AutoCAD Klonu DraftSight

Başlatan ubuntuki lilith, 12 Mart 2011 - 23:59:34

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

ubuntuki lilith

Profesyonel 2D CAD uygulaması DraftSight'ın Beta sürümü, Linux kullanıcıları için indirilmeye hazır.
Ubuntu 9.10 ve üzeri için indirebileceğiniz adres: http://www.3ds.com/products/draftsight/download-draftsight/
Yukarıdaki bağlantı 32 bit içindir, 64 bitte çalıştırmak için aşağıdaki eksik kitaplığı yüklemelisiniz:
sudo apt-get install libdirectfb-extra libxcb-render-util0
Bu işlemden sonra deb paketini aşağıdaki komutu vererek kurunuz:
sudo dpkg --force-architecture –i DraftSight.deb

Kaynak: http://www.omgubuntu.co.uk/2011/03/autocad-clone-draftsight-hits-linux-beta/

XRumer

AutoCAD'in ne kadar da çok alternatifi çıktı. Çok güzel bu.

jayw

Ben de çok başarılı buldum DraftSight'ı. Autocad ile bir çok kısayol tuşu aynı, çok fazla eleman barındıran yüklü projelerde de test etmek lazım, eğer orada da sorun çıkarmazsa (kilitlenme gibi) Linux kullanmamak için Autocad'i bahane edenlere karşı bir kozumuz olacak :) Teşekkürler Alev...

s7e7v7e7n

o kadar AutoCAD konuları açılıyor ki acaba AutoCAD mi öğrensem diyesim geldi :)
Ubuntu Desktop 11.10 Oneiric Ocelot

eribol

Cad/Cam anlamadığım bir olay lakin açık kaynak alternatifleri varken biraz geri planda durabilir. Özellikle librecad Özgür Yazılım camiası tarafından dikkate alınır ve geliştirilirse çok iyi şeylerin çıkacağını düşünüyorum.

wiki1

İlk kez Linux'ta gerçek bir CAD programı görüyorum :) bu program harika.

Programın arkasında sağlam bir firma varmış; CATIA'nın üreticisi Dassault Systems. CAD programı kullanan ya da kullanmayan herkes bu konuda soru soran kullanıcılara DraftSight'ı önerebilirler.

DraftSight'ın ücretsiz sürümü, AutoCAD 2D'nin klonu niteliğinde, menüler, seçenekler ve iletişim kutularını inceledim ve kayda değer hiç bir fark görmedim. Ayrıca programın arayüzü de Türkçe ve gayet hızlı. AutoCAD 2007'de hazırlanmış bir dosyayı açtım, dosya tüm katmanlarıyla sorunsuz açıldı, üzerinde ölçülendirme yaptım, raster yaptım hiç bir fark yok.

Ubuntu 11.10'da ekran kartımın sürücülerini yükleyememiştim herhalde buna bağlı olarak programın çizim ekranı görünmüyordu (arayüz ve menüler açılıyor ama çizim bölümünde hiç bir şey yapamıyordum). Ubuntu 12.04'te ekran kartım tanındığı için olmalı ki şu an programı sorunsuz kullanabiliyorum. Galiba Linux'ta bu programı kullanabilmek için tek bir şart var o da ekran kartına uygun sürücülerin yüklü olması.

Linux sürümü beta aşamasında ama ben bir hatayla karşılaşmadım şuan için. Kurmak isteyenler şuradan http://www.3ds.com/products/draftsight/download-draftsight/ indirdikten sonra çift tıklayarak kurabilirler.

ulusoyab

draftsight ı kurdum bir süre kullandım. sonra lisans gerekiyor deyip kapanıyor.( e-posta dan aktive etmiştim) Bu ücretsiz sürüm sanırım zaman sınırlı ama indirme adresinde bundan bahsedilmiyor.

karboran

@ulusoyab ne kadar süre ücretsiz kullandın vize final döneminde biter süresi ortada kalmayım :)
Kabin basıncı düştü motorlarda arıza !
Vakit süratle aksın hakimiyet kur nabıza !
İçinden nasıl geldiyse yaz anlat herşeyi ,
Bu mektup varmıcak hayalini kurduğun kıza !

alorak

Alıntı yapılan: karboran - 13 Ekim 2012 - 13:00:16
@ulusoyab ne kadar süre ücretsiz kullandın vize final döneminde biter süresi ortada kalmayım :)

Bende aktivasyon sonrası süre sıkıntısı olmadı. aktivasyon da ücretsiz. ama yeni sürümlerinde değişti mi bilemiyorum ama değişmemiştir sanırım.
özgürlük için

ulusoyab

Ben yeniden kurdum bir daha aktivasyon sorunu çıkmadı

med_cezir91

64 bit için gerekli kodları çalıştırdıktan sonra kurmayı deniyorum

arda@Arda-easynotetm81:~$ sudo dpkg --force-architecture –i /media/depo/Downloads/draftSight.deb
dpkg: error: need an action option

Type dpkg --help for help about installing and deinstalling packages [*];
Use `dselect' or `aptitude' for user-friendly package management;
Type dpkg -Dhelp for a list of dpkg debug flag values;
Type dpkg --force-help for a list of forcing options;
Type dpkg-deb --help for help about manipulating *.deb files;

Options marked [*] produce a lot of output - pipe it through `less' or `more' !

hatası veriyor kuramıyorum.
"Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kafidir (yeterlidir)."

M.K.Atatürk

heartsmagic

sudo dpkg -i --force-architecture  /media/depo/Downloads/draftSight.deb şeklinde bir dene.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

med_cezir91

12.10 sürümüne terfi etmeye çalışırken sistem çöktü, çökmüşken 32bitlik sürümü kurdum hocam drafsight çalışsın diye o yüzden deniyemiyorum, sağolun yardım için yine.
"Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız, bu kafidir (yeterlidir)."

M.K.Atatürk