Debian GNU/Linux 6.0.1

Başlatan reis33, 19 Mart 2011 - 20:00:00

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

cumali

Synaptic'den Mix degilde Mixal diye arat ve kur.Bakalım sorunu çözecekmi?

Contempt

Ses sorununuda hallettim Yanlız Ses açıp kapama tuşlarım Heledaha calısmıyor :(
Herşeye Rağmen...

cumali

Masaüstü kullandığım için şu an bir şey diyemiyecegim.Fakat şurda http://forums.debian.net/viewtopic.php?f=6&t=57332 benzer bir konuya çözüm bulunmuş.Google translate'yi kullanarak bir gözat istersen.

Contempt

Malesef bir halt anlamadım :(
Herşeye Rağmen...

cumali

@Contept,paket yöneticisinden " gnome-media" kurulu olup olmadığına bakarmısınız? Birde Uygulamalar> Sistem araçları>Yapılandırma düzenleyiciden  Desktop>gnome> sound yolunu izleyerek ses ayarları ne durumda?

kalkan1973

Alıntı yapılan: cumali - 17 Nisan 2011 - 16:05:25
Alıntı yapılan: Mustafa Kalkan - 17 Nisan 2011 - 15:16:04
Bir türlü firefox kuramadım. Artı flash player yükleyemedim. Ön tanımlı gelen WEB tarayıcılarda sorun yaşıyorum.Mesela ubuntu - Türkiye ana sayfa geliyo ama foruma giremiyorum. Sayfayı yok farzedip açmıyo. Bir deyoutube vs sitelerdeki videoları da açamıyorum. Canlı yayınları da izleyemiyorum. vs vs vs

Öncelikle sisteminize uygun depo adreslerini ekleyip ardından güncelleyin.http://forum.debian.org.tr/index.php?topic=32.0

Debian'da web tarayıcı olarak iceweasel ( firefox'un başka çeşidi diyelim) öntanımlı olarak gelmektedir.Sadece isim farklılığı vardır.Buna ragmen firefox kullanmak isterseniz sitesinden indirip firefox klasörünü home dizinine atarak kullanabilirsiniz.İceweasel hakkında burdan http://forum.debian.org.tr/index.php?topic=1059.0 yararlanabilirsiniz.

Youtube ve diger sitelerdeki videoları sorunsuz izlemek için synaptic paket yöneticisinden  flashplugin-nonfree 'yi kurun.Sorun düzelecektir.Şuan debian üzerinden yazıyorum.Bahsettiginiz sorunlar bende yok.Tabi önceleri bende yaşamıştım.

OPERA yükleyerek internet sorunlarını çözdüm. Tek mesele nvidia ekran kartını yüklemede...
Evde İşte her yerde Linux

cumali

@Mustafa Kalkan,sorunun çözülmesine sevindim.Ancak bahsettiklerimiz farklı şeyler.Önerilerimiz iceweasel(firefox) tarayıcı sorunları çözümüne yönelikti.Opera web tarayıcı çeşididir. Tabi ki dilediginiz tarayıcıyı kullanma özgürlügüne sahipsiniz. :)

kalkan1973

iceweasel(firefox) dan pek bişey anlamadım. Bu yüzden daha profesyonel ve gelişmiş tarayıcılar için arayışa girdim. OPERA inanın tüm bana lazım olan eklentilerle birlikte kuruldu. Tabi yukarıda verilen açıklamalar doğrultusunda depoları ekledikten sonra kurabildim. Bir tek NVİDİA ekran kartını ayarlamak kaldı... Çok çok sağolun arkadaşlık ve ekip çalışması işte budur. Burada kimse yalnız kalmıyo...

Contempt

Mustafa İlla firefox kullanmak istiyorsan http://forum.debian.org.tr/index.php?topic=875.0 bu linkteki yolla kurabilirsin ama sun için firefox4 yok.

Ben suan mint menü desktop gibi araçları kurdum.

@cumali oradaki ayarları inceledim. Bütün kutucukların içi boş. Yanlız seçtiğimdede değişen birsey olmadı.
Herşeye Rağmen...

stratovarius

@contempt tuslar işlevsel mi peki ? Bir programa kısayol atamayı deneyebilir misin ? İşlevselse sistem kısayollarından düzenleme yapabilirsin, şayet tuşlar sistem tarafından tanınmıyorsa udev kaynaklı gibi duruyor sorun. Güncel bir kernel deneyip sorun devam ediyor mu kontrol edebilirsin , sorun devam ediyorsa bir bug açmanı öneririm.

kalkan1973

Arkadaşlar NVİDİA ekran kartını nasıl yükleyecem...?

Contempt

@stratovarius Ekran parlıklığı tuşları çalışıyor mesela. Diğer denediğim her dağıtımda bu sorun  yoktu. Sadece Debianda meydana geldi bu.
Herşeye Rağmen...

kalkan1973

Olmuyo maalesef

Bu eylem, doğrulanmayan kaynaklardaki paketlerin kurulumunu gerektirir.

uyarıları verip ne konsolda ne de yazılım merkezinden yüklenmedi.

decent

apt jockey-gtk --list komutu çıktısı nedir?

Synaptic üzerinden arayınca karşımıza çıkan sürücü var mı ?

kalkan1973

Alıntı yapılan: decent - 17 Nisan 2011 - 20:46:27
apt jockey-gtk --list komutu çıktısı nedir?

Synaptic üzerinden arayınca karşımıza çıkan sürücü var mı ?

root@kalkan:/home/kalkan1# apt jockey-gtk --list
apt: invalid flag: jockey-gtk
Usage: apt <apt and javac options> <source files>
where apt options include:
  -classpath <path>          Specify where to find user class files and annotation processor factories
  -cp <path>                 Specify where to find user class files and annotation processor factories
  -d <path>                  Specify where to place processor and javac generated class files
  -s <path>                  Specify where to place processor generated source files
  -source <release>          Provide source compatibility with specified release
  -version                   Version information
  -help                      Print a synopsis of standard options; use javac -help for more options
  -X                         Print a synopsis of nonstandard options
  -J<flag>                   Pass <flag> directly to the runtime system
  -A[key[=value]]            Options to pass to annotation processors
  -nocompile                 Do not compile source files to class files
  -print                     Print out textual representation of specified types
  -factorypath <path>        Specify where to find annotation processor factories
  -factory <class>           Name of AnnotationProcessorFactory to use; bypasses default discovery process
See javac -help for information on javac options.

root@kalkan:/home/kalkan1#

decent

Şurada bir çözüm anlatılmış:
http://www.enesayyildiz.com/gnu-linux/debianda-nvidia-kapali-kaynak-surucu-kurulumu.html

Debian'da Nvidia (Kapalı Kaynak) Sürücü Kurulumu

Debian Squeeze'yi dvd kalıplarını kullanarak bilgisayarınıza yüklediğinizde çoğu ekran kartının (nvidia ve ati başta olmak üzere) özgür olan sürücüleri sisteminize kurulu olacaktır. Fakat bilgisayarınızda oyun oynamak istediğinizde (evet oyun Yo Frankie gibi) veya compiz yada kde'in muhteşem efektlerini kullanmak istediğinizde bu sürücüler yeterli olmayacaktır. Bu durumda özgür olamayan sürcüleri kullanmak zorunda kalabilirsiniz. Fakat bu sürücülerin yüklenmesi o kadar da kolay olmayabilir. Bu durumda komut satırını kullanmalı ve sürücüleri kod yazarak yüklemelesiniz. Bu yazıda ise kapalı kaynak kodlu nvidia sürücülerinin Debian Squeeze'ye nasıl kurulacağını göreceğiz.

Kurulum'a başlamadan önce Non-free(Özgür olmayan) Debian depolarının siteminizde tanımlı olup olmadığına bakmalısınınız. Bunun için alt+f2 ye basıp açılan pencerenin metin giriş kısmına 'gksu gedit /etc/apt/sources.list' yazıp çalıştır butonunu tıklayın. (Parola sorulan kısımda yönetici parolasını girmelisiniz.) Sonra metin editörü açılacaktır. Metin editöründe açılan dosyadını üst satırlarında 'deb http://ftp.de.debian.org/debian/ testing main contrib non-free' satırının olup olmadığına bakın eğer yoksa ekleyin ve kaydedin.

Daha sonra ise Uygulamalar>Donatılar>Uçbirim yolunu takip ederek bir konsol penceresi açın. Ve aşağıdaki komutları vererek Giriş (Enter) tuşuna basın.

apt-get update

apt-get install build-essential nvidia-glx module-assistant nvidia-kernel-common nvidia-settings nvidia-xconfig

İnternetten paketleri yüklenmeye başlayacaktır. Toplam indirilmesi gereken dosya boyutunu hesaplayıp sizden onay isteyecektir. Y veya E tuşlarına ve ardından Giriş tuşuna basarak onay verin paketler yüklenmeye başlayacaktır. Bir hata almazsak aşağıdaki komutları sırasıyla uygulayın.

m-a update
m-a prepare
m-a a-i nvidia
nvidia-xconfig

Bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda nvidia sürücüleri kullanılmaya başlanacaktır. Çözünürlüğü ayarlamak için Sistem>Yönetim>Nvidia X Server Settings yolunu kullanarak nvidia ayar yöneticisini açabilir ve çözünürlüğü dileğinize göre ayarlayabilirsiniz.

kalkan1973

:) Veeeeeeeee sonunda SİSTEMİ ÇÖKERTMEYİ BAŞARDIM. Evet arkadaşlar Ekran Kartı yükleyecem derken sistem çöktü. Hiç açılmadı yeni kurulum yaptım. Şu an Ekran kartı yüklü gözüküyor. Bir araba yarışı yükleyip oynatma hızını deniyecem bakalım performans nasıl...?

Contempt

Debian Hakkında gelişmiş ve Ayrıntılı bir kurulum daha ;
http://doctus.org/showthread.php?t=54145
@ekullu arkadaşa teşekkürler....
Herşeye Rağmen...

kalkan1973

Ben bu işi ALLAH'ın izniyle çözdüm arkadaşlar... Artık çoğu sorunum halloldu...Ufak tefek ekran kartı ve efektler kaldı. Ama O da sorun değil. Çünkü oyun oynamayı pek semvmediğim için extra kurulumlara ihtiyacım olmuyor.

DEBİAN' a geçiş nedenlerimin başında UBUNTU 11.04  ün UNİTY ile gelmesi ve benim UNİTY den hoşlanmamam.

Şimdi de DEBİAN'a KDE masaüstü kuruyorum. İkili kullanmak için. İster GNOME ister KDE...

sem

Alıntı yapılan: Mustafa Kalkan - 20 Nisan 2011 - 00:48:47
DEBİAN' a geçiş nedenlerimin başında UBUNTU 11.04  ün UNİTY ile gelmesi ve benim UNİTY den hoşlanmamam.

Debian çok güzel bir seçim olmuş =) Bir de alternatif önereyim aşina olduğunuz sistemnden de uzak kalmamak adına... Desteği uzun süre devam edecek olan 10.04 LTS'yi de kullanabilirsiniz.
".NET çemberinden geçen lirisist etkisi bir 'Volcano', bir yüzüm Java bir yüzüm Badalamenti Don Tano"
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
"Her yer ölüm yine, burası dünya
Derken ölüm bile bu nasıl dünya?
Benden ölüm dile, batıyor gün yine
Burası dünya?

decent

@Mustafa Kalkan,
Sorunları çözdüğüne sevindim.
Gündüz saatlerinde bir de ben yükleyeyim, fakat benimki Natty' den kaçış değil :)

Natty ile Sabayon var, Sabayon' un yeni sürümü gelinceye kadar onun yerine Debian kullanayım..

kalkan1973

10.04 maşaalah superdi. 11. 04 bende hayal kırıklığı oldu. Hiç GNOME dan vazgeçilir mi? UNİTY masaüstü bana ters geldi.kullanım açısından.

Bir de bir tuhaflıkla karşılaştım şimdi... DEBİAN'a KDE kuruyorum şu an ama GNOME da kullanılan hemen herşeyi kaldırdı bu yaaawww.

Mesaj tekrarı yüzünden mesajınız birleştirildi. Bu mesajın gönderim tarihi : 20 Nisan 2011 - 01:23:21

Oynamasaydım keşke. GNOME sistem neredeyse bomboş kaldı. KDE tarzından da pek hoşlanmadım. Artık GNOME masaüstünü yeniden güncellemek durumundayım...

cumali

Tercihiniz gnome masaüstü ise  Debian GNU/Linux 6.0.1 öntanımlı masaüstü zaten gnomedir.Yeniden temiz bir kurulum yaparak keyfini çıkartın.Sonradan kde masaüstü üzerine gnome,yada gnome masaüstü üzerine kde yüklediginizde randıman alınmıyor malesef.Çeşitli sorunlar çıkabiliyor.Anlayacağınız her şeyin orjinalini kullanmak daha mantıklı.