Ubuntu 11.04 (Natty Narwhal) Beta 2 Yayınlandı...

Başlatan decent, 31 Mart 2011 - 13:16:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Sedo79

Ek sürücü meselesi benim için problem değil. Ben kurdum bile Nvidia sürücülerimi..

Daha önceki sürümleri düşünsene RC sürümünde hiç hataya rastlamış mıydın?
Zaten unity masaüstüne kıl oluyorum. Üstün teknolojilerle donatılan GNOME3 dururken, neden gtk2 ile aylarca ubuntu kullanmaya mahkum kalacağız kafam almıyor bunu.

GNOME3 kullanıp ve elden geçirilip Unity masaüstü yapılsaydı o zaman ağzımı açmazdım.. Herneyse Bu Unity - GNOME3 meselesinden ben bile sıkıldım..

Hataları tek tek sıralayamam çünkü rapor gönder çıktıkça gönderiyorum.
Stabil sürümde de bir hata sürprizinle karşılaşmazsak sevineceğim.
hobaaaaaaaaaaaa night train

decent

Önceki iletilerimde söylediğim gibi 6 Nisan tarihli CD iso dosyası ile kurulum yaptım ve çok memnunum.
Unity ve KDE ile kullanıp devam etme kararındayım.

Hata raporlamayı çoğu kullanıcının yaptığını tahmin ediyorum.

Önceki RC sürümlerle karşılaştırmak yersiz olabilir, çünkü her sürüm kendi içinde değerlendirilmeli diye düşünüyorum.

Tavsiyem final sürüm çıktıktan sonra Unity ortamını yine de beğenmezseniz Gnome 3 alternatifimiz nasıl olsa var.

Linux dünyasının bir avantajı da bu değil mi? Alternatifler kullanıcıya her zaman fazlası ile sunuluyor.

yakusha

kimse 11.04 e geçmek zorunda değil heralde...

biz de bir 6 ay daha bekleriz ve 11.10 sürümüne geçeriz...

belki o arada 10.10 sürümü için de gnome3 desteği gelir...

ubuntunun avantajlarından birisi de 6 aylık yayın periyodunu şaşmadan devam ettirmesi...

bir diğer nokta da, 11.04 çıktı diye herkes unity kullanmak zorunda değil heralde, gnome klasik şeklinde de devam edilebiliyor diye biliyorum...

11.04 beta 2 çıktığına göre, bir denemekte fayda var...

virtualbox iş başına :)
Artık bu forumu kullanmıyor.

decent

Alıntı yapılan: yakusha - 15 Nisan 2011 - 00:01:58
kimse 11.04 e geçmek zorunda değil heralde...
...
bir diğer nokta da, 11.04 çıktı diye herkes unity kullanmak zorunda değil heralde, gnome klasik şeklinde de devam edilebiliyor diye biliyorum...
...

İşin özü budur. Tercih seçenekleri ve alternatifler her zaman var...

stef_q

Acaba sunulan CD ile DVD arasındaki temel farklar nelerdir ? DVD deki Ubuntu ile Lniux çekirdeğinin daha fazla donanıma destek verme gibi bir lüksü söz konusu mu acaba ? Birde CD ile dağıtılan Ubuntu Live olarak kullanılabiliyor mu ?

heartsmagic

DVD daha fazla donanım desteği sağlamaz, sadece daha fazla uygulama barındırır.
Sanırım Canlı olarak kullanılabiliyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Ozgurluk

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Nisan 2011 - 11:41:27
DVD daha fazla donanım desteği sağlamaz, sadece daha fazla uygulama barındırır.
Sanırım Canlı olarak kullanılabiliyor.
Kesinlikle Dvd ile Cd'yi denediğim için biliyorum. Arasında ki tek fark uygulama fazlalığı. Canlı olarak kullanılabiliyor.

decent

Beta 2 DVD ile istersek canlı olarak da sistemi açabiliyoruz..
Geçtiğimiz gece kurulum yapıldı - test edildi.

stef_q

Bilgilendirme için teşekkürler!

Ubuntu 11.04 ü sistemime kurmayı düşünüyorum. Sürüm takviminde : http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,21817.0.html şu anda en son RC in çıkması lazımdı. Acaba RC nin linkini nereden bulabilirim ?

decent

Alıntı yapılan: stef_q - 15 Nisan 2011 - 12:32:57
Bilgilendirme için teşekkürler!

Ubuntu 11.04 ü sistemime kurmayı düşünüyorum. Sürüm takviminde : http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,21817.0.html şu anda en son RC in çıkması lazımdı. Acaba RC nin linkini nereden bulabilirim ?

Sürüm adayının (RC) yaynlanacağı belirtilen tarihte yani dün Beta 2 sürümü yayınlandı.
Takvim değişmedi, sadece RC yerine Beta 2 gelmiş oldu.

Mx0Ub

Not tutsak iyi olur bazı yorumların beta 1 için oldunu
Not:
Hic bi sorumluluk kabul edilmez yapılan yorumlardan ve verilen kodlardan

Ozgurluk

11.04 beta 1 kaldırdım. SuperOS kurdum yeniden. SuperOS 10.10 temelli. Yani ubuntu 11.04'e geçmek için çok mu acele ettik? Diyerekten tekrar 10.10'a geri döndüm. Neyse ben yeniden sistem kuramam artık belki 11.10'da geçerim yeni ubuntu'ya, Gnome 3 için ise Arch'da test ettim çok ama çok güzel olmuş fakat yinede alışmak zaman alıcak gibi gözüküyor. Onun için şuan gnome'un eski sürümünde kalmayı kendimce yeğliyorum. Kaldı ki Unity tam bir işkence olmuş ubuntu'da...

krwlng

Beta 2'yi test ediyorum şuan, hatta bu mesajı beta 2 ile yazıyorum. Genel olarak beta 1 ile arasında pek fark yok gibi, tabi birçok hata düzeltilmiştir bizim göremediğimiz tarafta. Unity menüsünü açınca grileşmeye başlamış yeni beta ile bir de kaydırma çubuğunun yapısı biraz değiştirilmiş, bazılarına gereksiz gelebilecek bir değişiklik olabilir bu. Bu açıdan bakınca sanırım bir kaç değişiklik ile 28 nisan'da yüklenecek sürüm buna çok benzer bir şey olacak, daha önceki mesajlarımda belirttiğim sorunsuz çalışma durumu devam ediyor, alpha ile çıkan sorunlar bu sürümde de görülmüyor, fakat az da olsa unity menüsüne girince uygulama kısayolları arasında gezerken belirgin bir kasılma var, bu benim donanımım ile ilgili fakat bana bu yavaşlığı yaşatmamalıydı sanırım.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

raspacı

Bende unity çalışmadı, 3d desteği yok şu anda. Via 10.10 için çıkarmış 3d destekli sürücüyü, openchrome ise destek vermiyor. 11.04 için sürücü yayınlanınca unityyi denerim sonucu yazarım(via chrome9 kullanıcıları için genel bilgi). Falsh videolarda benden başka iyileşme gözlemleyen yok mu? Tam ekranda bile izlediğimde görüntü kalitesi ve yırtılma yok. İşlemci kullanımı yüksek ama kalite beni çok sevindirdi. Genel olarak 11.04 ü sevdim.
nereye gidersen git kendini de götürürsün.

cumali

Anlayamadığım gnome 3'ün artısı nedir? eger unity ve gnome birlikte kullanacaksam Oz Unity 1.0 - Debut (ubuntu 10.04) kullanırım.Kararlılık,görsellik vs. vs.hepsi var.http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,21817.msg307103.html#msg307103

syagdiran

Ben Natty'yi kurdum fakat unity ile karşılaşmış değilim. Nasıl iştir anlamadım????????????

DoGuKaN

Alıntı yapılan: syagdiran - 16 Nisan 2011 - 11:28:01
Ben Natty'yi kurdum fakat unity ile karşılaşmış değilim. Nasıl iştir anlamadım????????????

Ekran kartı sürücüsünü kurmadıysanız Unity gelmez.

syagdiran

Bunu nasıl yapacağım. Sistem/Yönetim/Ek sürücüler açılmıyor nedense????

heartsmagic

Alıntı yapılan: Ozgurluk - 15 Nisan 2011 - 13:47:01
11.04 beta 1 kaldırdım. SuperOS kurdum yeniden. SuperOS 10.10 temelli. Yani ubuntu 11.04'e geçmek için çok mu acele ettik? ..

Kaldırdığın şey beta, elbette acele ettin geçmek için. Alfa/Beta ve hatta RC'ler bile denemek, hata bildirmek içindir, geçmek için değil. Kararlı sürümde hata olmaz mı, olur fakat kararlı sürüm öncesi geçişler konusunda bu şekilde yakınmak doğru değil.

@syagdiran:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,26259.msg318217.html#msg318217

mihtaroglu

Alıntı yapılan: syagdiran - 16 Nisan 2011 - 12:04:33
Bunu nasıl yapacağım. Sistem/Yönetim/Ek sürücüler açılmıyor nedense????

Evet ek sürücüler Beta1 de çalışırken Beta 2 de çalışmıyor.Synaptic olmasa ne yapardık bilemiyorum.Bu soruna çözüm varsa paylaşılırsa iyi olur.

heartsmagic

@mihtaroglu, kendi iletinin bir üzerindeki iletiye baktın mı?

mihtaroglu

Alıntı yapılan: heartsmagic - 16 Nisan 2011 - 14:21:40
@mihtaroglu, kendi iletinin bir üzerindeki iletiye baktın mı?

Evet incelemiştim.Ancak sorun şu ki ? Hata kaydı yapamıyorum ( kodlarla aram pek iyi sayılmaz :) ).O yüzden burada paylaşma gereksinimi duydum.

Not: Belirtmem gerekirse ben sorunumu terminalden "LC_ALL=C jockey-gtk" komutu ile hallettim.

heartsmagic... İlgin için teşekkür ederim.Bir üst iletiyi görmemiş olabilirdim.

knock_knock

Arkadaşlar Beta 2 yi kursam sonra 11.04 çıktığında bilgisayarımı formatlamadan güncellemelerle 11.04 e yükseltebilir miyim?
ESKİ NİCK: kamboccia

krwlng

@knock_knock, günlük güncelleştirmeleri takip ettiğiniz sürece sisteminizin 28 Nisan'da çıkacak sürümden farkı olmaz.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

stef_q

Alıntı yapılan: krwlng - 16 Nisan 2011 - 17:46:19
@knock_knock, günlük güncelleştirmeleri takip ettiğiniz sürece sisteminizin 28 Nisan'da çıkacak sürümden farkı olmaz.

O zamana kadar dayanabilirse tabi  8) ;D