Ubuntu 11.04 (Natty Narwhal) Beta 2 Yayınlandı...

Başlatan decent, 31 Mart 2011 - 13:16:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 12 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

karizmaxi

yapmasına yaparsında hiç sağlıklı olmuyor sistem 0 kurulum kadar performans vermeyeceğinden yeniden bi sıfır yükleme yaparsın o sebeple en iyisi temiz kurulum
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

knock_knock

Alıntı yapılan: karizmaxi - 21 Nisan 2011 - 19:57:14
yapmasına yaparsında hiç sağlıklı olmuyor sistem 0 kurulum kadar performans vermeyeceğinden yeniden bi sıfır yükleme yaparsın o sebeple en iyisi temiz kurulum

Ama sonuçta performans artışı yaşanacaktır.10.04 ten daha iyidir değil mi?Eğer öyleyse lütfen bana nasıl yapabileceğimi söylermisiniz güncellemeyi?
ESKİ NİCK: kamboccia

karizmaxi

çözümü daha önce site içinde bulup kullanmıştım ama arama yaptım bulamadım bu sefer bir de dediğim gibi bende hiç performans artışı yapmadı her seferinde temiz kurulum yaptım üstelik iki sürüm arasında büyük farklılar var ben kendi adıma önermiyorum bir de bildiğim kadarı ile iki sürüm birden yükseltemiyorsunuz önce 10.10'a sonra 11.04'e yükseltilebiliyor her zaman için en basit en güvenli ve en kolay yolu temiz kurulum yapmak bunları tercrübe ettim ve tamamen tecrübelerime göre yazıyorum güncelleme ile sıfırdan indirme arasında kota olarak şöyle de bir fark oluşur güncelleme daha fazla kota yer

knock_knock

Evet araştırdım güncelleme 1.1 G kota yiyor ne bu yaf :D

decent

Az önce farkettim, Natty masaüstünde sağ tık çalışmıyor.
Bugün iki ayrı zamanda çok fazla sayıda güncelleştirme yaptım.
Acaba bir yenilik mi, hata mı tam çözemedim.
Güncelleştirme öncesinde sonrasında bir ayar değiştirmedim.
Sizlerde durum nasıldır ?

sema

@decent, ben de düzenli olarak ve hatta bazen günde birkaç defa güncellemeleri alıyorum, şu an en güncel hâlde. Masaüstü sağ tık çalışıyor. Ufak bir hata çıktı, onu da hemen çözmüşler. Sanırım kararlı olanı sıfırdan kurmayacağım bu gidişle, hiçbir şikayetim yok.
susema

decent

Bugüne kadar şikayetim yoktu, yine de yok.
Neyse artık, bu şekliyle finale kadar giderim, düzelirse ne güzel, düzelmezse taze bir final kurulumu istiyor demektir.

syagdiran

Şu an ben de Beta2 sürümünü kullanıyorum. Güncellemeler devam ediyor. Beta sürümü ile Final sürümü aynı mı olur acaba? Bu arada herhangi bir tema değişikliği filan olmayacak mı?

decent

Alıntı yapılan: syagdiran - 22 Nisan 2011 - 01:52:18
Şu an ben de Beta2 sürümünü kullanıyorum. Güncellemeler devam ediyor. Beta sürümü ile Final sürümü aynı mı olur acaba? Bu arada herhangi bir tema değişikliği filan olmayacak mı?

Görünüm olarak çok bir şey değişeceğini sanmıyorum.
Fakat teknik olarak (hata düzeltmeleri, yükseltmeler, eklemeler vs.) çok şey değişecektir.

Ekleme:
İletinin üzerinden bir gün geçmeden yeni bir Natty ekran görüntüsünün Ubuntu anasayfasında yerini aldığı haberi geldi.
Görünüm olarak da değişiklikler gelecek gibi :

http://www.omgubuntu.co.uk

XRumer

Bugün ben de Beta 2'yi denedim. Öncelikle bazı eksiklikler gözüme çarptı. İngilizce biliyor olsam geliştiricilere bildirirdim. Onları söyleyeyim:

1) Libreoffice'in Global menü ile uyumlu olmasını sağlayan lo-menubar paketi hazır kurulu gelmiyor, sonradan kendimiz kuruyoruz. Onun hazır kurulu gelmesi lazım.

2) Eğer sahipli sürücüler yerine açık kaynak sürücüleri kullanıyorsanız 3d unity çalışmıyor, Klasik Gnome kullanmak zorunda kalıyoruz. 2d Unity paketlerinin de kurulu gelmesi ve Klasik Gnome'un bu sürüm olmasa bile bir sonraki sürüme kadar CD'den kaldırılması düşüncesindeyim.

3) Banshee Türkçe değil. Çevrilmemiş mi yoksa Türkçe çeviri henüz pakete dahil edilmemiş mi bilmiyorum.

4) Kurulum sırasındaki sunumdaki çeviriler çok sorunlu. İmla hataları olduğu gibi bazı bölümler çok alakasız. Sanki birisi Gogle Translate ile çevirmiş ya da kafasına göre çeviri yapmış gibi.

Memnun olduğum şeylere gelince,

1) Unity, büyük gelişme göstermiş. Kullanılabilir hale gelmiş.

2) Açık kaynak Nouveau sürücüleri ile de ekran parlaklığı ayarlanabiliyor. Nvidia kullanıcıları ekran parlaklığı ayarlamak için artık sahipli sürücüleri kurup, ince ayar yapmak zorunda değiller.

3) Firefox 4, Unity ile çok iyi olmuş.

Beta oluşundan veya benim Wubi ile kurulum yapmamdan kaynaklandığını düşündüğüm sorunlar.

1) Güncelleme Yöneticisinin ayarlarına girilmiyor.

2) Ek Sürücüler çalışmıyor.

3) Ubuntu One çalışmıyor.

Yiğit Ateş

Sunumdaki çevirilerde bir sorunla karşılaşmayacaksınız. Banshee'yi de kontrol ettim, çeviri oranı %99 görünüyor. Kararlı sürüme kadar eklenir çevirileri sanırım.

XRumer

Ben de öyle umuyorum. bu arada beta sürüm için yazdıım sorunların çözümü forumun alfa/beta/rc bölümünde mevcut.

decent

Alıntı yapılan: decent - 21 Nisan 2011 - 23:42:05
Az önce farkettim, Natty masaüstünde sağ tık çalışmıyor.
Bugün iki ayrı zamanda çok fazla sayıda güncelleştirme yaptım.
Acaba bir yenilik mi, hata mı tam çözemedim.
Güncelleştirme öncesinde sonrasında bir ayar değiştirmedim.
Sizlerde durum nasıldır ?

Bu sorun dün yine kendiliğinden kayboldu.

skinnycem

11.04 final sürümünü mevcut olan versiyonun üzerine mi yüklemeli yoksa sıfırdan temiz bir kurulum mu yapmalı?

decent

Alıntı yapılan: skinnycem - 24 Nisan 2011 - 11:30:17
11.04 final sürümünü mevcut olan versiyonun üzerine mi yüklemeli yoksa sıfırdan temiz bir kurulum mu yapmalı?

Mevcut sürümden kastınız beta 2 ise;
Benim düşüncem final çıktıktan sonra karar vermek yönünde.
Aklımdan temiz kurulum da geçiyor fakat final geldikten sonra bakacağım.

Maverick sürümünden bahsediyorsanız, final çıktıktan bir süre sonra kullanıcı yorumlarına bakarak da karar verebilirsiniz.

lotus1991

kafamda iki can sıkıcı mesele var birincisi şu açıklanmayan ygs, diğeri ise tarihinde yetişip sorunsuzca kullanacağımız unity'li ubuntu.
gerçekten kafa karıştırıcı bir durum..

knock_knock

Ben bu YGS ye küfrederdim ama... nasıl geçti?

decent

Alıntı yapılan: lotus1991 - 25 Nisan 2011 - 13:14:32
kafamda iki can sıkıcı mesele var birincisi şu açıklanmayan ygs, diğeri ise tarihinde yetişip sorunsuzca kullanacağımız unity'li ubuntu.
gerçekten kafa karıştırıcı bir durum..
Son birkaç sürümde tarihler aynen tutturuldu.
11.04 sürümünün de 28 Nisan' da yayınlanacağını umuyorum.

lotus1991

Alıntı yapılan: knock_knock - 25 Nisan 2011 - 13:16:48
Ben bu YGS ye küfrederdim ama... nasıl geçti?
tüm temennim iki projeninde sorun olmadan zamanında çıkmasıydı. ygs olmadı ubuntuyu bekliyorum :)

XRumer

Bir gün kaldı ve hatta belki de 24 saatten az.

karizmaxi

Alıntı yapılan: XRumer - 27 Nisan 2011 - 21:38:57
acaba saat olarak nerenin saatine göre yayınlanır?

stratovarius

Yarın çıkıcak ama 3-4 gündür doğru düzgün güncelleme olmadı sistemde umarım bu şekilde çıkmaz.Halen programlar kararlı çalışıyor diyemem :(

XRumer

Alıntı yapılan: karizmaxi - 27 Nisan 2011 - 21:52:54
Alıntı yapılan: XRumer - 27 Nisan 2011 - 21:38:57
acaba saat olarak nerenin saatine göre yayınlanır?

Bu soru her yeni sürüm çıktığında sorulur ama cevabı kimse bilmez.

Yarın forum, panayır yerine dönecek. Sadece bu bu başlığı (veya ilgili başka bir başlığı) aynı anda bir sürü kişi takip edecek, forumun çevrimiçi üye ve ziyaretçi sayısı rekor kıracak ya da rekoru zorlayacak. Herkes "hadi artık çıksın" diye çıldıracak. Yeni sürüm günlerini çok seviyorum. Yarın burada olun, şenliği kaçırmayın.

Ozgurluk

Alıntı Yap
tüm temennim iki projeninde sorun olmadan zamanında çıkmasıydı. ygs olmadı ubuntuyu bekliyorum :)

Ubuntu'yu görücez yarın büyük ihtimalle de YGS zor!.. :) Elin adamı Ubuntu gibi sistem yapar bizimkiler adam akıllı sınav yapmayı beceremez!

hsari

beta1 den kurulum yaptım. ilk başta çok fazla onu raporla bunu raporla vardı. tüm güncellemeleri aldım. en son dün güncelledim. suan herhangi bir raporla uyarısı yok. unity pek sarmadı. gnome3 kullanıyorum. bi yerde unity 2d ve 3d denilmis nedir bilmiyorum. benim kurdugum sanırım 2d olmalı ki, bana böyle 3d havası vermedi. ama ubuntu sitesinde gördüğüm ekran resmi aynı benim kurdugum gibi  ;D
Hamd u minnet Hûda' ya bize verdi devleti
Hazret-i Selman-ı Pâk'tır pirimizin şöhreti
Hem Rasûl'ün berberidir ol kemâl-i zât-ı pâk
Gafil olma gel tıraş ol, icra eyle sünneti            ..........eski berber dükkanlarından