Linux'a yeni geçiş yapmak için tavsiye istiyorum.

Başlatan rdwn, 24 Mart 2008 - 23:55:31

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

rdwn

merhaba arkadaşlar;
belki  çok standart olacak ama söze "linuxa geçmeye karar verdim ama hiç birşey bilmiyorum" gibi bi cümle kurarak başlamayı düşünüyorum... uzun zamandır aklımda olan bir şeydi fakat bir türlü kısmet olmamıştı şimdi dizüstü bilgisayarımı çaldırınca mecburen evde köşede duran pIII 450 yi kurdum gene baş köşeye üzerine de hangi akla hizmet ettiysem zamanında xp yüklemişim fakat çok kasıyor benim istediğim ise idareten bile kullanıyor olsam hızlı bi makina. daha önce denme amaçlı notebook da knoppix ve suse kullanmıştım bu bilgisayarada gene ne akla hizmet ettim bilmiyorum ubuntu nun sitesinden indirdiğim 7.10 u kurmaya çalıştım tabi tahmin edeceğiniz gibi kurluma başlıyamadım bile internetten yaptığım küçük bi araştırma sonucu makinada archlinuxun hızlı çalışacağı ve kasmayacağı kanısına vardım fakat anladığım kadarıyla kullanımı ve kurulumu suse yada ubuntu kadar kolay olmayacak gibi tek istediğim suse de yada ubuntuda olduğu gibi arch ı da kurunca direk ethernet kartını tanırmı ve bana internet dolayısıyla takıldığım bi nokta olursa çözme imkanı tanırmı ... kurulumda ve linux kullanımı hakkında temel de olsa bilgi verebilirseniz çok sevinir ve yeni bi linux (archlinux) kullanıcısı olarak aranıza katılma imkanı bulurum şimdiden çok teşekkürler...

(başka bir kaynak okuduğum kadarıyla kurulum archlinuxu kurudktan sonra da bitmiyor üzerine kde kurulması yada g ile başlayan başka bi şey daha vardı onlarında kurulması gerekiyormuş sanırım ama ne oldukları hakkında bile tam bi bilgim yok affınıza sığınarak bunlar hakkındada bira bilgi istiyorum...)

heartsmagic

Evet konu Ubuntu ile alakalı değil ancak cevap elbette verilebilir. Hemen söze eğer çok yeni bir Linux kullanıcısı isen Ubuntu ile devat et tavsiyesi ile başlamak istiyorum. Gözün korkmasın, okuyup araştırdıktan sonra ArchLinux da kurarsın, Gentoo da. Ancak biraz Ubuntu'da pişersen daha iyi olur.

Şimdi, ArchLinux daha hızlıdır diyebiliriz ancak bu çok büyük fark göstermez. Ayrıca neden Ubuntu kuramadığını anlamadım? Eğer donanım kısmında sorun yaşadıysan muhtemelen Arch altında da yaşarsın. Ethernet kartını tanıtmak için Ubuntu'da ne kadar uğraştın?

Bilgi olması açısından söyleyeyim. Archlinux CD'si indirip paketleri elinin altına aldıktan sonra KDE'de kurarsın, Gnome'da ancak bu Ubuntu gibi hazır olmaz.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

rdwn

ubuntu nun kurulumuna dahi başlayamadım kullanmış olduğum bilgisaya pIII 450 192 mb ram var üzerinde ayrıca sabit disklerimde 2 ad. 4 gb ubuntunun sitesinden iso yu indirip cd ye çektim ve gözümü karartıp cdroma taktım ve boot ettim karşıma kurulumun ilk penceresi geldi f4 le dil seçeneğini de türkçe yaptıktan sonra 1. seçenekte ubuntuyu başlat yada kurulumunu başlat yazıyordu sanırım onu seçtim fakat bekleme penceresinin ardında ekran gitti uzun bi sürede gelmedi tekrar aynı işlemleri baştan yapıp bu sefer güvenli grafik gibi bi mod vardı sanırım 4. seçenk onunla başlattım ilk yükleme penceresinin ardından bi masaüstü ekranı geldi karşıma iki tane ikon vardı examples ve kurulum kurulum a tıkladım yaklaşım 5 dk. sonra ancak pencere açıldı oda takılarak ileri diyip bi 5- 10 dk bekledim ama makina takıldı zaten ilerleyemedim bende donanımın yetersiz geldiğini düşünerek kapattım ve mecburen xp yi açıp araştırmaya devam ediyim dedim... :d düşüncelerin neler paylaşırsan sevinirim...

heartsmagic

Donanım ağır kalsa bile kurulum için engel değildir. Kurulur ancak belki yavaş çalışır. Senin donanım Ubuntu için ne çok iyi ne çok kötü. O nedenle kararı sana bırakıyorum. Ancak Ubuntuda çok daha rahat edeceğini söylemek istiyorum.

Okumayı severim, yılmam, problem çıktığı zaman araştırırım diyorsan ArchLinux'a göz atabilirsin elbette.
Bir miktar eski de olsa Lapis Wiki'de kurulum belgesi mevcut:
http://wiki.linux-sevenler.org/index.php/Nas%C4%B1l_Archlinux_Kurulumu

Alternatif tavsiye olarak Xubuntu deneyebilirsin. XFCE masaüstü ile gelir.

rdwn

ubuntu kurabileceğime sevindim merak ettiğim konu xp den hızlı çalışırmı eğer çalışır diyorsan hiç vakit kaybetmeden tekrar kurmayı deniyeceğim birde masaüstleri hakkında biraz bilgi verirsen sevinirim xfce??? ve diğerleri tabiki nedir farkları nelerdir gibi ... ayrıca ubutu kurulumunda doğru şekilde mi yapmışım çünkü makina gerçekten çok kastı ve kuruluma başlıyamadım bile daha hızlı bi yolu varmı???

rdwn

ya belki biraz sıkıcı gelebilir ama nasıl yapacağım konusunda bi fikrim yok. demek istediğin cd den boot edip kurulumu tamamladıktan sonra hızlı çalışırmı ???

rdwn

işte ben de tam olarak bu söylediğinin nasıl yapılacağını en azından nasıl yapılmaya başlanacağını bilmediğimi söylemeye çalışıyodum :D xfce yada gnome nerden seçiyoruz hangisini yükleyeceğimizi ve hatta nasıl yüklüyoruz ubuntu kurulumu ile ilgili detaylı bi kaynak bulmam mümkünmü yada az da olsa başlamama yardımcı olursanız devamını ister istemez getiricem zaten :D

heartsmagic

http://www.xubuntu.org/

Bu Ubuntunun XFCE masaüstü ortamı ile geleni. Linux altında birden fazla masaüstü vardır. KDE,Gnome,XFCE,Fluxbox,E17 vs.
Keyfine ve ihtiyacına göre seçer kullanırsın. Xubuntu bunlardan XFCE ile beraber gelenidir.

Şu aralar yeni sürüm çıktı çıkıyor. İstersen sen bu arada biraz Linux araştırması yap, yeni sürüm çıkınca indirir kurarsın. İstersen 7.10 indir, kur, sonra güncelleme yaparsın.

munirekinci

xubuntu doğrudan xfce masaüstünü kullanarak gelmektedir. Eğer xubuntu yüklerseniz xfce yüklemekle uğraşmazsnız. Yok eğer ubuntu üzerine xfce kuracaksanız synaptic isimli yazılımı açıp xfce masaüstünü seçip kur dersiniz kendisi kurar. Daha sonra oturumu kapatıp giriş ekranı ayarlarından xfce masaüstünü kullanarak oturum açarsınız olur biter.

Ubuntu kurulumunu anlatan rehber:
http://heartsmagic.linux-sevenler.org/W.K.L.N.Y.pdf

rdwn

7.10 var şu anda zaten bende cdromun içinde duruyo becerebilirsem bu gece yüklemeyi düşünüyorum ama kısmet artık:D

munirekinci

Demeden geçemeyeceğim ben xfce kullanmayı beceremiyorum, siz xfce'e ne kadar alışırsınız bilemem.

rdwn

sonuç olarak anladığım kadarıyla yapmam gereken ubutuyu cd den boot edip 1. seçenekle kuruluma başlamak kurarken kasar falan ama kurulduktan sonra bide xfce yi yüklemeyi becerebilirsen hızlanır diyosunuz ... peki son olarak kuruluma başlarken ubuntuyu başlat dediğimde ekran kapanıyor du fakat güvenli grafik modu gibi bi seçenek vardı onunla başlattığımda zor da olsa kurulum ikonunun olduğu masaüstüne giriyordu bunun sebebi ne olabilir bu şekilde yapsam bi sıkıntı olurmu ???

(xfce nin zorluğu yada alışılamama sebebi ne olabilir ki ya da farkı nedir size göre diye sorıyım??? )

rdwn

bu arada verdiğiniz kaynağı şimdi açıp ilk satırlarını okumaya başladım sanırım derdime çare olacak gibi şimdiden çok teşekkürler...

heartsmagic

İlk açılma sorunu grafik kartından kaynaklanıyor olabilir. İçimden bir his ATI diyor.

XFCE'ye alışma meselesi sadece arayüzden ibaret. KDE windowsa en yakın olan arayüze sahiptir diyebiliriz. Gnome kendine hastır, XFCE biraz daha sadedir vs.

http://images.google.com/images?hl=en&q=XFCE&btnG=Search+Images&gbv=2

Tabi ekstra şeyler yapılmış durumda yukarıda. (Bazı resimler için)

rdwn

içindeki ses çok doğru söylüyor ekran kartı ati. çözümü varmı peki ???

munirekinci

Alıntı Yapgüvenli grafik modu gibi bi seçenek vardı onunla başlattığımda zor da olsa kurulum ikonunun olduğu masaüstüne giriyordu bunun sebebi ne olabilir bu şekilde yapsam bi sıkıntı olurmu
Güvenli grafik modu ile açıp kurulum yapabilirsiniz sorun olmaz.

Alıntı Yapxfce nin zorluğu yada alışılamama sebebi ne olabilir ki ya da farkı nedir size göre diye sorıyım?
Xfce'e alışamama sebebim zorluğundan değil Gnome alışkanlığımdan dolayı.

heartsmagic

MünirEkinci'nin söylediği gibi güvenli kipte kurabilirsiniz. Ancak içimdeki ses yanlış söylemiyorsa kurulumdan sonra eğer Ati sürücüleri yüklenmezse aynı sıkıntıyı çekebileceğin yönünde, onu da bir şekilde aşarız. Sen önce bir kur da :)

rdwn

arkadaşlar her ikinizede çok teşekkürler münirekinci verdiğin kaynağı okumaya başladım bittiği anda kuruluma geçicem bi problem çıkmaz ve herşeyi doğru olarak aklımda tutabilirsem :D:D linuxdan foruma girip tekrar bi teşekkür mesajı ve yeni sorularla burda olmayı planlıyorum :D

heartsmagic

rdwn

sevgili heartsmagic ve münirekinci yardımlarınız için tekrardan çok teşekkürler ubuntuyu kurdum (biraz zor oldu ama oldu :D ) kullanıyorum şu anda bu mesajı firefox dan sizlere ulaştırıyorum :D ama bilgi olması bakımından yazmadan geçmiyeyim 128 mb ram ile kurulum yapılamıyor yada yapılamıyor demek yanlış olur çok büyük bir sabır gerektiriyor ben o kadar bekleyemedim ve sabah olur olmaz bilgisayarcının birinden 256 mb ram buldum ve makinaya taktım 392 mb ram ile hızlı bi şekilde yüklendi tavsiyeleriniz üzerine biraz daha hızlı kullanmak için sanırım xfce yüklemem gerekecek çünkü bazı zamanlarda işletim sistemi donuk çalışıyor yada bi kasma söz konusu çözemezsem yükleme yardımı için tekrar burda olucam...

munirekinci

heartsmagic

Sevindik kurabildiğine. 128 Mb ile ciddi zor olur. Zamanında 128 Mb'ye sahip bir P2 ile Fluxbuntu kullanmıştım o bile neredeyse kasıyordu. Ancak sistemdeki donma ve kasılmalar grafik kartından da kaynaklanıyor olabilir, bunu da bir araştır. XFCE kurmak için tek komut yeter:

sudo aptitude install xfce-desktop

Ancak bu yolla kuran bazı arkadaşlar, program kısa yolları vs. gelmedi diyorlardı. Bilmem sende durum ne olur.

engin1975

Bence sen direk Xubuntuyu indir ve sorunsuzca kur sonra xfce falan kuracam diyede uğraşmazsın şu anda bende kullanıyom xubuntuyu gayet güzel tavsiye ederim benim külüstür laptoptada 256mb ram var gerçekten hızlı çalışıyor xp bile bu kadar hızlı çalışmıyor.