ubuntuda yazılımların güncellenmesi

Başlatan karaghost, 13 Mart 2011 - 13:53:37

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

karaghost

Arkadaşlar bir sorum olacak. Ubuntu 10.10 üzerinden örnek veriyorum. Mesela yeni sürüm ilk çıktığında kurulumu yaptık. Kurulum sonrasında sisteme kurulan yaazılımlar en güncel sürümüyle geliyor. Ancak uzun bi süre geçtikten sonra bu yazılımlar güncelleniyor ama sistemde hala ilk kurulduğundaki versiyonunu kullanıyoruz. Örneğin; ben ayrıca VLC Player'ı da yükledim. ubuntuyu ilk kurduğumda VLC 1.1.4 dü ama şu an 1.1.7.  Bu dediğim sadece bu yazılım için değil, sistemde yüklü olan tüm yazılımlar için geçerli. işte bu yazılımları bizim güncellememiz mümkün mü?  öğrenmek istediğim bu.

DoGuKaN

Ubuntu 11.04 yaklaştığından fazla ek yazılım güncellemesi gelmez muhtemelen artık fakat çeşitli paketlerin PPA(Personal Package Archives)'larını ekleyerek daha yüksek versiyonlarını kurabilirsiniz.

karaghost

Ya öyle ama ben yeni sürüme geçmek istemiyorum. Bir de yeni kernel çıktığında onu nasıl sisteme entegre edicem. Yeni sürüme geçmek zorunda myız her seferinde?

bytan

Yazılımların daha güncel sürümlerini istiyorsan, ppa depolarını bulup eklemelisin.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

heartsmagic

@karaghost, meselenin özü aslında @bytan'ın söylediği şey.
10.10 yerinde durmuyor ara ara güncelleme alıyor, hiçbir paket güncellenmedi demen çok makul değil. Sistem bazındaki bazı paketler ilk günden bu yana güncellenmekte ara ara. Fakat 10.10 kararlı bir sürüm olduğundan dolayı senin kullandığın bazı harici uygulamalar ve hatta sistemdeki bazı kurulu uygulamalar son sürüme çıkartılmazlar. Eğer daha yüksek sürümleri istiyorsan yüksek sürüm bir Ubuntu tercih etmelisin. Eğer yükseltmek istemiyorsan da @bytan'ın söylediği üzere istediğin uygulamaya ait güncel PPA depoları bulmalı ve kullanmalısın. Dikkat edeceğin nokta ise bu PPA'ların kullandığın Ubuntu sürümüne uygun olmasıdır.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

ekremsenturk

11.04 Kararlı sürüm çıkana kadar, diğer sürümlerin güncellenmeleri yavaşlar. İki işe aynı anda odaklanılamaz. Sistem düzgün çalışıyorsa, sorun yoktur.