grub'a 2 tane işletim sistemi birden ekleme

Başlatan karizmaxi, 14 Mart 2011 - 12:34:41

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

heartsmagic

http://forum.ubuntu-tr.net/index.php/topic,25967.msg311067.html#msg311067

Ben buadaki çıktıya pek dikkat etmemişim, rc durumundaymış paketler. Yani kaldırmış durumdasın Grub'u. Sisteminde kurulu bir Grub en azından bu sistem üzerinde yok gibi görünmekte. Yeniden kurulumu denedin mi?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

bytan

Alıntı yapılan: bytan - 15 Mart 2011 - 10:36:55
Grub'u kaldırdıysan sistemi nasıl açıyorsun? Kurulu başka bir sistemin daha mı var ve mbr'ye bu mu hükmediyor?

Mümkünse yanıtlarını da alalım.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ekopc

Alıntı yapılan: karizmaxi - 15 Mart 2011 - 17:06:03
@ekopc reis33'ün önerdiği program windosu varsayılan yapıyor ama memori test silinebiliyormu bilmiyorum veya daha sonradan ubuntuyu varsayılan yapmak istediğinde dönüşü nasıl olur bilmiyorum

Tşk ederim hallettim tamam sorun kalmadı............

karizmaxi

Alıntı yapılan: bytan - 17 Mart 2011 - 18:49:08
Grub'u kaldırdıysan sistemi nasıl açıyorsun? Kurulu başka bir sistemin daha mı var ve mbr'ye bu mu hükmediyor?

grubu kaldırdığımı bile bilmyordum ama sistemde kubuntu +fedora+pardus+win7(içindede ubuntu.) var açılışta kubuntudan grub ekranı geliyor ancak diğer sistemler yok silmiş olabilirmiyim diye düşünmeye başladım ancak hepsini ayrı bölümlere kurmaya çalıştım ayrı disk böüllerini seçtim ancak beceremediysem bilemiyorum
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

reis33

@karizmaxi,
Kurulum sırası nedir ?
Bundan sonrası için, Linux olmayan > Linux diğer dağıtımlar > (K)Ubuntu  sırası ile kurulum yaparsak hepsini son kurulumda zahmetsizce gruba eklemiş oluruz..

bytan

Alıntı yapılan: karizmaxi - 17 Mart 2011 - 19:19:12

grubu kaldırdığımı bile bilmyordum ama sistemde kubuntu +fedora+pardus+win7(içindede ubuntu.) var açılışta kubuntudan grub ekranı geliyor ancak diğer sistemler yok silmiş olabilirmiyim diye düşünmeye başladım ancak hepsini ayrı bölümlere kurmaya çalıştım ayrı disk böüllerini seçtim ancak beceremediysem bilemiyorum

@karizmaxi,

Peki sen bu çıktıları bize sabit diskine kurduğun kubuntu içerisinden mi alıp atıyorsun? Yoksa win7 içindeki wubi/ubuntu'dan mı?

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
PF @ ST

ekremsenturk

Fedora LVM bölüme kurulu olduğu için Grub'a eklenemez, çünkü disk bölümünü diğer sistem okuyamaz. Wubi, Window içine kurulu bir sanal bölüm oluşturuyor, dolayısı ile o da Grub!a eklenemeyecek.  Ayrıyetten Kubuntu bir genişletilmiş(uzatılmış) disk bölümüne kurulmuş olduğundan düzgün çalışmayacaktır. Birincil bir disk bölümüne kurulu olmayan sistemler hatalı çalışır veya hiç çalışmaz. Bir disk üzerinde sadece 4 birincil disk bölümü veya 3 birincil ve 1 uzatılmış(genişletilmiş) bölümün olabilir. Uzatılmış bölüm içindeki sanal bölümlerin kullanım amacı veri depolamaktır.

karizmaxi

Alıntı yapılan: bytan - 17 Mart 2011 - 20:03:41
Alıntı yapılan: karizmaxi - 17 Mart 2011 - 19:19:12

@karizmaxi,

Peki sen bu çıktıları bize sabit diskine kurduğun kubuntu içerisinden mi alıp atıyorsun? Yoksa win7 içindeki wubi/ubuntu'dan mı?
Kubuntudan alıyorum bu konu başlığı altındaki tüm çıktıları

bytan

O halde önceden yazdığın mbr'yi kullanıyorsun. Grub'u sistemine tekrar kur, gerekirse sonrasında update-grub komutunu yürütüp makinandaki sistemleri ekletmeye çalış:

sudo apt-get install grub-pc
sudo update-grub

PF @ ST

heartsmagic

Alıntı yapılan: ekremsenturk - 17 Mart 2011 - 20:19:53
Ayrıyetten Kubuntu bir genişletilmiş(uzatılmış) disk bölümüne kurulmuş olduğundan düzgün çalışmayacaktır. Birincil bir disk bölümüne kurulu olmayan sistemler hatalı çalışır veya hiç çalışmaz. Bir disk üzerinde sadece 4 birincil disk bölümü veya 3 birincil ve 1 uzatılmış(genişletilmiş) bölümün olabilir. Uzatılmış bölüm içindeki sanal bölümlerin kullanım amacı veri depolamaktır.

@ekremsenturk, daha önce de buna itiraz ettiğimi hatırlıyorum, fakat yine aynı bilgi geçiliyor foruma. Uzatılmış bölüme kurulan bir Linux dağıtımı hiçbir sorun içermez, tıkır tıkır çalışır.

/dev/sda1   *           1        7910    63532812    7  HPFS/NTFS
/dev/sda2           17532       19458    15471448   12  Compaq teşhis sistemi
/dev/sda3            7911       17531    77280652    5  Ek
/dev/sda5            7911        9675    14177331   83  Linux
/dev/sda6            9676       11418    14000616   83  Linux
/dev/sda7           11419       12992    12643123+  83  Linux
/dev/sda8           12993       13055      506016   82  Linux takas / Solaris
/dev/sda9           13056       17531    35953438+  83  Linux

Bu benim uzun süredir kullandığım yapı. Her iki Linux dağıtımım da (diğer ikisi yedek bölümler) görülebileceği üzere uzatılmış bölüm içinde ve ikisinde de sorun yaşamıyorum. Hatta öyle ki bu çalışan sürüm 9.10'dan geliyor. Lütfen doğrudan tecrübe edip, etraflıca araştırmadığımız bu gibi konularda kesin hüküm vermeyelim. Kısacası uzatılmış bölümlerin amacı sadece veri depolamak değildir. Gönül rahatlığıyla sistem de kurulabilir.

karizmaxi

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Mart 2011 - 02:07:10
Alıntı yapılan: ekremsenturk - 17 Mart 2011 - 20:19:53
Ayrıyetten Kubuntu bir genişletilmiş(uzatılmış) disk bölümüne kurulmuş olduğundan düzgün çalışmayacaktır. Birincil bir disk bölümüne kurulu olmayan sistemler hatalı çalışır veya hiç çalışmaz. Bir disk üzerinde sadece 4 birincil disk bölümü veya 3 birincil ve 1 uzatılmış(genişletilmiş) bölümün olabilir. Uzatılmış bölüm içindeki sanal bölümlerin kullanım amacı veri depolamaktır.
bende hep bu şekilde kullandım şimdiye kadar bu grub sorunu dışında sorunum olmadı bunu da nasıl yaptım bende anlamadım :D

@ekremsenturk, daha önce de buna itiraz ettiğimi hatırlıyorum, fakat yine aynı bilgi geçiliyor foruma. Uzatılmış bölüme kurulan bir Linux dağıtımı hiçbir sorun içermez, tıkır tıkır çalışır.

/dev/sda1   *           1        7910    63532812    7  HPFS/NTFS
/dev/sda2           17532       19458    15471448   12  Compaq teşhis sistemi
/dev/sda3            7911       17531    77280652    5  Ek
/dev/sda5            7911        9675    14177331   83  Linux
/dev/sda6            9676       11418    14000616   83  Linux
/dev/sda7           11419       12992    12643123+  83  Linux
/dev/sda8           12993       13055      506016   82  Linux takas / Solaris
/dev/sda9           13056       17531    35953438+  83  Linux

Bu benim uzun süredir kullandığım yapı. Her iki Linux dağıtımım da (diğer ikisi yedek bölümler) görülebileceği üzere uzatılmış bölüm içinde ve ikisinde de sorun yaşamıyorum. Hatta öyle ki bu çalışan sürüm 9.10'dan geliyor. Lütfen doğrudan tecrübe edip, etraflıca araştırmadığımız bu gibi konularda kesin hüküm vermeyelim. Kısacası uzatılmış bölümlerin amacı sadece veri depolamak değildir. Gönül rahatlığıyla sistem de kurulabilir.
bende hep bu şekilde kullandım bu grub sorunu dışındada sorunum olmadı bunu da nasıl yaptım bende anlamadım :D

karizmaxi

Alıntı yapılan: reis33 - 17 Mart 2011 - 19:58:37
@karizmaxi,
Kurulum sırası nedir ?
Bundan sonrası için, Linux olmayan > Linux diğer dağıtımlar > (K)Ubuntu  sırası ile kurulum yaparsak hepsini son kurulumda zahmetsizce gruba eklemiş oluruz..
kurulum sırasını somuşsunuz yeni gördüm sıra şu şekilde win7 64bit>pardus64bit>fedora64bit>kubuntu

heartsmagic

@karizmaxi, @bytan'ın son önerisini deneyebildin mi?

karizmaxi

Alıntı yapılan: heartsmagic - 18 Mart 2011 - 02:21:07
@karizmaxi, @bytan'ın son önerisini deneyebildin mi?
komutları girdim ama yeniden başlatma yapmadım henüz şimdide kapatmam gerekiyor bilgisayarı  yarına ancak bildirebilirim sonucunu ilginiz için çok teşekkür ederim

karizmaxi

Alıntı yapılan: bytan - 17 Mart 2011 - 21:24:42
O halde önceden yazdığın mbr'yi kullanıyorsun. Grub'u sistemine tekrar kur, gerekirse sonrasında update-grub komutunu yürütüp makinandaki sistemleri ekletmeye çalış:

sudo apt-get install grub-pc
sudo update-grub

bu kodları girdim değişen bişey olmadı açılışta yine sadece kubuntu memory test ve win7  görünüyor

ekremsenturk

Sistem'lerin uzatılmış bölümlerde düzgün çalışmadığını seneler önce buna benzer bir durumda keşfetmiştim. Sistem düzgün çalışsa bile bazı işlemleri uygulamıyor. Yetkisiz mod'da çalışıyor veya işlemi algılayamıyor. (Suse'de yaşamıştım)

bytan

@karizmaxi,

Bu adımdan itibaren kendisi görmediyse eklemek istediğin sistemleri elle grub.cfg dosyasına eklemelisin. Özellikle pardus ile ilgili çeşitli örnekler forumda var. Bunun üzerine gitmeye çalış, tıkandığın yerde yardımcı oluruz.

@ekremsenturk,

Söylenmek istenen de sanırım buydu. Belki bir sorun yaşamışsındır, ancak yaşadığın tek bir sorun, belirtildiği gibi bir genelleme yapman için yeterli olmamalı.

PF @ ST

heartsmagic

@ekremsenturk, @bytan da söylemiş aslında, yaşanan bir sorun için genelleme yapmak doğru değil. Kaldı ki sen seneler önce yaşamışsın bu durumu. Hoş, ben de senelerdir uzatılmış bölümlere çeşit çeşit Linux dağıtımları kurdum. Bu nedenden ötürü hiç sorun yaşamadım. Sorun yaşanması da zaten normal değil.