[Çözüldü] Wine ile Office 2007

Başlatan asiBenlik, 24 Mart 2008 - 16:18:07

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

asiBenlik

arkadaşlar nette çok araştırdım bir çözüm bulamadım bilgisi olanlar var ise bura yardımlaşalım diye bu konuyu açıyorum.
herkez oo kullan diyor codeware ile yapmamızı tavsiye ediyor ben yuo tube de 1-2 video gördüm ama wine ayarlarının nasıl yapılacağı konusunda birşeyler yok.

wine ile office 2007 nasıl kurarız?

SoulSmasher

pardon da openoffice org un nesi var :) şahsen diğer bilgisyarımda windows kurulu, onda da ooo kullanıyorum :)

wine forumunda da direkt kurulduğunu belirtmişler. zaten wine ile ekstra bir ayara gerek kalmaz....
http://appdb.winehq.org/appview.php?iVersionId=4992
burada da nasıl çalıştığının görüntüsü..

direkt setupı çalıştırmanız yetiyor (muş)

tabi wine da işletim sistemini xp ye çevirmeyi unutmayın

wine ın sitesinden wine güncel sürümlerinin deposunu ekleyin tabi

asiBenlik

Alıntı yapılan: SoulSmasher - 24 Mart 2008 - 17:15:43
pardon da openoffice org un nesi var :) şahsen diğer bilgisyarımda windows kurulu, onda da ooo kullanıyorum :)

wine forumunda da direkt kurulduğunu belirtmişler. zaten wine ile ekstra bir ayara gerek kalmaz....
http://appdb.winehq.org/appview.php?iVersionId=4992
burada da nasıl çalıştığının görüntüsü..

direkt setupı çalıştırmanız yetiyor (muş)

tabi wine da işletim sistemini xp ye çevirmeyi unutmayın

wine ın sitesinden wine güncel sürümlerinin deposunu ekleyin tabi

ben denedim ama başaramadım başka hiçbir programda sorun yaşamadım. adamlar yapmış evet sitede gösteriyo ubuntu dilimi tr den eng yaptım konsol dilinide eng yaptım olmadı geriye tek birşey kaldı ben 64 bit sürümü kullanıyorum herhalde ondan diyecem
ooo gelince yorum yapmayacağım çok güzel bir program ama alışkanlıklarımdan vazgeçemem diyeyim olsun bitsin.
birde wine güncel sürümünü depoya nasıl ekliyoruz? teşekkür ederim

SoulSmasher

autorun değil setupı çalıştırmayı deneyin bir de. .msi olan değil .exe olan olmalı içinde

asiBenlik

tabi canım setup.exe yi çalıştırıyorum hatta hdd ye kaydedip öyle bile denedim şimdi ubuntu 32 bit versiyonu yükledim onda denicem karşılaştıklarımı yazacam

asiBenlik

arkadaşlar, ben Office2007 yi wine ile kurmayı başardım.
merak eden varsa buraya yazsın ben nasıl kurulduğunu yazayım.
böyle birşey yapmamın sebebi konuya ne kadar ilgi olduğunu görmektir. ilgi yoksa neden o kadar açıklamayı yapayım diye düşündüm.
%100 çalışıyor.

Sypro

siz sunumunuzu yapın, ilgi illa ki gelecektir.
var olan user'lar tarafından olmasa da arama motorlarında çıkan sonuçlara göre ilgilenenler olacaktır.

"Milliyetin çok belirgin vasıflarından biri dildir. Türk milletindenim diyen insan, her şeyden evvel ve mutlaka Türkçe konuşmalıdır. Türkçe konuşmayan bir insan, Türk kültürüne, topluluğuna bağlılığını iddia ederse buna inanmak doğru olmaz."

Semih

Linux kullanırken hala neden bağımlı kalıyorsunuz ki arkadaşlar merak ettim cidden.
A.Semih Türk

asiBenlik

Alıntı yapılan: Sypro - 29 Mart 2008 - 15:07:18
siz sunumunuzu yapın, ilgi illa ki gelecektir.
var olan user'lar tarafından olmasa da arama motorlarında çıkan sonuçlara göre ilgilenenler olacaktır.

evet haklısın önemli olan herkes aradığını bulsun ben çok aradım. yazacağım şu an seyahatteyim.

asiBenlik

Alıntı yapılan: Semih - 29 Mart 2008 - 15:57:59
Linux kullanırken hala neden bağımlı kalıyorsunuz ki arkadaşlar merak ettim cidden.

böyle sorulara cevap yazmayacağım çunkü yapmak istediğimizin amacı sapar

asiBenlik

Office2007 yüklemek için nette girmediğim yer kalmadı enson bulduklarımı toparladım ve İngilizce olanları Türkçe'ye çevirerek biraz ekleme yaparak anlatmaya çalıştım.
Bizzat tarafımdan test edilmiştir şu an Outlook hariç bütün uygulamaları çalıştırabiliyorum bence Outlook un hiçbir önemi yok benim için önemli olan Excell idi mükemmel sadece biraz geç açılıyor 10-15 sn ama hiçbir problem yok.
Excell benim için çok önemli, benim gibi bütün raporlarını Excelde alan ve kentisi için olmazsa olmazlarından sa işte size çözümü;
şu an seyahatte olduğumdan kopyalama komutları vs yazmadım yanlışlık olmasın diye bir arkadaşta yazıyı editleyip ekleyebilirse sanırım bu iş tamam.

test edilen wine versiyonu:0.9.58
test edilen windows emulasyonu: WinXP
M.S.Office versiyonu: M.S. Office XP 2007 pro

1- yeni kurulum yapılmış ise en iyi konfigürasyon virtual desktop seçeneği ile 1024x768 çözünürlükte alınmıştır. "Application>Wine>Configure Wine>Grafik>Sanal masaüstü kullan" (ben sonradan bu ayarı değiştirtim)
önceden kurulum yapılmış ise /home/<user>/.wine klasörünün altındaki herşeyi silin <user> yazan yer sizin kendi dizininizdir benim için örnek;
"/home/asiBenlik/.wine" dir
Not: wine konfigürasyonu terminalden çalıştırmak için "winecfg" yazıp enter tuşuna basmanız yeterlidir.
2- Application>Wine>Configure Wine>Uygulamalar bölümünde Windows Sürümü: Windows XP seçilmelidir.
3- CrossOver GamesCrossOver Games indirip kurmalısınız. Bu programı kullanmayacağız sadece bununla birlikte gelen birkaç dosyaya ihtiyacımız olacak.
4- /home/<user>/.wine/drive_c/windows/system32 dizini altındaki  rpcrt4.dll dosyasının adını  rpcrt4.bak olarak değiştirin.
5- muhtemelen CrossOver Games /opt dizini altında kurulmuş olacaktır.
/opt/cxgames/lib/wine dizini altındaki rpcrt4.dll.so dosyasını
/home/<user>/.wine/drive_c/windows/system32 altına  rpcrt4.dll olarak kopyalayınız.
6- /home/<user>/.wine/drive_c/windows/system32 altındaki msxml3.dll dosyasının adını msxml3.bak olarak değiştiriyoruz.
7- Application>Wine>Configure Wine>Kitaplıklar  kısmında
    Var olan öncelikler, altına msxml3 ve rpcrt4 dosyalarını ekliyoruz ve her ikisi için de Düzenle düğmesine basıp Doğal(windows) seçeneğini seçip wine yapılandırmasından çıkıyoruz.
8-  Şimdi Microsoft XML Parser (MSXML)  dosyasına ihtiyacımız olacak msi uzantılı dosya indirip indirdiğimiz dizine terminalde geçip; msiexec /i msxml3.msi komutunu veriyoruz ve çıkan her soruya evet veya ok deyip kurulumu tamamlıyoruz.
9- Evet şimdi office2007 kurulumuna geçebiliriz.
office2007 yüklü cd mizi sürücümüze takıyoruz vekuruluma geçiyoruz.
otomatik mount olmazs;  mount -t iso9660 -o unhide/dev/cdrom /media/cdrom
artık terminalde cdrom dizinine geçip örnek cd /media/cdrom
wine setup.exe yazıp kurulumu başlatabilirsiniz

munirekinci

Sorunu çözdüğüne sevindim. Ayrıca çözüm yolunu bulup buraya yazmandan ötürü teşekkürler.

asiBenlik

ben teşekkür ederim.
linux la ilk 1999 da tanıştım alışkanlıklarımdan dolayı kullanamadım ama gördüm ki çok yol almış ve hızla ilerliyor artık ubuntu kullanıyorum ve alışkanlıklarımdan vazgeçmeden de güzel, hızlı ve güvenilir bir işletim sistemiyle çalışabiliyorum.fırsat buldukça yazmaya devam edeceğim çünkü biz bulup yazdıkça benim gibiler çoğalacak.

komikimben

benim burada anlamadigim birsey var.

office 2007 neden insanlar kullanir ortada mis gibi  canavar OPENOFFICE varken :s