Firefox 4.0 Final Yayınlandı

Başlatan reis33, 10 Mart 2011 - 10:23:30

« önceki - sonraki »

0 Üyeler ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

bytan

@ekopc,

Kablosuz sorunun için kendi başlığından devam edelim.
Umut en büyük kötülüktür; işkenceyi uzatır. - F.N.

Bir şey ne ise odur, bu kadar. Öyleyse, iki şey arasında bağdaşıklık varsa, bu aralarında iletişim kuruyorlar demek değildir.
"... kavrayışını bilgi ile derinleştir ..."
PF @ ST

ekopc

Alıntı yapılan: bytan - 11 Mart 2011 - 21:22:41
@ekopc,

Kablosuz sorunun için kendi başlığından devam edelim.

Tşk ederim sagol

heartsmagic

Firefox'un 4 veya başka farklı bir sürümünü deneyecek kullanıcılar mevcut açık olan Firefox'u kapatıyorlar değil mi?
@ekopc, eğer sen 3 serisinden açık olan Firefox'la beraber yenisini açmayı denersen açılmayacaktır, eski sürüm açılacaktır yine.
Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır.
Hayatlarıyla yanlış olanların ölümleriyle doğru olmalarına imkân var mıdır?

Böylece yalan, dünyanın düzenine dönüştürülüyor.

reis33

Alıntı yapılan: reis33 - 11 Mart 2011 - 16:03:47
@ekopc,
İlginç bir durum, ben hiçbir yazılımı kaldırmadan Firefox' u (portable bir yazılım gibi) çalıştırdım.
3.6.15 sürümü yerli yerinde duruyor, Minefield 4.0bpre13 sürümü yine yerli yerinde duruyor.

Yani 4.0 RC1 üçüncü Firefox olarak çalışıyor sistemimde.
...
@heartsmagic, üçünü de aynı anda açabiliyorum, çünkü birbirinden bağımsızlar.

heartsmagic

Normal şartlarda aynı anda farklı sürüm açılmaması lazım.
Şu an kendim deniyorum, ne yazık ki bende 4.x açılmıyor, mevcut açık olan Namorak ile yola devam ediliyor. Ben bildim bileli durum böyledir.

ekopc

Alıntı yapılan: reis33 - 13 Mart 2011 - 02:39:10
Alıntı yapılan: reis33 - 11 Mart 2011 - 16:03:47
@ekopc,
İlginç bir durum, ben hiçbir yazılımı kaldırmadan Firefox' u (portable bir yazılım gibi) çalıştırdım.
3.6.15 sürümü yerli yerinde duruyor, Minefield 4.0bpre13 sürümü yine yerli yerinde duruyor.

Yani 4.0 RC1 üçüncü Firefox olarak çalışıyor sistemimde.
...
@heartsmagic, üçünü de aynı anda açabiliyorum, çünkü birbirinden bağımsızlar.
Rise --@heartsmagic, Çok tşk ederim yardımlarınız için tşk ederim tamam düzeldi şimdi ayrı açılıyor  hepside ayrı açılıyor

reis33

Alıntı yapılan: heartsmagic - 13 Mart 2011 - 03:09:30
Normal şartlarda aynı anda farklı sürüm açılmaması lazım.
Şu an kendim deniyorum, ne yazık ki bende 4.x açılmıyor, mevcut açık olan Namorak ile yola devam ediliyor. Ben bildim bileli durum böyledir.
Firefox ailesinden 4 ayrı uygulamayı resimde görüldüğü gibi aynı anda açtım.
Yanlış anlaşılmasın; amaç kesinlikle sizin fikrinizi çürütmek için değil :)
Aynı anda açılmayan sadece Hakkında penceresi, hepsini ayrı ayrı görüntülemek istedim fakat en fazla iki tane açabildim.
Çünkü ne kadar farklı kurulum ve sürüm olsalar bile, bazı bileşenleri ortak kullandıkları bilinen bir gerçek

http://www.hizliupload.com/img/10530170332095420244.png

seckin

Baya güzel olmuş final sürümünü merakla beklemekteyim.Dikkatimi çeken şey şu daha önce indirdiğim betalarında deb paketinden kurmadan hep eskisi başlıyordu. Bunda ise direk 4rc açılında çok şaşırdım :D

heartsmagic

@reis33, mesele çürütmek veya çürütmemek değil elbette. En nihayetinde sen bildiğin, tecrübe ettiğin şeyi söylüyorsun, ben de kendi tecrübemi. Bende açılan kısımlardan sadece Hakkında penceresi aynı değil. Açılan şey birebir Firefox'un 3.x sürümünün ta kendisi. Görünümünden tut da çalışan tüm eklentilerine kadar her şey aynı. Sonuçta eğer açılan şer Firefox'un 4.x serisi olsaydı, farklı açtığımda devre dışı kalan eklentilerin olmaması, çalışmaması, en azından görünümde bir şeylerin değişmesi gerekirdi.

@ekopc'de de durum tarif ettiğim şekilde olmuş. Şu an için bildiğim bir şey var ki, sende anormal bir durum var. Bir iki arkadaş daha denerse çoğunluğun durumuna göre meseleyi daha net anlarız.

ekopc

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Mart 2011 - 00:48:52
@reis33, mesele çürütmek veya çürütmemek değil elbette. En nihayetinde sen bildiğin, tecrübe ettiğin şeyi söylüyorsun, ben de kendi tecrübemi. Bende açılan kısımlardan sadece Hakkında penceresi aynı değil. Açılan şey birebir Firefox'un 3.x sürümünün ta kendisi. Görünümünden tut da çalışan tüm eklentilerine kadar her şey aynı. Sonuçta eğer açılan şer Firefox'un 4.x serisi olsaydı, farklı açtığımda devre dışı kalan eklentilerin olmaması, çalışmaması, en azından görünümde bir şeylerin değişmesi gerekirdi.

@ekopc'de de durum tarif ettiğim şekilde olmuş. Şu an için bildiğim bir şey var ki, sende anormal bir durum var. Bir iki arkadaş daha denerse çoğunluğun durumuna göre meseleyi daha net anlarız.

Firefox 3.6.15  deki tüm ekelnrileri alıyor 3.6.15 de tema degiştirsem firefox 4 de temadegişiyor asasayfa yerimlieri şifreler hepsini firefox 4 alıyor aynen rise dedigibi portabıl çalışıyor ama biraz farklı portabıl....

heartsmagic

Şöyle sorayım o zaman, eski sürüm Firefox açıkken yeni açılan Firefox'ta değişen ne var?

ekopc

Alıntı yapılan: heartsmagic - 14 Mart 2011 - 11:18:34
Şöyle sorayım o zaman, eski sürüm Firefox açıkken yeni açılan Firefox'ta değişen ne var?

Firefox 3.6.15 açıkken  Firefox 4 'ü açıyorum hiç degişen birşeyyok aynen 3.6.15. firefox   firefox 3.6.15 kapattıgımda firefox 4'ü açıyorum portabıl  sürüm gibi açılıyor  iki sayfa birden  açıyor birinçi  sekme kendinin update sayfası ikinçi sayfa benim ayarladıgım ana sayfa

matrax_41

Günlük firefox sürümlerinde kurulum alanı ve home klasörü içindeki alanı ayrı olduğu için ikisi de açılıyor.

eribol

Ben de hem Fx3.x, hem Minefield(biraz özelleştirilmiş Fx4) sürümü mevcuttu. Sorunsuzca ayrı ayrı açılabiliyorlardı. Ama bir çok ayarı da bir üst sürüm kullanıyordu.

heartsmagic

Kurulu olanları sormuyorum arkadaşlar, normal indirip açtıklarımızı soruyorum. Gerçi kurulu olanlarda durum nasıldı hatırlamıyorum ancak indirip açmaya çalıştıklarımız cidden bazılarımızda açılabiliyorsa aynı anda bu işte bir gariplik vardır. Zira dediğim gibi ben şu ana kadar normal yollarla aynı anda iki sürümü çalıştıramadım.

ekopc

Alıntı yapılan: heartsmagic - 15 Mart 2011 - 04:30:13
Kurulu olanları sormuyorum arkadaşlar, normal indirip açtıklarımızı soruyorum. Gerçi kurulu olanlarda durum nasıldı hatırlamıyorum ancak indirip açmaya çalıştıklarımız cidden bazılarımızda açılabiliyorsa aynı anda bu işte bir gariplik vardır. Zira dediğim gibi ben şu ana kadar normal yollarla aynı anda iki sürümü çalıştıramadım.

Bende Firefox 4.rc1 kurulu degil indirdim açtım çalışıyor  yukardaki mesajımda belirttigim gibi çalışıyor  Hangisi açıksa açık olanı taklit ediyor

heartsmagic

Sorum zaten sana değildi @ekopc :) Senin durumun benim durumumla örtüşüyor ki bu durum benim uzunca bir süredir gördüğüm durum.

ekopc

Alıntı yapılan: heartsmagic - 17 Mart 2011 - 18:40:24
Sorum zaten sana değildi @ekopc :) Senin durumun benim durumumla örtüşüyor ki bu durum benim uzunca bir süredir gördüğüm durum.

şimdide firefox 3.6.15 hiç gelmez oldu zaten gerek yok  firefox 4 rc1 gayet güzel çalışıyor   Minefild 4.0.13 b kurulu oda çalışıyor  bunalar birbirlerine engel olmuyorlar kardeş kardeş çalışıyorlar ikiside gayet stabil çalışyorlar çok memnunum çok hızlı .ikiside............

krwlng

Firefox 4 beta sürümlerinde bende resmen eziyete dönüşmüştü, her yaptığım işlemde hata verip kapanıyor veya değişik sorunlar çıkarıyordu, hız konusu ile kesinlikle tartışılamaz şekilde yavaştı. RC1 kurdum ve aynı sorunları yaşama korkusu ile açtım, ama o da ne şu ana kadar kullandığım en iyi firefox karşımda, betada bana çok çektirdi fakar RC ile kendini affettirdi, bu aralar chrome bile açmıyorum o kadar yani.
http://twitter.com/yusuFBrn

Ali İsmail Korkmaz, FENERBAHÇE Yıkılmaz!

reis33

Alıntı yapılan: krwlng - 17 Mart 2011 - 20:05:08
Firefox 4 beta sürümlerinde bende resmen eziyete dönüşmüştü, her yaptığım işlemde hata verip kapanıyor veya değişik sorunlar çıkarıyordu, hız konusu ile kesinlikle tartışılamaz şekilde yavaştı. RC1 kurdum ve aynı sorunları yaşama korkusu ile açtım, ama o da ne şu ana kadar kullandığım en iyi firefox karşımda, betada bana çok çektirdi fakar RC ile kendini affettirdi, bu aralar chrome bile açmıyorum o kadar yani.

Özellikle final sürümün çok daha kalite olacağı ve hız-performans-kararlılık konusunda açık ara öne geçeceği belirtiliyor...

reis33

https://launchpad.net/~mozillateam/+archive/firefox-next
İsteyenler PPA ile de kurulum yapabilir.

sudo add-apt-repository ppa:mozillateam/firefox-next
sudo apt-get update
sudo apt-get install firefox-4.0

heartsmagic

Ben hâlâ merakımı gideremedim :) Cidden anormallik bende mi? Kurulu olmayan bir Firefox'u açmaya çalıştığımızda eski sürüm açıksa açılan şey yine eski sürüm Firefox olmuyor mu herkeste?

reis33

Sizde bu şekilde açılmıyor mu ?
(Sistem önceki değil, iki gün önce yüklediğim Ultimate Edition 2.9)
İkisi farklı pencere olarak açılıyor fakat gördüğüm kadarı ile eklentilerden anasayfaya kadar herşeyi ortak kullanıyorlar.

heartsmagic

Hayır, bende açılan şey A'dan Z'ye kadar 3.x sürümü. Ben tekrar sorayım bu bir PPA'dan kurulu Firefox mu, yoksa normal indirilen Firefox mu çalıştırılıyor?

reis33

Bir önceki iletide belirttiğim gibi sistem iki günlük, önceki kurulumlar yok.

Çalışan 3.6.15 sürümü sistem ile birlikte yüklenip güncellenen kurulum.
Minefield 4.0 sürümü ise ilk iletiye eklediğim PPA ile yapılan kurulum.

Dün tarihli RC2 yayınlandı, aşağıdaki bağlantıdan indirerek arşiv içeriğini /usr/local/lib/firefox klasörüne çıkartırsanız o da ayrı olarak açılıyor:

firefox-4.0rc2.tar.bz2 (ftp://releases.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox/releases/4.0rc2/linux-x86_64/tr/firefox-4.0rc2.tar.bz2)     14969 KB     18-03-2011     14:28:00

Not: Sadece /usr/local/lib/firefox klasörü içinden açabiliyorum, kısayol oluşturunca 3.6.15 sürümünü açıyor.