Debian GNU/Linux 6.0.1

Başlatan reis33, 19 Mart 2011 - 20:00:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 10 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

reis33

Debian Debian GNU/Linux - Evrensel İşletim Sistemi Debian

Debian bilgisayarınızda kullanabileceğiniz özgür bir işletim sistemidir. Bir işletim sistemi, bilgisayarınızın çalışır hale gelmesini sağlayan temel uygulamalar ve yardımcı araçlar topluluğundan oluşur. Debian Linux çekirdeğini (işletim sisteminin kalbi) kullanır, işletim sisteminin diğer yardımcı araçlarının çoğu ise GNU Projesi'nden gelmektedir; bu nedenle isimlendirmemiz GNU/Linux şeklindedir.
Debian GNU/Linux yalın bir işletim sisteminden fazlasını sunar: bilgisayarınıza kolay bir biçimde kurulmaya hazır hale getirilmiş 29000 adet paket sizi bekliyor. Devamını okuyun...

Debian 6.0'ı İndirin(32/64-bit PC Ağdan Yükleyici)

ya da,

İstediğiniz kalıbı/indirme türünü seçmek için tıklayın

Debian 6.0.1 resimli kurulum için tıklayın

sem

Ağdan yüklemek için olan iso bağlantısı hata döndürüyor.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

Yiğit Ateş

Bu kadar senedir Linux kullanıyoruz, ben bile denemek için hangi Debian kalıbını indirmem gerektiğini anlayamıyorum. Bence bir yerlerde sorun var. Halbuki Ubuntu'nun sitesi ne kadar güzel. Masaüstü sürümü, sunucu sürümü, Kubuntu vs. şeklinde gayet açık bir şekilde belirtilmiş durumda.

decent

Bağlantı 6.0.1a olarak değiştirilmiş, düzeltildi.

sem

Alıntı yapılan: Yiğit Ateş - 13 Nisan 2011 - 17:27:53
Bu kadar senedir Linux kullanıyoruz, ben bile denemek için hangi Debian kalıbını indirmem gerektiğini anlayamıyorum. Bence bir yerlerde sorun var. Halbuki Ubuntu'nun sitesi ne kadar güzel. Masaüstü sürümü, sunucu sürümü, Kubuntu vs. şeklinde gayet açık bir şekilde belirtilmiş durumda.

Aynen ben de böyle düşünüyorum...

Aynı sıkıntıyı çeken arkadaşlar olursa bizden sonra diye paylaşmış olayım bu vesile ile de... Arkadaşlar kurulum için gerekli olan 1.cd...
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Burası dünya?

Sedo79

Ben 6'dan önceki versiyonunu indirip kurmuştum. Kurmak çok eğlenceliydi.
Debian, karizmasının çizilmesi imkansız olan bir dağıtım.
Web sitesinin son kullanıcıya uygun olmaması kötü.
Fakat dediğim gibi Debian'ın karizması her şeyin üstünde..
hobaaaaaaaaaaaa night train

kalkan1973

Şu an debian 6.0 KDE CD hazır vaziyette elimde ama ne KDE ne de GNOME sürümünü yükledikten sonra program kurma ayarlama yapamadım. Masaüstü dizayn hariç benim SAKSI hiçbir şeye çalışmadı.Öylece kalıyorum. Çok hoşuma gitmesine rağmen anlamadığım için hiçbir şey yapamıyorum. :)
Evde İşte her yerde Linux

hyperThread

Muhtemelen sudo olayında sıkıntı yaşıyorsun yanılıyor muyum?

kalkan1973

Alıntı yapılan: hyperThread - 13 Nisan 2011 - 22:07:10

Hah işte aynen o dediğinizde sorun yaşıyorum. Hiçbir program kurma işini beceremedim ben. Yazılım yükleme merkezi synaptic gibi araçlar olsa kolayca hallolacak ama. :)

decent

Alıntı yapılan: Mustafa Kalkan - 17 Nisan 2011 - 00:29:25

Hah işte aynen o dediğinizde sorun yaşıyorum. Hiçbir program kurma işini beceremedim ben. Yazılım yükleme merkezi synaptic gibi araçlar olsa kolayca hallolacak ama. :)

http://www.debian.org/doc/manuals/apt-howto/ch-apt-get.tr.html

barış

Ben de netbookuma bir türlü kuramamıştım. CD-Rom yok diyip duruyordu kurulum betiği :D Saçmaladı, kurulumu başlattı sonra CD rom yok dedi kapattı kendini.

kalkan1973

Alıntı yapılan: decent - 17 Nisan 2011 - 00:39:10
Alıntı yapılan: Mustafa Kalkan - 17 Nisan 2011 - 00:29:25

http://www.debian.org/doc/manuals/apt-howto/ch-apt-get.tr.html

Çok teşekkür ettim. Hemen Debian denemeye başlıyorum. İnşaallah yapabilirim.

Contempt

Alıntı yapılan: barış - 17 Nisan 2011 - 00:47:50
Ben de netbookuma bir türlü kuramamıştım. CD-Rom yok diyip duruyordu kurulum betiği :D Saçmaladı, kurulumu başlattı sonra CD rom yok dedi kapattı kendini.
Debian 6 squeze den itibaren Melez iso özelliği kazandıgı için usb ile boot edip kurabilirsiniz normal şartlarda..

Herşeye Rağmen...

barış

Alıntı yapılan: Contempt - 17 Nisan 2011 - 09:47:44
Alıntı yapılan: barış - 17 Nisan 2011 - 00:47:50
Debian 6 squeze den itibaren Melez iso özelliği kazandıgı için usb ile boot edip kurabilirsiniz normal şartlarda..

Teşekkürler bilgilendirme için. O zaman kurayım ben :D

cumali

Ek olarak ilk defa Debian GNU/Linux 6.0.1 kurmak isteyenlere resimli kurulum rehberi hazırlanmış. http://forum.debian.org.tr/index.php?topic=1284.0

decent

Alıntı yapılan: cumali - 17 Nisan 2011 - 11:13:19
Ek olarak ilk defa Debian GNU/Linux 6.0.1 kurmak isteyenlere resimli kurulum rehberi hazırlanmış. http://forum.debian.org.tr/index.php?topic=1284.0

@cumali teşekkür ederim, kurulum bağlantısını ilk iletiye ekliyorum.

cumali

Rica ederim,isabetli olur.

kalkan1973

Bir türlü firefox kuramadım. Artı flash player yükleyemedim. Ön tanımlı gelen WEB tarayıcılarda sorun yaşıyorum.Mesela ubuntu - Türkiye ana sayfa geliyo ama foruma giremiyorum. Sayfayı yok farzedip açmıyo. Bir deyoutube vs sitelerdeki videoları da açamıyorum. Canlı yayınları da izleyemiyorum. vs vs vs

özgürubuntu

3-4 gün önce CD'ye yazdım, sistemimde yer ayırdıktan sonra kuracağım :)

sem

Alıntı yapılan: Mustafa Kalkan - 17 Nisan 2011 - 15:16:04
Bir türlü firefox kuramadım. Artı flash player yükleyemedim. Ön tanımlı gelen WEB tarayıcılarda sorun yaşıyorum.Mesela ubuntu - Türkiye ana sayfa geliyo ama foruma giremiyorum. Sayfayı yok farzedip açmıyo. Bir deyoutube vs sitelerdeki videoları da açamıyorum. Canlı yayınları da izleyemiyorum. vs vs vs

Firefox kurulmamasının nedeni aslında forumda konuşulmuştu... Tam olarak anımsamamak ile birlikte isim ile ilgili bir sıkıntıydı sanırım... O nedenle Firefox'u Iceweasel olarak isimlendiriyorlar... Dediğim gibi nedenini tam olarak anımsayamaadım, yanlış hatırlamış olabilirim...

http://wiki.debian.org/Firefox

Flash'ı Adobe'nin sitesinden indrerek kurabilirsiniz... Ya da eklentiler içerisinde alternatif arayabilirsiniz...

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/search/?q=flash

Ya da depodan, bir başka alternatif olan gnash kurabilirsiniz..

apt-cache search gnash
Burası dünya?

cumali

Alıntı yapılan: Mustafa Kalkan - 17 Nisan 2011 - 15:16:04

Öncelikle sisteminize uygun depo adreslerini ekleyip ardından güncelleyin.http://forum.debian.org.tr/index.php?topic=32.0

Debian'da web tarayıcı olarak iceweasel ( firefox'un başka çeşidi diyelim) öntanımlı olarak gelmektedir.Sadece isim farklılığı vardır.Buna ragmen firefox kullanmak isterseniz sitesinden indirip firefox klasörünü home dizinine atarak kullanabilirsiniz.İceweasel hakkında burdan http://forum.debian.org.tr/index.php?topic=1059.0 yararlanabilirsiniz.

Youtube ve diger sitelerdeki videoları sorunsuz izlemek için synaptic paket yöneticisinden  flashplugin-nonfree 'yi kurun.Sorun düzelecektir.Şuan debian üzerinden yazıyorum.Bahsettiginiz sorunlar bende yok.Tabi önceleri bende yaşamıştım.

Contempt

Bugün temiz bir debian kurulumu yapmış bulunmaktayım. Tek sorunum Netbookum üzerindeki Ses Açıp kısma tuşlarım çalışmıyor geri kalanı bir şekilde hallediyorum ama bu sorun hallolmuyor.

Bu konuda fikri olan ?
Herşeye Rağmen...

cumali

@Contept,hiç ses çıkmıyormu? Panelin sağ tarafındaki ses simgesine ve Sistem>Tercihler yolunu izleyip ses menüsü ayarlarına bir gözat istersen.

Contempt

Aslında Ses olayını halletim. Ama gnome öntanımlı gelen mix programı değilde depodan kurdugum Alsamixergui ile :D Öntanım lı olarak gelen Mix programını nasıl kuruyoruz yaa :D

İkinci sorun ise İşte Ses açıp kapama Tuşlarım çalışmıyor :S
Herşeye Rağmen...

hyperThread

Üç farklı ortamda üç farklı sonuç aldığım bir sürüm oldu squeeze. Sanal makinada sorunsuz çalışıyor. Netinst ile kurdum. Okuldaki servera DVD üzerinden kurdum, başıma gelmeyen kalmadı :D şirkette de cd üzerinden kurdum, update esnasında sürekli CD ister oldu(biliyorum source.list'ten düzeltilebiliyor). Bunlara rağmen kullanmaya devam edeceğim ancak wheezy sürümüyle hayatıma devam edecem. Stable sürümü benim için fazla stable. Yaşadığım bir sorunu da anlatayım. ATI'nin non-free sürücülerini kuramadım bir türlü. İnternetten bulduğum bir dökümanı takip ettim ancak lenny için anlatmış eleman. Çok farketmemesi lazım sürümler arasında diye düşündüm ama olmadı