Yeni disk neden algılanmıyor ?

Başlatan mustafaisik, 21 Mart 2011 - 14:54:23

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

mustafaisik

Asus P5KPL-AM SE anakartı olan bir makinam var. Kasamı toplarken yeterli olur diye 160 GB lık Samsung Disk taktım. Sistem olarak şu an kullandığım Ubuntu 10.10 kurulu...

Buraya kadar sorun yok. Mesele benim alan yetersizliği nedeni ile 3 gün önce 1 TB lık Seagate disk almamla başladı. 1TB lık diski 2. disk olarak sisteme bağlayacağım. Ancak anakartta 2 tane SATA slotu olduğundan ben DVD/RW nin bağlantısına diski bağladım. Makinayı reboot ettim.

O da ne ? Sistem ortada yok... Boot seçeneklerine girdim. baktım ki sistem olan Samsung disk algılanmıyor. Listede bile yok. Seagate var sadece... Seagate i ayırdım Samsung geri geldi... Duruma kıl olmamak elde değil... Şimdi ben bu 1 TB lık diski 2. disk olarak maunt edemeyecekmiyim ?
Tembel değilim... Dünyaya yorgun geldim. Dinlenmek için yaşıyorum...

http://i56.tinypic.com/zno9li.png

zeitgeist

Öncelikle sata diski cd-rw yani ide yuvalarına takarsan sata aktarım hızına ulaşamazın. İkinci olarak disklerde karşılaştığın sorun yazılım kaynaklı değil. Master-slave ayarlarını kontrol etmende fayda var. Herhangi bir işletim sistemini açmadan önce bios ekranında iki diskin de göründüğüne emin olman gerek.
Özgürlüğü ne kadar anlarsan o kadar az sahip olursun. John Fowles

mustafaisik

Her iki diskim ve DVD/RW sürücüm de SATA standartını kullanıyor.

Yeni aldığım 1 TB lık Seagate disk NCQ denilen bir disk teknolojisi içeriyormuş.

Acaba bu diskin kendini master disk yapıp diğerini biostan algılanamaz yapması bundan mı kaynaklanıyor ?

zeitgeist

Ncq teknolojisi nedir bilmiyorum ama emin olduğum bir şey varsa o da biosta görünmemesi gibi bir durumun söz konusu olamayacağı. Diskin kendini master yapması gibi durum da  söz konusu olamaz, bilinçsiz bir nesne o  :) Sen hangi yolu gösterirsen onu kullanır. Eğer cd ve diski aynı yuvadan besliyorsan her iki donanımın da master, slave ayarlarını kontrol et. Aynı yoldalarsa sorun oluşur.

Netice itibarıyla öncelikle tüm donanımların biosta sağlıklı bir şekilde görülmesini sağlaman gerek. Sonrasında Ubuntu altında nasıl bağlanacağına duruma göre bakarız.

mustafaisik

Hocam sanırım yanlış anlamıssınız... Aşağıdaki linkte benim anakartımı görebilirsiniz...

http://www.appinformatica.com/imf/placas-base-intel-asus-p5kpl-am-se-matx-775-vga-1g.jpg

Bu anakartta görüleceği üzere 2 tane SATA slotu mevcut. Bu slotlardan birinde 160 GB lik Samsung diskim diğerinde ise SATA bağlantı yolunu kullanan Samsung DVD/RW bağlı...

Ben 2. diski alınca SATA slotu yetersizliği nedeni ile DVD/RW yi sistemden ayırdım ve buraya 1 TB lık Seagate SATA disk bağladım. Mesele diski yeni bağlayınca ortaya çıktı. 1 TB lık disk kendini master gösterdiği gibi diğer diskinde BIOS tarafından algılanmasına mani oluyor. Bunun nedeni yeni disk... Buna eminim. Ancak nedenini bulamadım. Bu arada belirtmekte yarar var. Yeni disk sağlam ve ben Windows altında boş olan 1 TB lık diskim üzerinde partisyonlar açtım.

Problem diskin fiziki yapısından çık onun ek özelliklerinde sanırım.

zeitgeist

Master-slave yollarını belirleyebileceğin bir jack yok mu diskin sağında solunda?

İki diskin takılı olduğu sata slotlarını biribiriyle yer değiştirerek denedin mi?

Windows altında görüp biçimlendirdiysen diski, bios da görüyorsun demektir, o halde bir sorun yok?

Yok eğer sorun sadece iki diski taktığında sistemin yer aldığı diskin ikincil olması dolayısyla 1 tb lık diskten başlaması ise bios ayarlarından öncelik verilebiliyor.

Yok eğer bu da mesele değil, her şey sağlıklı şekilde çalışıyor ancak Ubuntu altında göremiyorsan şu çıktıları aktarabilirsin:

sudo fdisk -l
cat /etc/fstab

heartsmagic

BIOS'ta görünmemesinin haliyle Linux ile bir alakası yoktur, o konuda yorum yapamayacağım. Fakat iki disk birden göründüğünde eğer Linux açılmıyorsa bu disk sıralamasının değişmesi nedeniyle olabilir, aklında olsun.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

matrax_41

Bios ayarlarında gözükmüyorsa üreticinin sitesinden güncel bios varsa bios güncellemesi yap.

if

Alıntı yapılan: mustafaisik - 21 Mart 2011 - 17:15:40
Problem diskin fiziki yapısından çık onun ek özelliklerinde sanırım.

Bu sorun belleğin NCQ özellikte olmasından kaynaklanmıyordur. http://seagate.custkb.com/seagate/crm/selfservice/search.jsp?DocId=193785 bağlantısında NCQ'nun ne olduğu kısaca anlatılmış. Diz üztü bilgisayarımda kullandığım dahili bellek aynı üreticiden ve NCQ özellikli. Sorunsuz kullanıyorum.

mustafaisik

BIOS güncellemesine gerek olduğunu sanmıyorum. Çünkü sistem kurulu eski HDD görünmüyor. Yeni HDD yi BIOS algılayabiliyor. NCQ dan kaynaklanmadığını da anladım. Bunun üzerine kabloları değiştirdim. Her iki diskte algılandı.

Sistem diskini 1 imcil disk atayıp Ubuntuyu açtım. Yaklaşık 30 saniye sonra (masaüstü yeni görüntülenmişti ki) bir yanık kokusu aldım. Hemen kasanın elektriğini kestim. Ancak Sapphire ATI Radeon HD3650 1GB PCI-Express ekran kartım sizlere ömür....

Ekran kartı muhtemelen yanmış. Ekran kartını çıkartınca monitör açılış parametrelerini gösterebiliyor. Ancak

fsck from util-linux-ng 2.17.2
/dev/sda1: temiz, 305773/3522560 dosya, 4070817/14080512 blok
* Starting AppArmor profiles                                                            [OK]
* Skipping profile in /etc/apparmor.d/disable: usr.bin.firefox                          [OK]
* Setting sensor limits
* Starting PostgreSQL 8.4 database server
[   19.257667] vboxdrv:   Warning: 2.6.31+ kernel detected. Most likely the hardware performance
[   19.257668] vboxdrv:   counter framework which can generate NMIs active. You have to prevent
[   19.257669] vboxdrv:   the usage of hardware performance counters by
[   19.257670] vboxdrv:   echo 2 > /proc/sys/kernel/pref_counter_paranoid

satırından sonra devam edemiyor. Dolayısı ile sisteme erişemiyorum. Ekran kartı bela oldu şimdi de  >:(

zeitgeist

Senin ki de büyük şanssızlık :( Disklerle uğraşırken diğer taraftan ekran kartının arızalanması kötü olmuş. Yanık kokusu genelde aktif fandaki kabloların lehim yerlerinin erimesinden olur, dolayısıyla sadece fan bozulmuş olabilir. Ancak ekran kartından herhangi bir şekilde görüntü alamıyorsan yongalar da bozulmuş olabilir. 

Ubuntu açılışındaki çıktılar hakkında bir fikrim yok ama eğer şu aşamada tümleşik ekran katını kullanıyorsan bu değişiklikle ilgili bir netice olabilir.

mustafaisik

Şu an 224 MB O/B Ekran kartını BIOS üzerinden aktif ettim. Ancak işletim Sistemi açılış anında kasadan söktüğüm ATI ekran kartını aranıp durduğundan işletim sistemi açılmayacağa benziyor. ATI yeine O/B ekran kartını algılatma nasıl yapılır bilmediğimden aklıma şöyle bişi geldi...

Ubuntu 10.10 Live CD ile sistem diskine bağlanır; USB diske masaüstü ve belgelerim klasörünü kopyalarım. Sonra 160 GB lil diskin sistem olan kısmını biçimlendirip yeniden sistem kurarım. Sonra DVD/RW sürücüdünü ayırıp 1 TB lik diski sisteme bağlarım. (Son denememde kablo SATA kabloları değişince her iki diskte algılanmıştı)

Denemem başarılı olursa sizlerle sonucu paylaşırım. Ancak biri var olan harici ekran kartının başına bişi gelirse sistemi O/B ekran kartından açma konusunu açıklasa iyi olur bence... Bari başkasının başına gelirse sıkıntı yaşanmasın...

NOT: Sapphire ATI Radeon HD3650 1 GB PCI-Express ekran kartımı büyüteç altınca inceledim. Lehim kopması yok. Muhtemelen GPU da bir sıkıntı var. kart üzerinde islenme ve renk değişikliği olmamış... Bu durumda geriye ekran kartı fanı altındaki GPU yongalarına bişi mi oldu sorusunu sormak kalıyor...

krwlng

Jumper daha çok ide parçalar için geçerliydi o da aynı ide kablosunda iki cihaz bağlı ise hangisinin master olacağını seçmek içindi. Sata parçalarda tek kablo tek birime bağlandığı için önemli olan jumper değil biosta yazan master sata bölümüdür. Ekran kartı sorununuzu çözerseniz öncelikle anakart dağıtıcınızın sitesinden güncel bioslar hakkında bilgi alın, birçok anakartta yeni çıkan parçalara uyum için bioslar yükleniyor. DVDrw cihazını görüp yeni sabit diskinizi görmemesi bana yalnızca biostan kaynaklı görünüyor, iki sabit disk aynı anda takılınca sorun çıkarmasının başka mantıklı açıklaması gelmiyor aklıma.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

bytan

[   19.257667] vboxdrv:   Warning: 2.6.31+ kernel detected. Most likely the hardware performance
[   19.257668] vboxdrv:   counter framework which can generate NMIs active. You have to prevent
[   19.257669] vboxdrv:   the usage of hardware performance counters by
[   19.257670] vboxdrv:   echo 2 > /proc/sys/kernel/pref_counter_paranoid

Eski çekirdekle açabiliyor musun veya kurtarma kipine girebiliyor musun? Kullandığın çekirdek hangisi? VBox'ı kaldırman veya yeniden kurman gerekebilir.

Not: Ben yazarken iki yeni ileti gelmiş.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST