DV6-2015ET

Başlatan mek, 22 Mart 2011 - 09:11:08

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mek

bir kaç gün önce ubuntu 10.10 sürümünü bilgisayarıma formda belirtilen şekilde kurdum, ve ubuntuyu kullanmaya başladım; ama şarjı çok çabuk tükenmeye ve aşırı ısınmaya başladı bilgisayarım. Bir ara tekrar windows 7 ile çalıştırmak istedim ama sürekli hata verdi Oxc0000225 diye hata veriyor. Yardımlarınızı bekliyorum.

GAREZ

ne ile kurmaya çalışıyorsun? recovary diski ile mi? normal kurulum DVD'si ile mi? gparted ile ubuntu olan yeri sil yada ntfs olarak formatla...

mek

kurmaya çalışmıyorum zaten kuruluydu...

yani hem ubuntu hemde win. 7 var.

bilgisayar ubuntu ile çalışıyor fakat açılışta win. 7 yi seçtiğimde yukarıda belirttiğim hatayı veriyor.

heartsmagic

Hangi sorun için çözüm aramaktasın?
Windows tarafının Ubuntu/Linux tarafı ile ilgisi yoktur sanırım.

Diğer sorunun için farklı sebepler arayabiliriz, fakat öncelikle senin hangi tarafa kayacağını bilmemiz lazım.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

mek

ben bilgisayarımda hem ubuntu hem de win.7 kullanmak istiyorum.

bilgisayarımım orijinal işletim sistemi win.7 home premium.

ubuntu kurduktan sonra windows açılmıyor.

az önce bilgisayarı formatlamak istedim windows cd sini taktım fakat şimdi de harddisk görünmüyor.

bytan

Taktığın windows cd'si ne kadar orjinal? Normal şartlarda bir kurulum uygulaması, disk bölümlerinin biçimi ne olursa olsun görür. Şayet görmüyorsa bu kurulum uygulamasından, cd/dvd'den, okuyucudan veya diskten kaynaklanan soruna işaret eder.

Ubuntu'yu açıp alttakinin çıktısını bize aktarırsan en azından diskinin sorunlu olup olmadığını, açılmayan windows'un yerinde olup olmadığını anlamaya çalışabiliriz:

sudo fdisk -l
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

kbuyuktas

aynı arkadaşın anlattığı sorun bende de var arkadaşlar. Daha bilgisayarı yeni aldım ubuntu popülerliğinden dolayı kurdum. Şimdi aynı 0xc000025 hatası ile karşılaşıyorum ve windows'a giriş yapamıyorum. Galiba windows çöktü kökten. Ancak tekrar yüklemeyle gelebilir. HP'yi aradım ordaki adam recovery cd si olmazsa olmaz dedi ve ücreti 83 TL. 4 günlük bilgisayar çöktü bildiğin sinirlerim bozuldu arkadaş. Ne yapacağım bilmiyorum. bilgisayar HP dv6-3120et XR547EA NOTEBOOK... Tek umudum burası kaldı. Yani aslında ubuntuyu bilsem umrumda değil windows fakat onu da bilmiyorum ki arkadaş...

if

@kbuyuktas, geçmiş olsun. @bytan'ın verdiği komutun çıktısını buraya aktarabilir misiniz? Ubuntu canlı cdyi de kullanabilirsiniz.

kbuyuktas

hangisini hocam?  hangi kodun çıktısını yazayım?

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 06 Nisan 2011 - 19:31:59

kbuyuktas@kbuyuktas:~$ sudo fdisk -l

Disk /dev/sda: 750.2 GB, 750156374016 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 91201 cylinders
Units = silindir of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 4096 bytes
I/O size (minimum/optimal): 4096 bytes / 4096 bytes
Disk kimlikleyicisi: 0x8282fc53

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sda1               1           1         992+  42  SFS
1. disk bölümü silindir sınırında bitmiyor.
Partition 1 does not start on physical sector boundary.
/dev/sda2   *           1          26      203776   42  SFS
2. disk bölümü silindir sınırında bitmiyor.
/dev/sda3              26       45994   369235968   83  Linux
/dev/sda4           45994       91202   363132792   42  SFS

Disk /dev/sdb: 320.1 GB, 320072933376 bayt
255 heads, 63 sectors/track, 38913 cylinders
Units = silindir of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk kimlikleyicisi: 0x6e0172d3

Aygıt Açılış    Başlangıç     Bitiş  BlokSayısı Kml Sistem
/dev/sdb1               1       38914   312568832    7  HPFS/NTFS
kbuyuktas@kbuyuktas:~$

bytan

Sda1 ile sda2'deki başlangıç bitiş sorunu buna neden olabileceği gibi -muhtemelen- bunlardan hemen sonra bulunan ve üzerinde win kurulu olan bölüm yok. Ancak bir linux bölümü sonrasında tekrar bir win bölümü görünüyor. Çıktındaki sda4 bir kurtarma bölümü için oldukça büyük. Eğer bios ekranının hemen sonrasında win kurtarma işlemine başlayamıyorsan F8-9-10 veya 11 ile, yeniden win kurulumu yapman gerekebilir. Veya bunu fırsat olarak görüp şimdiki zamanda ubuntu öğrenmek için harcayacağın zamanı gelecekte harcayacağın windows düzeltme/düzenleme/biçimlendirme zamanlarıyla karşılaştırıp bu tarafta kalmaya karar verebilirsin.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

if

Yaşıyor olduğunuz sorunun ana kaynağı bu SFS dosya sistemimidir açıkcası bilemiyorum ama SFS'den kurutulursak en azından ihtimâl sayısını bir azaltmış oluruz. http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,9891.msg121926.html#msg121926 mesajında anlatılanları uygulayınız. Anlamadığınız yerlerde ardından gelen mesajlara bakınız. İşlem bittikten sonra Windowsu açmaya çalışınız.

kbuyuktas

hocam orda yazılanların aynısını yazdım sonra su geldi

error: no such partition

grub rescue>

windows gitti ubuntu da acılmıyo artık :)  cok mutluyum

mek

Ne yazık ki ben soruna dair herhangi bir çözüm bulamadım ve bilgisayarı başka bir windows sürümü ile formatlamak zorunda kaldım. Formatladıktan sonra tekrar ubuntu kurmakta ise başarılı olamadım sürekli hata verdi şimdilik vazgeçtim. Ama ilerleyen zamanlarda bilgisayarımı değiştirip muhakkak tekrar ubuntu kurup kullanmaya kaldığım yerden devam edeceğim.Çünkü ubuntu gerçekten güzel bir işletim sistemi ve destek verilip geliştirilmeli yaygınlaştırılmalı.

GAREZ

Diski kontrol ettin mi? Md5 kontrolu ne durumda bozuk inmis yada hatali yazilmis olabilir...