Çeşitli Ubuntu Sorunları

Başlatan osmanatasoy, 22 Mart 2011 - 16:56:40

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

osmanatasoy

selamün aleyküm
arkadaşlar daha geçenlerde bilgisayarima ubuntu kurdum ilk önce ses gelmedi ve hala sorun çözülemedi o ayri mesele .daha sonra ekran kartim rahatlikla kuruldu çok mutlu oldum çünkü ekran karti atiydi ama sonra yeniden başlattim başlarken ki ubuntu yazisi dev gibi ama masaüstü gelince yine çözünürlük çok iyi ve daha fazlasi türkçe dil paketini kurdum sorun yoktu yine yeniden başlattim .bu sefer ise ekran başlarken yeşil oldu ve ondan sonra siyah ekran geldi hiç bir yazi yok yarim saat bekledim ama gelmedi arkadaşlar.işte benim sitemim şu ben daha önce ubuntu 9.10 carmic koala kullandim bir sorun yaşamadim ama 10.4 hemde kararli sürüm beni büyük hayal kirikliğina sevk etti bende işlerimin aksamasindan dolayi tekrar kahrolasi windowsa dönmek zorunda kaldim lütfen biri bana bunlarin neden böyle olduğunu açiklasin ya benim laptopta sorun var (ama laptopu alali 2 ay oldu yada 10.4 te ama buda mümkün deil valla ben anlamadim ubuntuya dönmek için sabirsizlaniyorum ama bu aciz kardeşiniz sizzden destek bekliyor lütfen yardimci olunn.. şimdiden teşekkürler   

Alıntı YapSELAMÜN ALEYKÜM
ARKADAŞLAR DAHA GEÇENLERDE BİLGİSAYARIMA UBUNTU KURDUM İLK ÖNCE SES GELMEDİ VE HALA SORUN ÇÖZÜLEMEDİ O AYRI MESELE .DAHA SONRA EKRAN KARTIM RAHATLIKLA KURULDU ÇOK MUTLU OLDUM ÇÜNKÜ EKRAN KARTI ATİYDİ AMA SONRA YENİDEN BAŞLATTIM BAŞLARKEN Kİ UBUNTU YAZISI DEV GİBİ AMA MASAÜSTÜ GELİNCE YİNE ÇÖZÜNÜRLÜK ÇOK İYİ VE DAHA FAZLASI TÜRKÇE DİL PAKETİNİ KURDUM SORUN YOKTU YİNE YENİDEN BAŞLATTIM .BU SEFER İSE EKRAN BAŞLARKEN YEŞİL OLDU VE ONDAN SONRA SİYAH EKRAN GELDİ HİÇ BİR YAZI YOK YARIM SAAT BEKLEDİM AMA GELMEDİ ARKADAŞLAR.İŞTE BENİM SİTEMİM ŞU BEN DAHA ÖNCE UBUNTU 9.10 CARMİC KOALA KULLANDIM BİR SORUN YAŞAMADIM AMA 10.4 HEMDE KARARLI SÜRÜM BENİ BÜYÜK HAYAL KIRIKLIĞINA SEVK ETTİ BENDE İŞLERİMİN AKSAMASINDAN DOLAYI TEKRAR KAHROLASI WİNDOWSA DÖNMEK ZORUNDA KALDIM LÜTFEN BİRİ BANA BUNLARIN NEDEN BÖYLE OLDUĞUNU AÇIKLASIN YA BENİM LAPTOPTA SORUN VAR (AMA LAPTOPU ALALI 2 AY OLDU YADA 10.4 TE AMA BUDA MÜMKÜN DEİL VALLA BEN ANLAMADIM UBUNTUYA DÖNMEK İÇİN SABIRSIZLANIYORUM AMA BU ACİZ KARDEŞİNİZ SİZZDEN DESTEK BEKLİYOR LÜTFEN YARDIMCI OLUNN.. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

matrax_41

Büyük yazıyla yazmak okumayı kolaylaştırmıyor aksine zorlaştırıyor. Sorununuza gelince ekran kartı ile ilgili bir işlem yaptınız mı?

Yiğit Ateş

Okuyabilmek için büyük çaba sarf ettim. Lütfen tamamını büyük harfle yazmayın ve paragraflara ayırın ki bu kadar göz yormasın.

Soruna gelince, dizüstünün tam modeli nedir?

mehmetux

A.s,

Tüm metni büyük harf ile yazmasaydınız keşke, düzeltirseniz seviniriz sanıyorum forum kurallarına da aykırı.
Aslında yaşadığınız sorunları bu forumda araştırma yaparak çözebilirsiniz.
Soru sormadam önce empati kurmak lazım.

aynshtein

Alıntı yapılan: osmanatasoy - 22 Mart 2011 - 16:56:40
selamün aleyküm
arkadaşlar daha geçenlerde bilgisayarima ubuntu kurdum ilk önce ses gelmedi ve hala sorun çözülemedi o ayri mesele .daha sonra ekran kartim rahatlikla kuruldu çok mutlu oldum çünkü ekran karti atiydi ama sonra yeniden başlattim başlarken ki ubuntu yazisi dev gibi ama masaüstü gelince yine çözünürlük çok iyi ve daha fazlasi türkçe dil paketini kurdum sorun yoktu yine yeniden başlattim .bu sefer ise ekran başlarken yeşil oldu ve ondan sonra siyah ekran geldi hiç bir yazi yok yarim saat bekledim ama gelmedi arkadaşlar.işte benim sitemim şu ben daha önce ubuntu 9.10 carmic koala kullandim bir sorun yaşamadim ama 10.4 hemde kararli sürüm beni büyük hayal kirikliğina sevk etti bende işlerimin aksamasindan dolayi tekrar kahrolasi windowsa dönmek zorunda kaldim lütfen biri bana bunlarin neden böyle olduğunu açiklasin ya benim laptopta sorun var (ama laptopu alali 2 ay oldu yada 10.4 te ama buda mümkün deil valla ben anlamadim ubuntuya dönmek için sabirsizlaniyorum ama bu aciz kardeşiniz sizzden destek bekliyor lütfen yardimci olunn.. şimdiden teşekkürler

Önce arkadaşın yazısını ben küçük harfe çevireyim...

Soruna gelince, ilk deneme hatayla karşılaşıp hayal kırıklığına uğramak Ubuntu'ya en baştan ön yargıyla yaklaştığınızın bir göstergesi bana göre. Aynı sorunu Windows'u ilk yüklediğinizde yaşasaydınız ne yapacaktınız? "Windows beni hayal kırıklığına uğrattı, lanet olası Windows!" deyip bilgisayarı çöpe mi atacaktınız?

Sorununuzun çözümüne yardımcı olmak adına,

1. Dizüstü bilgisayarınızın donanım özellikleri nedir?
2. Ekran kartınızın markası ve modeli nedir?
3. Karmic Koala'yı şu anki dizüstü bilgisayarınızda mı kullandınız? Cevabınız evet ise, 10.04 kurduktan sonra depolar haricinde herhangi bir sürücü yüklemeyi denediniz mi?

sorularına cevap verirseniz, yardımcı olmaya çalışırız...
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

osmanatasoy

Arkadaşlar büyük yazıyla yazdığım için kusruma bakmayın benim hatam..(matrax_41):hayır ekran kartı ile ilgili bir işlem yapmadım.ekran kartını yüklemedn önce ekran çözünürlüğü iyiidi.sadece üst panelde driver kur yazısına tıklayıp yükledim ve yaniden başlattım sonra başlarken ubuntu yazısı büyük oldu.(mehmetfun) :kardeşim önerin için teşekkürler sitede arama yaptım konula ilgili ama sonuç bulamadım.(aynshtein):doğru söylüyorsunuz aslında ben ubuntuyu çok seviyorum 1 sene ye yakın toshiba laptopumda carmic koalyı kullandım laptopu satınca biraz ara verdim yeni aldımğım laptopata ilk ubuntu kurdum ama aksilik işte. sorularınıza gelince:işlemci AMD Athlon™ II Çift Çekirdekli İşlemci N350 2,4 GHz, Düzey 2 önbellek 1 MB      .Grafik ATI Mobility Radeon™ HD 5470 Grafik Kartı Ses kartını tam bulamadm

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 22 Mart 2011 - 18:08:01

Bu arada kurduğumdan beri ses yok ses kartı kurulu galiba. ben size lspci çıktısını sunim

:00:00.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 Host Bridge Alternate
00:01.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 PCI to PCI bridge (int gfx)
00:03.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 PCI to PCI bridge (ext gfx port 1)
00:05.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 PCI to PCI bridge (PCIE port 1)
00:07.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices [AMD] RS780 PCI to PCI bridge (PCIE port 3)
00:11.0 SATA controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 SATA Controller [AHCI mode]
00:12.0 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 USB OHCI0 Controller
00:12.2 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 USB EHCI Controller
00:14.0 SMBus: ATI Technologies Inc SBx00 SMBus Controller (rev 41)
00:14.2 Audio device: ATI Technologies Inc SBx00 Azalia (Intel HDA) (rev 40)
00:14.3 ISA bridge: ATI Technologies Inc SB700/SB800 LPC host controller (rev 40)
00:14.4 PCI bridge: ATI Technologies Inc SBx00 PCI to PCI Bridge (rev 40)
00:16.0 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 USB OHCI0 Controller
00:16.2 USB Controller: ATI Technologies Inc SB700/SB800 USB EHCI Controller
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K10 [Opteron, Athlon64, Sempron] HyperTransport Configuration
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K10 [Opteron, Athlon64, Sempron] Address Map
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K10 [Opteron, Athlon64, Sempron] DRAM Controller
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K10 [Opteron, Athlon64, Sempron] Miscellaneous Control
00:18.4 Host bridge: Advanced Micro Devices [AMD] K10 [Opteron, Athlon64, Sempron] Link Control
01:05.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc M880G [Mobility Radeon HD 4200]
01:05.1 Audio device: ATI Technologies Inc RS880 Audio Device [Radeon HD 4200]
02:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc Manhattan [Mobility Radeon HD 5000 Series]
03:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller (rev 02)
04:00.0 Network controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. Device 8171 (rev 10)
black@ubuntu:~$

bytan

Ses sorununu diğer başlığına havale edelim.

Kurtarma kipiyle açabiliyor musun? Sistemin tamamen güncel mi? Son oturumu kapatmadan önce kurduğun ya da kaldırdığın herhangi bir sürücü var mı? Ya da sudo kullanarak yaptığın işlemleri hatırlıyor musun?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

osmanatasoy

ewet sistemim güncel sadece ati ekran kartını kurup kaldırdım o kadar başka bir şey yok 10.4 güncelleştirilmiştir çoğu şey tmm ama ses gelmiyor yine....yardım lütfen

Yiğit Ateş

bytan

Hani sürekli sese doğru dönüş yaptığın için sormak istiyorum, bu başlıkta sisteminin açılmadığından bahsediyorsun. Bu sorunun düzeldi mi?
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

osmanatasoy

he kusra bakma kardeşim biraz heyecenlıyımda sistemi iki defa kurdum şimdi üçüncüyü kurucam galiba . çünkü:ilk ikisinde kuruyorum açılıyor sistem sonra ise güncellştirmeleri yüklüyorum tabi bu arada yine ses yok . dil paketini yüklüyorum sonra ati ekran kartını ilkde kurmuştum sorun oldu sonra kaldırdım yine açılmadı 2. kuruşumda ise hiç ekrean kartını kurmadım çözünürlük çok güzel sallanan pencerelr aktif ama panelde soruyor kurulması için kurmadım ama ne oıluyorsa her kurmamdan sonra 5-6 restarttan sonra siyah ekran gelen giden yok he burada tekrar uğraşmim diye bütün bu işlemleri wubi ile cd den kuruyorum açılırken windows ile ubuntu arasında seçim yapıyorum belkide bu yüzden olabilir...şimdiden yardım eden ve okuyan arkadaşlar için teşekkürler ....yardımlarınızı bekliyorum

superjax

siz kurduktan sonra tek tek problemlerinizi yazarsanız forum da çözülmüşse link verir,çözülmemişse çözmeye çalışırız.ama bence öncelikle konuyu dağıtmadan sorunlarınızı en önemliden az önemliye doğru maddeler halinde yazarsanız konuda daha anlaşılır olur

osmanatasoy

tamam arkadaşlar şimdi ses sorunum düzeldi çünkü 10.10 kurdum anlamadım ama son sürümde ses çıkmaya bşladı önceki sürümlerde ise ne yaptıysam olmadı neyse önmeli olan düzelmesiydi yardımı olan okuyan ve yarım etmeye çalışan arkadaşlar için teşekkür ederim ..fakat şimdi başka bir sorunumuz var şöyle ekran kartını kurmadığım zmannetlik ve çözünürlük iyi fakat bir iki defa kullandımmı başlarken ubuntu ekranında donup kalıyor fakat arkadan gelen seslere bakılırsa sistem devam ediyor .sonra güvenli kipten başlattım ve masaüstüne gelebilidm sonra ekran kartını yükleyip denedim oldu kullanmayada devam ediyorum fakat başlarken ki ubuntu yazısının boyutu değişti ve altındaki nokatlar bile değişti ben önceki başlarkenki şekli istiyorum yardım edebilecek varmı bu da son sorunum ekran kartı modeli ati hd radeon 5470 saygılarımla

eribol

Rica ediyorum biri şu başlığı değiştirsin lütfen. Sayfada, o bir yana yazılar bir yana duruyor.