Ubuntu 11.04 (Natty Narwhal) Beta 2 Yayınlandı...

Başlatan decent, 31 Mart 2011 - 13:16:25

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

@ekopc, kararlı duruma gelene kadar yaşadıkların normal. Hemen her alfa/beta başlığında bunu belirtmeyelim bence.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ekopc

Alıntı yapılan: heartsmagic - 01 Nisan 2011 - 10:12:33
@ekopc, kararlı duruma gelene kadar yaşadıkların normal. Hemen her alfa/beta başlığında bunu belirtmeyelim bence.
İnşallah kararlı sürümdede devam etmez bin bir heves ve heyacanla ubuntuya devam kararı aldım 9.4 den belli kulanıyordum  en çok 10.04 den iti baren daha çok kullanıyorum ama 11.04 resmen hayal kırıklıgı yaptı  şimdilik devam beklemeye..........

heartsmagic

Eğer bu bahsettiğin sorun için hayal kırıklığı oluşturduysa şimdilik düşünme onu. Alfa/Beta ve hatta bazen RC üzerinde bile olabilir bu sorun. Genelde kararlı sürüme taşınmaz, taşınması zaten anormal bir durum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ekopc

Sagol çok tşk ederim. sagolun şimdilik beklemedeyim..........

Erdem

Alıntı yapılan: ekopc - 01 Nisan 2011 - 09:11:54
sistem programlarında hata tesbit edildi rapor göndermek isyiyormusun altta iptal ve gönder yer alıyor  neden geldigini bilemedim betayıda kurdum yine aynı

Aslında bu hata önemsiz, tamamen göz ardı edebilirsiniz ve aslında bir yazılım hatası bile değilmiş. Burada çalışan ubuntu-bug hata yakalama programının kendisi. Burada bir programın çöktüğünü söylüyor.

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/gdm/+bug/721142

ekopc

Alıntı yapılan: Erdem - 01 Nisan 2011 - 11:24:42
Alıntı yapılan: ekopc - 01 Nisan 2011 - 09:11:54
sistem programlarında hata tesbit edildi rapor göndermek isyiyormusun altta iptal ve gönder yer alıyor  neden geldigini bilemedim betayıda kurdum yine aynı

Aslında bu hata önemsiz, tamamen göz ardı edebilirsiniz ve aslında bir yazılım hatası bile değilmiş. Burada çalışan ubuntu-bug hata yakalama programının kendisi. Burada bir programın çöktüğünü söylüyor.

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/gdm/+bug/721142
Evet ilk açıldıgında geliyor gönder dersem birdaha gelmedi
gönderne iptal dersem belirli bir süre sonra yine geliyor işte böyle  kendiliginden gelen hata mesajı rahatsız ediyor......

decent

@ekopc,
Diğer iletilerde de bahsedildiği üzere Alpha-Beta-RC hatta final sürümün ilk zamanlarında olumsuz durumlarla karşılaşmamız gayet normaldir.
İlk daily build yayınlandığında (10.11.2010), yükleyebilmek için günlerce uğraşmıştım.
Örnek olarak bende tam aksi bir durum söz konusu, daha önce de söylediğim gibi, beklentilerimin ötesinde bir Beta ile karşılaştım.

Tavsiyem odur ki, eğer tekrar yüklemeyi düşünürseniz, gelen güncellemeleri aldığımızda daha önce karşılaştığımız sorunların çözüldüğünü göreceğiz.
Karamsarlık veya vazgeçmek yerine karşılaştığımız sorunları dile getirirsek ve hata raporlaması yaparsak diğer kullanıcılara da ışık tutmuş oluruz.
Bu büyük topluluk içinde kimse birbirinden karşılık beklemeden çalışmaları ve topluluğun gönüllü katkıları ile Ubuntu daha iyi yerlere gelecek.

ekopc

Alıntı yapılan: decent - 01 Nisan 2011 - 12:01:03
@ekopc,
Diğer iletilerde de bahsedildiği üzere Alpha-Beta-RC hatta final sürümün ilk zamanlarında olumsuz durumlarla karşılaşmamız gayet normaldir.
İlk daily build yayınlandığında (10.11.2010), yükleyebilmek için günlerce uğraşmıştım.
Örnek olarak bende tam aksi bir durum söz konusu, daha önce de söylediğim gibi, beklentilerimin ötesinde bir Beta ile karşılaştım.

Tavsiyem odur ki, eğer tekrar yüklemeyi düşünürseniz, gelen güncellemeleri aldığımızda daha önce karşılaştığımız sorunların çözüldüğünü göreceğiz.
Karamsarlık veya vazgeçmek yerine karşılaştığımız sorunları dile getirirsek ve hata raporlaması yaparsak diğer kullanıcılara da ışık tutmuş oluruz.
Bu büyük topluluk içinde kimse birbirinden karşılık beklemeden çalışmaları ve topluluğun gönüllü katkıları ile Ubuntu daha iyi yerlere gelecek.
Temennimiz odur sizlere çok tşk ederim ,sorunlara anında çözüm buluyorsunuz emeklerinize saglık

krwlng

Biraz önce cd imajını indirip usb flash üzerine yazdırdım, şimdi deneyip bakalım alpha sorunlarım devam ediyormu.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

bashfulfish

kurulum ekranı dışında bir fark göremedim..aynı hatalar ve hata mesajları devam ediyor..

ekopc

Alıntı yapılan: bashfulfish - 01 Nisan 2011 - 15:51:56
kurulum ekranı dışında bir fark göremedim..aynı hatalar ve hata mesajları devam ediyor..
Bendede aynen devam ediyor cd imajını kurdum  degişen bir şey yok

krwlng

İlk kurduğum alpha sürüme göre bende çok ciddi değişiklikler var;

+ Artık açılışta grafik hataları dahil hiç bir hata çıkmıyor.
+ İlkine göre sistem canlı olarak bile daha hızlı açılıyor ve uygulamalar daha hızlı başlıyor.
+ Unity menüsü üst bölümünde meydana gelen eksiklik ve görüntü kaybı düzelmiş.
+ Uygulamalar menüsüne tıklayınca saçma sapan bir dizin yerine uygulama listesi geliyor.
+ Uygulama arama kısmı canlı olarak bile hızlı ve etkili.
+ Firefox ile olan uyumsuzluk çözülmüş, ayrıca FF4 ile birlikte önceki sürümlere göre daha fazla kullanım alanı açılmış.
+Uygulama menüsünde bir uygulamayı ararken size, indirilmeye hazır benzer uygulamalar sunuyor.

Ve karanlık tarafa geçiş;

- Global menü baştan beri hiç istediğim gibi olmadı, çok amatörce duruyor.
- Bir uygulama ile büyük ekran çalışırken unity menüsü ile işlem yapmak işkence.
- Panel mantığı tamamen yok olmuş, panele müdahale imkanınız yok, ayrıca alt panel olmayışı bence eksi bir durum.
- Uygulamalara erişim hala çok karışık, listeden aradığınız uygulamanın ismini tam bilmiyorsanız bayağı çabalamanız gerekiyor.
- Yeni kullanıcılar için öğrenme süresi eski kullanıcılara göre daha kısa olacak bence, eski kullanıcılar çok sıkıntı çekebilir.
- Ubuntu'nun o sade ve kolay anlaşılır mantığı, yerini karmaşık ve daha az özelleştirilebilir bir sisteme bırakmış.

Şimdilik gördüklerim bunlar, şuanki duruma göre 11.04 iyi yolda, fakat hala 10.4 ile arasında bir seçim yapma düşüncesini bile veremedi bana, işimi görmesi bir yana daha da zorlaştıracak bir sistem kullanmaktansa, farklı bir bölümde ilerleyişini izleyip gelecekteki durumuna göre hareket etmeyi daha doğru buluyorum. Bundan sonraki natty incelemem sanırım kararlı sürümle birlikte olur, sanırım çok bir şey değişmez. Fakat açıklıkla söylemek gerekirse gerçekten ilk günlerdekine göre 11.04 çok iyi ilerleme kaydetmiş, ama hala bana göre değil.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

Yiğit Ateş

Beta çıktığında Elementary OS de çıktı şans eseri :) Hangisini deneyeyim diye düşündüm, Unity yüzünden Elementary OS ağır bastı. Gayet güzel olmuş, Ubuntu'daki gereksiz programlar temizlenmiş ve Elementary görselleri ve programları eklenmiş. Ufak tefek sorunlar var ama onlar zaten Ubuntu'nun kararlı sürümlerinde de var.

11.04 çıkana kadar ben de denemem sanırım. Gerçi kararlı sürüm çıkınca dener miyim, ondan da emin değilim ama neyse :) Klasik Gnome'u sorunsuz sunup sunmayacağına bağlı biraz da.

özgürubuntu

Yiğit indirip kurdun mu Jupiter'i, Grub sorunu oluyor mu? Ben indiriyorum şimdi, 40 GB'lık bir alana kuracağım da, önce sana sorayım dedim. Selamlar

Yiğit Ateş

Erdem

Alıntı yapılan: krwlng - 01 Nisan 2011 - 17:08:34
- Bir uygulama ile büyük ekran çalışırken unity menüsü ile işlem yapmak işkence.

Aslında bu davranışı eski haline getirebiliyorsunuz.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Nisan 2011 - 22:16:01

Bende şimdi kurdum. Diyebilirim ki şimdiye kadar yaşadığım en kötü Ubuntu kurulumuydu   :-\

Klavye düzenini sormuyor, dil olarak Türkçe seçmemize rağmen İngilizce kurulum yapıyor. Açılış sayfasındaki Ara butonu çalışmıyor. Dil desteği uygulaması çalışmıyor (Güncellemeler daha kurulu değil. Çeviriler tamamlanmamış diyeceğim ama sanırım büyük bir kısmı Türkçeye çevrildi) Hatta bir hata raporu da açtım:

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+bug/747652

O yüzden şimdilik tavsiyem Ubuntu 10.10'dan Alt-F2 tuşuna basıp update-manager -d ile güncelleme yapmanızdır.

Aslında sürümün kendisinde de öyle ciddi hatalar yok (ben bir kaç haftadır kullanıyorum) ama kurulum medyasında nasıl böyle bir acemilik yapmışlar anlamış değilim.

kalkan1973

Alıntı yapılan: Erdem - 01 Nisan 2011 - 19:14:09
Alıntı yapılan: krwlng - 01 Nisan 2011 - 17:08:34

Aslında bu davranışı eski haline getirebiliyorsunuz.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 01 Nisan 2011 - 22:16:01

Bende şimdi kurdum. Diyebilirim ki şimdiye kadar yaşadığım en kötü Ubuntu kurulumuydu   :-\

Klavye düzenini sormuyor, dil olarak Türkçe seçmemize rağmen İngilizce kurulum yapıyor. Açılış sayfasındaki Ara butonu çalışmıyor. Dil desteği uygulaması çalışmıyor (Güncellemeler daha kurulu değil. Çeviriler tamamlanmamış diyeceğim ama sanırım büyük bir kısmı Türkçeye çevrildi) Hatta bir hata raporu da açtım:

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+bug/747652

O yüzden şimdilik tavsiyem Ubuntu 10.10'dan Alt-F2 tuşuna basıp update-manager -d ile güncelleme yapmanızdır.

Aslında sürümün kendisinde de öyle ciddi hatalar yok (ben bir kaç haftadır kullanıyorum) ama kurulum medyasında nasıl böyle bir acemilik yapmışlar anlamış değilim.

Ayni sorunlar bende de var ;u an 't'bariyla takildim kaldim/ Neyse b'raz daha beklemel' kararli s]r]m .ikinca y]klemel'/

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 02 Nisan 2011 - 00:30:33

KLAVYE SAPITIYO BAKIN  :)
Evde İşte her yerde Linux

decent

...
...

İnsanları yanlış yönlendirmeyelim lütfen; kararlı bir sürümden beta bir sürüme yükseltme öneriyorsunuz..
Hem de kurulum ve kullanımda hatalar olduğunu söyledikten sonra bu öneriyi yapıyorsunuz...

Yükseltme için saatlerce bekleyip sonunda hayal kırıklığına uğrayacak insanları da düşünmemiz gerek.

Not: Günlük kullandığınız ve işlerinizi yaptığınız 10.10 sürümlerinden, 11.04 kararlı sürüm çıkıncaya kadar yükseltme yapılması çok risklidir.

Erdem

Alıntı yapılan: decent - 02 Nisan 2011 - 00:36:11
...
...

İnsanları yanlış yönlendirmeyelim lütfen; kararlı bir sürümden beta bir sürüme yükseltme öneriyorsunuz..

Benim yazdıklarımda arkadaşlar kararlı sürümü bırakın gelin beta kullanın gibi bir anlam mı çıkıyor ?! Burası zaten beta sürümü başlığı dikkat ederseniz.

Kaldı ki bunu ben önermiyorum. Ubuntu'nun geliştiricileri daha bir kaç gün önce en sağlıklı şekilde Natty kurmanın güncelleyerek olduğunu söylüyorlardı:

http://www.ubuntu.com/testing/natty/alpha3

Alıntı yapılan: decent - 02 Nisan 2011 - 00:36:11
Hem de kurulum ve kullanımda hatalar olduğunu söyledikten sonra bu öneriyi yapıyorsunuz...

Ben cd ya iso'dan kurulumda hatalar olduğunu söyledim. Ama kurulduktan sonra (ki o kurulumu da update-manager -d ile yapmıştım) bir kaç haftadır kullanmama rağmen öyle ciddi bir hataya rastlamadığımı da ekledim.

Birilerinin bu hataları tespit edip düzeltilmesi için hata kaydı açması gerekiyor. Bu yüzden eğer ben test ederim, olası hataları giderme konusunda deneyimim var, ben alpha tester olmaya razıyım diyorsanız kurun ve kullanın.

Dediğim gibi kimseye kararlı sürümden beta sürüme geçin diye bir şey önermiyorum sadece test etmek isteyenlere update-manager ile yeni sürüme geçişin daha sağlıklı olduğunu söylüyorum.

decent

Alıntı yapılan: Erdem - 02 Nisan 2011 - 00:54:31

Benim yazdıklarımda arkadaşlar kararlı sürümü bırakın gelin beta kullanın gibi bir anlam mı çıkıyor ?! Burası zaten beta sürümü başlığı dikkat ederseniz.

Kaldı ki bunu ben önermiyorum. Ubuntu'nun geliştiricileri daha bir kaç gün önce en sağlıklı şekilde Natty kurmanın güncelleyerek olduğunu söylüyorlardı:

http://www.ubuntu.com/testing/natty/alpha3

Ben cd ya iso'dan kurulumda hatalar olduğunu söyledim. Ama kurulduktan sonra (ki o kurulumu da update-manager -d ile yapmıştım) bir kaç haftadır kullanmama rağmen öyle ciddi bir hataya rastlamadığımı da ekledim.

Birilerinin bu hataları tespit edip düzeltilmesi için hata kaydı açması gerekiyor. Bu yüzden eğer ben test ederim, olası hataları giderme konusunda deneyimim var, ben alpha tester olmaya razıyım diyorsanız kurun ve kullanın.

Dediğim gibi kimseye kararlı sürümden beta sürüme geçin diye bir şey önermiyorum sadece test etmek isteyenlere update-manager ile yeni sürüme geçişin daha sağlıklı olduğunu söylüyorum.
Alpha 3 bağlantısından Ubuntu geliştiricilerine dayandırdığınız bölüm hangisi ?
Ki şu anda bakmamız gereken yer Alpha değil beta sayfasıdır.

Alıntı yaptığım cümlede kurulum değil de yükseltme öneriyorsunuz, başka bir anlam çıkartmış mıyım ?

________
CD kurulumu denemedim, önceki iletilerde söylediğim gibi DVD kurulum yaptım ve diğer konuda bunu tavsiye ettim.
Alıntı yapılan: decent - 01 Nisan 2011 - 12:07:07
...

Bu arada ISO dosyası indirme sorunu olmayanlar için DVD ISO kalıbını öneriyorum. Çalışan özelliği önceki Ubuntu sürümlerinden kalan aşinalığı bozmayacaktır ve kurulumda sorunla karşılaştığımız durumlarda yardım almamız ve sorunu belge haline getirmemiz daha kolay olacaktır.
Ayrıca DVD ile açılış ekranında "Zarar Görmüş Sistemi Kurtar"mak da mümkün.  (CD kalıbını görmedim)

Bugün neredeyse tamamen Beta kullandım. Küçük hatalar dışında sistem çok güzel ve hızlı..
Dil sistemin tamamında Türkçe olmuyor, Yönetim menüsündeki Sürücüler ve Dil Desteği komutları çalışmıyor vs.

Fakat bütün bunlara rağmen kullanıyorum ve çok memnunum.

Beta yüklemek isteyenler için önerim DVD ile sıfırdan kurulumdur.
En büyük sebebi herhangi bir hata ile karşılaştığımızda DVD çalışan sistem ile müdahele edebilme olanağıdır.

Contempt

Netboogum için ubuntu 11.04 ten umutlu bir şekilde beta kurulumu yaptım. Ama sanırım performansın biraz daha düzelmesini beklemem gerek :D
Herşeye Rağmen...

hitokiri

Alıntı yapılan: Contempt - 02 Nisan 2011 - 08:36:09
Netboogum için ubuntu 11.04 ten umutlu bir şekilde beta kurulumu yaptım. Ama sanırım performansın biraz daha düzelmesini beklemem gerek :D
Bende dün kurup denedim ama hem yeniliklerden hemde performansından hoşlanmadım şimdilik suse'li gnome3 daha cazip geldi , ah bide şu yeni paket yöneticisine alıştım mı tam *(hay bin yıldız .P ) olacak :D

sem

O paket yöneticisi biraz zaman alır gibi duruyor =) man ya da --help ile kullanılabilecek alternatiflere baktım da, öğrenmeye çalışmak dahi gelmedi içimden şimdilik.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

aynshtein

Linux kullanmaya yeni başladığım dönemlerde ben de heyecanlanıp Alpha, Beta sürümlerine yükseltmeyi defalarca denedim. Yükseltme işlemi sorunsuz olsa da Beta ve özellikle Alpha sürümlerinde mutlaka hatalar oluyor. Yeni sürümleri denemek heyecan verici olsa da, kararlı sürümden yükseltmek pek akıllıca bir davranış değil. Ayrı bir diske ya da bölüme kurup denemek daha mantıklı. Hatta tavsiyem, BIOS'tan sabit diskinizi iptal edip, CD ile Flashdiske kurulum yapmanız. Beta ve Alpha sürümlerini en zararsız, hasarsız, risksiz bu şekilde deneyebilirsiniz...
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

decent

Alıntı yapılan: aynshtein - 02 Nisan 2011 - 10:21:56
Linux kullanmaya yeni başladığım dönemlerde ben de heyecanlanıp Alpha, Beta sürümlerine yükseltmeyi defalarca denedim. Yükseltme işlemi sorunsuz olsa da Beta ve özellikle Alpha sürümlerinde mutlaka hatalar oluyor. Yeni sürümleri denemek heyecan verici olsa da, kararlı sürümden yükseltmek pek akıllıca bir davranış değil. Ayrı bir diske ya da bölüme kurup denemek daha mantıklı. Hatta tavsiyem, BIOS'tan sabit diskinizi iptal edip, CD ile Flashdiske kurulum yapmanız. Beta ve Alpha sürümlerini en zararsız, hasarsız, risksiz bu şekilde deneyebilirsiniz...

Ya da bu şekilde;

İstediğimiz zaman Natty' nin olduğu bölümü silip grub tazelemek kafi...