[Nasıl] Ubuntu'da Sistem Yedeği Almak

Başlatan erginemr, 28 Temmuz 2008 - 16:13:10

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

erginemr

Eğer sabit disk yapısında değişiklik yapmadıysanız, yani eskiden 3 adet olan disk bölümlerini yeniden boyutlandırarak 4'e çıkarmadıysanız, ya da başka bir sabit disk bölümüne kurmaya çalışmıyorsanız sorunsuz açılmalıydı...

Yalnız benim merak ettiğim şu: Siz şimdi yedek aldınız, geri yükleme mi yapamıyorsunuz? Yoksa yedek aldınız ama hazırlık aşamasında sildiğiniz UUID değerleri yerine koyduğunuz /dev/sdxy ifadeleri, bir dahaki açılışta sorun mu çıkarttı?

galot

Alıntı yapılan: erginemr - 04 Ocak 2009 - 18:06:44
Eğer sabit disk yapısında değişiklik yapmadıysanız, yani eskiden 3 adet olan disk bölümlerini yeniden boyutlandırarak 4'e çıkarmadıysanız, ya da başka bir sabit disk bölümüne kurmaya çalışmıyorsanız sorunsuz açılmalıydı...

Yalnız benim merak ettiğim şu: Siz şimdi yedek aldınız, geri yükleme mi yapamıyorsunuz? Yoksa yedek aldınız ama hazırlık aşamasında sildiğiniz UUID değerleri yerine koyduğunuz /dev/sdxy ifadeleri, bir dahaki açılışta sorun mu çıkarttı?
Hazırlık aşamasındaki söylenenleri yaptıktan sonra sistemi tekrar başlatın diyor yazıda. İşte sistemi tekrar başlattıktan sonra linux açılmadı.

erginemr

Hmm, anladım. Intrepid'de sistemde çok büyük bir değişiklik yapılmadıysa, sorun çıkmamalıydı. Dilerseniz beraber bakalım:

1. Şu iki dosyanın içeriği nedir?
gedit /boot/grub/menu.lst &
gedit /etc/fstab &

2. Konsolda şu iki komut ne döndürüyor?
sudo fdisk -l
sudo blkid

galot

Alıntı yapılan: erginemr - 04 Ocak 2009 - 18:18:15
Hmm, anladım. Intrepid'de sistemde çok büyük bir değişiklik yapılmadıysa, sorun çıkmamalıydı. Dilerseniz beraber bakalım:

1. Şu iki dosyanın içeriği nedir?
gedit /boot/grub/menu.lst &
gedit /etc/fstab &

2. Konsolda şu iki komut ne döndürüyor?
sudo fdisk -l
sudo blkid

Şu andaki içeriği tekrar eskisi gibi düzenledim. Önceden yaptığım gibi yapıp buraya koyayım öyleyse.

galot

Alıntı YapBunun dışında, bir adet NTFS disk bölümünüz olmasına rağmen, menu.lst dosyasında Windows işletim sistemine ait bir bölüm yok. Sisteminizde Windows kurulu değil mi?
Şimdi oldu, sistem açılıyor. :) Evet, sistemde windows yok. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

galot

Son bir şey daha sorayım. Bilgisayarı formatlamam gerekti tekrardan düzenleme yapıyorum.
Alıntı Yaptitle      Ubuntu 8.10, kernel 2.6.27-9-generic
root      (hd0,5)
kernel   /boot/vmlinuz-2.6.27-9-generic root=/dev/sda6 ro quiet splash
initrd      /boot/initrd.img-2.6.27-9-generic
quiet

title      Ubuntu 8.10, kernel 2.6.27-9-generic (recovery mode)
root      (hd0,5)
kernel   /boot/vmlinuz-2.6.27-9-generic root=/dev/sda6 ro  single
initrd      /boot/initrd.img-2.6.27-9-generic

title      Ubuntu 8.10, memtest86+
root      (hd0,5)
kernel   /boot/memtest86+.bin
quiet

Buradaki (hd0,5) değerini hangi mantıkla yazdık?

erginemr

(hdx,y) ifadesinde:
Alıntı Yaphd0 -> sda, hd1 -> sdb, hd2 -> sdc,
(hd0,0) -> sda1, (hd0,1) -> sda2, (hd2,2) -> sdc3
anlamına geliyor.

Hangi disklerin bağlı olduğunu da "sudo fdisk -l" komutu ile görüyoruz.

galot

Alıntı yapılan: erginemr - 06 Ocak 2009 - 12:36:40
(hdx,y) ifadesinde:
Alıntı Yaphd0 -> sda, hd1 -> sdb, hd2 -> sdc,
(hd0,0) -> sda1, (hd0,1) -> sda2, (hd2,2) -> sdc3
anlamına geliyor.

Hangi disklerin bağlı olduğunu da "sudo fdisk -l" komutu ile görüyoruz.

Tamam, şimdi tam anlamıyla anladım :)

raskolnikov

Alıntı YapA- Diskin / bölümün komple kopyasını alan yazılımlar:
Linux'teki klasik "dd" disk görüntüsü alma programı, Acronis True Image, Norton Ghost, PartImage, vb.
(Bildiğim kadarıyla bunları dezavantajı, geri yükleme için tamamen aynı özellikte, aynı boyutta bir sabit diske / bölüme ihtiyaç olması, özellikle "dd" komutu için, bölüm boyutunda değişiklik olursa geri yükleme yapılamamasıdır.)

dipnot: Acronis için disk bölümünün sabit olmasına gerek yok hatta yedek yüklerken bölümün boyutunu istediğiniz gibi ayarlayabiliyorsunuz. :)
"Sevginin gücü, güce olan sevgiyi yendiğinde, dünya barışı tanıyacak..."
-Sri Chinmoy Ghose-

Bedreddin

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür
ve bir orman gibi kardeşçesine,
      bu hasret bizim!

ırmak

Çok yararlı bir döküman olmuş bu.
Paylaştığınız için teşekkürler.

gecegezen

Öncelikle bu yazı için çok teşekkür ederim benim çok işime yaradı açıkcası bir ekleme yapmak istiyorum uyku modu (hibernate) kullananlarda uykudan uyanamama gibi bir durum oluşursa "/etc/initramfs-tools/conf.d/resume" içinde ki uuid değerini yeni swap bölümün uuid değeri ile güncellemek gerekiyor.
Yotube kanalım hepinizi beklerim...
https://www.youtube.com/channel/UCsRQPZxNJKZbfpGy6r97nJw