Natty Narwhal Beta 1 (DVD) - Resimli Kurulum

Başlatan decent, 31 Mart 2011 - 22:58:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

decent

@ekopc,
Uçbirimden de yapabilirsin;

sudo add-apt-repository ppa:tualatrix/ppa
sudo apt-get update && sudo apt-get install ubuntu-tweak
sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade

stark

natty source.list alabilirmiyim benimki baya karıstı guncellemede hata  vermeye basladı "internet baglantızı kontrol edin" diyor

ovural43

ubuntu klasik seciyorum zaten .. ancak bende şöyle bi sıkıntı var .. soldaki unity menüsü yok .. sadece pencere üstündeki menüler görev çubugunda cıkıyor ..

Alıntı yapılan: heartsmagic - 02 Nisan 2011 - 23:05:03
Gnome'a geçiş zaten GDM üzerinde mevcut. Ubuntu klasik seçilirse Gnome açılacaktır. Ardından Unity paketleri temizlenebilir eğer isteniyorsa.

@stark, alfa beta bilgisi bir yerde geçmiyor yanlış bilmiyorsam. Güncellemeyi nasıl yaptın?

heartsmagic

Bu görünmeyen panel meselesi forumda geçti diye hatırlıyorum.

Kurulum başlığımız oldu sorun iletme başlığı :)
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mubuntu

Selamlar,

Ubuntu 11.04'e geçmek için bekleyemedim ve dün Ubuntu 10.10 dan yükseltme yaparak Beta1 versiyonunu yükledim. 11.04'ün Unity ile geleceğini önceden bilmediğim için büyük sürpriz oldu bana. Unity ile biraz oynamak için hemen CompizConfig Settings Manager indirdim ve ayarlarda değişiklik yapmaya başladım. Derken masaüstümü çökerttim. Pencere kapatma, küçültme tuşları kayboldu. Masaüstüm ve sol tarafta çıkan launcher gitti. Hiç bir uygulama çalıştıramıyorum. Başlangıç ekranında Ubuntu Classic seçerek forumda önerilen bazı çözümleri uyguladım ama bu Gnome masaüstünde de pencere border'ları gitti. "Konu açmadan önce arama yapın" demesi muhtemel forum kullanıcısı/yöneticisi arkadaşlara cevap vermeyi göze alamadığım ve umutsuzca aramaktan sıkıldığım için önerildiği üzere 11.04ü baştan yüklemeye karar verdim. DVD image'ını indirdim. Lakin sorunum şu: DVD sürücüm çalışmadığı için USB bellek ya da harici diskten kurulum yapmam lazım. 4gb'lık belleğim yok. Harici diskle bunu başarabilir miyim?
Cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

decent

@mubuntu, harici disk ile hiç  kurulum yapmadığım için bilmiyorum.

Masaüstü görünmemesi vb. durumlarda ALT+F2 tuş bileşimi ile açılan komut satırına:

unity --replace
yazarsanız unity tekrar yüklenecektir.
Not: Klasik Gnome masaüstünde aynı komutu çalıştırırsanız Unity başlatılabiliyor.

Ardından oynadığınız compiz ayarlarını sıfırlayıp tekrar etkinleştirebilirsiniz.

ALT+F2
compiz --replace

mubuntu

Alıntı yapılan: decent - 03 Nisan 2011 - 02:05:25
@mubuntu, harici disk ile hiç  kurulum yapmadığım için bilmiyorum.

Masaüstü görünmemesi vb. durumlarda ALT+F2 tuş bileşimi ile açılan komut satırına:

unity --replace
yazarsanız unity tekrar yüklenecektir.
Not: Klasik Gnome masaüstünde aynı komutu çalıştırırsanız Unity başlatılabiliyor.

Ardından oynadığınız compiz ayarlarını sıfırlayıp tekrar etkinleştirebilirsiniz.

ALT+F2
compiz --replace

Hocam cevap verdiğiniz için teşekkürler.
Unity'de masaüstümde hiç birşey görünmüyor; ne panel ne launchbar. Ve alt+f2 dahil hiç bir tuş kombinasyonu çalışmıyor. Bir ekran görüntüsü alabilmem mümkün olsaydı göstermek isterdim. Unity ile açtığımda oturumdan çıkmak ya da bilgisayarı kapatmak için bilgisayarın açma/kapama tuşuna basarak çıkabiliyorum ancak. Dolayısıyla dediğiniz kodlar işe yaramıyor. Şuan Ubuntu Classic ile ancak kullanabiliyorum ama onda da durum vahim sayılır, pencere kenarları, butonları yok. 11.04ü baştan kurmadan durumu kurtarabilir miyim; ya da 11.04'ü nasıl kurabilirim?

decent

@mubuntu, yeniden kurulum her zaman en son çaredir.

Önceki iletilerde paylaşılan AWN uygulamasını yükleyin ve açılışta başlamasını sağlayın.
(Özellikle Donatılar > Uçbirim gerekli olduğu durumlar için)

Ardından ALT+F2
ccsm

Compiz ayarlarını varsayılana getirin.

ALT+F2
unity --replace

ALT+F2
compiz --replace

mubuntu

@decent hocam konuyu saptırıyorum farkındayım;

Fakat awn'in otomatik başlamasını sağladığımda da ekrana hiçr bir görüntü gelmedi; dolayısıyla alt+f2 tuş kombinasyonu yemedi. Yalnız masaüstünde sağ tık yapınca "create launcher" (kısayol yaratma sanırım) seçeneğiyle awn'i başlatabildim ama awn çalıştıktan sonra da alt+f2 yine kombinasyonu yemedi. Şuan sadece Firefox'u awn aracılığıyla açabiliyorum, masaüstümde arkaplan görüntüsünü değiştirebiliyorum, klasör ya da kısayol yaratabiliyorum o kadar.
Cevabınız için teşekkürler...

decent

Yukarıda yaptıklarımızdan sonra oturumu kapatıp açtınız mı?

Ayrıca kullanıcı giriş ekranından Ubuntu masaüstünü seçerek giriş yaparsak tekrar bakalım :)

mubuntu

Alıntı yapılan: decent - 03 Nisan 2011 - 02:52:25
Yukarıda yaptıklarımızdan sonra oturumu kapatıp açtınız mı?

Ayrıca kullanıcı giriş ekranından Ubuntu masaüstünü seçerek giriş yaparsak tekrar bakalım :)

Awn'i kurup otomatik başlamasını sağladıktan sonra çıkış yaptım ve yeniden giriş yaparken Ubuntu Classic yerine Ubuntu (unity ile açılan) seçtim. Şuan Unity'deyim.

decent

Sorun var mı, az önceki gibi compiz etkileri devam ediyor mu ?

Unity geldi ise ve pencereler düzgün ise devam,

Aksi halde başlangıç dizinindeki .compiz ayarlarını sileceğiz..

mubuntu

Alıntı yapılan: decent - 03 Nisan 2011 - 03:08:18
Sorun var mı, az önceki gibi compiz etkileri devam ediyor mu ?

Unity geldi ise ve pencereler düzgün ise devam,

Aksi halde başlangıç dizinindeki .compiz ayarlarını sileceğiz..

Hocam problem aynen devam ediyor; öyle ki ekran görüntüsü alayım dedim, dondu kaldı. Yeniden başlatmak zorunda kaldım. Ubuntu Classic'den açmama rağmen hala pencere kenarlarım yok ve awn de otomatik olarak başlamadı. :)

decent

Kendimde olsa çoktan halletmiştim, tabii kelimelere dökmeye gelince biraz farklı oluyor..

Uçbirime düşebiliyorsak Compiz i kaldıralım:

sudo apt-get remove compiz.*

mubuntu

Alıntı yapılan: decent - 03 Nisan 2011 - 03:34:11
Kendimde olsa çoktan halletmiştim, tabii kelimelere dökmeye gelince biraz farklı oluyor..

Uçbirime düşebiliyorsak Compiz i kaldıralım:

sudo apt-get remove compiz.*

Compiz'i kaldırdım, en azından pencere butonları geldi. Lakin hala bazı şeyler garip. Oturum açarken Ubuntu'yu seçtiğimde hala paneller ya da launcher yok; yalnızca masaüstünde bulunan dosyalar, ikonlar geliyor. Ama Ubuntu Classic'i seçtiğimde en azından panellerim geri geldi. Yalnız üst panelde Applications, Places, System menüleri tek bir menü altında toplanmış durumda.

decent

Alıntı YapYalnız üst panelde Applications, Places, System menüleri tek bir menü altında toplanmış durumda.

O özellik Natty için varsayılan olarak geliyor.

ALT+F2 ile
unity --replace
şimdi çalışması gerek

mubuntu

Alıntı yapılan: decent - 03 Nisan 2011 - 03:54:59
Alıntı YapYalnız üst panelde Applications, Places, System menüleri tek bir menü altında toplanmış durumda.

O özellik Natty için varsayılan olarak geliyor.

ALT+F2 ile
unity --replace
şimdi çalışması gerek

Hocam hata verdi: "Error stating file '/home/fsmu/unity --replace ': No such file or directory".
Bu arada, bu saatte hala uğraştığın için teşekkürler.
Edit: Unity kurulu olmadığ için sanırım bu hatayı aldım. sudo apt-get install unity ile unity'i kurmam mı lazım? Farklı parametreler vermem gerekir mi kurulumda?[/i]

decent

Rica ederim, şu an en büyük sıkıntım karşımda Ubuntu olmaması, yani ezberden devam ediyorum..

Eksikler için;
sudo apt-get update
sudo apt-get install ubuntu-desktop

Oturumu kapatıp farklı masaüstleriyle tekrar deneyebiliriz.
Hatta bir defalığına en baştan başlatalım..

mubuntu

Alıntı yapılan: decent - 03 Nisan 2011 - 04:00:48
Rica ederim, şu an en büyük sıkıntım karşımda Ubuntu olmaması, yani ezberden devam ediyorum..

Eksikler için;
sudo apt-get update
sudo apt-get install ubuntu-desktop

Oturumu kapatıp farklı masaüstleriyle tekrar deneyebiliriz.
Hatta bir defalığına en baştan başlatalım..

Komutları çalıştırdıktan sonra yeniden başlattım ve oturumu açarken "Ubuntu"yu seçtim, yine paneller gelmedi. Alt+Ctrl+f1 ile dediğiniz komutları girdim, sonra tekrar başlatıp açılışta yine Ubuntu'yu seçtim, yine paneller yok. Daha sonra bilgisayarı yeniden başlatıp Ubuntu Classic'i seçtim açılıştı, pencere kenarlarım yine kayboldu :)
Sanırım daha fazla kurcalamamam gerek :)

decent

Eğer imkan var ise DVD ile kurulum yaparak ve sadece gerekli yazılımları yükleyerek kullanmanızı öneririm.
Çünkü varsayılan olarak gelen ayarlar çoğu kullanıcının itiraz etmeyeceği bir seviyeye getirilmiş.

mubuntu

Alıntı yapılan: decent - 03 Nisan 2011 - 04:28:25
Eğer imkan var ise DVD ile kurulum yaparak ve sadece gerekli yazılımları yükleyerek kullanmanızı öneririm.
Çünkü varsayılan olarak gelen ayarlar çoğu kullanıcının itiraz etmeyeceği bir seviyeye getirilmiş.

Baştan kurulum yapmayı deneyeceğim. 28'ine kadar sabredemem sanırım. :)
Tekrar çok teşekkürler...

decent

Bu konuyu açtığım saatte DVD ile yüklemiştim ve diğer yüklü işletim sistemlerini (Ubuntu 10.04 ve Windows7) neredeyse hiç açmadım diyebilirim.
Gerçekten beta olmasına rağmen oldukça kullanışlı bir sürüm olduğunu çok rahat söyleyebilirim.
Bir taraftan hata raporlaması yaparak final sürüme -az da olsa- katkı sağlamak çok önemli...

mubuntu

Ben de aynı şeyi düşünüyorum; göderdiğim hata raporlarıyla umarım final sürümüne bir katkım dokunuyordur.
"ubuntu-11.04-beta1-desktop-i386.iso" ile "ubuntu-11.04-beta1-dvd-i386.iso" arasında fark var mıdır? Birisi alternate diye geçiyor, 600küsur mb; diğerisi dvd diye geçiyor yaklaşık 4gb. Aradaki fark nedir? Alternate iso işimi görür mü?

decent

Az önce söylediğim gibi ben sadece DVD ISO dosyasını indirdim; CD kalıbını henüz indirip bakmadım.
İsterseniz sabah saatlerinde CD kalıbını da indirip-inceleyerek cevap yazabilirim.

Yine de DVD dosyasını indirmeye başlamanızı öneririm.

eribol

Dvd ve cd arasında fark yok, sadece paket fazlalığı var. Öte yandan alternate iso ise farklı bir iso. Cd kalıplarında sadece alternate yok. Zira alternate adından da anlaşılacağı gibi alternatif. Alternatif kalıplarda kurulum Text ekranında yani komut ekranında yapılıyor. Grafik ekran kipinde kurulum için normal cd kalıplarını indirmelisiniz.