cp komutu

Başlatan shell32, 23 Mart 2011 - 16:34:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

shell32

Merhaba  arkadaşlar yeni yeni kendimce bişeyler ögrenmeye calışıyorum. Siteden bi kaynak indirdim ondan okuyarak denemeler yapıyorum ama bir sorunla karşılaştım yardımınızı isteyecektim. cp ./a* /home/hsn/ normalde bunun a ile başlayıp rasgele harflerle devam eden ve hsn dizininde bulunan o dosyaları listelemesi gerekiyor fakat bende hata veriyor ./a* dizin bulunamadı diyor. bu shell ile alakalı kitabın yazarı orda anlatmıs. uçbirimde bir kere bash yazıp sonra yazdım aynı komutu oldu fakat ikinciye yine olmadı her seferinde bash mı yazmam gerek yoksa yanlış mı yapıyorum yardımlarınızı bekliyorum

heartsmagic

Hayır her seferinde bash yazmana gerek yok. Mesele bulunduğun dizin içindeki bir başka a dizini içinde işlem yapacaksan ./ işlemine normal şartlar altında gerek yok

cp a* /falan/felan

yeterli olacaktır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

sem

cp ./a* /home/hsn

Bu işlem /home/hsn dizini altında a ile başlayan dosyaları listemez. Bulunulan dizinde, a ile başlayan dosyaları /home/hsn dizini altına kopyalar... Yanlış mı okudum diye kendim tereddüte düştüm şu an =)
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

heartsmagic

Hızlıca okuyunca gözümden kaçmış, listeleme denmiş iletide. Eğer mesele listeleme ise sorunun boyutu tamamen değişiyor.

linuxchu

Selamlar

Bende bilgim yettiğince yardımcı olmak istiyorum. Eğer listemeden kastınız göstermek ise örneğin şu komut benim home dizinimdeki d ile başlayan dizinleri ve içeriklerini listeler ama kopyalama falan yapmaz sadece konsola basar.

ls -F D*

Edit : Tabi dizini değiştirebilirsiniz. ls komutunun paremetresine görede çıktı değişecektir

shell32

kopyalamıyor ama :S

sem

Ne gibi br hata veriyor?
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

shell32

dizin bulunamadı diyor ./a* dizini

ekremsenturk

Biz senin a dizininin nerede bulunduğunu ve var olup olmadığını bilemeyiz .
Kendimden bir örnek vereyim:   cp /home/ekrem/Resimlerim/yeni_vesika  /home/senturk/Resimlerim/yeni_vesika
Bu şekilde bir dosya birinci kullanıcı hesabından, ikinci kullanıcı hesabına kopyalanır. Kural basit olarak şu şekilde işliyor:  Komut + /bulunduran/dizin/ve/kopyalanacak/dosya + /yeni/dizin/ve/kopyanın/kendisi

"  ./  " Kafanı karıştırmasın. Yazar muhtemelen sembolik olarak kullanmıştır.

heartsmagic

Alıntı yapılan: shell32 - 24 Mart 2011 - 02:49:32
dizin bulunamadı diyor ./a* dizini

./ meselesini ben de açıklamaya çalıştım, dikkate aldın mı onu @shell32?
Ayrıca hangi dizini kopyalamak istiyorsan o dizine olmalısın, aksi takdirde tam yolun yazman lazım. Yine ayrıca kopyalamaya çalıştığın şey bir dizinde cp komutuna -r parametresini eklemen gerekir.

cp -r /nerede/bu/a* /nereye/kopyalanacak/bu/a*