Gentoo DVD nasıl kurulur ?

Başlatan cemoli, 22 Mart 2011 - 08:31:45

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 7 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

@orhangungor, herkes kurmasın diye mevcut değildir Gentoo, hedef kitlesi bellidir. Ubuntu gibi bir sistem bekliyorsan zaten yanlış yapıyorsun. Gentoo böyle bir şey vaadetmez ve kurulması, daha doğrusu tüm sistemin derlenmesi için belirli bir Linux birikimi gerekir.

@Chenli, ben önerimi yaptım sana. O kıvama gelmeden ciddi anlamda Gentoo seni zorlar. İnsanlar sana yardım edebilir, fakat daha Linux'un genel çerçevesini kavramadan cidden Gentoo'nun altından kolay kolay kalkamazsın. İnsanlar yardım ederler, ancak sana adım adım derlemeyi anlatamazlar. Elinde örnek bir el kitabı var, eğer hâlâ oraya bakmadıysan lütfen bak. İngilizce sıkıntın varsa Gentoo'yu ertelemeni üstünü çizerek öneriyorum sana.

chroot nedir diye soruyorsan zaten Gentoo için erkendir. disk bölümlemesinde bir iki ufak değişklik nedeniyle çakılıyorsan cidden Gentoo için çok erkendir.
"Neden bizlerin de Gentoo denemesine karşısınız, yok mu hiç Gentoo ile başlayan" diye soru gelebilir aklınıza. Karşı değilim, fakat önermiyorum. Linux'a doğrudan Gentoo ile başlayıp da başarılı olan bir kişi tanıyorum.

Böyle dağıtımlar için:

1. Yeterli zaman.
2. İngilizce yeterliliği.
3. Yatkınlık.

gerekir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

DoGuKaN

@heartsmagic'e harfiyen katılıyorum. Gentoo için belli bir birikim ve yatkınlık gerekiyor. Gentoo kurmayı denemeden önce tavsiyem Arch denemeniz. Ubuntu'dan Gentoo'ya geçişte çok güzel bir basamak Arch. Gentoo kurulumunda Arch'dan edindiğiniz bilgiler çok işinize yarar. Hatta Arch'ın verdiği zevki hiçbir dağıtım veremedi, şu anda Gentoo'yu silip Arch kurmayı düşünüyorum :)

orhangungor

Arkadaşlar ben öyle hazır lop dağıtım olarak beklemiyorum Gentoo'yu prensip ve ilkelerine saygı duyuyorum benim söylediğim kurulumunu yapamadığım için bir serzeniştir.
Ben Debian,pc-bsd,archlinux ve Slackware gibi zor görünen dağıtımların kurulumlarını yaptım, gentoo'yu da kurup denemek isterdim.

heartsmagic

Alıntı yapılan: orhangungor - 17 Haziran 2011 - 12:59:05
Arkadaşlar ben öyle hazır lop dağıtım olarak beklemiyorum Gentoo'yu prensip ve ilkelerine saygı duyuyorum benim söylediğim kurulumunu yapamadığım için bir serzeniştir.
Ben Debian,pc-bsd,archlinux ve Slackware gibi zor görünen dağıtımların kurulumlarını yaptım, gentoo'yu da kurup denemek isterdim.

İşte, mesele şudur ki Gentoo zaten kurulan bir dağıtım değlidir. Bunun adı kurulum olmamalı bence. Zira kurulum hazır bir şeyi monte etmek gibi geliyor bana. Gentoo ise LFS'nin biraz daha dost görünümlüsü, işleri cidden LFS'ye nazaran çok ama çok kolaylaştıran ve -bence- LFS'nin aksine uzun süre güncel olarak kullanma imkânı sağlayan bir dağıtımdır.

Slackware'i cidden kullandım diyorsan, kurdum kaldırdım değil, chroot'un falan ne olduğunu biliyorsundur. Gentoo'da da "kurulum sorunu" olmaz, bir yerlerde ya derleme sorunu vardır ya da başka bir temel mesele. Çözmek biraz tecrübeli bir kullanıcı için zor değildir. Fakat Gentoo'nun kendisine has bir dünyası vardır, yapılacak bazı yanlışlar işleri iyice karıştırabilir. Örneğin yanlış bayrak seti seçimi gibi. Bunlar için bir miktar araştırma lazım derlemeden önce.

Chenli

@heartsmagic

niye öyle diyosun  :(
hevesimi kırıyosun.

Tamam önerini yaptın ama ben yinede deniyicem.Yardımsız yada yardımli.yardım istedikte noldu kimse bişiy söylemediki.Bu yüzden herkese hitab etmiyor.Kaldıki türkçe anlatımlar bence kendi sitesinden alınan ve altına 2-3 türkçe kelime yazılan yazılardan ibaret Yani oda yok.Nerde bu Millet nerde bu Linux'cular.Kurulum kısmı zor gibi gelebilir.İzledim videolarda adamlar (ingilizcesi olanlar tabiki)güle oynaya sitesinden baka baka kuruyolar.
Ben denemek istiyorum zararım ne olacak ki ? ya kuramadan zaman öldürürüm yada kurulumu yapıp zaman öldürürüm..

"Bunun denemesine bu seni zorlar
Elin yatkın olmalı.
chroot nedir diye soruyorsan zaten Gentoo için erkendir"

ulan sanki herkes anasının karnında öğreniyo.
hade bilmesin hepsini soramazmı birine.Sorsakta ne oldugunu gördük.34352 mesaj nasıl yazdıgını anladım.

@decent açtığım konuyu neden birleştirmişse bu konuyla hiçbi anlamı olmamış >:(

handbookları okudum tabi başka nasıl yapıcamki.
Dün gece tekrar tekrar uğraştım
Aşama 6 Configuring Portage ye gelmiştim
Ben hala neyi anlatıyorum.

Yılmak yok... Yola dewam.
İnsanların hevesleriyle oynayan linux'cular  >:(

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 17 Haziran 2011 - 17:52:46

####
Sonradan yazdım burayı

resim koydum bir kişide o koskoca resime bakıp bir yorum yapmadı.
İlk yaptıgınız şey şu.
üye adı.
iletisi.

bitti gitti...
Penguen :)

orhangungor

İnsanı yazdığına yazacağına pişman ediyorsunuz bilginiz sizin olsun!

BayboraKaan

@Orhangungor rahatsiz olunacak bir sey yok ilk önce araba sürmesini ögrenelim ondan sonra F1 icin yapilmis arabalari kullanmasini ögreniriz. Anlatilmak istenen sudur ki ilk önce Linux'u arayüzle sunan dagtimlari sorunsuzca kullanimdan sonra bir basamak üst seviyeye geciniz. Eger siz halen kendi sorununuzu cözecek kapasiteye sahip degilseniz Gentoo kurulumu sizin icin daha erken demektir.

Gentoo yüklemek/kurmak daha cok Linux ortaminda profesyonellesmis kullanicilara hitab etmektedir. Daha bir kullanici ilk asamada takiliyorsa o zaman baska dagitimlara yönelmeli onlari sullar seller gibi ezberledikten sonra bu gibi dagitimlara yönelmelidirler

zeitgeist

@Chenli,

Ya ağzından çıkanı kulağın duymuyor ya da gerçekten ne yazdığını, kendi tavrını anlayamayacak kadar safsın.  İnsanlar sana bildikleri kadarıyla tavsiyede bulunuyor sense "ulan", "linuxcular" gibi abuk subuk şeyler söylüyorsun. Cezan bittiğinde konuşma edep adap kurallarına riayet etmeye çalış.

@orhangungor,

Kurulum yapamamışsan yapamamışsındır, bir dağıtımın kurulumunu yapamadın diye burada karşılıksız bir şeyle yapmaya çalışanlara laf dokundurmaya çalışmanın anlamı ne?
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

rutku

Önünüzde çok güzel gentoo belgeri var ve ondan kuramıyorsunuz birde burada ahkam kesiyorsunuz  :D. Kurulumu bitirememeniz sizin başarırsızlığınız.

Ben 2. denememde güzel bir sistem elde ettim ve 6 ay kullandım. Az laf çok iş lütfen.
Hayallerini kodla ...

uKiriş
Mezgeldek

orhangungor

Kimse benim üzerimden artık yorum yapmasın konu ve "gentoo" yükleme olayı benim için kapanmıştır.

heartsmagic

@orhangungor, senin adına konu kapanmış, benim adıma da kapansın fakat öncesinde bir şeyler yazmak istiyorum. Zira bir önceki iletinde yazdığına yazacağına pişman olarak, bana bilgimin bende kalmasını salık vermişsin. Bilgim bende kalıyordur ya da kalmıyordur, bunu anlamak kolay. Foruma bakabilirsin biraz. @Chenli bir süre konuşamayacağı için cevap hakkını kullanamayacak, onun üzerinden bir şeyler söylemek istemiyorum aslında, gerçi o vermiş veriştirmiş. cevap hakkım mevcut. Fakat kendisi bu kadar iletiyi nasıl attığımı merak ediyorsa forumda gezinebilir, bir şeyleri baştan anlatacak halim yok.

Burada konuyu senin sözüne bağlayacağım. Eğer bilgimin bende kalmasını isteseydim burada hiç takılmaz, hiç bulunmazdım. Gentoo için bir şeyler söylerken cidden iyi niyetli olarak söyledim bunu. Gentoo Ubuntu gibi değildir, böyle her şeyi tek bir başlık altında anlatamayız ki. Düşün şimdi sen derleme esnasında en iyi başarımı elde etmek için işlemci mimarini düzgün seçerek buna göre parametre belirleyeceksin. Biz kimseye bunu baştan anlatamayız, belgelendirmelere dalarak kendi işlemci mimarisini bulması lazım kullanıcının. Bu onlarca önemli olaydan sadece bir tanesi ve hepsi Gentoo el kitabında anlatılıyor. Türkçe anlatımlar çok gerilerdeydi en son baktığımda ve evet üzerlerine çok bir şey eklenmiyor @Chenli'nin söylediği gibi. Fakat onun kaçırdığı nokta şu ki, üzerine eklenecek bir şey de yok. Türkçe anlatımlarda üç beş adımda Gentoo derlenmesinin anlatılması mı bekleniyor?

Neyse, ben yine iyi niyetli olarak bildiklerimi söylemeye devam edeceğim. Bazılarımız için Gentoo erkendir, cidden erkendir.

orhangungor

Sevgili @ heartsmagic
Sinirli bir anımda söylediğim o sözden dolayı özürlerimi kabul ediniz lütfen bilgisinden faydalandığım kişilere saygısızlık etmek aklımın ucundan geçmez.

Türkçe anlatımlarda üç beş adımda Gentoo derlenmesinin anlatılması mı
Tam bu olmasada buna benzer bir anatım örneğin Disk yapılandırma,kernel derleme (gkernel de olabilir) ve use flaq seçimi gibi

Bazılarımız için Gentoo erkendir, cidden erkendir.
Evet fazlası ile katılıyorum ama genç bir insan değilim zaman benim için çok kıymetli.

Chenli

Ben diyiceğimi ileti yoluyla söyledim.

Bir daha da bu forumda mesaj atmıyıcağım.

Herkese iyi forumlar
Penguen :)

BayboraKaan

Alıntı yapılan: Chenli - 25 Haziran 2011 - 20:59:34
Ben diyiceğimi ileti yoluyla söyledim.

Bir daha da bu forumda mesaj atmıyıcağım.

Herkese iyi forumlar

Bir insan bu kadar genis olamaz diyorum yazik.

heartsmagic

Alıntı yapılan: orhangungor - 19 Haziran 2011 - 18:13:16
Sevgili @ heartsmagic
Sinirli bir anımda söylediğim o sözden dolayı özürlerimi kabul ediniz lütfen bilgisinden faydalandığım kişilere saygısızlık etmek aklımın ucundan geçmez.

Türkçe anlatımlarda üç beş adımda Gentoo derlenmesinin anlatılması mı
Tam bu olmasada buna benzer bir anatım örneğin Disk yapılandırma,kernel derleme (gkernel de olabilir) ve use flaq seçimi gibi

Bazılarımız için Gentoo erkendir, cidden erkendir.
Evet fazlası ile katılıyorum ama genç bir insan değilim zaman benim için çok kıymetli.

Estağfurullah, derdimiz saygı görmek falan değil. Sadece bilgimizi saklamak istemediğimizi belirtmek istedim. Zira böyle algılar oluşabiliyor internette çok çok. Örnekleri de vardır gerçi, bilirler ancak anlatmazlar. Fakat bizim bu tarafta pek normal değildir, zira mesele zaten GNU/Linux/Açık Kaynak/Özgür Yazılım. Hani bunca zamandır bu ortamda olan birileri düşünmez bilgi saklamayı sanırım :)

Gentoo için temel şeyler çevrilebilir belki, hatta bu temel çeviriler vardı Türkçe sitesinde. Bazıları elbette güncelliğini yitirmiştir fakat temel anlamdakiler korunuyordur muhtemelen.

Bu arada ben de pek genç değilim ve tam da bu yüzden Ubuntu kullanıyorum :)

orhangungor

@ heartsmagic
Alıntı YapBu arada ben de pek genç değilim ve tam da bu yüzden Ubuntu kullanıyorum

O zaman Slackware kullanmaya devam.

heartsmagic

Bana artık Slackware bile fazla gelir. Eski dostumdur kendisi ve gerçek anlamda ilk defa kullandığım dağıtımdır. Uzunca bir süre de kullandım kendisini. Fakat bir süre sonra başımı en az ağrıtacak, desteği en bol dağıtımda karar kılıyor insan. Yaşlandıkça daha kolayını arıyoruz galiba :)