Elementary OS 'Jupiter' Çıktı!

Başlatan özgürubuntu, 01 Nisan 2011 - 17:30:21

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sedo79

Mint henüz yollarını ayırmadı..
%99 Mint 11 Ubuntu tabanlı çıkacak..
Mint 12 Debian olabilir bilemiyorum o kadar geleceği
hobaaaaaaaaaaaa night train

karizmaxi

@özgürubuntu yazı güzel olmuş eline sağlık
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

özgürubuntu

elementary OS web sitesi gün geçtikçe yenileniyor. http://elementaryos.org/drupal/#/content/get-started adresinden elementary OS tanıtım videolarını izleyebilir, elementary OS programları hakkında bilgi alabilirsiniz. Site resmi web sitesinde yayımlanmadan evvel denemelerinin yayımlandığı bir alan olduğunu belirtmeliyim.

karizmaxi

Elementaryos'un Ubuntu'yu taban alma şekli nasıl Mint'in Ubuntu'yu yaban alması gibi mi yoksa Ubuntu'nun Debian'ı taban alması gibi mi?

Yiğit Ateş

cemoli

bi yerde elementary os için çok gereksiz ve boşuna şeklinde bi yazı okumuştum
geleceğinin ise parlak olamayacağını bunda ubuntunun öntanımlı masaüstü olarak gnome u bırakması hatta gnome3 çıkmasının büyük rol oynadığından bahsediyordu
Linux'u Seviyoruuuuuuum ;D

Yiğit Ateş

Ben de o yazıyı yazana gereksiz bir insansın desem hoş olur mu? Olmaz tabii ki :) Beğenilmeyebilir, ancak ortada bir emek varsa üstüne söz söylemek bize düşmez. Kaldı ki, bence çok güzel olmuş ve şu an birincil sistemim. Özellikle Gnome 3 ve Unity'den hoşlanmayan ciddi bir kesim de varken bence geleceği kısa vadede parlak. 0.1 sürümüyle gelmeyen diğer projelerini de tamamlayıp dağıtıma eklerlerse uzun vadede de parlak olur :)

karizmaxi

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 12 Nisan 2011 - 20:34:25
... Özellikle Gnome 3 ve Unity'den hoşlanmayan ciddi bir kesim de varken bence geleceği kısa vadede parlak. 0.1 sürümüyle gelmeyen diğer projelerini de tamamlayıp dağıtıma eklerlerse uzun vadede de parlak olur :)
katılıyorum

cemoli

o yazı bana ait değilki :D
boşuna celallenme
ben o tür yazılar yazmam
benimkisi sadece elçilik
elçiye zeval olmaz

Yiğit Ateş

Sen niye celallendin ki, iletinin başında o yazıyı yazan demişim zaten :)

cemoli

özgürubuntu

Alıntı yapılan: tulgalin - 12 Nisan 2011 - 20:30:44
bi yerde elementary os için çok gereksiz ve boşuna şeklinde bi yazı okumuştum
geleceğinin ise parlak olamayacağını bunda ubuntunun öntanımlı masaüstü olarak gnome u bırakması hatta gnome3 çıkmasının büyük rol oynadığından bahsediyordu

Ben tam aksini düşünüyorum aslında :) Slingshot, Plank, Postler, Dexter, Wingpanel, Pantheon, Beatbox gibi kendisine has programları olan bir dağıtım. Ekip nautilus-elementary özelleştirmesiyle bile farklılığını ortaya koydu aslında, bugün Linux kullanan bir çok insan bu özelleştirmeyi sistemine entegre etti. Docky mesela yine bu ekibin katkıları ile geliştiriliyor. İlerde çıkaracakları sürümlerde sözünü ettiğim diğer programları da eklediklerinde insanlar karşılarında "farklı" bir Linux sürümü bulacaklar. Elementary, moonOS veya Mint gibi Ubuntu (Debian) tabanlı bir uygulama değil sadece :)

Dışarda aslında elementaryOS Mac OS X'i taklit etmekle suçlanıyor. Daniel P.Fore Mac görselliğinden ve programlarından ilham aldığını saklamıyor zaten. Sonuçta elementaryOS macbuntu gibi bir klon değil. Kendine özgü bir rengi var.

unid

Bende ingilizce kurup, türkçeye çevirdim.Gayet güzel çalışıyor, sanırım elementary kullanıcam bundan sonra.
Attığın tüm zarlar kaybettirdi bana..
Hani sen benim düş-eşimdin !

Ozgurluk

Bende 64 bit'ini indirdim. Alt panel yok bunda, Dock'da otomatik başlamıyor.

Yiğit Ateş

Konunun tamamını okuyun lütfen.

decent

Sağ tık çözüm alternatifi:

Alıntı YapUnlock eOS Jupiter Desktop

The Desktop of elementary OS is locked down by default. You can't right click on it or move edit the setup of the Desktop.

Though it is easy to unlock the Desktop, here's how you do:

[alt]+[F2]

Code:
1   gconf-editor

[Enter]

Unlock Desktop:
apps ==> nautilus ==> preferences

show_desktop (x)
desktop_is_home_dir [_]

Unlock Panels:
apps ==> panel ==> global

disable_lock_screen [_]

A logout and login may be required before the changes takes effect.

If you want to edit/configure the Applications Menu.
Open the terminal (Applications ==> Accessories ==> Terminal):

Code:
1   sudo apt-get install alacarte
2   alacarte

http://eosvision.wordpress.com/2011/04/10/unlock-eos-jupiter-desktop/

empax

11.04 `e isinamadim. Gun itibariyle elementery OS`a transfer oldum. Simdilik anlasiyoruz, memnunum. Artik kendilerinin takipcsiyim  :)
بسم الله الرحمن الرحيم
|ACEMİLER İÇİN İLK DURAK|Çözüldü|Kod etiketi|

Ozgurluk

Bende Ubuntu 11.04'e ısınamıyacağımı düşünüyordum fakat Login ekranında oturumu ubuntu klasik seçerseniz bildğiniz Gnome 2.32 başlıyor... Eski alışkanlıklardan devam ediyorum. Ubuntu üzerinde. Ayrıca sanatsal olarak gerçekten iyi olmuş elemantry os fakat aynı makyajlamayi ubuntu altında da yapabilirsiniz tema yükleyerek sisteminize.

krwlng

eOS bence basit bir makyajdan ötesi, çünkü elementary ekibi bu zamana kadar ubuntu dünyasına çok başarılı uygulama ve görseller kazandıran bir ekip, kendi uygulama ve görsellerini, kendi fikirleri ile bir sistemde toplamaları bence takdir edilmesi gereken bir durum, ilk sürüm çok yavan olabilir ama ben ilerleyen zamanla, yeni bir mint efsanesi görebiliyorum.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

özgürubuntu

Alıntı yapılan: krwlng - 02 Mayıs 2011 - 16:32:33
eOS bence basit bir makyajdan ötesi, çünkü elementary ekibi bu zamana kadar ubuntu dünyasına çok başarılı uygulama ve görseller kazandıran bir ekip, kendi uygulama ve görsellerini, kendi fikirleri ile bir sistemde toplamaları bence takdir edilmesi gereken bir durum, ilk sürüm çok yavan olabilir ama ben ilerleyen zamanla, yeni bir mint efsanesi görebiliyorum.

Kesinlikle katıldığım bir öngörü, elementary kendi programlarını eklediği yeni sürümü Linux dünyasında ciddi bir yenilik getirecek

agunZagun

3-5 günde tam olarak 5 tane Linux sürümü kullandım (Ubuntu 10.04, 10.10, 11.04, Linux Mint 10 ve Elemenary OS Jupiter) ve aralarından kesinlikle en beğendiğim eOS oldu. Bilgisayarımda kalıcı olarak tutmayı düşünüyorum, kendiliğinden gelen rıhtımı, teması ve ilerleyen zamanlarda gelecek ekstra programlarıyla ilgimi çekmeyi başardı. Bilgisayarımda eOS'un uzun bir süre yeri var şu an :).