Sistemin dilini değiştirme

Başlatan stef_q, 27 Mart 2011 - 17:19:49

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

stef_q

Merhaba!

Windows ultimate paketinde 50 mblik bir güncelleme ile sistemin dilini değiştirebiliyoruz. Buna benzer olarak Ubuntuyu hem ingilizce hemde türkçe olarak istediğim gibi kullanabilirmiyim? Ama sadece işetim sistemi değeil tüm programlarında dilleri değişsin istiyorum. Böyle bir şey mümkün mü ? Yoksa çok şey mi istiyorum  :o  ;D

ekremsenturk

Sistem/Yönetim/Dil seçenekleri'den veya açılrken şifre ekranının altında sol köşeden istediğin dili seçebilirsin. Çevrimi yapılmamış konular genellikle ingilizce kalır.

stef_q

Alıntı yapılan: ekremsenturk - 27 Mart 2011 - 17:28:45
Sistem/Yönetim/Dil seçenekleri'den veya açılrken şifre ekranının altında sol köşeden istediğin dili seçebilirsin. Çevrimi yapılmamış konular genellikle ingilizce kalır.

Yönetici ayarlarından türkçe desteğini ekledim, fakat login ekranında türkçe seçeneği gözükmedi. Bu sebeple deneme şansım olmadı. Fakat indirdiği paketler hep gnome paketleriydi. Anladığım kadarıyla bu sadece işletim sistemini (gnomeyi) türkçe yapacak. Tüm programlarımın dili türkçe olmayacaksa değişiklik istemiyrum. Ben her iki dillede sisteme giriş yapabilmek istiyorum.

heartsmagic

@stef_q, "tüm" sözcüğü çok geniş bir sözcük. Eğer çevirisi yoksa bir uygulamanın Türkçe olması mümkün değil. Bu Windows tarafında da geçerli.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

stef_q

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Mart 2011 - 19:18:47
@stef_q, "tüm" sözcüğü çok geniş bir sözcük. Eğer çevirisi yoksa bir uygulamanın Türkçe olması mümkün değil. Bu Windows tarafında da geçerli.

Eğer türkçe desteği yoksa bir uygulamanın tabikide ingilizce kalacak. Bunu söylememe gerek yok diye düşündüm.

sema

İlk sorduğuna cevap vereyim, soru sonlarına doğru karışmış gibi biraz. Elbette kullanabilirsin. Hem Türkçe hem de İngilizce dil paketlerini indirirsin ve şu anki mevcut programların zaten Türkçe dil desteği de var. Hatta İngilizce sistemin bazı programlarını Türkçe de kullanman mümkün, özelliklerden komudunu değiştireceksin. Yalnız bu yeni bir şey değil ki?

Dil seçeneklerinden sistem geneline uygulayınca zaten programlar da değişiyor. İstediğin bu değil mi? Eğer sende eksiklik olmuşsa muhtemelen dilin eksik güncelleştirmeleri vardır ya da sistem genelinde uygulamada hata vardır.
susema

heartsmagic

Alıntı yapılan: stef_q - 27 Mart 2011 - 19:29:22

Eğer türkçe desteği yoksa bir uygulamanın tabikide ingilizce kalacak. Bunu söylememe gerek yok diye düşündüm.

@stef_q, bu söylediğin zaten elimizin altındaki bir mesele. İlk iletinde "diğer tüm programlar" dediğin için ben bir önceki açıklamamı geçtim.

stef_q

Alıntı yapılan: heartsmagic - 27 Mart 2011 - 20:34:00
Alıntı yapılan: stef_q - 27 Mart 2011 - 19:29:22

@stef_q, bu söylediğin zaten elimizin altındaki bir mesele. İlk iletinde "diğer tüm programlar" dediğin için ben bir önceki açıklamamı geçtim.

Anladım...

Bu arada sistemime birkaç hafta sonra format atacağım. Şu anda bendeki log-in sorunu önemli değil. Çözümünü istemiyorum. Konuyu dağıtmamak için tekrar sormak istiyorum: Acaba bu yaptığım işlemle gnome yanında uygulamalarımda türkçeye çevrilecek mi ?

heartsmagic

Alıntı yapılan: stef_q - 27 Mart 2011 - 20:39:34
Konuyu dağıtmamak için tekrar sormak istiyorum: Acaba bu yaptığım işlemle gnome yanında uygulamalarımda türkçeye çevrilecek mi ?

Çevirisi olanları Türkçe kullanabilecek, olmayanları kullanamayacaksın.

cumali

Aslında bu konunun açılması isabetli oldu sanırım.Bir kaç gün önce Parsix linux dağıtımını deneme fırsatım oldu.Bahsedilen sorunları bende yaşadım.Kurulum aşamasında dil seçenegi yok.İngilizce olarak kullanılıyor.Türkçe yapmak için baya uğraştım, ancak başarılı olamadım.Language-pack-gnome-Tr ve language-pack-kde-Tr paketlerini kurmama ragmen ne sistemde nede menülerde degişen bir şey olmadı.Şifre giriş ekranında dil seçenegi var.Türkçe'yi işaretlememe ragmen masaüstüne gelindiginde yine her şey ingilizcede kalıyor.

candy arkadaşımız,mesajında kısmende olsa Türkçe yapmanın mümkün olduğunu belirtmiş.Nasıl yapıdığını ve oluyorsa sistemde kalıcı olarak nasıl yapıldığı belirtilirse çok faydalı olacağı açıktır.Bu konuda çok fazla belgede yok.

heartsmagic

@cumali, burada söylenenler Ubuntu için geçerli. Dil olarak Türkçeyi kurarak oturumu yeniden başlatmak bizler için yeterli oluyor. Bu nedenle fazladan bir belgeye gerek de yok. Eğer sorunun Parsix üzerineyse Diğer Dağıtımlar bölümünde yeni bir başlık açarak detayları aktarabilirsin.

decent

Alıntı yapılan: cumali - 27 Mart 2011 - 21:25:29
Aslında bu konunun açılması isabetli oldu sanırım.Bir kaç gün önce Parsix linux dağıtımını deneme fırsatım oldu.Bahsedilen sorunları bende yaşadım.Kurulum aşamasında dil seçenegi yok.İngilizce olarak kullanılıyor.Türkçe yapmak için baya uğraştım, ancak başarılı olamadım.Language-pack-gnome-Tr ve language-pack-kde-Tr paketlerini kurmama ragmen ne sistemde nede menülerde degişen bir şey olmadı.Şifre giriş ekranında dil seçenegi var.Türkçe'yi işaretlememe ragmen masaüstüne gelindiginde yine her şey ingilizcede kalıyor.

candy arkadaşımız,mesajında kısmende olsa Türkçe yapmanın mümkün olduğunu belirtmiş.Nasıl yapıdığını ve oluyorsa sistemde kalıcı olarak nasıl yapıldığı belirtilirse çok faydalı olacağı açıktır.Bu konuda çok fazla belgede yok.

Depoları değiştirmeyi denedin mi?
Çünkü Ubuntu-İran depolarını kullanan bir dağıtım olduğunu daha önceki yüklemelerden hatırlıyorum.

cumali

Konu başlığına bakınca sazan gibi atladım.Mesaj içeriginde ubuntu ile ilgili olduğunu sonradan farkettim.Uyrın ve bilgi için teşekkür ederim @heartsmagic.Diger dağıtımlar bölümünde konuya devam edebiliriz. :)

@decent,depoları degiştirmeyi denemedim.Nedenine gelince debian tabanlı olduğundan ve daha fazla karıştırmamak için uygulamadım.Birde sistem degişikligi kabul etmiyor yada ben default olarak yapamadım.Baktım olacağı yok sistemden kaldırdım.

decent

@cumali,
Bazı dağıtımlarda -ya da türevlerde diyelim- sistem dili konusu başa bela olabiliyor.
Yeni ayarlar ve yerelleştirme yapana kadar geçen vakit vs. vs.,  Geliştiricisinin ayarlarına mahkum oluyoruz bir anlamda.
Benim daha önce edindiğim izlenim; "Ana dağıtımları yüklemek, bir çok sorunu ortaya çıkmadan çözmek demektir.."