Mozilla eklentilerini hızlandıracak

Başlatan stef_q, 05 Nisan 2011 - 22:50:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

stef_q

Firefoxun yavaşlamasındaki en büyük etken eklentilermiş. Bu sebeple eklenti geliştiricilerine büyük görev düşüyor:

http://www.chip.com.tr/konu/mozilla-firefox-eklentilerini-hizlandiracak_26171_1_3.html#

Bu yavaşlamanın neden Google Chrome'da olmadığını merak etmiyor değilim :) Firefox, 4. sürüm ile büyük adımlar atmasına rağmen , altyapı olarak hala Chromun arkasında...

Sedo79

Chrome'da linuxda FF'un arkasında.. Chrome sevmeme rağmen FF kullanıyorum..
hobaaaaaaaaaaaa night train

Yiğit Ateş

Çünkü Firefox, XUL dilini kullanıyor eklentiler için. Bu sayede çok esnek ama hız konusunda sıkıntılar çıkıyor. Gülü seven dikenine katlanır derler, bu haliyle Chrome'un Firefox'un eklenti kalitesine ulaşma şansı yok.

krwlng

Firefox eklentilerinin işlevselliği ve kullanışlılığı karşısında Chrome eklentileri çok basit ve yavan kalıyor, bunları karşılaştırmak bile firefox'a haksızlık yapmak olur. Chrome için eklenti geliştirmiş biri olarak, Firefox için eklenti geliştirmeyi gözüm kesmedi diyebilirim, çünkü arada çok fark var. Benim sıkıntım eklenti değişikliklerinde firefox'un yeniden başlatılması, buna bir çözüm bulunabilirse bence daha kullanışlı bir tarayıcı olur.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

stef_q

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 05 Nisan 2011 - 22:48:40
Çünkü Firefox, XUL dilini kullanıyor eklentiler için. Bu sayede çok esnek ama hız konusunda sıkıntılar çıkıyor. Gülü seven dikenine katlanır derler, bu haliyle Chrome'un Firefox'un eklenti kalitesine ulaşma şansı yok.

Doğrudur xul dili, xml teknolojisi büyük avantajlar bunlar.

Eğer bilginiz varsa bir şey sormak istiyorum : XUL projesinin asıl amacı cross platform modüller yaratabilmek değilmidir ? Bu cross platform modülleri Gecko tabanı kullanmayan programlar dışında kimse kullanamıyor diye biliyorum. Bu durumda sizce bunca yavaşlığa değermi bu özellik? Bir gerçek varki chrome ve ff, operanın tersine çok saf (minimum özelliklerle) sunuluyor kullanıcılara. Eklenti desteği ilede herkesin gereksinimilerini karşılamaya çalışıyorlar. Zaten doğru ola,n olması gereken de bu. Ama eğer bu eklentiler bu şekilde yavaşlatacaksa sizce değermi buna ? Birçok kişi chrome a sadece performans sebebi ile geçti. Tık diye açılan chrome 20 eklenti sonrasında dahi tık diye açılıyor. Üstelik eklentiler ayrı processler halinde yürütülüyor ve tarayıcı restartı istemeksizin devredışı bırakılıp yüklenebiliyor. Ayrı proseslerde yürümeleri tahmin dışı olabilecek hatalarda dahi tarayıcıyı kapattırtmıyor... Yani chromenin tekniği bu konuda daha başarılı gibi... Chromium projesi daha güncel zamanda Firefox gibi açık kaynaklı bir alternatifini görerek bu yolu tercih etmiş.. Bence baya iyi yapmış... Sizce yanılıyormuyum ?

Sherlock Holmes

bu haliyle Chrome'un Firefox'un eklenti kalitesine ulaşma şansı yok.

Şimdilik bu fark, iki tarayıcı arasında fark oluşturuyor.
Fakat eklenti konusunda Chrom(ium)e hızlı ilerliyor, ilerideki zaman'da yakalaması belki'de geçmesi olası bir durum.

Yiğit Ateş

Alıntı yapılan: stef_q - 05 Nisan 2011 - 23:14:38

Doğrudur xul dili, xml teknolojisi büyük avantajlar bunlar.

Eğer bilginiz varsa bir şey sormak istiyorum : XUL projesinin asıl amacı cross platform modüller yaratabilmek değilmidir ? Bu cross platform modülleri Gecko tabanı kullanmayan programlar dışında kimse kullanamıyor diye biliyorum. Bu durumda sizce bunca yavaşlığa değermi bu özellik? Bir gerçek varki chrome ve ff, operanın tersine çok saf (minimum özelliklerle) sunuluyor kullanıcılara. Eklenti desteği ilede herkesin gereksinimilerini karşılamaya çalışıyorlar. Zaten doğru ola,n olması gereken de bu. Ama eğer bu eklentiler bu şekilde yavaşlatacaksa sizce değermi buna ? Birçok kişi chrome a sadece performans sebebi ile geçti. Tık diye açılan chrome 20 eklenti sonrasında dahi tık diye açılıyor. Üstelik eklentiler ayrı processler halinde yürütülüyor ve tarayıcı restartı istemeksizin devredışı bırakılıp yüklenebiliyor. Ayrı proseslerde yürümeleri tahmin dışı olabilecek hatalarda dahi tarayıcıyı kapattırtmıyor... Yani chromenin tekniği bu konuda daha başarılı gibi... Chromium projesi daha güncel zamanda Firefox gibi açık kaynaklı bir alternatifini görerek bu yolu tercih etmiş.. Bence baya iyi yapmış... Sizce yanılıyormuyum ?
Evet, önemli amaçlarından biri de çoklu platform sağlamak. Syntax'ı da az çok web dillerine benzer, aşinalığı olanlar için çok zor değildir. Gecko altyapısını kullanmayan uygulamalar tarafından kullanılamaz, doğru biliyorsunuz.

Asıl soruya gelirsek, bence değer. Örneğin Chrome için doğru dürüst bir video indirme eklentisi yazılamadı henüz. Adblock eklentisinin Chrome için uzun süre native bir destek sunamaması da bu yüzdendir (yakın zamana kadar reklamları önce indirip sonra gizliyordu). Ancak Firefox'ta eklentiler altyapı ile bütünleşik gibidir, Chrome'da ise ayrı bir program gibi. Bu aslında hem avantajdır, hem de dezavantaj. Avantajdır, çünkü Firefox ile mükemmel bir uyum içindedirler. Dezavantajdır, çünkü performans konusunda sıkıntı çıkarabilir, özellikle düşük konfigürasyonlu makinelerde. Ancak, günümüz makinelerinde bir sorun olduğunu düşünmüyorum.

Chrome'un eklentileri biraz ufak programcıklar gibidir, Firefox'taki eklentilerin bazıları ise masaüstü uygulamalarından bile daha kalitelidir.

Kısacası, değip değmeyeceği göreceli bir kavram. Kullanım amacına bağlı. Benim için kesinlikle değer.