Ubuntu görsel açıdan Mac'i geçecek

Başlatan joomlabeyi, 26 Temmuz 2008 - 14:08:56

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Xenophobia

Serkan'ın yazdıklarına bir denklem yapacak olursak.

Mac'cilerin 1000 tane Linux'çülerin 1001 tane kadını vardır.

Tıpkı bekarların 1000 tane kadını, evlilerin 1001 kadını olması gibi :)

erokay

@erginemr   " kesinlikle -bence- Windows XP masaüstümün yazıtipi kalitesi, Ubuntu masaüstümün yazıtipi kalitesinin eline su dökemez. "

Aynı fikirdeyim :D
Semer seçilirken eşeğin fikri değil ölçüsü alınır!!!

DeFacto

Biraz kuru kaçıyor sanki winzortun fontları. Okulda winzort evde ubuntu kullandığımdan font farkını çok ama çok rahat görebiliyorum. Ne kadar yumuşatsam da Ubuntu fontlarına erişemedim açıkçası..

Kutadgu

Alıntı yapılan: heartsmagic - 07 Ağustos 2008 - 16:29:07
Alıntı yapılan: erginemr - 07 Ağustos 2008 - 06:56:45
Meydan okuma olarak değil ama, bilmediğim için soruyorum; Mac OS X de bu kadar özelleştirilebiliyor mu?

Mesele bu zaten mîrim. Mac'ciler özelleştirsinler de görelim sistemlerini. Şöyle düşünelim bunu.

Mac'cilerin dünyasında:

Tek bir tane kadın vardır ve güzeldir.

Bizim dünyamızda:

Birçok kadın vardır ve hepsi güzeldir :D

Hangisini tercih ederiz?

Ben yazmak için uygun cümleleri seçmeye çalışırken benim anlatmak istediklerimin zaten bu mesajda yazılmış olması hoşuma gitti : ) .

YaPaY

Alıntı yapılan: erokay - 13 Ekim 2008 - 19:27:35
@erginemr   " kesinlikle -bence- Windows XP masaüstümün yazıtipi kalitesi, Ubuntu masaüstümün yazıtipi kalitesinin eline su dökemez. "

Aynı fikirdeyim :D

Aynı fikirde olmanız malesef gerçeği değiştirmiyor. Bende Linux camiasını Microsoft camiasına yeğ tutuyorum ama Microsoft'un Clear Type Font render kalitesine Linux hala ulaşamadı. Bunu sadece ben değil Birçok dağıtımın forumunda birçok insan söylüyor. Okumanıza da gerek yok aslında sakin kafayla ve önyargısız olursanız Linux'un font renderini hala beceremediğini kendiniz de kabullenirdiniz.

Linux kullanmak fanatizm değil, karşılaştırma, önyargısızlık ve zayıf yanları kabullenmeyi de getirmeli.

Herkese saygılar

DeFacto

Linux kullanma fanatizmine gidip de sorunlarını göz ardı etmiyoruz. Bir WPA sorununun nasıl tartışıldığını, yerine göre kızgınlığımızı gizleyemediğimiz yerleri WPA sorunu diye aratırsanız, objektifliğimize bir şüphe getiremezsiniz. Mesela oyunların görüntü kalitesinin düşük olması, gelişmiş oyunların yaratılamaması da tekelci winzortun suçudur ve kesinlikle Linux'un dandikliği gibi bir kanıya varılamaz.

Burada da kesinlikle herhangi bir işletim sistemini ele alırken kötü taraflarını da göz önünde bulundururuz. Mesela bir Kubuntu'yu az haşlamamıştı arkadaşlar :) Sonuç ne olursa olsun, eleştirinin her türlüsünü burada görebilirsiniz ve buradaki herşey de GNU'nun hayrı içindir.

YaPaY

Bende GNU'nun hayrı için konuşuyorum zaten. 2 sistemin screenshotlar'ı bile verilmesine rağmen hala "bak ubuntu'nun renderi mikrozortunkileri" döver demek ya fiziksel körlüğe ya da fanatizm sonucu oluşmuş psikolojik körlüğe delalettir. Bunun renkler ve zevkleri olmaz. Kaliteli bir ses sisteminden alacağınız verimle 5 liraya satılan pilli asker radyosundan alacağınız ses kalitesi tartışmasız farklıdır. Biri çıkar da ben 5 liralık radyodan çıkan sesi daha güzel buluyorum derse aslında hakikaten ortada "renkler ve zevkler seçimi" vardır ve susmayı bilmek gerekir. Ama 5 liralık radyodan çıkan ses daha kaliteli derse de fikrimizi söyleme gereği hissederiz.

erginemr

Alıntı yapılan: YaPaY - 07 Kasım 2008 - 05:54:54
Bende GNU'nun hayrı için konuşuyorum zaten. 2 sistemin screenshotlar'ı bile verilmesine rağmen hala "bak ubuntu'nun renderi mikrozortunkileri" döver demek ya fiziksel körlüğe ya da fanatizm sonucu oluşmuş psikolojik körlüğe delalettir. Bunun renkler ve zevkleri olmaz. Kaliteli bir ses sisteminden alacağınız verimle 5 liraya satılan pilli asker radyosundan alacağınız ses kalitesi tartışmasız farklıdır. Biri çıkar da ben 5 liralık radyodan çıkan sesi daha güzel buluyorum derse aslında hakikaten ortada "renkler ve zevkler seçimi" vardır ve susmayı bilmek gerekir. Ama 5 liralık radyodan çıkan ses daha kaliteli derse de fikrimizi söyleme gereği hissederiz.

Alıntı yapılan: erginemr - 08 Ağustos 2008 - 12:47:46
Bir kez daha: Zevkler ve renkler tartışılmaz. Çünkü ben Ubuntu masaüstümün yazıtipi görüntülemesini çok beğeniyorum. Siz beğenmediğinize göre -ki beğenmek zorunda da değilsiniz- sanırım bu konuda söyleyecek bir şey kalmıyor.

Ayrıca kendi adıma, hiç bir zaman ne Linux'un, ne de başka herhangi bir fikrin fanatizmini yapmayacak kadar zeki ve açık fikirli bir insanım. Bu konuyu bu kadar uzatmanıza da hiç bir anlam veremiyorum. Artık bunun üzerine de tartışma çıkarmaya yönelik mesaj atmaya devam ederseniz, iyi niyetinizden şüphe duymaya başlayacağım.

YaPaY

Alıntı yapılan: erginemr - 07 Kasım 2008 - 06:35:06
Alıntı yapılan: YaPaY - 07 Kasım 2008 - 05:54:54

Alıntı yapılan: erginemr - 08 Ağustos 2008 - 12:47:46
Bir kez daha: Zevkler ve renkler tartışılmaz. Çünkü ben Ubuntu masaüstümün yazıtipi görüntülemesini çok beğeniyorum. Siz beğenmediğinize göre -ki beğenmek zorunda da değilsiniz- sanırım bu konuda söyleyecek bir şey kalmıyor.

Ayrıca kendi adıma, hiç bir zaman ne Linux'un, ne de başka herhangi bir fikrin fanatizmini yapmayacak kadar zeki ve açık fikirli bir insanım. Bu konuyu bu kadar uzatmanıza da hiç bir anlam veremiyorum. Artık bunun üzerine de tartışma çıkarmaya yönelik mesaj atmaya devam ederseniz, iyi niyetinizden şüphe duymaya başlayacağım.

Açıkçası ne bir forum tartışması yapacak vaktim ne de böyle gereksiz bir işe ayıracak iştahım var. Artık bende bu konuyu sonlandırmak istiyorum. Lafım -sanırım- bu topikte beğeniyorum değil "çok daha güzel" diyen insanlaraydı. Sizi zaten tenzih ettim, alıntıyla bunları kırmızıya boyarak zaten söylediğim şeyi öner çıkarmış oldunuz.

Amacım hala ve inatla Linux camiasının font renderi konusundaki ilgisizliğine dikkat çekmek için. Böyle bir ilgisizlik ve eksiklik varki adamlar üşenmeyip bu konuda tutorialler,paketler hazırlıyorlar.  linux font renderi nasıl daha iyi olabilir üzerine bir yapıcı bir fikir alışverişinden ziyade "Mikizoft sucks, Linux fonts rules" tarzı son derece fanatik cümleler beni üzüyor. Oyun konusunda mesela, oyun firmalarının desteği konusunda yapacak pek bir şey yokken font gibi bir konuda Linux Community biraz daha baskıcı olabilir.

Her neyse artık bu konuda herhangi bir ileti yazmayacağım. Halinden memnun olanlar devam, olmayanlarde fikrini söyleyiversinler. Gocunmaya gerek yok.

DeFacto

Aslında -bence- alışkanlıklardan dolayı bu ama olayı sorgusuz fanatikliğe çekmişsiniz. Bu konuda size katılmıyorum. Özellikle yönetici arkadaşların mesajlarına da dikkatle bakarsanız yapıcı eleştiriler yapılmıştır. Mesela dpkg --configure -e gibi bir komutu manuel vermek zorunda kalıyorduk bazen. Mesela buna değinen ve yapıcı bir dil ile eleştiren yönetici arkadaşların olsun üye arkadaşların olsun yazılarına rastlayabilirsiniz. GNU dünyası; microzort gibi para ile dönmediğinden bazı gelişmeleri beklemek yerine katkıda bulunmak bu gelişimi hızlandırır. Neden bunu kısa bir rapor halinde Ubuntu'ya yollamıyorsunuz ? Mesela WPA probleminin çözümü, büyük ölçüde kullanıcı şikayetleri doğrultusunda şekillenmiştir. Sadece bir tavsiye.. Winzort kurup vürüs derdi ile uğraşmak kolaysa -zevk meselesi- diyorum. Mesela ben de compiz her ne kadar harika olursa olsun bazen açılışta kapatma butonlarını gizlemesi deli ediyor beni. Bakınız burada da bir fanatiklik yoktur ve ben bunu Compiz Fusion Icon programı ile aştım.

FUBU

http://ubuntu.wordpress.com/2007/09/16/installing-vista-fonts-in-ubuntu/
Ubuntunun yazı tipi aslında beni rahatsız etmiyor ama tartışmayı görünce şu linki paylaşayım dedim. Microsoftun sitesinden vista fontları ile ubuntuya vista fontları yüklemek için yapmamız gerekenler anlatılmış. Bi arkadaş belki türkçeye çevirir nasıl bölümüne koyar, kim bilir :D
Herkese mutlu günler..

eren

@FUBU

ClearType Microsoft'un lisanslı yazı tipleri ve LCD ekranlara özel bir teknoloji. Lisansı gereği farklı sistemlerde kullanmak lisans ihlaline giriyor.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

FUBU

evet, haklısın..
zaten yazının sonuna da notu düşmüşler..
Alıntı YapPlease remember that the ClearType Vista fonts are not free as in they are not GPL-ed or made available under a re-distributable license. Since you are downloading the fonts from the MS website, and since you might already have a Windows XP/Vista license, this is not a crime, but consider yourself warned against the perils of supporting closed systems

eren

Uygulamayı LCD ekranda denedim, gerçekten fark yarattığı ortada. Yasa dışı olmasa güzel bir yöntem ama yasa dışı içerik kullanımına devam edeceksek Linux da ne işimiz var diye kendimize sormamız gerekiyor.

ClearType aslında MS ürünü bir teknoloji değil, LCD ekranlardan daha kaliteli görüntü alabilmek için geliştirilmiş ancak Microsoft tarafından satın alınmış bir teknoloji. (Sanıyorum 2000 ya da 2001 de aldılar) Bildiğim kadarıyla Microsoft Novell ortaklığı sebebiyle Novell, Suse dağıtımında bu teknolojiyi kullanabiliyor.
Forumda açtığım eski konularla veya belgelerle ilgili yardım gerekiyorsa lütfen ilgili konunun altına yazın, mutlaka yardım edenler olacaktır. Forum dışı ortamlardan bana ulaşıp yardım isteyenlere maalesef yardım edemiyorum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

emrepinarbasi

Vallaha arkadaşlar 2005 yılından bu yana Linux kullanıp öğrenmeye çalışıyorum, son karar olarak Ubuntu tercihimdir.
Fakat işlerimin aksamaması için MacOsx kullanmak durumundayım :)

Harddiskimin 200Gb MacOSX, 50Gb Ubuntu7.10

Önceki yazıları okudum, sıklıkla unutulan birşey var. Terminal Macosx'te de var ve tüm açık kaynak kodlu kullanılan yazılımları oldukça rahat bir şekilde MacOsx'te kullanabiliyorsunuz.
Çoklu masaüstü aynı şekilde Macosx'te de var.

MacOsx neden Macosx önce bunu bir konuşup ona göre kulvar belirlemeliyiz kendimize..

Mac çok stabil ve Program kurulumları oldukça basit. Herhangi bir programı kurmanıza gerek kalmadan Uygulamalar klasörüne koyduğunuzda direkt olarak çalışabiliyor ve Lanet olası Windows gibi dll sıkıntıları yaşamıyorsunuz.

Tüm müzik üretim dünyası MacOsx etrafında dönüyor.

Her ne kadar Windows'a da kaymaya başlasa hala görüntü ve resim dünyası MacOsx tercih ediyor.

Neden tercih ediyor ?

Çünkü Linux'ta henüz bu kadar basit kullanım yok.
Çünkü Linux'a yönelik profösyonel müzik, görüntü programı üretimi yok. (Her ne kadar bazı programlar olsa bile müzisyen olmama rağmen hala Ses kartımı tanıtıp bu programları kullanabilmiş değilim)

Ubuntu Studio versiyonunu bile kullanmama rağmen malesef daha bu açılardan yolları var gibi görünüyor Ubuntu ekibinin.

Bu yazımdan MACOSX hayranı olduğum anlaşılmasın kesinlikle.
Tamamen özgür yazılım destekçisi ve aşırı derecede bir Ubuntu hayranıyım. Fakat gerçekleri bir yana bırakıp fanatikçe davranıp diğer sistemleri de burada kötüymüşçesine yargılamayalım.

Saygılarımla
Öğr.Gör.Emre PINARBAŞI / Neyzen
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Samsun Devlet Konservatuarı

esrama

emrepinarbasi olaya işletim sistemi açısından bakacak olursak linux dağıtımlarının daha iyi olduğunu biliyorum. ama işletim sistemine yazılan yazılımlar hakkıda konuşacak olursak macteki programlar daha ağır basıyor. mesela mac için güncel bir haber daha : http://www.pclabs.com.tr/2008/12/29/grafikerlerden-sonra-fizikcilerin-de-tercihi-belli-oldumac-os-x/
ama bu işletim sistemin değilde, onun üstüne yazılan programların daha iyi olduğunu gösteriyor. Haksızmıyım ?
Bu arada konu görsellikten çıkmış :)
ubuntuyu zavkinize göre ayarlayabiliyorsunuz ve sınırsız alternatifler var hem tema hem de efekler açısından. Oysa mac in bu kadar alternatifi yok. Olamazda ! Bence linux dağıtyımların hepsi ubuntu kadar iyi görünüme çevirilebilir (kullanmasını bildikten sonra)

Bu konuda her zaman merak ettiğim bir şey var: Mac sadece işletim sistemi açısından linux ile karşılaştırılırsa hangisi daha iyidir ? Açıkçası bunu merak ediyorum fakat araştırma yapmama rağmen bir sonuca varamadım :(  Ne zman böyle bir soru sorsam millet bana işletim sistemine uygun yazılım varmı yokmu ondan bahsediyor ... bu nedenle bir sonuca varamıyorum....

Exodus

Alıntı yapılan: esrama - 29 Aralık 2008 - 22:34:55
emrepinarbasi olaya işletim sistemi açısından bakacak olursak linux dağıtımlarının daha iyi olduğunu biliyorum. ama işletim sistemine yazılan yazılımlar hakkıda konuşacak olursak macteki programlar daha ağır basıyor. mesela mac için güncel bir haber daha : http://www.pclabs.com.tr/2008/12/29/grafikerlerden-sonra-fizikcilerin-de-tercihi-belli-oldumac-os-x/
ama bu işletim sistemin değilde, onun üstüne yazılan programların daha iyi olduğunu gösteriyor. Haksızmıyım ?
Bu arada konu görsellikten çıkmış :)
ubuntuyu zavkinize göre ayarlayabiliyorsunuz ve sınırsız alternatifler var hem tema hem de efekler açısından. Oysa mac in bu kadar alternatifi yok. Olamazda ! Bence linux dağıtyımların hepsi ubuntu kadar iyi görünüme çevirilebilir (kullanmasını bildikten sonra)

Bu konuda her zaman merak ettiğim bir şey var: Mac sadece işletim sistemi açısından linux ile karşılaştırılırsa hangisi daha iyidir ? Açıkçası bunu merak ediyorum fakat araştırma yapmama rağmen bir sonuca varamadım :(
Gorsellik konusunda Serkan basta soylemisti zaten
Alıntı Yap
Mac'cilerin dünyasında:

Tek bir tane kadın vardır ve güzeldir.

Bizim dünyamızda:

Birçok kadın vardır ve hepsi güzeldir.
Arch Linux FTW!

heartsmagic

@esrama, sorduğun veya merak ettiğin soru cidden zor. Bunu hakkıyla cevaplamak için iki işletim sistemini de kullanmak, hatta uzun bir süre kullanmak gerekiyor. Şimdi konuşmaya başlasak bir Linux-MacOS kavgası sürer gider :) Kendin deneyeceksin ki karar verebilesin. Misal denemek için bir MacOSX satın alabilirsin hemen :P
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

esrama

heartsmagic o zaman bir babayiğitten bana cevap vermesini bekleyeceğim... :) neden bilmiyorum ama en çok merak ettiğim şeyler arasında :)

heartsmagic

O zaman cevap veriyorum Linux MacOSX'i döver :P

eren

MacOSX kullananlar kızacak ama ben 4-5 ay MacOSX kullandım ve inanın hiç rahat edemedim. Program çok diyorlar ama buna inanmıyorum, aradığım bir çok programı bulamıyordum ve ücretsiz program çok az. Bir PDF açayım dedim bunu açmak için bilmem ne eksik onu satın almak için tıkla diye bir şey çıkmıştı. Böyle abuk subuk istekleri çok fazla.

Mesela iyi bir CD yakma yazılımı arıyorsun Linux da dolu alternatif var ama Mac de Toast Titanium var ve o da paralı. Her şey için para istiyor.

Ücretsiz yazılım inanılmaz az ve ücretsiz denilen yazılımların büyük kısmı alsında Linux için yazılım Mac'e port edilmiş yazılımlar. Bakınız: http://www.opensourcemac.org

Bol paranız varsa şöyle 5000-10.000 dolar kadar MacOSX alıp kullanabilirsiniz. Diğer türlü zaten kişisel bir çok yazılımın Linux sürümü olmadığı gibi Mac sürümü de mevcut değil.

atomkarinca

İlk olarak iki işletim sistemini karşılaştırırken kullanılan programları katmak ne kadar mantıklı? Mesela Photoshop'u MacOS programı olarak mı almamız gerekiyor ya da Windows programı mı?

İkincisi, siz bir program yazmaya kalksanız bunu ücretsiz yapmak kendi elinizdedir. Pekala bir şirket yüzlerce değişik alanda uzmanı işe alırsa bunu ücretsiz yapmak kimin elinde acaba? Ya da kaynak kodunu açmak?

Üçüncüsü, mesela ben bir öğrenciyim ve aylık kazandığım para (artık) 0 lira. Benim için de bu kadar fırsat sunuyor mu MacOS? Ya da hangi programları kullanabileceğim?

Dördüncüsü ve en önemlisi, başlıkta görsel açıdan karşılaştırma üzerine yorum yapılmak istenmiş. Peki MacOS'ta görüp de Linux'ta göremediğiniz hangi görsel öğeler var?

Bu işletim sistemi karşılaştırmalarını isteyen kişiyle istediği kadar yapabilirim ve emin olun hiçbir zaman diğer işletim sistemlerinin Linux'tan üstün olduğuna dair bir tane bile sağlam delil bulamazlar. Eğer kullandığınız herhangi bir yazılım ya da donanım Linux'a destek vermiyorsa bu Linux'un değil sizin suçunuz! Bir kere olsun yapan firmaya bunu bildirdiniz mi?

aynshtein

Alıntı yapılan: atomkarinca - 30 Aralık 2008 - 00:53:18
İlk olarak iki işletim sistemini karşılaştırırken kullanılan programları katmak ne kadar mantıklı? Mesela Photoshop'u MacOS programı olarak mı almamız gerekiyor ya da Windows programı mı?

Birincisi, program hangi işletim sistemi için yazılmışsa o işletim sistemine aittir. Kullanılan değil de kullanılabilen programları karşılaştırmaya dahil etmek mantıklıdır çünkü işletim sistemleri programlar olmadan bir işe yaramazlar. Mesela, Windows'un klasik disk yazma aracını kullanan kaç kişi tanıyorsunuz? Herkes Nero ya da benzeri bir program kullanıyor... O yüzden hangi programın, hangi işletim sisteminde kullanılabildiği önemli...

Alıntı yapılan: atomkarinca - 30 Aralık 2008 - 00:53:18İkincisi, siz bir program yazmaya kalksanız bunu ücretsiz yapmak kendi elinizdedir. Pekala bir şirket yüzlerce değişik alanda uzmanı işe alırsa bunu ücretsiz yapmak kimin elinde acaba? Ya da kaynak kodunu açmak?
Bu tamamen şirketin kendi politikasıdır. Kimi şirket programı hazırlar, ücretsiz dağıtır. Ama bir üst versiyonu için ücret ister. Kimi de programı tamamen ücretsiz yazar, kaynak kodunu açar, ücret talep etmez. Bazıları da programı yazar, ücretsiz dağıtır ama daha işlevsel benzer bir programdan ücret talep eder.

Alıntı yapılan: atomkarinca - 30 Aralık 2008 - 00:53:18Üçüncüsü, mesela ben bir öğrenciyim ve aylık kazandığım para (artık) 0 lira. Benim için de bu kadar fırsat sunuyor mu MacOS? Ya da hangi programları kullanabileceğim?
MacOs'un ücretsiz olduğunu ya da yazılımlarının bedava olduğunu sanmayın. O kadar görselliğin, kararlı ve hızlı çalışmanın bir bedeli olmalı değil mi? Hollywood filmlerini izlerken dikkat edin, evlerde genelde Macintosh vardır. PC'yi nadiren ve sadece iş yerlerinde görürsünüz... Mac genelde elit kesimin ve grafik/video işiyle uğraşan şirketlerin ihtiyaçlarını karşılar(mış gibi görünür) Ona para vermek ya da üçte bir fiyatına bir PC toplamak sizin elinizde... (Ben 6 yıl boyunca 7/24 hiç kapanmadan çalışan bir Mac sistem gördüm ancak 1 yıl boyunca hata vermeden çalışan bir Windows sistemi görmedim)

Alıntı yapılan: atomkarinca - 30 Aralık 2008 - 00:53:18Dördüncüsü ve en önemlisi, başlıkta görsel açıdan karşılaştırma üzerine yorum yapılmak istenmiş. Peki MacOS'ta görüp de Linux'ta göremediğiniz hangi görsel öğeler var?
Bu forumdaki Çakma MacOsx başlıklı konuyu saymaz bir de Compiz programını karşılaştırmaya dahil etmezsek, MacOs tüm işletim sistemleri içinde göze en çok hitap edendir. Butonlar, simgeler, yazıtipleri daima en kaliteli görüntüyü sunmak için tasarlanır. Ubuntu'nun ilk kurulduğundaki ikon seti ile Mac OsX 10.5'in ikon setini yan yana getirin farkı anlarsınız...

Alıntı yapılan: atomkarinca - 30 Aralık 2008 - 00:53:18Bu işletim sistemi karşılaştırmalarını isteyen kişiyle istediği kadar yapabilirim ve emin olun hiçbir zaman diğer işletim sistemlerinin Linux'tan üstün olduğuna dair bir tane bile sağlam delil bulamazlar. Eğer kullandığınız herhangi bir yazılım ya da donanım Linux'a destek vermiyorsa bu Linux'un değil sizin suçunuz! Bir kere olsun yapan firmaya bunu bildirdiniz mi?
Herhangi bir işletim sistemi diğerinden üstün olabilir. Bu tamamen kişinin hangi sistemi neden kullandığına bağlıdır. Ben Windows sistemim üzerinde Avid (video kurgu programı) kullanabilirken Linux üzerinde kullanamıyorsam bu değil tamamen Avid'in tercihidir. Aynı şekilde MacOs üzerinde Final Cut varken Linux üzerinde Cineralla isimli "yetersiz" bir programla profesyonel iş yapmak imkansızdır. Ama aynı konuda, Redhat üzerinde çalışan Autodesk'in Flame programına da Windows üzerinde alternatif bulmak çok zordur. İkisi de benim kullanmak zorunda olduğum programlar olduğuna göre, Windows mu üstün gelir yoksa Linux mu? Hiç biri.. Ha bu arada, ses stüdyosunda da Protools kullanıyoruz ve o da sadece Mac üzerinde çalışıyor. Buyurun buradan yakın...
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/

heartsmagic

Arkadaşlar bazı karşılaştırmalara yanlış yerden yaklaşıyorsunuz. Programlarla işletim sistemleri kıyas edemezsiniz. Bu çok saçma olur, lütfen elinizi vicdanınıza koyun ve bu karşılaştırmayı iyice düşünün. Ayrıca bir sektör için de işletim sistemi karşılaştırılamaz. Şimdi, grafik ve ses dünyası Mac tercih ediyor diye ne artısı var kendisinin? Dünyaya bakın bakalım sunucu genelinde, "cluster"larda, süper bilgisayarlarda, depolama (küçüklerden bahsetmiyorum) ünitelerinde yönetim için hangi sistem kullanılıyor? Ben bunu göz önünde bulundurarak Linux bir numara diyebilir miyim? Hani alaycı bir dille "o şunu döver, bunu geçer" dedim, ancak bu tamamen espriydi. Fakat görüyorum ki başlık yine garip noktalara kayıyor.

Kimin hangi ihtiyacı, hangi işletim sisteminde daha kolay şekilde görülüyorsa, o işletim sistemi bahse konu geçen kişi için daha iyi ve kullanışlıdır. İsterse özgür şekilde kullansın, isterse paranın hakkını verip ikiyüz dolar veya binlercesini vererek satın alsın. Tamamen tercih meselesidir ve bence sonu çözümsüz görünen konular için tartışmaya gerek yok.

Özgür bir platformuz, tartışalım isterim. Fakat bunu yaparken eğriyi doğruyu biraz ayırt etmek gerekiyor.

aynshtein

Alıntı yapılan: heartsmagic - 30 Aralık 2008 - 10:24:05Kimin hangi ihtiyacı, hangi işletim sisteminde daha kolay şekilde görülüyorsa, o işletim sistemi bahse konu geçen kişi için daha iyi ve kullanışlıdır. İsterse özgür şekilde kullansın, isterse paranın hakkını verip ikiyüz dolar veya binlercesini vererek satın alsın. Tamamen tercih meselesidir ve bence sonu çözümsüz görünen konular için tartışmaya gerek yok.

Olay bundan ibaret :)
Linux: Bilgisayarını bilgi saymaktan başka işlerde kullanmak isteyenler için...
Günlük: http://www.multimeyda.com/