelsin.

Ekleme:
Az önce OMG! Ubuntu! sitesinde verilen Gnome3 PPA kaynağındaki paketlerin güncellendiğini gördüm.
Yine de oradaki uyarıyı dikkate almakta fayda var:
Alıntı YapAlso note that from now until April 28th the GNOME 3 PPA is to be considered highly unstable and will break your system. With warning issued, the PPA can be found @ launchpad.net/~gnome3-team/+archive/gnome3

Alıntı YapLatest updates

gnome-themes nine hours ago
    Successfully built
    gnome-session 9 hours 10 minutes ago
    Successfully built
    gnome-settings-daemon 9 hours 10 minutes ago
    Successfully built
    gnome-power-manager 12 hours ago
    Successfully built
    gnome-screensaver 12 hours ago
    Successfully built

deb http://ppa.launchpad.net/gnome3-team/gnome3/ubuntu natty main
deb-src http://ppa.launchpad.net/gnome3-team/gnome3/ubuntu natty main

Videolardaki görüntüler ilgi çekici:
http://www.youtube.com/watch?v=QSuRy7TRHPc
http://www.youtube.com/watch?v=hxOQj5eBRCY
http://www.youtube.com/watch?v=t4fhsgZbgKk

İlerleyen saatlerde 6 Nisan tarihli Natty Narwhal günlük sürüm üzerinde deneyeceğim.

Sedo79

sabırsızlıkla launchpadi bekliyorum

decent

Sanalda kurulu olan Alpha 3 üzerine yüklüyorum,

Sorun olmaz ise Beta 1 üzerine de yükleyeceğim.

Sedo79

Eğer başarılı olursa bende eve gidince deneyeyim..

decent

Alıntı yapılan: Sedo79 - 07 Nisan 2011 - 09:21:42

Resimdeki sanal makina artık yok :D

Beta 1 ile deneyeceğim

Sedo79

Alıntı yapılan: decent - 07 Nisan 2011 - 10:24:12
Alıntı yapılan: Sedo79 - 07 Nisan 2011 - 09:21:42

Resimdeki sanal makina artık yok :D

Beta 1 ile deneyeceğim

Henüz paketlemenin bitmemesi yüzünden hatalar mevcut olabilir..

karizmaxi

10.10'a kurma yolu varmı?

raspacı

İzlediğim videolara bakınca beğendim ama denemedim henüz. Hele bir kaç yıl geçsin otursun öyle :)
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

muzir

@karizmaxi bu linkte http://joneslee85.wordpress.com/2010/06/06/howto-install-gnome-shell-on-ubuntu-maverick-10-10/ adım adım anlatıyor 10.10 nasıl kurulacağını fakat hala bugların mevcut olduğunu da söylemişler.
Bir Tellioğlu asla geç kalmaz...

eribol

Alıntı yapılan: raspacı - 07 Nisan 2011 - 13:08:03
İzlediğim videolara bakınca beğendim ama denemedim henüz. Hele bir kaç yıl geçsin otursun öyle :)
Bir kaç yıl sonra yep yeni gnome çıkar herhalde :)

karizmaxi

Alıntı yapılan: muzir - 07 Nisan 2011 - 13:42:24
@karizmaxi bu linkte http://joneslee85.wordpress.com/2010/06/06/howto-install-gnome-shell-on-ubuntu-maverick-10-10/ adım adım anlatıyor 10.10 nasıl kurulacağını fakat hala bugların mevcut olduğunu da söylemişler.
teşekkürler sanal makinede deneyeyim buglar var madem

Sedo79

Linkte belirtilen GNOME shell 6 Haziran 2010 tarihine ait ve sadece preview şeklinde bir GNOME özelliği sunuyor.
GNOME 3 ile alakası yok yani..

yakusha

denemeye devam edeceğiz :) bir katkımız olursa ne âlâ....
Artık bu forumu kullanmıyor.

raspacı

Alıntı yapılan: eribol - 07 Nisan 2011 - 13:43:39
Alıntı yapılan: raspacı - 07 Nisan 2011 - 13:08:03
Bir kaç yıl sonra yep yeni gnome çıkar herhalde :)
Doğru diyorsun daha fazla acele etmeliyim o zaman. Ben 10.10 denemeden 11.04 çıkıyor mesela. Kaçırmamak lazım.  :P
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

karizmaxi

şimdi biz elimizdeki 10.10'a gnome3 yüklemeden 10.10'u destek süresi bitene kadar kullansak güncellemeler ile atıyorum bir yıl sonra gnome3 olur mu?