Netteki Videolar Eskiden Rahat Çalışıyordu Artık Çok Kasıyor!

Başlatan noktakom, 17 Mart 2011 - 20:06:15

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

noktakom

Soru aynen başlıktaki gibi.. videoları özellikle tam ekran olarak izlemek istediğimde cpu kullanımı toplamda  %100 civarı oluyor. Eskiden böyle bir sorunum yoktu.. Bu kötüleşmenin sebebi sizce ne olabilir ?

32 bit kullanıyorum. Eskiden de olduğu gibi ubuntuyu yükleme sırasında 3. parti yazılımları yükle seçeneğine tik atıp, flash'ı vs. kendiliğinden kurmasını sağlıyorum.

dpkg -l | grep flash
ii  flashplugin-installer                10.2.152.27ubuntu0.10.10.1                        Adobe Flash Player plugin installer

ekremsenturk

Görsel efektleri bir derece düşür veya devre dışı bırak.

noktakom

cpu hala %115 :) nasıl oluyorsa...

dpkg -l | grep flash
ii  flashplugin-installer                10.2.152.27ubuntu0.10.10.1                        Adobe Flash Player plugin installer
ii  flashplugin-nonfree                  10.2.152.27ubuntu0.10.10.1                        Adobe Flash Player plugin installer (transitional package)

ekremsenturk

Sistem gözlemcisini üst görev çubuğuna(Panel'e) ekle ve tüm göstergeleri aç, oradan işlemci kullanımını her zaman gözleyebilirsin. Genel olarak Kompiz efektleri işlemcye yük bindiriyor. Birde Firefox geçmişini temizle veya önbellek hafızasını yükselt. Varsayılan olarak 50 MB. Bunu istediğin kadar yükseltebilirsin. Kendiminkine baktım, 293 MB. Birde Swap disk bölümün varmı?

noktakom

Alıntı yapılan: ekremsenturk - 17 Mart 2011 - 20:50:41
Sistem gözlemcisini üst görev çubuğuna(Panel'e) ekle ve tüm göstergeleri aç, oradan işlemci kullanımını her zaman gözleyebilirsin. Genel olarak Kompiz efektleri işlemcye yük bindiriyor. Birde Firefox geçmişini temizle veya önbellek hafızasını yükselt. Varsayılan olarak 50 MB. Bunu istediğin kadar yükseltebilirsin. Kendiminkine baktım, 293 MB. Birde Swap disk bölümün varmı?

önbellek hafızası 1024 mb
swap 1024 mb

heartsmagic

@hkndvc, eskiyi ve yeniyi bizlerden çok aslında sen daha iyi bilirsin.
Eski sürümün neydi, şu anki sürümün ne?
Eskiden grafik kartının sürücüleri kurulu muydu, şu an kurulu mu?
Eskiden görsel efektlerle beraber sorun yok muydu, şimdi mi var?

Ayrıca
top komutu ile işlemciyi ne sömürüyor diye bakabilirsin.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: hkndvc - 17 Mart 2011 - 20:06:15
Eskiden böyle bir sorunum yoktu.. Bu kötüleşmenin sebebi sizce ne olabilir ?

Eski yani en azından öntanımlı hali ile deneyip karşılaştırabilirsiniz.
-Yeni bir kullanıcı ekleyerek, o kullanıcının oturumuna giriş yaparak. . .
-Kullanmakta olduğunuz oturumunuzu sıfırlayarak. . .
Öte yandan gelecek olan güncellemeler ile düzeleceğini umup,
web'deki videoların geçici olarak saklandığı /.cache/tarayıcınız konumu altında,
kullandığınız video oynatıcısı ile açabilirsiniz.

ekremsenturk

Bir ihtimal daha var. Yavaşlamalar sadece belirli zamanlarda veya geçici süre oluyorsa, yaşadığın bölgedeki İnternet kullanımı artışından kayaklanabilir. Veya geçici olarak bölgede bakım çalışmaları olabilir. Diğer bir ihtimal: Ben deneme amaçlı,(harici disk'imde) 9.10'u güncellemeden 10.4'e yükselmiştim. şimdi yardım bölümüne doğrudan giriş yapamıyorum. Talimatlarda önce tüm güncellemelerin yapılması gerekiyor yazıyordu. Benzer bir olay olabilirmi?

noktakom

heartsmagic, hangilerinin sorunsuz olduğunu bilemiyorum maalesef. Sanırım deneme yanılma yoluyla birşeyler bulmam gerekiyor.

Ati bugünlerde yeni sürücü yayınlaması gerekiyor. iyisi mi önce onu bi deneyelim.