UMPlayer, Rosa Media Player - Başarılı iki SMPlayer Çatallaması.

Başlatan krwlng, 05 Nisan 2011 - 15:34:54

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

krwlng

Donanımsal sorunlar farklı bir konu olduğu için oraya girmiyorum, fakat öncelik, yüksek çözünürlük filmlerin oynatılmaması ile ilgili, sisteminizde kurulu çözücüler ile ilgili olabilir, vlc kendi yerleşik çözücülerini kullanıyor fakat sm ve umplayer ffmpeg ve benzeri sistem çözücüleri ile iş görüyor, bende sorun yok mkv dosyalarını oynatmada, sizde ki sorun çözücüler ile ilgili olabilir.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

bashfulfish

Alıntı yapılan: krwlng - 16 Mayıs 2011 - 12:48:03
Donanımsal sorunlar farklı bir konu olduğu için oraya girmiyorum, fakat öncelik, yüksek çözünürlük filmlerin oynatılmaması ile ilgili, sisteminizde kurulu çözücüler ile ilgili olabilir, vlc kendi yerleşik çözücülerini kullanıyor fakat sm ve umplayer ffmpeg ve benzeri sistem çözücüleri ile iş görüyor, bende sorun yok mkv dosyalarını oynatmada, sizde ki sorun çözücüler ile ilgili olabilir.

ekran kartınız ATI olup 1080p filmleri sorunsuz oynatabiliyorsanız, bunu nasıl yaptığınızı öğrenmek isterim..

decent

@bashfulfish,
Şu anda başka bir dağıtım yüklüyorum.
Natty' e geçince detaylı ve resimli olarak yazacağım.

Saavedro

Alıntı yapılan: bashfulfish - 16 Mayıs 2011 - 13:50:06

ekran kartınız ATI olup 1080p filmleri sorunsuz oynatabiliyorsanız, bunu nasıl yaptığınızı öğrenmek isterim..
İnternette CoreAVC kurulumu nasıl yapılır hakkında bilgiler var onlara bakabilirsin.X2 işlemci,Ati 4550 ile CoreAVC sayesinde MKV formatlı 1080p videoları takılmasız izliyorum.

[eklenti yönetici tarafından silindi]

krwlng

@bashfulfish, kendi donanımım işlemci olarak ancak 720p videoları izlememe imkan tanıyor ve onda sorun yok. Başka bir arkadaşımın dizüstü bilgisayarında Ati 3850, Ubuntu 10.4 ve smplayer ile 1080p görüntüleri sorunsuz izleyebiliyordum, Saavedro belirtmiş aslında, sorun yaşıyorsanız Coreavc ile deneyebilirsiniz.

decent

İkinci Natty üzerinde ve ekran kartı sürücülerini yüklemeden 1080p denemesi:

decent@decent:~$ /usr/lib/nux/unity_support_test -p
OpenGL vendor string:   X.Org
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on AMD RS880
OpenGL version string:  2.1 Mesa 7.10.2

Not software rendered:    yes
Not blacklisted:          yes
GLX fbconfig:             yes
GLX texture from pixmap:  yes
GL npot or rect textures: yes
GL vertex program:        yes
GL fragment program:      yes
GL vertex buffer object:  yes
GL framebuffer object:    yes
GL version is 1.4+:       yes

Unity supported:          yes
decent@decent:~$

decent@decent:~$ sudo jockey-gtk --list
[sudo] password for decent:
xorg:fglrx - ATI/AMD için sahipli FGLRX grafik sürücüsü (Sahipli, Etkisizleştirildi, Kullanımda değil)
decent@decent:~$

lspci
...
01:05.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RS880 [Radeon HD 4200]
...

Shamata

Alıntı yapılan: Saavedro - 16 Mayıs 2011 - 15:08:54
Alıntı yapılan: bashfulfish - 16 Mayıs 2011 - 13:50:06

İnternette CoreAVC kurulumu nasıl yapılır hakkında bilgiler var onlara bakabilirsin.X2 işlemci,Ati 4550 ile CoreAVC sayesinde MKV formatlı 1080p videoları takılmasız izliyorum.

http://code.google.com/p/coreavc-for-linux/wiki

_gambit_

Ben ubuntu 11.04 kullanıyorum umplayeri 2 şekilde kurdum fakat 2 sindede aynı sonuç. Videoyu açınca umplayer donuyo video oynuyo ama hiç bir tuş işlemiyo kapatıncada zorla kapatmak zorunda kalıyosun ama hala arkada çalışmaya devam ediyo ve sürekli kullandığı ram miktarı artıyo, eğer sistem yöneticisinden uygulamaya son vermezsem pc fırın gibi ısınmaya başlıyo. Sizde de böle bir sorun var mı ? 2 şekilde kurdum dedim 1i terminalden güncel mplayer kurduktan sonra terminalden umplayerı kurdum. 2.si ise mplayer zaten günceldi sitesinden ubuntu 10.04 versiyonunu indirerek kurdum

decent

Ubuntu 11.04 Natty Narwhal – İpuçları, çözümler konusundaki çözücüleri (kodekler) yükleyip tekrar deneyebilir misiniz ?

Çünkü şu ana kadar benzer şikayet gelmemişti.

if

Geçen Umplayer üzerinden youtube videoları izledim ve kaydettim. Keşke izlenen videoları hafızada tutsa ve kaydetmek istediğimizde hafızada tuttuğu bilgiyi direk alsa. Kaydederken videoyu tekrar indiriyor.

decent

@if,
Kaydetme özelliği kotalı internet için dezavantaj.
Fakat izlediğimiz videonun ilk karelerinden sonra kaydetmeye başlayıp videoyu kapatabiliriz.
İndirdiğimiz videoyu izleyeme imkanımız olduğu için bu yöntem düşünülebilir.

if

Alıntı yapılan: decent - 23 Mayıs 2011 - 01:55:40
@if,
Kaydetme özelliği kotalı internet için dezavantaj.
Fakat izlediğimiz videonun ilk karelerinden sonra kaydetmeye başlayıp videoyu kapatabiliriz.
İndirdiğimiz videoyu izleyeme imkanımız olduğu için bu yöntem düşünülebilir.

Şİmdilik tek çıkar yol bu görünüyor. Bunu öneri olarak geliştiricilere ileteyim.

Yiğit Ateş

Bende de mkv videolarda donup kalıyor bazen. Smplayer'da bir sorun yoktu.

decent

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 23 Mayıs 2011 - 11:34:48
Bende de mkv videolarda donup kalıyor bazen. Smplayer'da bir sorun yoktu.

İkinci şikayeti de duymuş oldum.

heartsmagic

Üçüncüyü de ben yapayım :)

Durdurunca nazlanıyor, devam etmiyor tekrar. mplayer'da haliyle sorun yok. Gerçi şimdi bunu yazınca aklıma geldi, durdurma ve devam etme farklı tuşlar olabilir, zira klavye kısayollarını pek hoş bulmamış ve hemen mplayer'dan alışık olduğum şekle sokmuştum. Bunun haricinde memnunum, mplayer yerine kullanmaya başladım. Fakat ne yalan söyleyeyim, GUI olmadan kullanılan mplayer'ın hızına hiçbir oynatıcı ulaşamadı şimdiye kadar, açılışından başarımına kadar.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

decent

23 Mayıs tarihli yeni sürüm geldi, bakalım hangi sorunlar giderilmiş  ve yenilikler neler?

xUbuntu_11.04
xUbuntu_10.10
xUbuntu_10.04

Diğer bağlantılar:
http://sourceforge.net/projects/umplayer/files/UMPlayer-0.95/

İlk iletide yer alan PPA kaynağı da güncel:
https://launchpad.net/~nilarimogard/+archive/webupd8

ekopc

evet bendede durdurunça yeniden başlamıyor ançak kapatıp açıyorum  kaldıgı yerden ozaman devam ediyor gayet güzel çok hoş  zaten buda ekran koruyuçuyu devre dışı bırakıyor gayet güzel sagol...

heartsmagic

Alıntı yapılan: ekopc - 25 Mayıs 2011 - 09:53:46
evet bendede durdurunça yeniden başlamıyor ançak kapatıp açıyorum  kaldıgı yerden ozaman devam ediyor ..

Kapatıp açmaya gerek kalmayabilir, bir kere geri/ileri yapmayı dene.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

decent

GNUbuntu

Linux Mint 10 kullanırken, SMPlayer ve UMPlayer, her ikisinde de durdurunca devem etmeme sorunu oluyordu. Ancak sol oku kullanarak tekrar başlatıyordum biraz geriden. Şimdi SMPlayer eskisi gibi düzelmiş görünüyor. Boşluk tuşu ile durdurup başlatılabiliyor.  Elbette güncel mplayer deposunu da eklemek lazım.  Peki neden kurulu mplayer ile normal çalışmıyor ben de bunu merak ediyorum?
Önce Saygı...

Aybek

Ben de zamanında SMPlayer ile benzer sorunu yaşıyordum, ancak bu durum her zaman değil de ara sıra oluyordu. Ses çıktısını Alsa'dan Pulse'a geçirdiğimde sorun düzelmişti. Sanırım ses ve videoyu senkronlamaya çalışırken bir sorun oluşturuyordu. Çözüme ulaşamayanlar bir de bu yolu deneyebilir.
Kişisel Blog: http://www.aybek.net || Akademik Blog: http://www.olcme.net

fthzcn

Altyazıları ekranın en altına, siyah yere alamadım. Bunun bir çaresi var mıdır?

krwlng

@MenDieTa, eski Smplayer konularında bu durumun nasıl yapılacağı anlatılıyor, "Seçenekler>Özellikler>Genel>Video>Add Black Borders On Fullscreen"" kısmını işaretlerseniz altyazılar siyah kısımda çıkar.

Mx0Ub

sırf güzellinden dolayı kullanıyorum
o 3 sorunuda yasadım
durudurma dısında gerisi çözüldi
Not:
Hic bi sorumluluk kabul edilmez yapılan yorumlardan ve verilen kodlardan