OKI C3200 renk problemi

Başlatan muhtarcan, 18 Mart 2011 - 22:29:33

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

muhtarcan

Merhabalar

OKI C3200 yazıcım var. Ubuntunun önerdiği driver ile kurdum. Ancak yazıcıdan aldığım çıktılarda renk kalitesi bozuk. Renkler canlı değil çok koyu ve karanlık. aynı çıktıları windows tarafından aldığımda renkler çok canlı ve doğal.

nasıl bir ayar yapmalıyım? yardımcı olanlara teşekkürler.

heartsmagic

Ne yazık ki genel forumda da pek bilgi yok bu model için. Çok eskilerden nasıl sürücü kurulacağına ilişkin başlıklar mevcut fakat güncel sürümlerimizle sanırım bu sorun ortadan kalkmış durumda. Anlaşılan o ki renk iyileştirmesi gerekiyor sürücülere. Tahminim odur ki, sürücüleri firmanın kendisi de sağlamıyordur...
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

heartsmagic

Biraz daha baktım da bu model için depolardaki sürücüleri tercih etmeyin diyor sürücü geliştiricisi:
http://foo2hiperc.rkkda.com/

Kısacası sistemde kurulu olan foo2zjs gibi sürücüleri tamamen kaldırıp, yukarıdaki bağlantının alt bölümlerinde anlatılan "Download and Install" kısmını kullanabilirsin. Ne yazık ki, daha iyi çalışacağından, hatta şu an çalışan şeyi de bozmayacağından emin değilim. Ancak her durumda denemeden bunu bilemeyiz.

muhtarcan

sayın heartsmagic

sitede aynen anlatılanları uyguladım. ancak yazıcıyı CUPS'a tanıtamadım. Yani yazıcıyı eski sürücüyü kaldırıp, yerine yenisini nasıl listeye ekleyebilirim ?

heartsmagic

sudo make install
yaptığın yerde
sudo make uninstall işe yarıyor mu?

Eğer kaldırma betiği yoksa install betiğinin içine bakıp nereye ne kopyalıyor diye tespit etmemiz gerekiyor.

muhtarcan

önce sistem-yönetim-yazdırma menüsünden OKI c3200 buluyorum ve sağ tıklayıp sil diyorum. yazıcı siliniyor

metinde anlatıldığı gibi "sudo make install" çalışıyor. işlem bitiyor.

problem şurada ben yazıcıyı sistem-yönetim-yazdırma menüsünden yazıcıyı bulamıyorum. yani herhangi bir programın içinden yazdırma yapamıyorum

guestwho

Tarayıcının adres çubuğuna şunu yapıştırdıktan sonra bu arayüzden yazıcı eklemeyi deneyebilirsin:

http://localhost:631/admin

Yazıcıyı bu şekilde CUPS 'a tanıtabiliyorsan, servisi şu şekilde yeniden başlatman gerekebilir:

sudo service cups stop && sudo service cups start
You want weapons? We're in a library. Books are the best weapon in the world. This room's the greatest arsenal we could have. Arm yourself!

muhtarcan

http://localhost:631/admin

Yazıcıyı bu şekilde CUPS 'a tanıtabiliyorsan, servisi şu şekilde yeniden başlatman gerekebilir:

anlattığınız şekilde cups'ı çalıştırdım add printer seçeneğinden yazıcıyı eklemeye çalıştım. fakat

Connection:    {device_uri}

yazan yerde kaldım ve tamamlıyamadım.... :( :(