Turkcell 3G Simkart Sorunu

Başlatan BadJoke, 30 Mart 2011 - 17:58:44

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

BadJoke

Merhabalar;

Konu Başlığını Görünce Diyeceksiniz Ki Bu Konuda Birçok Konu Var, Okusaydın Keşke... Okudum.. Gelelim Soruna;

Öncelikle PC'mi Tanitayim, Windows XP ve Ubuntu Remix Kurulu Bir HP Compaq Minibook'a Sahibim. Birşeyi Özetleyeyim, Ben Ubuntu Gnome Masaüstünde Turkcell 3G Simkartla Bağlantı Sağlıyorum. Ancak Bir Koşulla, Öncelikle Xp İle Sistemimi Başlatmam ve Sonrasında Yeniden Başlatıp Ubuntuyu Açmam Gerekmekte. Aksi Halde Maalesef Bağlantı Sağlayamıyorum. Buna Anlam Veremedim...

Geleyim Asıl Konuya, Birde Ubuntu Üstüne Kubuntu Daha Doğrusu KDE Desktop Yükledim. Ancak KDE'de Hiçbir Zaman İnternet Bağlantısı Sağlayamadım...

Sorunum Hakkında Söyleyeceklerinizi Deneyecek ve İstemeniz Halinde Fotoğraf Vb Paylaşabileceğim.

Şimdiden Teşekkür Ederim...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 30 Mart 2011 - 18:04:54

Merhabalar;

Konuyu Yanlış Yere Açmışım Gibi Bir His Var İçimde Fakat Sonuçta Bir Modem Olduğunu Düşünerek Buraya Açtım. Yazılımla Alakalı Sorun da Oluyor Olabilir Tabiiki, Konuyu İlgililer Taşırlar Diye Düşünüyorum...

Tşkler...

heartsmagic

Bu anlattığın yeniden başlattıktan sonra aktif olma sorununu bir arkadaş bir başlıkta bir şekilde çözmüştü diye hatırlıyorum. Ancak farklı bir dağıtımla mıydı, farklı bir sürücüyle miydi bunu hatırlamıyorum. Sen o başlığı gördün mü?

Bir de ufak bir ricada bulunmak istiyorum. Kelimelerin ilk harflerini sürekli büyük yapmazsan seviniriz, zira okuması cidden çok zor oluyor.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

BadJoke

Merhabalar;

Söylediğiniz Başlığı Maalesef Görmedim, Sadece SIGHUP'un İşe Yarayacağını Düşünmüştüm Ancak Yaramıyor...

Zaten Asıl Problemim Neden KDE Masaüstünde Çalışmıyor Konusundaydı. Yani GNOME'da Çalışan Modem Neden KDE'de Çalışmıyor. Garibime Giden Bu...

Baş Harf Meseleside, Maalesef Büyük Yazmak Zorundayım Çünkü 4-5 Yılın Verdiği Bir Alışkanlık ve Vazgeçemiyorum...

heartsmagic

@BadJoke, sen de beni anlayışla karşıla bu durumda. Ne yazık ki okurken güçlük çektiğim şeyleri irdelemekte güçlük çekiyorum.

BadJoke

Sanırım Bu Konuda Birşeyler Yapabilirim, Tüm Yazımı Tekrar Yazıyorum...

Merhabalar;

konu başlığını görünce diyeceksiniz ki bu konuda birçok konu var, okusaydın keşke... Okudum.. Gelelim soruna;

öncelikle pc'mi tanitayim, windows xp ve ubuntu remix kurulu bir hp compaq minibook'a sahibim. Birşeyi özetleyeyim, ben ubuntu gnome masaüstünde turkcell 3g simkartla bağlantı sağlıyorum. Ancak bir koşulla, öncelikle xp ile sistemimi başlatmam ve sonrasında yeniden başlatıp ubuntuyu açmam gerekmekte. Aksi halde maalesef bağlantı sağlayamıyorum. Buna anlam veremedim...

Geleyim asıl konuya, birde ubuntu üstüne kubuntu daha doğrusu kde desktop yükledim. Ancak kde'de hiçbir zaman internet bağlantısı sağlayamadım...

Sorunum hakkında söyleyeceklerinizi deneyecek ve istemeniz halinde fotoğraf vb paylaşabileceğim.

Şimdiden teşekkür ederim...

Söylediğiniz başlığı maalesef görmedim, sadece sıghup'un işe yarayacağını düşünmüştüm ancak yaramıyor...

Zaten asıl problemim neden kde masaüstünde çalışmıyor konusundaydı. Yani gnome'da çalışan modem neden kde'de çalışmıyor. Garibime giden bu...

Tekrar Ettim, Küçük Bir Word Değiştirmesi :) Özür Dİlerim...

heartsmagic

Teşekkürler, böylesi daha iyi.

Bahsettiğim başlık ve oradan bir ileti:
http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,15933.msg269703.html#msg269703

KDE meselesi ayrı tabi, oradaki ağ yöneticisinin kabiliyetini biraz irdelemek lazım. Mesela, bağlantı ekliyorsun da bağlanmıyor mu?

BadJoke

Merhabalar;

Bahsi geçen bağlantıyı okudum ve ayarlar bölümündeki çıkarken gücü kapat kısmını reaktif yaptım. Bilgisayarı kapattım ve linux ile başlattım ancak gnome'da herhangi bir değişiklik olmadı. Yani, çalışmıyor...

Kde'ye gelince, bağlantı ekledim. bağlantılar kısmında aynı gnomede çalışması gerektiği gibi windows ile başlatıp sonra linux'a geçtiğimde bağlantılar kısmında görebiliyorum. Bağlanması için tıkladığımda ise, hiç* bir şey olmuyor...

sema

Ağ bağlantılarını uçbirimden açıp bağlanmaya çalışınca herhangi bir hata çıktısı üretiyor mu, Mobil Geniş Bant'a tıklayıp (GNOME için):

nm-connection-editor
susema

BadJoke

Merhabalar;

Gnome'da Uçbirimi açtım ve söylediğiniz eylemi gerçekleştirdim. Çıktısını veriyorum;

** (nm-connection-editor:1945): WARNING **: nm_connection_list_new: failed to load VPN plugins: Couldn't read VPN .name files directory /etc/NetworkManager/VPN.

** (nm-connection-editor:1945): WARNING **: Tried to set deprecated property gsm/band

** (nm-connection-editor:1945): WARNING **: Tried to set deprecated property gsm/band

** (nm-connection-editor:1945): WARNING **: dispose: CEPolkitButton object 0x867d170 disposed twice

** (nm-connection-editor:1945): WARNING **: dispose: CEPolkitButton object 0x867d0c0 disposed twice

** (nm-connection-editor:1945): WARNING **: dispose: CEPolkitButton object 0x867d2d0 disposed twice

** (nm-connection-editor:1945): WARNING **: dispose: CEPolkitButton object 0x867d220 disposed twice

** (nm-connection-editor:1945): WARNING **: dispose: CEPolkitButton object 0x867d430 disposed twice

** (nm-connection-editor:1945): WARNING **: dispose: CEPolkitButton object 0x867d380 disposed twice

** (nm-connection-editor:1945): WARNING **: dispose: CEPolkitButton object 0x867d590 disposed twice

** (nm-connection-editor:1945): WARNING **: dispose: CEPolkitButton object 0x867d4e0 disposed twice

** (nm-connection-editor:1945): WARNING **: dispose: CEPolkitButton object 0x867d6f0 disposed twice

** (nm-connection-editor:1945): WARNING **: dispose: CEPolkitButton object 0x867d640 disposed twice

(nm-connection-editor:1945): Gtk-CRITICAL **: gtk_widget_hide: assertion `GTK_IS_WIDGET (widget)' failed

* Birde bir noktayı atladım sanırım bunu da burada söylemek isterim, benim Ubuntu sürümümü 10.4'e yükseltmemi herzaman istiyor ancak ben onaylamıyorum. Bunun bir etkisi olabilir mi acaba?

Kolay gelsin...

confickerbelasi

ubuntu10.04 e yukselt yada direkt ubuntu10.10 kur 10.10 3g modemlere daha uyumlu kde icin kppp ile dene tabi sim kartin pin kodunu iptal etmen gerek benim sgh-e250 kde olan pardus2011de genisbant modem olarak calismadi kppp ile calisti ubuntu10.10 ile gnome ile calismadi 10.04 ile calisti.

sema

Hata çıktısına baktım, Ubuntu 9.10 üzerinde yaşanmış bir sorun. Güncelleme yaparak çözenler olmuş ama bence de temiz bir 10.10 güzel gider. Bir şekilde internete bağlanıp şunu denediğinizde değişen bir şeyler var mı bakılabilir:

sudo apt-get upgrade ; sudo apt-get dist-upgrade
susema

BadJoke

Merhabalar;

Şimdi söylediğiniz gibi baştan yükleme sanırım bana göre değil... Zaten bu çözüm yolu olmamalıdır. Güncelleme yapacağım kablolu internet bağlantısıyla yapılabilir sanırım ancak sorun yaşarmıyım bilemiyorum...

Güncellemeyi ise 10.4 versiyonunu yükleyerek gerçekleştirmem yetersiz mi gelecektir sizce? Yani zaten şu an 10.10 Güncellemesini göstermiyor nedense... Manuelde yapmam sanırım imkansız çünkü pek anlamıyorum...

Kolay gelsin...

confickerbelasi

10.04 e yukseltmen gerek 10.10 a yukseltemezsin.

sema

Şunu kastetmiştim sadece:

sudo apt-get update ; sudo apt-get upgrade ; sudo apt-get dist-upgrade

Sürümler arası yükseltme değil yani, sadece mevcut sürümün kendi rutin güncellemeleri.
susema

BadJoke

Merhabalar;

Söylediğinizi uygulayıp sonucu buraya yazacağım fakat vize haftasındayım ve kablolu internet bulmam biraz zor. Gnome, internete bağlanıyor acaba oradan güncelleme yapsam olur mu?

Tşkler...

sema

Alıntı yapılan: BadJoke - 04 Nisan 2011 - 23:41:01
Gnome, internete bağlanıyor acaba oradan güncelleme yapsam olur mu?

Gnome, internete bağlanıyor kısmını pek anlamadım ama güncelleme olsun da nasıl olursa olsun diyeyim :)
susema

BadJoke

Merhabalar;

Şöyle anlatayım, Ubuntu da Gnome masaüstü ve KDE masaüstü var. Gnome masaüstü ile internete bağlanabiliyorum. Kde ile bağlanamıyorum. Benim sorunum Kde ile...

Gnome ile bağlanıyorum ancak bir sorun var, önce Windows ile Pcyi açmam gerekiyor aksi halde internete bağlanmıyor... :)

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Nisan 2011 - 11:46:43

Söylediğinizi yaptım ancak bir değişiklik gözlemleyemedim... Kde masaüstü kurulu Ubuntu hala internete bağlanmıyor, Gnome ise hala windows olmaksızın internete girmiyor...

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 05 Nisan 2011 - 17:21:08

Merhabalar;

Ubuntu KDE Masaüstünde'de TUrkcell 3G Simkart Ile Bağlantı Kurmayı Başardım ve Ubuntu KDE'den Yazımı Yazıyorum :)

Forum Aslında Çözümleri Gösteriyor Ancak Bizlerin Anlaması Biraz Zor. Size Nasıl Bağlantı Sağladığımı Anlatmamda Yarar Var Ki Sizlerde Faydalanabilesiniz.

Bir Noktayı Vurgulamalıyım Ki, Hala Daha Windows'a İhtiyacım Var. Çünkü, Bağlanmadan Önce Windows İle Bilgisayarımı Açmam Ardından Yeniden Başlat Deyip Ubuntuya Dönmem Gerekiyor, Aksi Halde Maalesef Modemi Görmüyor. Bu Sorunlada İlgilenmekteyim En Kısa Zamanda Sorunu Çözüp Buraya Yazacağım. Tabiiki Sizlerinde Yardımıyla...

Gelelim Nasıl Olduğuna, Ben Ubuntu Gnome Masaüstü Üzerine Ubuntu KDE Masaüstü Kurdum ve Sandım Ki Herşey KDE Masaüstüne Aktarılmıştır. Sanırım Aktarılmamış...

Çünkü, Yapmam gereken Sanırım Şunlardı;

Öncelikle;
sudo apt-get --reinstall install bcmwl-kernel-source

Komutunu Uçbirimde Verdim, Tabiiki Herhangi Bir Şekilde internete Bağlı Olmanız Gerekmektedir. Kernel'i Baştan Kurdum Komut Sayesinde.

Sonrasında İse, HP'nin Windows Sürümü İçin Kullanılabilir Olarak Gösterdiği Hp Connection Manager Programını Wine Yardımıyla PC'ye Kurdum. Buraya Kadar Yaptığınızda İnternete Bağlanamıyorsunuz :)

Sonra PC'yi Restartladım... Baktım Yine İnternet Yok :)

Windows İle Açtım ve Yeniden Başlattım...

Yine İnternet Yok :)

Uçbirimi Açtım Aşağıdaki Komutu Verdim;

nm-connection-editor

Editörümüz Açıldı...

Mobil Geniş Bant'a Tıkladım. Ekle'ye Tıkladım.

Yönergeleri İzledim. Yani, Turkcell'i Seçtim, Turkiye'yi Seçtim... Tamamen Türkçe... :)

İşlemi Bitirdiğimde, Modemimi Görmüştüm Artık... İnternete Bağlanmıyoruz Burada. Tekrar Windowsu Açın ve Tekrar Linux'a Geçin. Otomatik Bağlandınız :)

Kolay Gelsin...

sema

Umarım Windows'a ihtiyaç kalmadan da bağlanabiliriz, bu şekilde ilginç cidden. GNOME'dayken KDE paketleri güncellenir mi bilmiyorum, bilen söyleyecektir. Muhtemelen olumsuzdur bunun cevabı ama ben de merak ettim şimdi, sonuçta kurulu paketler ve güncelleme yapınca güncellemenin kurulu tüm paketler için yapıldığını düşünürsek olabilir diye düşünüyorum ama başka bir açıdan bakınca mantıksız gelen yönleri de var. Çünkü GNOME açıkken KDE masaüstü paketlerinin devrede olmadığını düşünürsek... Imm işi ehline bırakayım ben en iyisi.. Çözüm yolu ve aktarım için teşekkürler @BadJoke..
susema

BadJoke

Merhabalar;

Ben Teşekkür Ederim candy. Evet, Bu Konuda Uzman Olan Birileri Yardımcı Olurlarsa Sevinirim. Yani, Ubuntu Gnome Güncellemeleri Ne Ölçüde KDE Güncellemelerini Etkiliyor? Gnome'da Yaptığım Değiklikleri KDE'de Ne Ölçüde Tekrar Etmeliyim. Hangi Güncellemeler İkisi İçinde Geçerli Olurken Hangileri Olmamakta... Bu Konuda Umarım Açıklama Yapan Birileri Olur...

Birde, Niye Windows'a İhtiyaç Duyuyorum Anlayamadım. Aslında Anladım Ancak Çözemedim :)

Windows'a İhtiyaç Duymamızın Nedeni, DÜşündüğüm Kadarıyla, Connection Manager Kaynaklı Birşey. Çünkü, Windows Connection Manager'i Görev Yöneticisinden Devre DIşı Bıraktığımda, Linux'u Açtığımda Modemi Göremiyorum. Windowsu Açmam ve Connection Manager'ında Çalışması Gerekmekte. O Sebepten Anlıyorum Ki, Connection Managerla Alakalı Bir SOrun Yaşamaktayım.

Forumda Okuduğum Yazıda Diyordu Ki, Connection Manager Ayarlar Kısmında Çıkarken Gücü Kapat Seçeneğini Unaktif Ederseniz, Bu SOrunu Yaşamazsınız Diyor. Yaptım Olmuyor :)

Neyse Uğraşalım Biraz, Umarım Düşüncesi Olan Birisi Çıkar...

Kolay Gelsin...