Varsayılan temaları, ikon setlerini ... silme

Başlatan stef_q, 10 Mart 2011 - 19:44:06

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 4 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

stef_q

Merhabalar!

Ubuntuda sevdiğim birçok temayı tutup diğer varsayılan olarak gelen temaları silmek istiyorum. Yoğun aramalarım sonucu şurayı buldum : http://www.liberiangeek.net/2010/11/delete-desktop-themes-dont-ubuntu-10-10-maverick-meerkat/ Temaları sildim bir sorun olmadı. Daha sonra kendi temamı seçip customize'a girdim. Ordanda kullanmadığım simge setlerini ve borderları silmeye başladım. Bir süre hiç hata vermedi. Sonra birden herşey kapanıverdi. Herşey allak bullak oldu. Her tarafta soru işareti var. Bu varsayılan temaları, simge setleri, border ve controlleri silmenin bir yolu yok mu ?

Teşekkürler!

Sherlock Holmes

Görünüm tercihleri pencersinde beliren Temaların isimlerini bir tarafa yazıp,
synapticten "Tamamen Kaldırma" olarak işaretleyip/uygulatabilirsiniz.
Ufak bir uyarı;
temalar ile birlikte bazı GTK-engine'ların kaldırılma ihtimali var,
sonradan kuracağınız Temaların bu gtkMotorları dahil edilmiş olarak gelmiyeceğinden,
kurulumlarda hata alma olasılığınız yüksek.
Elle temizlemek için;
Ev dizinizin altındaki .themes & .icons
ve /usr/share/themes&icons konumlarından kaldırmanında etkisi olabilir. . .

stef_q

Alıntı yapılan: 9N0M3 - 10 Mart 2011 - 19:53:27
Görünüm tercihleri pencersinde beliren Temaların isimlerini bir tarafa yazıp,
synapticten "Tamamen Kaldırma" olarak işaretleyip/uygulatabilirsiniz.
Ufak bir uyarı;
temalar ile birlikte bazı GTK-engine'ların kaldırılma ihtimali var,
sonradan kuracağınız Temaların bu gtkMotorları dahil edilmiş olarak gelmiyeceğinden,
kurulumlarda hata alma olasılığınız yüksek.
Elle temizlemek için;
Ev dizinizin altındaki .themes & .icons

synapticten herhangi bir temayı silmeye kalktığımda ubuntu-desktop un da silineceğini gösteriyor. neden böyle bir zorunluluk var ?
/usr/share/themes&icons dan silsem sistem yine bozulacak mı ?

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: stef_q - 10 Mart 2011 - 21:39:55
synapticten herhangi bir temayı silmeye kalktığımda ubuntu-desktop un da silineceğini gösteriyor.

Hangi paketi/bağımlılığı işaretlediğinizde bu uyarı belirdi. . ?

Mesela Themes konumundan Murinne sildiğinizde,
önsezgilerinizde haklı olup, hatalar ile karşılaşacaksınız.
Muhtemelen Clearlook ve Crux gibiler sorun oluşturmayacaktır. (emin olmamakla birlikte)
Aynı durum simgeler için'de geçerli. . . . .

Sizi silmeye yönelten nedir.?
Belki farklı alternatifler ile sağlıklı/sorunsuz bir şekilde hal olabilir, isteğiniz. . . ..

heartsmagic

ubuntu-desktop meta pakettir, kaldırılması sorun olmaz. Ta ki, sürüm yükseltmesine yapana kadar. Eğer bu paketi kaldırmışsan, sürüm yükseltmesi yapmadan önce tekrar kurman gerekir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

stef_q

Alıntı yapılan: 9N0M3 - 10 Mart 2011 - 22:02:36
synapticten herhangi bir temayı silmeye kalktığımda ubuntu-desktop un da silineceğini gösteriyor.

Hangi paketi/bağımlılığı işaretlediğinizde bu uyarı belirdi. . ?

Mesela Themes konumundan Murinne sildiğinizde,
önsezgilerinizde haklı olup, hatalar ile karşılaşacaksınız.
Muhtemelen Clearlook ve Crux gibiler sorun oluşturmayacaktır. (emin olmamakla birlikte)
Aynı durum simgeler için'de geçerli. . . . .

Sizi silmeye yönelten nedir.?
Belki farklı alternatifler ile sağlıklı/sorunsuz bir şekilde hal olabilir, isteğiniz. . . ..

Silmemin sebebi kullanma ihtimalim bile olmayacağı temaların varolması. Uzun zamandır kullandığım, sağlıklı olduğundan emin olduğum 5-6 kendi kişisel temalarım var. Sadece onların orda gözükmesini istiyorum. Ama yinede her ihtimale (hata ihtimaline karşı) varsayılan temanın (veya birkaç tane de olabilir) kalmasında sakınca yok.

synapticten complete remove dediğim anda ubuntu-desktop un da silinmesi gerektiğini gösteriyor.

Alıntı yapılan: heartsmagic - 11 Mart 2011 - 00:30:27
ubuntu-desktop meta pakettir, kaldırılması sorun olmaz. Ta ki, sürüm yükseltmesine yapana kadar. Eğer bu paketi kaldırmışsan, sürüm yükseltmesi yapmadan önce tekrar kurman gerekir.

Sürüm yükseltmeden kastınız tam olarak nedir bilmiyorum. Yani hiçbir güncelleme yapamayacakmıyım ? Eğer ubuntu sürüm yükseltmesi ise ( 9.04 ten 9.1 e yükseltme gibi) sorun yok. Fakat masaüstü paketlerinin güncellenmemesini tabiki böyle basit bir şey için göze alamam.

sema

Sinaptik'ten değil de uçbirimden kaldırmak daha mantıklı. Uçbirimden kaldırmaya çalışınca ubuntu-desktop'ı kaldırmıyor, sadece istediğin paketleri kaldırabiliyorsun. Bende de sık sık olur, Sinaptik'ten kaldıracağım paket isimlerine bakıp uçbirimden kaldırıyorum, sorun olmuyor (sudo apt-get purge ...).
susema

heartsmagic

Normal güncellemeleri alırsın, sorun olmaz. İlk anladığın şekliyle sürüm yükseltmesi yaparken bu paketin kurulu olması sağlıklı bir yükseltme için gereklidir.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

Sherlock Holmes

Alıntı yapılan: 9N0M3 - 10 Mart 2011 - 19:53:27

Öncelik ile /usr/share/themes konumundaki kaldırmak istediklerinizi temizleyip,
sizin ilk iletinizdeki yöntem ile,
gksu gnome-appearance-properties
silmeyi deneyiniz, birde. .