Acemi Linux Kullanıcıları için NFS (NETWORK FILE SYSTEM) Kurulumu.

Başlatan lubuntulover, 11 Mart 2011 - 22:01:55

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

lubuntulover

Merhaba Linux Severler;

Öncelikle Linux konusunda sadece 5 aylık tecrubem var ama epey yol kat ettiğimi söyleyebilirim.Ama hala öğrenmem gereken birçok konu var.

Bu konuyu linuxta yeni olanlar ve ev içi yada iş icabı linux yüklü bilgisayarlar arasında bir ağ kurmak için açtım.Konuyu mümkün olduğunca baside indirgeyerek ve detaylandırırak anlatmaya çalışacağım.

Şimdi evinizde iki bilgisayarınız var ve dosya paylaşmak istiyorsunuz.Bu iş için öncelikle NFS programını yada paket diyelim synapticten yada kullandığınız dağıtım hangisi ise ordan indirin.Otomatik olarak yüklendikten sonra esas konumuz burada başlıyor.

Şimdi NFS sisteminde bir bilgisayar sunucu vazifesi görürken diğer bilgisayarlar istemci olarak çalışır.Sistemin çalışma mantığı ise sunucu bilgisayarda diskte belli bir dizin yaratırsınız aynı şekilde istemcide de belli bir dizin yaratırsınız.İşte amacımız bu dizinleri birbirlerine bağlamak.Bunu bir zaman tüneli olarak düşünebilirsiniz.İstemci tarafında dizin yaratırken yada bir dizini paylaşmak amaçlı kullanırsanız o dizinde dosya olmamasına dikkat ediniz yoksa verilerinize erişemezsiniz.Bunun nedeni istemcide yarattığınız dizini kullanırken aslında sunucunun diskini kullanmanızdır.

Şimdi NFS yi yükledikten sonra yapmamız gereken birkaç adım var.Korkmayın gayet basit.

Şimdi makinelerden biri sunucu  diğeride istemci olsun.

Benim sistemimi örnek olarak veriyorum.

Sunucu : Fedora     IP:192.168.1.3
İstemci  : Lubuntu     IP:192.168.1.2

IP lerimiz mutlaka sabit olmalı aksi takdirde sistemler birbirlerini göremez.

Fedorada bir dizin yaratalım :  /home/kamil/aMuleFedora   olsun.
Ubuntuda dizinimiz ise          :  /home/kamil/aMuleLubuntu   olsun.

İşte bağlayacağımız dizinler bunlar.

1) Sunucu Konfigürasyonu

Şimdi her iki sistemde NFS yüklü olduktan sonra ; (Firewall devre dışı bırakmalısınız , iptables ayarlarından yapabilirsiniz)

/etc dizininde exports dosyası bulacaksınız.İşte bu dosya Sunucunun çalışması için gerekli olan ayarların yapılacağı yer.

Bu dosyayı root olmadan açabilirsiniz fakat içeriğini değiştiremezsiniz.Root olmanız gereklidir.Terminalde root olun.sudo komutu yada dağıtımınız göre su olabilir.Root olduktan sonra sisteminizde yüklü olan basit metin düzenliyiciler (leafpad, mousepad gibi ) ile ''exports'' dosyasını açınız.Metin düzenliyiciyi terminalden açmalısınız yoksa içerik değiştirilemez.İstemcinin , sunucuya erişebilmesi ve dosyaları okuması için sunucuya bağlanacak olan istemcileri tanıtmamız ve aynı zamanda yetki vermimiz gerekiyor.

Sunucuda paylaştığımız dizin   +  istemcinin IP'si  + Yetki   formulumuz bu.

/home/kamil/aMuleFedora   192.168.1.2(rw,sync)                    
(rw: istemci hem yazabilir hemde okuyabilir , ro ise sadece okuyabilir ,değişim yapamaz) (Size kalmış)

Yukardaki kalın satrı exports dosyası içine yazıp kaydediyoruz.

Kaydettikten sonra şu komutu veriyoruz;

exportfs -ra

Şimdi NFS sunucuyu çalıştırmamız gerek.Fakat önceden sistemde portmapper programının çalıştığını görmemiz gerek.Eğer bu programcık çalışmazsa NFS serverda çalışmaz.

Bunun için;

"rpcinfo -p localhost"
      Komutunu verin ve çıktılarda portmapper , nfs gibi yazıların olması gerekir.Portmapper görünmüyorsa paket yöneticisinden indirin.

Şimdi NFS servisini yeniden çalıştırmamız gerekiyor.Bunun için;

/etc/init.d/nfs  restart  komutunu verin.

2) İstemci Konfigürasyonu

Şimdi gelelim istemci tarafına.(Firewall devre dışı olmalı.Bazı dağıtımlarda varsayılan olarak devre dışıdır)

Şimdi Sunucu tarafında ayarları yaptık sıra geldi dizinleri bağlamaya.Bundan önce istemcide portmap programcığını çalıştırmamız gerek.

Bunun için ;

/etc/init.d/portmap restart  komutunu vericeğiz.

Sıra bağlamada.

Bunun için mount -t nfs komutunu kullanıcaz

mount -t nfs  + sucunun IP adresi:/sunucudaki dizin  /istemcideki dizin

Bizim örnekte ise;

mount -t nfs  192.168.1.3:/home/kamil/aMuleFedora   /home/kamil/aMuleLubuntu

komutunu girdiğimizde artık işlem tamamdır.

Yalnız sunucudaki dizinde klasörü sağ tıklıyayıp diğer kullanıcıların diske yazması için izin vermeniz gereklidir.

Son olarak bu mount etme işini tekrar tekrar kod yazarak olmasını istemiyorsak, bunu otomatikleştirebilirz.

Bunun için /etc dizinindeki fstab dosyasına küçük bir satır eklememiz gerekecek.

Sunucunun IP adresi:/Sunucudaki dizin + /istemcideki dizin  + nfs rw 0 0

Bizim örnek için;

192.168.1.3:/home/kamil/aMuleFedora  /home/kamil/aMuleLubuntu  nfs rw 0 0

Yazıp kaydetmemiz.Bu işlemden sonra istemci her açılışta sunucuya otomatik olarak bağlanacak.

İşte hepsi bundan ibaret.

NFS 'nizi güle güle kullanın.

Saygılar.

Kaynaklar;

1) http://www.tayfundeger.com/linux-nfs-network-file-system.html
2) http://www.orhandogan.us/2011/01/21/ubuntuda-nfs-ile-dosya-paylasimi-nfs-clientserver-kurulumu/
3) http://tr.pardus-wiki.org/NASIL:Konsol_komutlar%C4%B1
4) http://forum.ubuntu-tr.net/index.php?topic=10707.0
5) https://help.ubuntu.com/community/SettingUpNFSHowTo
6) http://wiki.ubuntu-tr.net/index.php/Ubuntu_NFS_(Network_File_System)_Kurulumu

heartsmagic

Anlatımı aktardığın için teşekkürler.
/home/etc dizini hangi aşamadan sonra oluşuyor?
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

lubuntulover

Sunucu tarafında nfs kernel serveri kurduktan sonra /etc dizinindeki exports dosyası ile başlıyoruz.

Nfs kernel server ve portmap bunları yüklüyoruz, ardından başlıyoruz.

heartsmagic

Normalde /home/etc diye bir dizin yoktur, hangi aşamada oluşuyor onu merak ettim ben.

lubuntulover

Düzelttim , yanlış yazmışım farkında olmadan.

/etc

olucak.

heartsmagic