Stalin'in Hayaliydi!

Başlatan XRumer, 05 Nisan 2011 - 16:18:12

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

XRumer

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/17421915.asp?gid=234
Yazılım dünyasının en önemli isimlerinden biri daha cep telefonlarına verdi veriştirdi. İşte o isim...

Özgür yazılım hareketinin ve GNU işletim sisteminin kurucusu Richard Stallman; teknolojide kullanıcıların özgürlüğüne yeni bir tehdit olarak akıllı telefonları görüyor. Stallman 57 yaşında ve 1980'lerin başından beri yazılımda özgürlüğü savunuyor.
Networkworld'den Jon Brodkin'e Stallman akıllı telefonlar hakkındaki düşüncelerini şu şekilde anlatıyor; "Bir cep telefonum yok. Bir cep telefonu taşımam. Bu Stalin'in hayaliydi. Cep telefonları "Big Brother"ın bir oyuncağı. Dinlenebilen ve her gittiğim yeri kayıt eden bir cihazı yanımda taşımayacağım."
Stallman'a göre cep telefonlarının dinlenmesini engelleyebilecek tek şey bağımsız yazılımlar; "Üretici programları değiştirebiliyor ama siz değiştiremiyorsanız, hapishanede yaşıyorsunuz. Telefondaki tüm yazılımlar bağımsız yazılımsa, o zaman muhtemelen dinlenemeyebilirsiniz."
Bağımsız yazılım nasıl olmalı?
Teknolojide özgürlüğe gönül vermiş yazılımcı akıllı telefonlarda Android'e güveniyor. Ancak bizim bildiğimiz Google'ın sürümüne değil, Replicant isimli tüm yazılımlarının bağımsız olduğu bir üçüncü parti sürümüne. Bu sürüm de yalnızca Avrupa'daki HTC Dream Phone'da çalışabiliyor.
Ayrıca Richard Stallman bağımsız yazılımların, açık kaynaklı yazılımlarla aynı olmadığının üstüne basıyor. Stallman'a göre yazılımın yalnızca bedava olması onu bağımsız yapmıyor, bağımsız bir yazılım için Stallman'ın dört şartı bulunuyor; "Birincisi programı istediğiniz gibi çalıştırmak. İkincisi kaynak kodunu çalışma özgürlüğünün olması ve bunu değiştirerek kendi işleminizi yapabilmeniz. Üçüncüsü başkalarına yardım edebilme özgürlüğü. Dördüncüsü ise kendi değiştirdiğiniz sürümü istediğiniz gibi kendi topluluğuna dağıtabilmeniz. Bu dört özgürlük yoksa; üretici programı, program da kullanıcıyı kontrol eder."
Google, Microsoft ve Apple hakkında ne düşünüyor
Eminiz yazılım konusunda bu kadar ince düşünen bir insanın bilgisayarının nasıl olduğunu da merak etmişsinizdir. Stallman sizin de tahmin edeceğiniz gibi Windows ya da Mac kullanmıyor. Ancak Ubuntu gibi bir açık yazılım da Stallman'ın bağımsızlık prensiplerini karşılayamıyor. Bağımsız bir BIOS sunan tek dizüstü bilgisayar olduğu için Lemote Yeeloong kullandığını söyleyen Stallman, işletim sistemi olarak ise GNU\Linux karışımı bir bağımsız yazılım kullanıyor. Stallman'ın dizüstünün diğer son model bilgisayarlar kadar donanımlı olmamasından da biraz şikayetçi olduğu söylenebilir.
Microsoft CEO'su Steve Ballmer'ın Linux'u bir kanser olarak tanımladığını da hatırlatan Stallman, Microsoft'un o günden bugüne açık yazılım konusuna daha dikkatli yaklaştığını ancak fikirlerinin değişmediği görüşünde. Apple, Adobe ve Oracle'ı bağımlı yazılımlar yapıp kullanıcıları bunları kullanmaları için baskı altına almakla suçlayan Richard Stallman, Google'ı biraz daha farklı bir köşeye koyuyor ancak Google da onun için tam anlamıyla iyi değil; "Biraz iyi şeyler biraz kötü şeyler yaptı. WebM codec ve YouTube'daki davranışlarıyla işe yarar bağımsız yazılımlar çıkarttı. Ancak yeni Google Art Project ise diğer yaptıklarının tam tersi yönünde."

karamani44

yüzdeyüz bağımsız bir yazılım olmaz gibime geliyor. şuan linux çok iyi ama ilerde o da tekelleşir mi. open office de başta özgür yazılımdı şuan oracle de bunları düşününce olmaz gibi geliyor bana

canosayan

biraz manasız geldi.
bir bilgisayarı parçalarını alarak yapabilirsiniz. üzerine istediğiniz yazılımı da kurarsınız. fakat hali hazırda cep telefonu parçası satan bir yer yok. haliyle her şekilde satıcı markaya bağımlı olacak telefon.
Chmod bizim işimiz.

Sedo79

Stallman baya abartmış..
TV'de izlemesin o halde.. TV nin içinde ki yazılımdan dolayı
Bu tür şeyleri çoğaltabilirim..
hobaaaaaaaaaaaa night train

sema

Bizim için abartı olabilir ama Stallman'ın abarttığını düşünmüyorum. Bu şekilde davranmasaydı bu şekilde gelişmezdi sanırım. Ama en güzel tarafı tamamen inanarak söylüyor olması. Bu çok güzel :) Keşke ben de hayallerime, herkese anlatabilecek kadar inansaydım. Bir de genel olarak bir şeylerin öncülerine bakıldığında zaten inandıkları her şey, biz uzaktan izleyicilere hayal gibi gelir. Sonuçta gerçekleşen onların hayalleri :) Saygı duyuyorum..
susema

ct

Dediklerine kısmen katılıyorum. Yazdıklarını, söylediklerini okumaktan zevk aldığım birisi R. Stallman ancak eksik yanları var. Mesela Muz Cumhuriyetinde işler biraz farklı yürüyor. Kriptolu haberleşme yapan bir telefon şirketi uyarılar alabiliyor o kriptoları devlete ver herşeyi okuyalım diye. Açık açık "kapatırız tükkanınızı" denebiliyor. Haberi de burada:

http://teknoloji.milliyet.com.tr/turkiye-de-blackberry-telefonlara-yasak-geliyor/mobildunya/haberdetay/23.10.2010/1305416/default.htm

Onun dışında Muz Cumhuriyetinde teknik takiple her türlü telefon dinlenebiliyor ve bunu sağlayanlar da gsm şirketleri. Teknik takibe alınıyor olsam bunu sormaya cesaretim olmazdı herhalde. Düşünsenize hiç yoktan sırf şüphe ettiğiniz için teknik takip başlatabilirler durduk yere ve şüpheli durumuna düşebilirsiniz. Telefonlar dinlenirken kişisel veya yasal olmayan uygulamalara maruz kalıp kalmadığınızı da öğrenemiyorsunuz çünkü korkuyorsunuz. Muz Cumhuriyetinde özgürlük çok zor :)

Stallman'ın 50-60 yıl önce ölüp gitmiş birinden bahsederken bu derece korkması da ilginç. Amerika çook özgür bir ülke sanki başka kötü yönetimleri yad ediyor. Ama Amerikalılarda küfür gibi bir şey zaten sscb-komünist o yüzden açıklaması daha çarpıcı olsun diye kullanmış sanırım.

stef_q

Kendisi olabildiğinde özgür kalmaya çalışıyor olabilir ama emin olduğum tek şey var: kendisinin her ayrıntısının bilindiği, eğer bilinmiyorsada pek kimsenin umrunda olmadığındandır.

Malesef onun gibi düşünsek veya düşünmesekte, herkesin onun gibi davranma şansı olmayabilir. Belki kendisinin şu anda buluğunduğu koşullar cep telefonsuz yaşamasına imkan sunuyor ama bizim koşullarımızı sunuyormu acaba ? Şimdi dersiniz isteyen yapar.. Evet isteyen yapar ama telefonsuz kalmk için yapacağımız fedakarlıklar bizi hahfedebilir !

Kaldıki günümüzdeki teknoloji aşırı hızlı ilerliyor, artık her şey teknoloji ile yapılıyor, her tarafta teknoloji kulanılıyor... biz bunları kullanmasakta bunlar bizi doğrudan etkiliyor. Nasıl bazılarımız 3g insana zararlı diye kullanmasak ta, komşumuz ve hatta belkide eşimiz bunu kullanıyor olacak. 100 larca metre uzağa dahi sadece 1 kişinin 3g si zarar verebiliyor. Aynı şey kayıt cihazları da için geçerli. İdda ediyorum ne kadarda güvenliğine, kişisel hayatının ayrıntılarının başkası tarafından bilinmesini için aşırı gayret gösteren biri olsanızda, arkadaşlarınız ve etrafınızdakiler sizi ele veriyor. Onlarla buluştuğunuz bizim ne yaptığımızı bulabilirler -anlaşılabilir. Bir kullanıcımızın dediği gibi evdeki TVlerimizin bile ne yaptığını bilmiyoruz. Araştırmalarıma göre bazı fotokopi mkinaları, çekiler fotokopileri saklayarak bir servera gönderiyormurMUŞ... Doğru olsun veya olmasın ?! Yanlış olduğunun garantisi varmı ?

canosayan

Alıntı yapılan: stef_q - 07 Nisan 2011 - 23:30:30
Araştırmalarıma göre bazı fotokopi mkinaları, çekiler fotokopileri saklayarak bir servera gönderiyormurMUŞ... Doğru olsun veya olmasın ?! Yanlış olduğunun garantisi varmı ?

belki yakında aklımızıda okurlar. o zaman ne olacak.
Chmod bizim işimiz.

Ozgurluk

İyide, Başlığın Stalin ile ilgili ne alakası var onu pek anlayamadım.

özgürubuntu

Stallman Stalin'in totaliter diktatörlüğüne vurgu yapmış aslında, sosyalizm adı altında işletmiş oldu faşist yönetime gönderme yapmış, daha ayrıntılı bilgi için : Hayvan Çiftliği ve 1984 Romanları (Bkz: George Orwell) ya da V for Vendetta filmi

Ozgurluk

Stallman'in sözüymüş okurken nasıl bu kadar kör gözle okumuşum hayret :D

"Bir cep telefonum yok. Bir cep telefonu taşımam. Bu Stalin'in hayaliydi. Cep telefonları "Big Brother"ın bir oyuncağı. Dinlenebilen ve her gittiğim yeri kayıt eden bir cihazı yanımda taşımayacağım."

Bende diyorum Stalin ile ilgili ne alakası var. Mobile sistemlerde özgür yazılımın. Halla halla... :D :D :D