E17 için dağıtım önerisi

Başlatan karizmaxi, 11 Mart 2011 - 16:38:19

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 5 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

karizmaxi

Bana E17 kullanan kararlı, depuso geniş, mümkünse hem live cd hemde kurulabilir cd olarak (ikisi bir arada ubuntu gibi) kullanabileceğim bir dağıtım önerebilir misiniz?
Cesaret akıldan gelirse cesarettir,
Bilgisizlikten gelirse cehalettir...

karizmaxi

istediğim bu değil kullanan kişilerin tecrübelerini soruyorum siteleri bende araştırdım ama kullanım tecrübesi çok farklı oluyor mesela bende pardus fedora ubuntu mint  var derine inersek hepsi linux ama çok farkları var birbirinden yada mint ubuntu üzerine geliştiriliyor ama ubuntuyla mint arasındada kullanım ve alışkanlıklar yönünden fark var kısacası bana sitesindeki bilmem ne linux şöyle iyidir böyledir şeklindeki açıklama yaramaz ve zaten çoğunun sitesi ingilizce.

reis33

O halde kendi tecrübemi yazayım;
Pardus 2011 dahil birkaç dağıtım üzerine yükleyip denedim.

Daha alması gereken çok mesafe var.
KDE, Gnome ve XFCE varken E17 çok sığ kalıyor bana göre.
Yani; E17 = sadece zaman kaybı

stef_q

Elive 'ı tavsiye ederim. debian tabanlı, deb paketi piyasada bol bol bulabilirsin. Live cd olarak kullanılıp kurulabiliyor. Livecd den uzun zamanlar kullandım. Live cd olmasına karşın sorunsuzdu.

Fakat ne yazıkki e17 piyasada yaygınlaşmadığı için onun kütüphanelerini kullanarak yazılan pek fazla program yok. Ama her zaman dediğim gibi : E17 kullanmadığımız her saniye linux camiasının alehine işliyor! Genel anlamda tatışmasız en iyi masaüstüdür kendileri :)

furkankalkan

Ubuntu üzerine de E17 kurabilirsin hatta istediğin programları kurup yada kaldırıp live cd yapabilirsin (yani kendi distronu yapabilirsin) Böylece hem alışkanlıklarından vazgeçmemiz olursun hem de bir çok dağıtımı deneyip vakit kaybetmezsin :)
Lover
twitter.com/furkan_kalkan1

reis33

Alıntı yapılan: stef_q - 11 Mart 2011 - 19:37:21
Elive 'ı tavsiye ederim. debian tabanlı, deb paketi piyasada bol bol bulabilirsin. Live cd olarak kullanılıp kurulabiliyor. Livecd den uzun zamanlar kullandım. Live cd olmasına karşın sorunsuzdu.

Fakat ne yazıkki e17 piyasada yaygınlaşmadığı için onun kütüphanelerini kullanarak yazılan pek fazla program yok. Ama her zaman dediğim gibi : E17 kullanmadığımız her saniye linux camiasının alehine işliyor! Genel anlamda tatışmasız en iyi masaüstüdür kendileri :)

-Hangi açıdan en iyi masaüstü, neye dayanarak söylüyorsunuz ?
-Bu sizin görüşünüz mü; bu konuda yayınlanmış makaleler, incelemeler veya başka kaynaklar var mıdır ?
-Mesela Ubuntu ve türevlerinde E17 kullanılan bir dağıtım neden ön plana çıkmıyor ?

=> Malum "en iyi demekle iyi olunmaz.." :)

stef_q

Alıntı yapılan: reis33 - 11 Mart 2011 - 19:58:11
Alıntı yapılan: stef_q - 11 Mart 2011 - 19:37:21

-Hangi açıdan en iyi masaüstü, neye dayanarak söylüyorsunuz ?
-Bu sizin görüşünüz mü; bu konuda yayınlanmış makaleler, incelemeler veya başka kaynaklar var mıdır ?
-Mesela Ubuntu ve türevlerinde E17 kullanılan bir dağıtım neden ön plana çıkmıyor ?

=> Malum "en iyi demekle iyi olunmaz.." :)

Linuxta iyi, ama piyasada windows kadar yaygın değil :) E17 de kendine göre sebeplerden piyasada yaygın değil, bu gidişlede olurmu bilinmez. Kodunu açıp incelemedim ama yabancı makalelerden googlede arama yaparak birçok şey bulunabiliyor. Bazı şeyler için resmi makalelere ihtiyacım yok. En basitinden açalım E17 ile sistemi, bahsettiğim dağıtım elive yanlış hatırlamıyorsam efectler yüklü (ama devrede olmadan) olarak geliyordu. Hepsini açıp masaüstünü coşturduğunuz zaman bile ramden gnome a dahi kafa tutuyor. Onu geçtim performans olarak ta çok önde. Bu rahatlıkla aynı donanımda gözle dahi anlaşılabiliyor. Masaüstünün detaylarını okuduğuma göre masaüstü olarak daha fazla seçenek sunuyor. Ve daha esnek yapıda - modüler yapısı var. İstediğini gibi özellik ekle çıkar yapabiliyorsunuz. Mesela "farenin kısayol tuşlarının işlemesi" özelliği sistemden çıkarılıp eklenebiliyor, aynı bizim bir kde de masaüsütne widget ekleyip çıkardğımız gibi. Yani bir fluxbox kadar hafif, veya aynı oturumda bir KDE nin 10 katı kadar özellikli ve ağır olabiliyor. Eklenen modüller hem panel hemde wdget modunda çalışıyor... :) Bu modüler yapısı zaten en başta gelen özelliği diye biliyorum... ki linuxun da modüler yapısına yakışır şekilde olduğunu düşünüyorum...

çok basit ama buyrun : http://www.ozgurlukicin.com/haber/enlightenment-icin-6-neden/

tüm unix ve türevlerindede çalıştığını ekleyeyeyim :D

agritux

Gunef

Anladığım kadarı ile bunu ubuntuda da kullanabiliyoruz hiç bir veri kaybetmeden geçiş yapılabiliyor mu? ve kendi ile birlikte gelen efektleri haricinde compiz sorunsuz çalışır mı hatta şöyle sorayım şu an bilgisayarıma sadece bunu kurup hiç birşey olmamış gibi devam edebilir miyim?
Özgür bir platformda kısıtlama cezası almak ne kadar ironik...

karizmaxi

Alıntı yapılan: dewilman - 11 Mart 2011 - 19:58:01
Ubuntu üzerine de E17 kurabilirsin hatta istediğin programları kurup yada kaldırıp live cd yapabilirsin (yani kendi distronu yapabilirsin) Böylece hem alışkanlıklarından vazgeçmemiz olursun hem de bir çok dağıtımı deneyip vakit kaybetmezsin :)

doğru diyorsunuzda daha önceden unity kde ve xfce yükledim sistem sapıtıyo hoş olmuyo öyle

eribol

Sistem sapıtmıyor ben de hiç. Hatta şu an bir e17 ve bir de kde4 paralel oturum şeklinde açık. e17 çok sempatik arayüz kullanıyor, seçenekleri de mevcut tabii ki. Ortalığı karıştıran ne var? Nasıl sapıtıyor sistem?

karizmaxi

mesela unityde görev çubukları görünmüyordu söyledim yardımcı oldudunuz sağolun ama bu seferde vidyolar izlenmez hale geldi ekrenda yeşil çizgiler oluştu ona çözüm bulduk compiz çalışmadı  sonra kurduğum herşeyi kaldırdım ama bu seferde ekran yani fare dışında  her şey kitlenmeye donmaya başladı ctrl+alt+F1 ile  konsola düşüyordum ama komut bilmiyorum daha bikaç küçük şey daha vardı ama onları şimdi hatırlayamadım birde ben bir sistemin entegre geldiği masaüstü ile sonradan yüklenen masaüstünün aynı şekilde performans vermediğini düşünüyorum

eribol

Unity'yi normal ubuntu üzerine(yani gnome'lu ubuntu) kurarsanız biraz kararsız davranıyor. Unity kullanılacaksa 11.04 çıkıncaya kadar 10.10'da 11.04 yükseltmeyi denememeleri. Ben de bazen sorun veriyor bazen vermiyor.

Ama saydığınız şeyler grafik kartı sorunları gibi duruyor(compiz vs). Yani sistem sapıtıyor derken aslında bir kaç masaüstü kurulumlarının ortaklaşa sebep oldukları bir sorun yok.

karizmaxi

doğrudur ekran kartından olabilir ben bi sefer dersimi aldım artık sistemlerin orjinalini bozmamaya özen gösteriyorum  yanyana kurulum yapıyorum yada merak ettiğimi canlı cd ile deniyorum :D :D

Göktürk

anakart:asus intel p8h61-mlx rev 3.0
işlemci:intel pentium g620 2.60 ghz x2
ram:kingston 4gb ddr3 1333 mhz 2 adet
ekran kartı:asus ati radeon hd 6670 1 gb ddr3 Hdd: Western Dijital 750 gb 64 cache 1 adet Sata2 Western Dijital 250 gb Sata2 Seagate 500 gb sata3 16 cache  Mac os x Lion 10.7.4 tr X64 Apple Fan Hackintosh xd :)

if

Bodhi Linux'u da seçeneklere ekleyebilirsiniz. E17 öğrenmek için zaman ayırmanız gerekmekte, kullanımın ilk zamanlarında zor gelebiliyor. http://www.bodhilinux.com/

karizmaxi

arkadaşlar en iyi Türkçe desteğini şimdilik hangisi veriyor yakında pardus e17 sürümü çıkartınca eminim o verecektir iyi bir Türkçe desteğini