[Çözüldü] Ubuntu üzerine WinXp

Başlatan madebodom, 24 Mart 2008 - 23:39:29

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

madebodom

Herkese merhaba,

Ubuntu ile beraber WinXp işletim sistemini kullanmak istiyorum ancak bazı sorunlarım var. konu hakkında yardımcı olacak tüm arkadaşlara şimdiden teşekkürler. ( sorunumun tam olarak ne olduğu hakkında fikir vermesi adına en başından anlatacağım )

C ve D olmak üzere 2 bölüm olan harddisk'in C bölümüne format attıktan sonra sitesinden indirdiğim ubuntu 7.10 sürümünü kurdum. Bazı nedenlerden dolayı Ubuntu'ya ek olarak harddisk'in D bölümüne WinXp kurmaya karar verdim.

WinXp cd'si ile bilgisayarı başlattıktan sonra D bölümünü seçerek kurulum dosyalarının yüklenmesini sağladım. İlk kurulum dosyaları kopyalandıktan sonra, bilgisayarın yeniden başlamasından sonra WinXp kurulum aşamasına geçmiyor.

Bazı araştırmalar sonucunda Linux'un Mbr kısmına sadece kendini atatığını ve WinXp'nin bu yüzden 2ci yani kurulum aşamasına geçmediğini öğrendim. Grub safhasında Ubuntu'dan sonra Other Operations bölümünde Windows Loader olarak gözüküyor ancak seçmeme rağmen işlem görmüyor. yani kuruluma başlamıyor.

Kurulum aşamasına geçebilmem için Ekstra Hdd, Pc, Yazılım (farklı cd) olmadan ne yapmam gerekiyor ?

umarım açıklayıcı olmuşumdur, okumaya vakit ayırıp yardımcı olmak adına fikir belirten tüm arkadaşlara tekrar teşekkürler.

Not: WinXp üzerine Ubuntu kurmanın daha kolay olduğunu okuduktan sonra kurulu olduğu bölümleri silip Ntfs olarak biçimlendirip ( 1 kerede linux ile tum verileri sildim ) tekrar WinXp kurmayı denedim. Ancak belirttiğim gibi 2ci yükleme aşamasına geçemedim.

heartsmagic

Linux MBR'ye sadece kendisini eklemez, Windowsu da yanında ekler. Tam aksine Windows MBR'yi sıfırlar ve sadece kendisini ekler. Windowsun kuruluma geçememesinin zannımca MBR ile uzaktan yakından alakası yoktur. Ancak nerede problem vardır bilemiyorum.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Pasaboku

benim bildiğim windows harddiskin sadece birinci bölümüne kurulabiliyor yani d ek veya mantıksal işte her ne deniyorsa oraya kurulamıyor. çok megaloman olduğundan herhalde böyle bir kural var.

EsatYuce

D:'yi tekrar formatlayıp BIOS'dan CD'den önyüklemeyi seç. CD'yi sürücüye yerleştir tekrar dene. Umarım faydalı olur.

garafatma

herhangi bi problem yaşamamak için önce windowsu ardından linuxu kurarsan daha iyi olacaktır. ayırca windows xp yi istediğiniz harddiske kurabilirsiniz herhangi bir kural yoktur c: olacak diye. belirtmekte fayda var. dediğim gibi önce xp sonra ubuntu kurarsan daha sorunsuz olacaktır.

Kolay Gelsin
Bira, Tanrı'nın bizi sevdiğinin ve eğlenmemizi istediğinin kanıtıdır.

>-- Askıdaki Çeviri --< Ubuntu Türkçe Çevirilerine Sizde Destek Olun
Elveda metal müziğin tanrısı... \m/ Ronnie James DIO: 1942 - 2010

heartsmagic

Bölümün isminin D: olması ikincil bölümde olduğunu göstermez. Birincil bölümde olursa hiç sorun çıkmaz.

engin1975

Madem xp yide kullanmak istiyorsun o zaman diskin başına xp yi kurarsın sonrada diğer bölümlere Linuxu  kurabilirsin.
önce xp sonra linux kurarsan hem grubtu falanda uğraşmazsın

fortran

Arkadaşlar genel olarak olması gerekenleri söylemişler zaten. Yine de şunları eklemek istedim:
Alıntı yapılan: heartsmagic - 25 Mart 2008 - 22:45:51
Bölümün isminin D: olması ikincil bölümde olduğunu göstermez. Birincil bölümde olursa hiç sorun çıkmaz.
Sürücülerin isimlendirilmesi konusu (Windows için) bir sorundur ve aynen heartsmagic'in dediği gibi C,D veya başka bir isim almış olması kaçıncı bölüm olduğuna ilişkin net bir bilgi vermez. Kimleyin F dizini bile Windows için birincil dizin olabilir. İlle de XP kurmanız gerekiyorsa..

Öncelikle XP kurmanız ve daha sonra diğer sistemlere uygun ayrıntıları düşünmeniz yararlı olur. Selamlar.
Özgür yazılım dergisi: eniXma

erenali

Ubuntu 7.10 kurulu PC'ye şu an XP kuracağım, kurulum öncesinde yapmam gereken birşey var mı acaba ?
normalde XP üzerinde Ubuntu 7.10 kurmuştum bayağı bir sorun yaşamıştım.

munirekinci

Eğer Ubuntu üzerine WinXP yükleyeceksen (Ubuntudan sonra XP) kurulumdan sonra grub'ı yüklemen gerekecek. Zira winzort boot listesine sadece kendisini ekleyecek. Yüklemeden önce yapman gereken birşey yok.

Sypro

gerekli partition hazır ise bir şey yapmadan kurulum yapın, sonra live cd ile açıp grub yükleyin. her açılışta istediğiniz sistemi seçerek devam edin.
partition yok ise ortada o zaman önce partition oluşturup sonra devam edin.

hangisini hangisinden sonra ya da önce kurduğunuz değil kurulumların gerçekleşmesi önemli olan. sonrası iki klavye tuşu ile çözülür sorunlar.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

wildceno

bende buna benzer bir sorunla karsılastım sunu sölim windows kendini sadece c diye geçen sürücüye kuruyor.. başka bir yere kurmuyor o yüzden d vs daha sonraki sürücülere kuramazsın

heartsmagic

Linux alfabeyi hiç öğrenmesin.